Obecný informace | Papíry (doklady, víza, ...)| Služby (ubytování, stravování, doprava) | Zdravotnictví | Specifika a bezpečnost | Počasí a podnebí | Mapa (127 kb!)| Terorismus v Egyptě ?| Internetový kavárny v Egyptě (link) | Další odkazy | Zpět na úvod
 
Oblasti
Jsem na Geocities
O čem to je?
Napiš mi do návštěvní knihy - Tak to je snad jasný, ne?

Mrkni do návštěvní knihy - To je snad taky jasný, ne? :-)

Mail - Počta

Zpět na úvod

























































  Ubytování | Doprava | Jídlo

Doprava:

Do Egypta se z Prahy nejlíp dostanete pochopitelně letecky, nejlevnější zpáteční letenku získáte zřejmě u maďarské společnosti Malev Hungarian Airlines (s mezipřistáním v Budapešti) za něco přes 8 000,- Kč, u ČSA stojí přímý lístek do 10 000,- Kč a např. u British Airways okolo 12 000,- Kč. Tyto ceny se během roku mohou pochopitelněměnit.

Spousta cestovek prodává letenky (např. CKM, Čedok, ...) a to za výhodnější ceny, než přímo u dopravce. Zkuste ňákou, stojí to za to.

Pro ty z vás, kdo se chtějí bez zdržování autobusem dostat rovnou do Hurghady (potápěči), navrhuju potom přímej let Praha - Hurghada s Fisher Reisen za cca 10 000 až 12 000 Kč. Lítá to prej snad ve čtvrtek.

Mrkněte taky třeba na Condor - letenky (Káhira za 9 895,- Kč a Alexandrie za 15.660,- Kč) a nebo na německou cestovku specializující se na potápění, lze si u nich zarezervovat letenky i ubytování. Lítá se ale z Mnichova (SRN), ceny zpátečních letenek do Hurghady se pohybujou mezi cca 350 až 750 DEM, podle sezóny.

POZOR: VÝŠE UVEDENÝ CENY LETENEK BERTE POUZE JAKO INFORMATIVNÍ.

Levnější možností, jak se dostat do Egypta, je cesta přes Turecko, Sýrii a Jordánsko, popř. Izrael po silnici. Izrael tolik nedoporučuju, protože jeho průjezd se prodraží. Bus Praha - Istanbul (TUR) stojí zpáteční asi 4000 Kč, Istanbul - Amman (JORD) asi 40 USD a Amman - Káhira cca 45 JD. Navíc v Turecku, ale hlavně v Jordánsku se dá dobře stopovat. Stopem se dá projet koneckonců i etapa Praha - Istanbul, i když průjezd Rumunskem může bejt někdy o nervy.


Z Egypta do okolních zemí
Do Izraele se dostanete třeba přímým autobusem Káhira - Tel Aviv a nebo Káhira - Jerusalem za cca 120 EL. Levněji ale vyjde bus Káhira - Taba za cca 80 EL, z Taby přejít do Eilatu (ISR) pěšky nebo taxíkem a v Izraeli stopovat, kam je libo. A nejlevnější je jet z Káhiry do Suezu busem nebo mikrobusem za 6-8 EL a ze Suezu do Taby za cca 25 EL, přes hranici taxíkem nebo pěšky a v Izraeli buď bus nebo stop.

Do Jordánska jezdí přímej autobus Káhira - Amman za cca 45JD (poznatek z cesty opačným směrem, 1JD = cca 50 Kč). Další možností je dojet busem do Nuweiby na Sinaji a pak pokračovat trajektem do Aqaby (JORD) za 35 USD. Opět nejlevnější varianta je bus/mikrobus Káhira-Suez (6-8 EL), pak Suez-Nuweiba (cca 25 EL) a pak tim trajektem.

Do Libye už opět snad zase neni problém se z Egypta dostat. Jezdí přímej autobus Káhira - Alexandria - Tripoli. Ale nevim, kolik stojí. Na internetu jsem našel cenu k jízdence opačným směrem, cena je udána 150 USD, ale údajně snad má být nižší. A zase: kdo oželí pár hodin, může ušetřit, využije-li vnitrostátních linek Káhira-Matruh-Salum, nějak přes hranice do Lybie a pak zase místní dopravou dál.


V Egyptě jsou turistický místa propojený relativně hustou a spolehlivou sítí vlakovýho, leteckýho a hlavně autobusovýho a mikrobusovýho spojení.

Jezdí se buď klasickými mikrobusy (většinou japonskýma) a nebo tu existujou tzv. "popeláři", což jsou auta typu pick-up, sedí se na dvou podélných lavicích na korbě, která je většinou krytá, cestující, kteří se nevejdou dovnitř vlajou vzadu na stupačkách, jako jsou na našich popelářských vozech. Vedle mikrobusů tu fungujou docela levný taxíky, a stejně jako mikrobusy a popeláře jezdí ve městech i meziměstsky (venkov).

Jinak ve významnějších městech funguje hromadná městská doprava zajišťovaná státními autobusy a např. v Káhiře je navíc metro a tramvaje.

Cena 1 l benzínu super je 1,- EL.

Letecký vnitrostátní spojení je pro našince a pro lidi, kterým jsou určeny tyhle stránky přece jenom ještě luxus.

Hlavně na delší vzdálenosti a na noční přejezdy jsou výhodný vlaky, který až na III. třídu nabízejí poměrně komfortní cestování (sklápěcí sedačky, klimatizace, video). Častým problémem egyptských vlaků bejvá příliš fungující klimatizace, takže je ve vlaku pěkná zima.

Dá se taky částečně využívat lodního spojení, a to jak po Nilu, tak i po moři.

Veškerý přesnější informace jsou v odstavcích pro jednotlivý oblasti.


Autorem těchto stránek je Jirka Kotek.
Kdokoliv by si chtěl jakýmkoliv způsobem využitím zde uvedených informací namastit vlastní kapsu, je svině!! To je bez debat!
Poslední aktualizace dne 16. 3. 2000


ZpětZajímavý linky  |  Co se o stránkách píše | Kdo jsem  |  Komu děkuju za pomoc  |  Archiv  |   Napiš mi do návštěvní knihy | Mrkni do návštěvní knihy |  Mail