Giriş
Hikayeler
Anasayfa Yazıları
Görüş Defteri
Mail List
Linkler
İletişim

 

 
Karşılık

Çocuk, babasından aldığı harçlığı vaktinden önce bitirmiş ve günlerdir istediği top için yeterli parayı biriktirememişti. Birkaç hafta sonra yaz tatiline girecek olması, onu bu konuda endişelendirip yeni kaynaklar aramaya sevk ediyordu.

Evlerine gelen son aylık dergide; "Her hizmetin bir ücret karşılığında olduğunu" okuyunca, sevinçle havaya sıçradı. Buna göre ailesine yaptığı yardımların da elbette bir karşılığı olmalıydı. Çocuk, bu fikirle hemen harekete geçip, gördüğü işlerin listesini çıkardı ve bunların yanına da ücretlerini yazdı. "Fırından ekmek almak için 50 bin, çöp dökmek için 100 bin, annesiyle pazara gitmek için ise 150 bin lira" hiç de fazla sayılmazdı. Aylık toplamı 1 milyon lira tutan listeyi imzalayıp, annesinin çantasına koyduğunda, bu akıllı keşfinden dolayı gözleri parlıyordu...

Çocuk, ertesi gün, yatağının başucunda 1 milyon lira ile birlikte küçük bir kağıt parçası buldu. Kendi hazırladığı listeye benzeyen ve annesinin imzasını taşıyan kağıtta: "Seni hayatım pahasına dünyaya getirmenin, yıllarca bezlerini yıkamanın, bin bir güçlükle besleyip büyütmenin karşılığı sadece sevgindir ve yanağından aldığım öpücüktür" yazıyordu, "Kazandığın parayı güle güle harca yavrum".
 


En iyi çözünürlük: 800x600
Site, Coşku Özbay tarafından hazırlanmıştır
Her türlü görüş ve önerilerinizi coskuozbay@yahoo.com adresine gönderebilirsiniz
Cozb© 2000