TIPS FOR SAVING CASH


Start Saving


Appliances

At The Bank

Baby Time

Budget Tips

Cars and Petrol

Clothing

Credit Cards

Electricity

Gift Savers

Holiday Time

In General

Insurance

In The Kitchen

Laundry & Bathroom

Making Money

Out Shopping

Pets

Recipes

Telephone & Internet

Using Your Land

Factory Outlets:

QLD

NSW

VIC


********** Looking for
Household Tips?
**********

What is EMC?

**********
Do you have a comment.. or a tip you would like to contribute? If so:
CLICK HERE.


OUT SHOPPING


Bread I buy from bilo the 5 for $6 and store them in the freezer and only
take out one a night for lunches the next day. I also buy bulk milk from
our local butcher who sells 6 for $10 and freeze them also.
~michelleakalovey EMC~


Browse op shops whenever you need something BEFORE buying new just in
case they have what you need at a much much cheaper price eg. jeans,
cutlery, books.
**
I run a small fruit and veg co op, I go to our nearest market and buy
up big, then come home and divvy up into 3 boxes for the 3 families ..
ends up costing us $25 each for BIG boxfuls of healthy fresh food, they
have cheap milk and eggs too. Look into either joining a local co op or
start your own, it doesn’t have to be big to work.
~Mustang EMC~


If your bad at impulse buying, do your shopping on the internet.
Its easier to stick to your list, you don't get sidetracked by little
extras.
~Mchelle EMC~


I buy all my food at Aldis and factory outlets - the factory shops especially
are a GREAT way to get good tasting food really cheap, I'm lucky in that theres
a few around where I live. We eat really well and I have my food budget at
around/just over $100 a fortnight.
~brook EMC~


We buy our meat in bulk. I get a whole rump or a whole new york cut or
similar. I bought a whole New York Cut once at $4.99pk, the same meat, as
in, already cut for you, cost $8.99pk. The butcher will cut it to how you want
it done. We go to a local Chicken outlet and buy all of our chicken there.
Saving $$$$$.
~Platypus EMC~


I keep a good eye on the specials brochures and take advantage of bonus flybuy
points. Sometimes it will mean that I stock up on basic items such as crackers,
or shampoo, but in the long run I win on price and points.
And never take kids or hubby with you shopping. You invariably come back with more
than you intended.
**
If you can get potatoes from a local potato farm, they are much cheaper. I
buy a 25kg bag for $10.00. They are seconds but much tastier than in the shops.
Then I divide them with a few others so that they don't go old and sprout before
I need them.
~hithere EMC~


If you live in Sydney go to Paddys/Flemington markets of Friday.
They sell fruit and veg by the box. Last time we went it was around
$2 -$5 for a box of apples, corn $3, 65kg potatoes $25, tomatoes around $5.
But be prepared. You need to go with a trolley and a big car and be prepared
to bargain. We used to take turns, we organized 6 families, went once a month
or so, so you only had to go 2 or three times a year . The produce was really
fresh and lasted a long time.
~BLADE EMC~