Obecný informace | Papíry (doklady, víza, ...)| Služby (ubytování, stravování, doprava) | Zdravotnictví | Specifika a bezpečnost | Počasí a podnebí | Mapa (127 kb!)| Terorismus v Egyptě ?| Internetový kavárny v Egyptě (link) | Další odkazy | Zpět na úvod
 
Oblasti
Jsem na Geocities

O čem to je?
Napiš mi do návštěvní knihy - Tak to je snad jasný, ne?

Mrkni do návštěvní knihy - To je snad taky jasný, ne? :-)

Mail - Počta

Zpět na úvod
































































































































































































  Úvod | Doprava po městě | Bydlení | Kam se mrknout | Jak z města | Mapa města (55 kb) |

Kam se mrknout

  • Chrám PhilaeChrám na ostrově Agilka, tedy chrámovej komplex bohyně Isis byl přenesenej ze svýho původního místa, ostrova Philae na ostrov Agilka, aby byl zachráněnej před vodama Nízký přehrady. K chrámu se dostanete z přístavu v Shellal, kam dojedete zřejmě taxíkem. Po zakoupení vstupenky 20,-/10,-/1,- EL (normál/student/domácí) si musíte pronajmout loď i s obsluhou, pro 8 lidí za 15,- EL. Loď na vás čeká v malým přístavu u chrámu a pak vás zase odveze zpátky.
  • Nedokončený obelisk můžete zkouknout třeba po cestě z chrámu na Agilka. Podívaná je to krátká, vstup 5,- EL.

  • Západní břeh nabízí několik atrakcí. Je to předevšim:
    • Soukromé pohřebiště z období Staré a Střední říše. Většina hrobek je ve špatným stavu, nejznámější jsou asi hroby č. 25,26, 31, 35 a 36. Hrobky jsou dobře vidět z východního břehu a tvoří typickou dominantu. Ceny vstupu si už nepamatuju.
    • Mauzoleum Agha Khana je další výrazná stavba čnící nad Asuánem. Pod mauzoleem je vila, kde za svého života trávil Agha Khan každou zimu. Vstup do areálu i do budovy je zdarma, zřízenci v mauzoleu pochopitelně můžete dát malé zpropitné. Do mauzolea je nutný se zout. Ze shora je pěkný rozhled na město.
    • Ke Klášteru Sv. Šimona (Deir Amba Samaan) ze 6. století n.l. se dostanete buď pěšky a nebo na velbloudech, který vám budou cpát u přístaviště, hned jak dorazíte k břehu. Pěšky tam dojdete tak za cca 15 minut, záleží na ročním období, v létě bych tam asi nelezl (klášter je v poušti a navíc na kopci). Za vstup do kláštera se platí - už nevim kolik (asi 10,- EL). Klášter je prakticky zřícenina.


  • Další atrakce jsou dva ostrovy na Nilu přímo u města.
    • Elephantine Island pojmenovanej prej pravděpodopně podle velkých balvanů vyčnívajících nad vodou jako hřbety koupajících se slonů. Na jihovýchodě ostrova je malý muzeum s vykopávkama z okolí Asuánu. V blízkosti muzea stojí nilometr. Na ostrově jsou i patrný zbytky osídlení (Abu), včetně dvou chrámů (Khnum, Satet).
    • Kitchener's Island, kterej celej je vlastně jedna velká a docela pěkná botanická zahrada. Dobrý místo, kde se dá jen tak prohnípat celý odpoledne.


  • Asuánská High Dam Zajímavý jsou určitě obě přehrady, High a Old Dam, tedy tzv. Vysoká a Stará přehrada.
    Stará přehrada postavená v letech 1898-1902 byla tehdy prej největší na světě a sloužila k regulování nilských záplav. Teď už je pouze jakousi turistickou atrakcí, přitom ale na ní pěší vstup neni povolen. Pojedete-li na Abu Simbel, High Dam a nebo na letiště, určitě pojedete po hrázy Old Dam.

    Pomník na High DamVysoká přehrada je teda fakticky obří dílo, tak nějak z toho dejchne megalomanství dávných časů, kdy zítra už bylo vlastně včera. Však se taky na výstavbě výrazně podílel tehdejší Sovětský svaz, o čemž svědčí i památník Sovětsko-Egyptského přátelství před vjezdem na hráz. Když ukecáte hlídače u památníku (bakšiš až potom - mělo by to celkem spravit takovejch 5-7 EL), nechají vás vyvézt až nahoru na ochoz památníku, odkud je celkem pěknej rozhled. K přehradě se nejlevnějš dostanete asi vlakem (do konečný Sadd al-Ali za 0,40 EL!!!). Nejobvyklejší je ale většinou prohlídku uskutečnit jako zastávku při návratu z Abu Simbel a nebo jako kombinaci s výletem na Philae. Na hrázi se nesmí používat videokamery a teleobjektivy. Použil jsem teleobjektiv a musim říct, že jsou na to některý Egypťani v těchhle místech fakt háklivý a jejich horlivost, co se týče zničení mýho filmu ve foťáku, neznala mezí. Nicméně jsem ubránil. Vstup do areálu hráze stojí 5,- EL.


Večery je v Asuánu nejlepší trávit v některý z mnohých restaurací na "kornýši" (nábřeží), mezi kterýma je i spousta plovoucích. Mezi oblíbený patří třeba ASWAN MOON. Na kornýši a i v restauracích vás budou určitě kontaktovat prodejci
trávy, banga, hašiše a kapitáni feluk.

Takovej výlet na feluce (menší plachetnice) neni vůbec špatnej. Jezdí se většinou z Asuánu do Kom Omba, Edfu nebo i až do Luxoru se zastávkama u chrámů, někdy vás i kapitán někam pozve do rodiny, na palubě vám vaří, večer zahrajou na bubínky a hlavně se dost hulí. Spí se na palubě, někdy je lepší mít svoje přikrývky (spacák). Běžný výlety se dělají na 2-3 dny, v ceně může bejt kromě už zmíněnýho "ubytování" i jídlo a samotná "doprava". Pro představu časový a finanční náročnosti: Cesta z Asuánu do Kom Omba (únor 2000) trvala 1 den a 1 noc a stála 25 EL.

Tip: Nevyplatí se (většinou) zajišťovat felukovej výlet přes nějaký kanceláře, dohazovače a hotely, majitel lodi z vašich peněz stejně většinou nedostane víc, než 20-25 EL/den/osoba. Logicky je lepší se s nějakým kapitánem sejít osobně (na nábřeží nebo v restauracích na nábřeží určitě někoho potkáte) a nabídnout těch cca 25 EL/den/osoba bez zprostředkovatele.


  • Na jih od Asuánu (asi 280 km) leží jedna z nejvýznamnějších památek, chrámy v Abu Simbel. Monumentální chrámy stojí dnes na břehu Násirova jezera. Ramses II. tu zřídil dvě skalní svatyně - větší zasvětil bohu Amonu-Re a Re-Harechte. Druhý menší chrám byl zasvěcen bohyni Hathor.

    Abu Simbel - velkej chrámOd roku 1963 až prakticky do roku 1968 probíhalo "velký stěhování" za patronace UNESCO, aby byly chrámy zachráněný před vodama napouštějící se Velký asuánský přehrady.Chrámy byly rozřezaný na 1036 kusů, okolní skála odstraněna a znovu byly stavby smontovaný o 65 metrů vejš. Při znovuvýstavbě byla zachována původní orientace chrámů i jejich okolí, což si vyžádalo stavbu umělýho betonovýho kopce. Celá tahle šaškárna musela bejt asi pěkně pracná a hlavně drahá, a tomu odpovídá i vstupný: 36,50/19,00/5,- EL (normál/student/domorodec). Do Abu Simbelu se dostanete buď letadlem, linkovým autobusem a nebo mikrobusem. Nejobvyklejší je použít mikrobus, což vám ochotně zařídí například ve vašem hotelu, nebo se informujte v kanceláři E.T.A.. Vyjíždí se kolem 4 hodiny ráno, v Abu Simbel jste po 8 hodině, ale na prohlídku vám nechají zpravidla jenom 2 hodiny (prej kvůli bezpečnosti). Na zpáteční cestě se ještě většinou staví na High Dam. Příjezd zpátky do Asuánu je někdy kolem 15 hodiny. Doprava mikrobusem stála 25,- EL v roce 1997, slyšel jsem, že teď o 10 EL víc (2001).


  • Vydáte-li se z Asuánu směrem k Luxoru (funguje to pochopitelně i naopak), minete po cestě několik víc nebo míň zajímavých památek (prostě jste v Egyptě = chrámy a pyramošky všude).
    • Jedete-li tedy z Asuánu, pak první z nich je chrám v Kom Ombu. Chrám to podle mě není zas bůhví jak zajímavej. Máte-li už podobných památek plný zuby a vybíráte si už jenom ty opravdu NEJ, pak klidně Kom Ombo vynechte. Na Kom Ombo mám spíš osobní vzpomínky, protože jsem v místním cukrovaru strávil v roce 1996 - 97 několik měsíců. Do Kom Omba se z Asuánu dostanete buď:
      • po vodě,
      • vlakem - několikrát denně, asi 1,50 EL ve II. třídě,
      • taxíkem - od 30 EL/auto/jedna cesta,
      • mikrobusem - jezdí z uličky kousek od NoorHan Hotel-přesnej název místa neznam, ptejte se; většina mikrobusů se staví i u vlakovýho nádraží, kde dozbírává cestující, platí se 1,5 EL
      • popelářem - vyjíždí s kornýše, kousek od restaurace ASWAN MOON směrem po proudu řeky; dají se ale průběžně zastavit kdekoliv; stojí jako mikrobus, tj. 1,50 EL.

      POZOR: V Kom Ombu mají mikrobusy i popeláře stanoviště prakticky stejný a hned vedle vlakovýho nádraží. Odtud je to k chrámu k řece ještě docela kus. Dopravu zajišťujou úspěšně popeláře, a to zase hned pár metrů od náměstí, kam jste mikrobusem přijeli. Budou se vás nejspíš ptát, jestli jedete ma:bet (chrám) nebo Bajára (břeh, část Kom Omba u řeky). Kdo se nechá odvézt až k chrámu, určitě platí víc. Regulérní doprava (popelář) jezdí jenom směr Bajára, což jest jenom k řece (25 Pt), zbytek pěšky (cca 3 minuty - chrám už je vidět) podél řeky, kolem Cafeteria Venus (mají pivo za 5,00-6,50 EL podle ksichtu) a Cafeteria Horus (těm už licenci na pivo sebrali).

    • Mezi Asuánem a Kom Ombem leží Daraw (cca 12 km od Kom Omba). Každý úterý se tady koná velkej dobytčí trh. Na západ od hlavní silnice ve městě je trh "všeobecného dobytku" (viděl jsem prodávat i malou gazelu - prej jí srazili autem na poušti), na východ od silnice pak výhradně velbloudí trh. Tam se obchoduje s velbloudy přivezenými hlavně ze Sůdánu (transporty uvidíte i v Abu Simbel), odtud se vozí dál na sever. Oba dva trhy jsou rozhodně zajímavější než chrám v Kom Ombu. Pravidelnej úterní trh začíná v 7 hodin ráno, ale po bědě už bejvá na obou tržnicích celkem prázdno. Do Daraw se dostanete spolehlivě popelářem nebo mikrobusem, z Asuánu odhadem za 1,- EL, z Kom Omba tak za 0,50 EL.
    • Sokol - symbol boha Hora, templ v EdfuDalší zastávkou po Kom Ombu může bejt Edfu. Edfu leží asi 42 kiláků severně od Kom Omba. Je tu další chrám, pochopitelně zase hromada hranatýho kamení, tentokrát ale úctyhodně velká, zvlášť, je-li řeč o předním pylonu chrámu. Po Karnaku je chrám v Edfu prej největší a je prej v Egyptě nejzachovalejší. Platí se 20/10/1 EL (normál/student/domorodec). Před vstupem je restaurace, pivo mají. Do Edfu se můžete opět dostat několika způsoby:
      • po vodě v rámci výletu po Nilu,
      • vlakem - několikrát denně z Asuánu i Kom Omba,
      • mikrobusem, což považuju za lepší než vlak a jezdí pořád - z Kom Omba jsem v roce 1996 i 97 jezdil za 2 EL, z Asuánu za 3,50 EL až 4,- EL.
  • Další možnou zastávkou je oblast asi 20 kiláků za Edfu (nejlíp popelářem - za pár šušňů). Při cestě z Edfu nejdřív spatříte po levej straně silnice za kolejema nápadný vysoký hradby ze sušených cihel. Hradby patří k pozůstatkům hlavního města hornoegyptskýho království Necheb. Do vnitřku "města" se dá dostat několika průrvama ve zdi, k vidění je ale potom hlavně písek a tráva, zbytky Římského chrámu a svatý jezírko. Nicméně je procházka po lokalitě a okolí příjemná, protože sem nejezdí vůbec žádní turisti. Na druhý straně silnice uvidíte na blízkých kopcích v poušti řadu skalních hrobek. Turisticky oficiálně přístupných je jenom pár hrobek, snadno rozpoznatelných podle betonových podpor. K radosti nás nehoufujících se cestovatelů je ale velký množství dalších ve skalách vytesaných hrobek roztroušených po blízkým okolí (poušť), v poušti na východě pak pozůstatky tří chrámů, ve Wadi Hellal je do skály vytesána svatyně Sheshmetet. V zimních měsících se dá po zajímavým okolí courat celej den.
  • Poslední možnou zastávkou před Luxorem je Esna (asi 54 km před Luxorem). V Esně je pochopitelně zase chrám, ale o nic nepřijdete, když ho náhodou vynecháte. Při cestě dálkovým autobusem nebo mikrobusem bejvá Esna (resp. jakýsi resthousy za městem při silnici) obvyklou a oblíbenou zastávkou na čaj, šíšu a něco málo k snědku.

Autorem těchto stránek je Jirka Kotek.
Kdokoliv by si chtěl jakýmkoliv způsobem využitím zde uvedených informací namastit vlastní kapsu, je svině!! To je bez debat!
Poslední aktualizace dne 29.4. 2001

 

ZpětZajímavý linky  |  Co se o stránkách píše | Kdo jsem  |  Komu děkuju za pomoc  |  Archiv  |   Napiš mi do návštěvní knihy | Mrkni do návštěvní knihy |  Mail