HÍREK

2003. április


Antikapitalista harc Argentínában
NOL o 2003. április 23. 15:59 Tünteto munkások a Brukman gyár elott - két év után el kellett hagyniuk (kép: Reuters - Carlos Barria)A gyárfoglaló argentin munkások akár harc árán is be akarják bizonyítani, hogy létezik alternatívája annak a kapitalizmusnak, amelyben az ország csodbe ment - írja a Znet.
Argentin emberi jogi szervezetek és diákmozgalmak több ezer képviseloje, továbbá munkanélküliek és baloldali parlamenti képviselok tiltakoztak Buenos Airesben egy munkások által megszállt textilgyár keddi kiürítése ellen. A Znet alternatív portál szerint a Brukman tulajdonosa tavaly decemberben úgy hagyta ott a gyárat, hogy fizetni nem tudott, a dolgozók pedig néhány hónap leforgása alatt helyreállították a termelést, sot még fejlesztésekre is költöttek. Argentínában több mint kétszáz gyárat foglaltak el a dolgozók - írja Marie Trigona a Znet-en, aki szerint a "munkások által ellenorzött Brukman gyár a társadalmi mozgalmak szimbólumává vált - önigazgatás, közvetlen demokrácia, együttmuködés." Másszóval egy alternatív modellt honosítottak meg, ahol a gyár azoké, akik benne dolgoznak, és maguk is irányítják. A munkások a gyárfoglalásokkal a megélhetésükért harcolnak, és közben megpróbálják bebizonyítani, hogy muködoképesebb ez a modell, mint a neoliberális kapitalizmus, amelyben Argentína padlót fogott. A kemény meló mellett utcai fesztiválokat, filmbemutatókat tartottak, és találkozókat szerveztek más lefoglalt gyárak munkásaival. Az üzem huszonnégy órás orzését is el kellett látniuk, mert folyamatosan tartani lehetett a karhatalomtól, amelyik vissza akarja helyezni az immár fizetoképes vállalatot Jacobo Brukman kezébe. A múlt hét végén bírósági végzés alapján kétszáz rendor kiürítette az épületet, amelyet azóta is oriznek. A munkások jogi úton próbáltak érvényt szerezni követelésüknek, ám az illetékes bíróság elrendelte, hogy a gyárat adják vissza tulajdonosainak. Marie Trigona szerint az április 27-i választások elott országszerte lecsapott a karhatalom a lakosság által üzemeltetett gyárakra, foglalt házakat üríttet ki, és elkoboztatta az argentin Indymedia összes eszközét. A szerzo szerint a kormány ezzel azt akarja bizonyítani, hogy úrrá tud lenni a lázadókon. Mint a párizsi Le Monde megjegyzi, fontos döntés lesz az április 27-én esedékes elnökválasztás, amely meghatározhatja nem csak Argentína, de az egész térség jövojét. A ZNet szerzoje szerint több ezren veszik körül továbbra is a Brukman gyárat, és tárgyalások folynak a kormány, a városi önkormányzat, emberjogi csoportok, és a dolgozók között. A munkások sajtótájékoztatón közölték, hogy harc nélkül nem adják fel az üzemet, és arra is felhívták a figyelmet, hogy a jelenleg hatóságok által lezárt gyárban háromezer nadrág van, amelyen még dolgozniuk kellene, majd leszállítaniuk a megrendelonek. Ez talán fontos szempont lehet egy csodbe jutott országban. (MTI, ZNet)

Argentína: utcai harcok a választások elott

NSZ o 2003. április 23. o Szerzo: Hírösszefoglalónk
"Hat nappal az argentin elnökválasztás elott Buenos Airesben a rendorség könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatott szét egy tüntetést egy megszállt textilüzem elott. Az argentin tévé szerint az összecsapásban legalább húsz ember megsebesült, és több mint százat orizetbe vettek - írta az MTI.
Egy rendorségi szóvivo közölte, hogy tüntetok és a gyár korábbi dolgozói megpróbálták megszállni a múlt pénteken kiürített Brukman üzemet. A vállalatért vívott harc másfél éve kezdodött. A dpa jelentése szerint Argentínában rendkívül feszült a szociális és politikai légkör az évek óta tartó gazdasági válság és a vasárnapi választások miatt. A 2001 végén kirobbant eroszakos megmozdulások következtében két hét alatt öt elnök követte egymást Argentína élén, míg végül Eduardo Duhalde átmeneti idore vállalta a kormányzást. A vasárnapi választáson öt jelölt, köztük az országot 1989 és a 1999 között irányító és a válságért részben felelossé tett Carlos Menem is indul.

Back