BODY/MIND METODE


Mable Elsworth Todd

USKORO!


Rolfing

Rolfing je na zapadu raširena i popularna metoda rada kojom se sprječava lokomotorna bol kao rezultat mehaničkog stresa, loše držanje, problemi pri disanju i slično. Sama metoda dobila je svoje ime prema američkoj biokemičarki Idi Rolf (1896-1979), koja je uočila da kada pravilno pozicioniramo svoje tijelo, sila teža teče kroz nas, te nam omogućuje stvarnu lakoću kretanja. Prema tome, tijelo koje nije dobro pozicionirano sila teže vuče prema dolje. Uslijed toga, kretnje su takve osobe teške, glomazne i nespretne, a samim time nimalo ugodne. Budući da osoba pokušava održati ravnotežu, kompenzira loš balans u jednom dijelu tijela tako da opterećuje drugi dio tijela. I tako dolazimo do nepravilnog držanja i slabljenja pojedinih dijelova tijela, osobito vidljiv kod osoba koje nose teški teret, recimo torbu samo na jednom ramenu. S vremenom počinje nesvjesno podizati opterećeno rame još više od njegove uobičajene visine i pozicije, a kada ne nosi torbu ramena stoje ukoso. Prema tome, cilj instruktora rolfing metode je da ponovo pozicionira tijelo i njegove strukture tako što ga vraća u pravilnu ravnotežu.

Sama se metoda sastoji od dubinske masaže mišića i vezivnih tkiva tzv. fascijasi, a interesantno je da se ne masiraju mjesta gdje se javljaju simptomi već se dodirom manipuliraju vezivna tkiva kako bi se ostatku tijela vratila ravnoteža.

Tretman se sastoji od deset terapija po jedan sat, u sklopu kojega se svaki puta instruktor orijentira na drugi dio tijela, kako bi se nadovezao sa prethodnim tretmanom i naposljetku rezultirao potpunom integracijom.

Smatra se da su psihologija i kretanje vrlo važni elementi terapije rolfingom, te nije isključiva pojava psihofizičkih problema prilikom tretmana.

 

Hellerwork

Ova interesantna metoda temelji se na idejama Ide Rolf, a razvija ju Muni Dubrau. Karakterizira ju podučavanje manipulacije pokreta pomoću video tehnike te komunikacije između polaznika i instruktora, a sve u cilju istraživanja veze između duha i tijela. Koristi se kod problema sa pokretljivošću, ishijasom, astmom, migrenom, visokim tlakom, posljedicama stresa i bolovima lokomotornog sustava itd. Sama terapija traje kroz 11 seansi od 90 minuta kroz koju se "ući" pokretati i stručnjakovog oblikovanja dubinskih tkiva tijela. Instruktori hellerworka naglašavaju da je stvarni cilj ove metode sprečavanje, a tek onda liječenje. U svakom slučaju ublažava bolove, razvija gipkost muskulature, tjelesnu stabilnost i osjećaj za ravnotežu.

 

Rosen tehnika

Rosen tehniku osmislila je njemačka psihoterapeutkinja Marion Rosen na svom školovanju u Švicarskoj, a uključuje masažu, vježbe disanja i tehnike opuštanja uz psihoanalizu. Nježan i lagan dodir na mjestima koja "zadržavaju dah" (statična mjesta) osnova su Rosen tehnike. Marion Rose je smatrala da ta mjesta jednostavno sakupljaju neugodna sjećanja kojih se može svatko osloboditi uz pomoć verbalizacije i različitim tehnikama disanja. Polaznike svojih seansi ohrabrivala je u namjeri da riječima izraze svoje emocije i sjećanja, osobito nakon ozljeda jer je ustanovila da osobe koje otvoreno pričaju o svojim problemima puno brže ozdravljuju.  



nastavlja se...

 

BOWENOVA TEHNIKA

MIOTERAPIJA

TERAPIJA POLARITETA

TRAGEROV PRISTUP (MILTON TRAGER)

BODY/MIND CENTERING


Home