Januari Vecka 5 (28/1-3/2) Nu har skolan börjat här i Båstad. Första veckan har känts lite som högstadiet/gymnasiet. Vi har inte gjort något speciellt seriöst. Lekt lekar och gjort ljudövningar, mest på skoj. Klassen är ganska okej, känner mig lite vilsen och lite ensam, men det kanske blir bättre. Jag fyllde ju tjugo år andra dagen i skolan. Dagen var trevlig. Hela klassen sjöng och hurrade för mig. På kvällen kom Susanna och Malin. Fick jättefina presenter. Kylskåpspoesi av Susanna och en ödleklocka av Malin. Tack! Vi gick ner till en pub "Caribean Club" där hela klassen satt och firade. Då blev jag hurrad en gång till och blev bjuden på en stark shot. Somnade sent och gick upp tidigt. Susanna åkte hem ganska tidigt på Onsdagen men Malin stannade kvar tills Torsdagen. Det var skönt med lite sällskap. Vi lagade spagetti och köttfärsås och promenerade till havet, som ligger två minuter från min lägenhet. Det är verkligen fint här i Båstad. Känner mig lite som hemma. Mysigt. I fredags kväll cyklade jag iväg till stationen och hämtade Thomas :) Det ösregnade och Thomas väska vägde säkert tio kilo. Förstår inte riktigt vad han hade med sig. Vi har haft en bra helg, det har gått otroligt fort. Vi har haft ett jättefint väder, soligt med vårkänslor. Vi har promenerat bland lyxvillorna och hittade Bo Widerbergs grav (fast inte bland villorna). Vi har spelat supermario bros också. Det är kul. Nästan varvat det. Tack Patrik för det fina supernintendot du gav mig i present. Känns lite overkligt att ha flyttat hemifrån. Vet inte riktigt hur det känns - än. Skolan blir väl bättre och hoppas jag kommer att klara mig nu under ett och ett halvt år. Men jag är ju stora tösen nu!
Vecka 4 (21/1-27/1) Nu sitter jag i min nya lägenhet i Båstad. Det är lite ensamt faktiskst, tur att stereon ger lite sällskap i alla fall. Lägenheten var verkligen INTE städad när vi kom hit. Det tog 6,5 timme att städa den någorlunda fint. Toaletten var nerkissad, i duschen fanns det tvålrester på hela väggen, duschdrapperiet var prickigt av smuts, spindelnät överallt i taken, handfatet nergeggat med tandkräm, alla hyllor var svarta av damm, alla lådor i köket var grisiga, ugnen och spisen smutsiga, golven var fulla av dammtussar m.m.m.m Allt var skitigt! Vi skall begära ersättning. Minst 500 kronor! Men nu har jag fått någorlunda fint. Trivs ganska bra här. Synd att jag får flytta runt hela tiden. Måste flytta härifrån i Juni eftersom min lägenhet kommer att vara en butik på sommaren. Veckan har gått fort annars. Jag har blivit förskyld, så jag har nyst hela dagarna. Inte kul alls. Jag var hemma hos Malin en dag. Hon bjöd på lakritste och äpplen. Vi satt och pratade för det mesta. Hon och Susanna kommer hit på min födelsedag som är på Tisdag (29:e Januari) Det blir kul, slipper man sitta ensam när man fyller 20. Jag har ont i huvudet. Kanske beror det på att jag inte har sovit så bra de senaste nätterna? Snart kommer Patrik på besök. Trevligt!
Vecka 3 (14/1-20/1) Nu har jag kört alla mina körlektioner på körskolan, 20 stycken. Jag skall börja på en ny körskola i Laholm. Hoppas den är lika bra som den gamla. Det känns overkligt att flytta, precis som en dröm. Nervositeten kanske kommer lite senare, när det närmar sig fredagen, då det är dags för flytt. Vi skall hyra ett släp och sen är det dags för färden ner till Båstad. Spännande! Jag har börjat packa en del. Det är så svårt att veta vad man skall ta med sig och inte ta med sig. Jag lämnar en del saker här hemma i Göteborg. Nu står det kartonger överallt i rummet. Det är svårt att ta sig fram i röran. Det var mer än ett halvår sedan som jag träffade Linda, men i veckan träffade jag henne på nytt. Det var jättekul. Vi fikade på ett café och pratade om saker som har hänt. Jag saknar Linda faktiskt, men vi lovade varandra, oavsett om vi inte har hörts av på ett tag så är vi fortfarande kompisar. Det känns bra! Träffade Kerstin också. En nyinflyttad tjej från Uppsala. Hon är lika gammal som mig och ganska trevlig, fast lite blyg kanske. Vi småpratade lite över en fika och sedan skiljdes vi åt i regnet. I helgen åkte jag till Grums. Jag har längtat så efter Thomas, det har nästan gjort ont, men äntligen fick jag träffa honom! Det var härligt att vara tillsammans igen. Jag fick 400 kronor av Thomas föräldrar och farmor som tidig födelsedagspresent. De är så snälla. Jag fick en bok av Thomas. "Katten Findus och Pettson". Jag läste högt på kvällen med förvrängda röster. Det var mysigt. Nu är jag hemma igen, lite förskyld. Ont i halsen och hängig. Ser fram emot veckan som kommer.
Vecka 2 (7/1-13/1) Jag kom in på radiohögskolan i Båstad! Jihoooo!! Jag har fått en annan lägenhet nu också. Det är en två:a på 50 kvm. Men dessvärre får jag inte bo kvar på sommaren eftersom den hyrs ut jättedyrt till sommargäster, så jag har ju ingenstans att ta vägen på sommaren, än i alla fall. Idag (Söndag) åkte jag och Jörgen ut till Ikea och shoppade en väldans mycket saker. En soffa, vardagsrumsbord, datorbord, lampor, stekpannor, knivar, skålar, bunkar, handdukar m.m.m.m Nu är det på gränsen till bankrutt för min del. Mammas kompis Berit har gett bort ett köksbord + stolar och två mattor till mig. Det är jättesnällt verkligen! Tack! Jag har haft halkkörning också. Jag somnade halv fyra den natten. Sov ungefär två timmar. Kunde bara inte somna, jag var nervös inför flytten och halkan. Men det gick bra, jag blev godkänd! Nu är det klart i alla fall. Jag måste byta körskola när jag flyttar också. Får se hur mycket jag hinner med. Thomas och jag har varit på restaurang. Vi åt mongolisk buffé. Ät så mycket du orkar för 139 kronor. Det var jättegott! Saknar Thomas nu. Han åkte hem i onsdags. Det är tomt utan honom. Vi har det så mysigt tillsammans. Jag har fortfarande träningsvärk efter träningen med Malin på gym. Det var verkligen jobbigt. Jag har ju inte tränat på ett år eller så. Men det skall det bli ändring på (?)
Vecka 1 (31/12-6/1) Det blev inga nyårslöften i år i alla fall. Kanske att jag skall vara lite snällare mot Thomas och att jag skall äta mindre godis. Men vi får väl se om jag kan hålla mina löften. Nyårsaftonen "firades" i Grums tillsammans med Thomas och hans föräldrar. Vi åt räkor och hade mysigt. Vid midnatt skålade vi med bubbeldricka och tittade på raketer och fyrverkerier genom fönstret. Det var alldeles för kallt för att gå ut. Minus 26 grader kallt. Det var året 2001. Det har gått extremt fort allting. Men det är mycket som har hänt ändå: Jag har tagit studenten, jag fick jobb på Billhälls jag har läst Engelska A på komvux, fick betyg VG jag och Thomas har förlovat oss. Hoppas att 2002 också kommer att bli ett bra år. Efter en vecka i Grums tillsammans med Thomas åkte vi hem till mig. Tågresan gick väldigt segt och långsamt. Det var skönt att komma hem. Sova i sin egna säng och mysa med katten Sandra igen. Har saknat henne medans jag varit borta. Vi åkte in till stan en dag. Fikade med Thomas kompis Elin från Trollhättan. Köpte en massa bra saker också. Jag handlade prylar till det nya hemmet. Köpte Travis nya skiva också. Den är jättebra! Jag är verkligen sugen på att flytta nu. Inreda min lilla lägenhet med saker jag själv gillar. Om jag nu kommer in på skolan. Vi gjorde även ett besök på Universeum. Det var fräckt med alla djuren. Speciellt hajarna och sågfisken. Vi klappade rockorna också. De var slemmiga och hala. Lite läskigt faktiskt. Susanna kom hit på kvällen. Vi såg på "Aberdeen". Alkoholistfilmen med Stellan Skarsgård. Jag tyckte den var seg och inte speciellt bra. Är nyfiken på Susannas nya lägenhet. När får jag komma på besök? Nu är jag hungrig!