Tillbaka

Om dolda speltips

Dessa sidor använder dolda speltips som skrivs ut i samma färg som bakgrunden mellan tecknen // och //.   

  De ses genom att man markerar texten med musmarkören eller använder Ctr-A (eller "Markera Allt"). På så sätt blir inte äventyret förstört av alltför många lösningar på en gång. Om sidorna Dessa sidor är tillverkade i HTML 3.2 i en förhoppning om att de skall kunna ses i de flesta läsare. Sidorna är åtminstone websäkra vad gäller texten. Viss grafik kan se grynig ut i 256 färger men denna är bara till som pynt.   

  Sidorna är optimerade för 640 pixlars skärmbredd men är mest läsbara i 1024-bredd. De är snidade av mig, Clas Kristiansson på en 333 Mhz PII PC och där funkar de fint.

  De är också testade med hjälp av "Browserola" och de skall vara fullt läsbara i alla versioner, även om de ser bäst ut i MSIE 4.0. (Detta skrivs dagen efter Microsoft släpper 5.0 så ni får ursäkta att den inte är kollad än.)

  Vissa äldre läsare kan dock visa den text som borde varit dold men...   Lycka till i alla fall Clas