Nasza codzienność

 

Plany na listopad 2009

       Bardzo możliwe, że „LILIA” w drugiej dekadzie listopada wyjedzie do Opola koncertować.  Sprawami organizacyjnymi się zajmuje Prezes  Opolskiego oddziału  Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”-pani Krystyna Rostocka.

.............................................

 

Plany na 25.10.2009

   Dostaliśmy zaproszenie od pani Krystyny Husarz-Dyrektor Polskiej Niedzielnej Szkoły w Samborze. Pani Krystyna planuje w najbliższą niedziele zoorganizować I Międzynarodowy Festiwal Piosenki Szkolnej pt.”Rozkołysz pieśnią świat”.

Dziękujemy!!! Chór „LILIA” będzie z pieśnią w Samborze!

.........................

 

 

 

 

 

 

 

16-17.X.

2009

     W Przemyślu, na Zamku, odbył się finał IV edycji Konkursu  „Moje Wzrastanie ku człowieczeństwu”. Konkurs  był  poświęcony obchodom Dni Papieskich.  Patronat nad konkursem objeli J.E.Ks.Abp Józef Michalik, Podkarpacki Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Przemyśla. Organizator konkursu –Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „WZRASTANIE”, a współorganizator –Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Przemyskie Centrum Kultury  i Nauki „ZAMEK”.

      W  finale Konkursu „Słowno-muzycznym” na Zamku Kazimierzowskim  uczestniczyli dzieci i młodzież z Przemyśla, Jarosławia, Soniny, Nowej Sarzyny, Krasiczyna, Przeworska, Korczyna, Łańcuta, Słupska i naszej Sądowej Wiszni. I maluchy z przedszkoli i ucyniowie szkół i gimnazium z wielką pasja i wzruszeniem opowiadali o naszym Papieżu, przedstawiali  scenki z życia Ojca Swiętego, recytowali, i śpiewali a nawet  tańczyli.

     Dzieci z naszej „LILII” wystąpili ze swoim programem PAPIESKIM. Opowiedzieli o pobycie Karola Wojtyły latem 1939 roku w Sądowej Wiszni i   pobliskiej Ożomli, gdzie Junacy z Legii Akademickiej z Krakowa budowali szkołę-Ania Szkulska z Trzeńca i Aneta Kuśnierz z Pnikuta-nasze śpiewaczki, który z tych wiosek dojeżdżają do  Sądowej Wiszni na próby chóru.   Jest to mało znany fakt z życia JP-II, i zgromadzeni na Zamku w Sali Teatru „FREDREUM” z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieść„LILIA” zaśpiewała dwie ulubione przez Jana Pawła II piosenki „Abba –Ojcze” i „Barkę”, oraz Alina Czarna i Wiktoria Bechta recytowali wiersz  Juliusza Słowackiego-„Pośród niesnasków-Pan Bóg uderza…” Za swój występ „LILIA” pod przewodnictwem p.Haliny Wójcickiej dostała Specjalne Wyróżnienie i nagrode w postaci odtwarzacza CD.

       Jednocześnie na Zamku   odbyła się prezentacja  prac  plastycznych, które wygrały Konkurs. Na Konkurs przysłano ponad 1300  rysunków z całej Polski. Prace byłe oceniane w kilku grupach wiekowych. Jest nam przyjemnie poinformować że i nasze dziewczyny z „LILII”, które też  przysłali rysunki na konkurs prac plastycznych, a mianowicie: Swietłana Szumełda i Ania Szkulska też zostały wyróżnione  a same prace były wystawione do obejrzenia.

           Dziękujemy Prezes St. „WZRASTANIE” pani Alicji Sabatowskiej za zaproszenie  chóru „LILIA” do Przemyśla.

Ludzie!!! A żeby wy wiedzieliście ileż to pracy, wysiłku, zdrowia włożyła ta Kochana Pani Alicja w  zoorganizowanie IV Konkursu Papieskiego. Wszystko było na medal, zapięte na ostatni guzik, zgrane do minuty, o niczym nie zapomniano.

W imieniu „LILIJEK” i opiekunów   bardzo Dziękujemy od całego Serca

pani Alicji  Sabatowskiej i wŁADZOM Przemyśla!!!!

............................

 

01.10.2009

     Do Warszawy pojechali się uczyć w Katolickim Liceum im.Sw.Stanisława Kostki  młodzież ze Sądowej Wiszni. Wiktoria Borkowska i Andrzej Pawliw będą się uczyć na II roku, a Irena Pawliw-na I roku. Prośba do Warszawiaków-korzenie których są z naszego miasteczka zaopiekować się , chociaż by w minimalnym stopniu, naszą młodzieżą. Młodzież jest  z rodzin, którym tu się NIE PRZELEWA!!!  Tu, na miejscu, dla tej zdolnej młodzieży, zupełnie niema szans aby się uczyć w uczelniach, z powodu...wiadomo jakiego!!!

......................................

 

 

 

 

 

26-27.09.

2009

        Uczesnicy Konferencji „Sladami Jana III Sobieskiego” autokarem przez dwa dni krążyli drogami którymi kiedyś jeździł

i chodził i walczył Król Jan III. Odwiedziliśmy Zółkiew, która dzięki pieniędzom z UNESKO jest odrestaurowana, przynajmniej pięknie się prezentuje Rynek, dookoła którego są SAME ZABYTKI. Zabytków  jest nawet  zadużo, jak na to , nieduże miasto  Zółkiew. W tym samy dniu zwiedziliśmy i Olesko i Podhorce, a było nam tam na co popatrzeć. Z przyjemnością w Olesko oglądaliśmy  i zbiór obrazów i ikon, wśród których są i ikony z Wiszeńskiej szkoły malarskiej.Tak –Tak!!! Nie wierzycie?  No to Olesko jest dość blisko i można sprawdzić osobiście.

        Z Podhorec pojechaliśmy do miejscowości Smotrycz, gdzie nocowaliśmy w Klasztorze Pasjonatów. W tej mijscowości jest kilka zakonników-Pasjonistów (a może Pasjonatów?), na czele z o.Witalijem Słobodjan. Zakonnicy z pomocą POLSKI odnowili kościół Sw.Mikołaja w Smotryczu, w którym za ZSRR był klub.  Księża mają 5 kościołów, w którym odbywają się codziennie Msze Sw i nabożeństwa. My uczestniczyli we Mszy Sw w Sachkamieniu w kościele pw Sw.Andrzeja. Kościół został zbudowany w 1995 roku, od podstaw. Wierni kościoła bardzo byli ucieszeni , że razem z nimi modlili się w tym dniu i Polacy z Polski i Galicji. Starsze kobiety, a było ich w kościele większość ze wzruszeniem  wysłuchali śpiew chóru z Wilanowa pod kierownictwem pana Roberta Woźniaka, zapraszali i w przyszłości przyjeźdżać do Sachkamienia.

   Po Mszy Sw w dniu 27 września wyruszyliśmy dalej, do Kamieńca Podolskiego  gdzie zwiedziliśmy miasto i fortecę.  Również udało się w tym dniu zobaczyć twierdzę w  Chocimiu. Twierdze-fortece w tych miastach , pamiętają czasy Jana III Sobieskiego, już są prawie odrestaurowane, już je można pokazywać turystom ze Wschodu, z Polski a nawet z Zachodu. Ceny biletów wejściowych są w granicach 10-12 Hrywni. No i pod wiecór ruszyliśmy na Jaworów, w którym byliśmy o drugiej , w nocy.

W imieniu uczestników ekskursji „Sladami Jana II Sobieskiego” dziękujemy organizatorom i dobrodziejom za możliwość wyjazdu na Kresy Historyczne.

.........................................................

 

 

 

 

25.09.2009

         Oddział TKPZL w Jaworowie zoorganizował naukową III Międzynarodowa Konferencję „Sladami Jana  III Sobieskiego”. Konferencja odbyła się w MD Kultury.  Do Jaworowa przyjechali gości z Polski z Warszawy-Wilanowa i Hrebennego, z Rzeszowa i Jarosławia, przybyli licznie członkowie oddziału TKPZL i mieszkańcy Jaworowa, ze Lwowa przyjechał Konsul z Konsulatu Generalnego  RP i Prezes ZG TKPZL. Otworzył konferencję Burmistrz miasta Jaworowa i prezes od.TKPZL pani Zosia Michniewicz. Lekcje wygłosili: historyk z Jarosławia pan Paweł Czerkas i Dyrektor MNZP pan  Mariusz Olbromski. Zebrani, w tym i delegacja ze Sąd.Wiszni (w większości dzieci i młodzień) z wielkim zainteresowaniem wysłuchali odczyty  o Staroście Jaworowskim Jakubie Sobieskim i jego Synie Janie III Królu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

     W drugiej połowie konferencji zebrani obejrzeli wystawę rzemiosła regionalnego, a było co popatrzeć, a nawet kupić. A potem był dwugodzinny koncert. Swoje umietności pokazali uczniowie szkół z Jaworowa, w tym i Pol.Sobotniej Szkoły, artyści z Miejskiego Domu Kultury. Również artyści z Warszawy –Wilanowy, na czele z  panem Robertem Wożniakiem pięknie zaśpiewali kilka piosenek. Miło nam poinformawać że w Jaworowie śpiewał i nasz chór „LILIA”, który za  śpiew  zasłużenie otrzymał  liczne brawa.

    Po ukończeniu konferencji goście honorowi zostali zaproszeni na obiad a nasza delegacja odjechała dodomu do Sądowej Wiszni, gdzie wszyscy dzieci i opiekunowie  zostali zaproszenini na piccę  i herbatę.

Dziękujemy gościnnym Jaworowiakom za zaproszenie!!!

...............................................

 

06.09.2009

    Dzisiaj w naszym kościele została odprawiona Msza Sw w intencji uczniów i studentów, zamówiona przez zarząd oddziału TKPZL w Sąd.Wiszni. Większość naszych dzieci uczy się w Szkole Sredniej w Sąd.Wiszni, ale są i tacy co się uczą w szkołach zawodowych w technikum i na studjach wyższych i tu i w Polsce. Ksiądz-Proboszcz o.Kacper ofm życzył dzieciom dobrych wyników w nauce,i mocnego  zdrowia. Na Mszy Sw śpiewał chór „LILIA”. Dzieciom i nauczycielom życzymy sukcesów i  wytrwania na cały rok szkolny 2009-2010.

...............................

 

 

 

06-09-2009

   Z Lwowa  do Sąd.Wiszni przyjechali turyści, ze społecznej organizacji „PODKOWA”- jej strona:  www.vidviday.com.ua  . Turyści zwiedzili Zimną Wodę, Gródek (kiedyś) Jagiełloński. W Sądowej Wiszni turystów oprowadził nasz historyk-znawca przeszłości miasta i regionu-Roman Wójcicki. A zobaczyli  lwowiacy w Sąd.Wiszni i miejscowy Muzeum Krajoznawczy i zabudowania młyna wodnego, w którym przy końcu XVIII wieku była PAPIERNIA, a też malownicze ruiny Pałacu Jana-Krzysztofa Noga Marsa i zabytkowy park w pobliżu pałacu..

    Dalej turyści zwiedzili  we wiosce  Laszki Gościńscowe-XVI obronną  drewnianą cerkiew, a w Mościskach-miejscowe zabytki kościoły i cerkwie i muzeum, a też w Rudnikach zobaczyli pałac Strachockich-Chłoniewskich. Pałac przetrwał NAWAŁę sowiecką, bo tam była cały czas szkoła. A w szkole tej, jest bardzo interesujący mini- muzem, które warto zwiedzić.

    Ostatnim punktem do obejrzenia były Forty Festung-Twierdzy Przemyśl we wioskach Popowice, Byków. Chociaż te Forty są należą do drugiego pierścienia obronnego, są o wiele mniejsze od Fortów po stronie polskiej, a i tak to co zobaczyliśmy, przerosło naszą wyobraźnię.  Polecamy te Forty zwiedzać wszystkim!!!.

..................................

 

 

 

29-08-2009

 Dzisiaj, nocą, z Polski wróciła grupa dzieci ze Sądowej Wiszni, która uczyła się i  wypoczywała w Władysławowie.  Towarzystwo Edkacyjne „Wiedza Powszechna” z Gdańska  już po raz drugi zaprasza naszą młodzież  w 2009 roku do Polski. Pierwszy projekt był zrealizowany  w Stężycy na Kaszubach, w którym uczestniczyło 20 dzieci i 2 opiekunów ze Sąd.Wiszni. W projekcie władysławowskim uczestniczyło 15 dzieci i 2 opiekunów. We Władysławowie do warsztatów przyłączyła się i grupa dzieci z Zakopanego-Kościelisko. We Władysławowie były i występy, i prezentacje, i wspólne dyskoteki. Były zajęcia dydaktyczne i wycieczki do różnych miast na północy Polski. Młodzież wypoczywała i na brzegu Bałtyku-opalała się   i pływała. Wypoczynek dzieci ze Sądowej Wiszni był w tym roku wyjątkowo udany. Dziękujemy panu Witoldowi Turnawieckiemu, paniom Annie Odrobińskiej i Hannie Ruszczyńskieji i panu Władysławowi Szumełdzie z Gdańska  za zrealizowanie projektu , w którym uczestniczyli dzieci-młodzież  ze Sąd.Wiszni i Kościelisko. Myślimy, że i w przydzłości takie wspaniałe projekty będą realizowane.

.....................................

 

 

17-08-2009

   Z ośrodka harcerskiego w Kokotku-Lublińcu powróciła 10 osobowa grupa dzieci i opiekun Paweł Surowiecki. Dzieci ze Sąd.Wiszni po raz kolejny, od kilku lat z rzędu, wypoczywa na obozie. Zaproszenie wysłala nam pp Jan i Danuta Skalscy. Dzieci będąc w Polsce nie mieli czas na nudę. Cały czas w Kokotku coś się działo, jak to: wspólne ogniska, zajęcia w grupach, liczne wycieczki, wspólne śpiewanie piosenek harcerskich przy ognisku i dyskoteki. Trochę się obawialiśmy za nasze maluchy, bo do Kokotka pojechali , w większości, dzieci 10-12 letnie, którzy w Polsce byli po raz pierwszy, a i Paweł-nasz student, też  był jako opiekun dzieci po raz pierwszy. No i w końcu, zreszta, ten pierwszy raz kiedyś musi być. No nie !!!

  Dziękujemy od całego serca za zaproszenie dzieci ze Sąd.Wiszni do Kokotka, a tam było wszystko na poziomie, i warunki mieszkaniowe i wyżywienie i wypoczynek. Dzieci przyjechali wypoczęci, opaleni i zadowoleni.

..................................

 

 

 

 

09-10

 Sierpnia

2009.

    Chór „LILIA” uczestniczył (wypoczywał też) w Radymnie na Bezalkoholowym Festynie Rodzinnym.  Festyn zoorganizował Oddział Akcji Katolickiej działający przy kościele pw Sw.Wawrzyńca w Radymnie. WYPROMOWAŁA nas  do Radymno Pani Alicja  Sabatowska-prezes Stowarzyszenia „WZRASTANIE” w Przemyślu.

     Oprócz różnych atrakcji na Festynie , w Radymno był też koncert, w którym uczestniczyli: młodzież z miejscowej parafii, dzieci ze Stowarzyszenia „Wzrastanie”, zespół folklorystyczny „Młoda Harta”  z Harty w pobliżu Dynowa i nasz chór”LILIA”, a też , na zakonczenie-zespół Hip-Hopowy.

      Nasza „Lilia” miała dwa wyjścia na koncercie. Spoczątku, w strojach krakowskich dzieci zaśpiewali pieśni religijne i patriotyczne, a drugi występ, po przerwie,  „LILIA”  wystąpiła w  ganc nowych strojach koncertowych, uszytych niedawno, na których są wyhaftowane lilijki. Dzieci zaśpiewali kilkanaście piosenek ludowych, lwowsko –batiarskich w tym, na życzenie widzów, kilka piosenek i w języku ukraińskim.

     Dziękujemy Oddziałowi Akcji Katolickiej za zaproszenie, za podstawiony autokar do Medyki, za hotel i za smaczne obfite wyżywienie i możliwość jazdy na koniach, za prezenty . Dziękujemy personelowi Gimnazium N: 1  w  Radymno za udostępnienie sal na próby chóru, jak i  opiekę nad chórem. Dziękujemy panu Kazimierzowi Rząsi i Alicji Sabatowskiej za umożliwienie przyjazdu na Festyn do Radymno.

„Wielkie Wam Bóg Zapłać gościnni Radymnianie !!!”

     

Dziękujemy!!

..................................

 

02 sierpnia

2009.

    Do Kokotka-Lublińca,  na harcerski  obóz, wyjechały dzieci ze Sądowej Wiszni.Pojechalo 10 dzieci i Paweł Surowiecki, młody Student, który po raz pierwszy został opiekunem. Takie same grupy są zaproszeni z Polskich szkół w Mościskach i Strzelczyskach.

     .........................

 

 

 

 

02.08.2009.

  Do Sądowej Wiszni  z Polski przyjechał Józef Karpa z dziećmi. Pan Józef, urodzony w pobliskim Wołostkowie mieszka pod Wrocławiem, a w naszym kościele został, dawno temu, ochrzsczony. Cieszą  nas takie powracanie do źródeł!!!

............................................

       Przez kilka dni w Sądowej Wiszni przebywali Grażyna , Marek i Jakub Sania, mieszkańcy Twardogóry. Rodzice Pani Grażyny pochodzą z Wujkowic i Stojaniec. Goście z Polski zwiedzili Stojańce, Zawadę, i Wujkowice. Stoją domy dziadków –ojców. Zyją jeszcze starsze mieszkańce tych wiosek, którzy pamiętają o tych starych czasach. Na cmentarzu w Stojańcach zachował  się nadgrobek pradziadka Pani Grażyny z napisem po polsku-Antoni Butrak.

     Goście z Polski zwiedzili też Lwów i Rudki, a jest tam co zwiedzać. Pobytem w Sądowej Wiszni był zadowolony też syn pani Grażyny, który służył pod czas Mszy Sw  w naszym kościele pw MB Wspomożenia Wiernych  jako ministrant. Mały Kuba jest ministrantem w Twardogórze,  gdzie jest też kościół pod takim samym wezwaniem.

............................................

 

 

 

 

 

25.07.2009

    W Milatynie Małym , pow Gródek , odbył się dzisiaj odpust parafialny ku czci Sw.Anny, bo  pod takim wezwaniem jest kościół w tej miejscowości.  Po raz pierwszy przyjechał do Milatyna nasz Ks.Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył na Mszy Sw, wygłosił kazanie. Na odpuście byli obecni księża z Gródka i powiatu gródeckiego, księża ukraińscy, oraz księża z dekanatu Mościskiego na czele z najstarszym (wiekiem) Ks. Stanisławem Ziober-przełożonym Redemptorystów. Milatyn leży o 5 km od drogi lecącej z Przemyśla na Lwów, od Sąd.Wiszni około 10 km. Kościół w Milatynie obsługują księża OFM  ze Sądowej Wiszni.

     Na odpuście zgromadziła się cała parafia, razem 50- z gośćmi i księżmi. Takie są realia. Młodzież  wyjeżdża, parafia się zmniejsza. Ks.Biskup podziękował wiernym za upiększenie kościoła, za uczestniczenie we  Mszy  Sw. A parafianie dziękowali Ks.Biskupowi M.Mokrzyckiemu za udział w odpuście, a Ks.Proboszczu o.Kacpru ofm i Ks.Vikaremu o.Wiktorynowi ofm za trudy i wysiłki związane z pracą w tej małej parafii.

Kilka słów o Milatynie: Pierwsza wzmianka o wiosce jest  w r.1439. Przed wojną było we wiosce prawie 600 mieszkańców-Polaków i Rusinów, oraz dwie rodziny wyznania Mojrzeszowego. Kościół  we wiosce w 1908 r  wybudowała Laura z Dobrzańskich Pressen, która też tu wybudowała cerkiew, a w pobliskich Dobrzanach kościół.  W pobliżu kościoła stoją zabudowania dworu i folwarku. Niestety wszystkie budowle  straciły swój wystrój, są niedopoznania. Wioska jest malowniczo usytuowana na pagórkach, na najwyższych wzniesieniach stoją : murowany kościół (mocno zniszczony sowietami, bo tu były przechowywane nawozy) i cerkiew.

.........................................

 

Plany na lipiec-sierpień 2009.

      Prawie pewnie, że chór „LILIA” wyjedzie na warsztaty na Bałtyk. Dzieci nasze byli, prawie, wszędzie, a teraz będzie możliwość zwiedzić Północ Polski.  Projektem zajmuje się Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza” z Gdańska, na czele z p.Hanną

Ruszczyńską i Anną Odrobińską. Trzymamy kciuki, aby wszystko się dobrze ułożyło, potoczyło! Do Polski mają jechać dwie grupy naszych dzieciaków, 14  lipca do Stężycy-  20 + 2 opiekuny a 14  sierpnia do Władysławowa- 15 + 2 opiekuny.

..............................

 

16-07-2009.

      W  Stojańcach, dekanat mościski, w kościele pw MB Szkaplerznej odbył się odpust. Oprócz nielicznych Polaków, czyli miejscowych Rz.Katolików na odpust przyjechało Bractwo Szkaplerzne z Przemyśla, zgromadzili się Polacy z okolicznych miejscowości  oraz licznie przyszli Ukraińcy ze Stojaniec, w większości to byli przesiedleńcy.

    Ks.Proboszcz o.Kacper ofm dziękował wiernym , gościom i kilkunastom księżom z całego dekanatu, z Polski, księżom Ukraińskim którzy byli obecni na odpuście. Proboszcz dziękował chórowi męskiemu z Mościskiego od.TKPZL, kierownik Michał Legowicz, za przepiękne śpiewanie. Szkoda że na odpust nie przyjechali z Polski byli mieszkańcy Stojaniec.

..........................

 

 

 

11-07-2009

     Dzisiaj we Lwowie , w Katedrze Łacińskiej odbyła się prezentacja książki „Najbardziej lubił wtorkiopowieść o życiu codziennym Jana Pawła II ”. Książkę napisali  nasz Ks.Abp Mieczysław Mokrzycki i  pani Brygida Grysiak, a wydało wydawnictwo „M” z Krakowa. Do Katedry przyszła cała lwowska „śmietanka” polskiej intelegencji, władze miasta, goście z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, księża i klerycy lwowscy, siostry zakonne.  Był obecny prezes ZG TKPZL pan Emil Legowicz, zarząd i członkowie  a także  przyjechała do  Lwowa delegacja z TKPZL w Sąd.Wiszni na czele z Romanem W.

     Prezentacja książki odbyła się jako dialog pomiędzy panią Brygidą i Ks.Arcybiskupem Mieczysławem, który jako osobisty drugi sekretarz  towarzyszył  Janowi Pawłowi II przez ostatnie 9 lat życia. Ta rozmowa była dla słuchaczy  bardzo ciekawa, a nawet czasami byli opowieści, których w książce niema, bo dopiero teraz się coś arcyciekawego przypomniało. Cena książki 30 hrywni i cały dochód pójdzie na renowację Lwowskiej Katedry. Po ukończeniu prezentacji autorzy podpisywali książkę, tym kto ją nabył.

     W  czasie prezentacji śpiewał chór katedralny, który wykonał ulubione piosenki J.P II, jak to:  Gloria, Barka, Bogurodzica. W tym dniu można było w katedrze obejrzeć wystawę fotografii z wizyt Papieskich do Polski, Lwowa , którą przywiózł z Krakowa pan Jacek Stroka, rodzice którego mają lwowskie korzenie. Ta wystawa zwiedziła już cały świat.

.................................

 

 

 

 

 

 

05.07.2009

     W Częstochowie w dniu 5 lipca odbył się XV Swiatowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Patronat nad Zjazdem objął Prezedynt RP-pan  Lech Kaczyński. Rano o god 09.30 , w kaplicy MB Częstochowskiej odprawiono Msze Sw  w intencji żyjących i zmarłych Kresowian  z Polski i świata.  Homilię wygłosił ks.Tadeusz  Isakowicz –Zaleski.

      A o god. 11.00 rozpoczął obrady Zjazd.  W Sali Papieskiej witali przedstawicieli władz pańswowych RP, Sejmu i Senatu, Eurodeputowanych, zarząd St.Wspólnota Polska, licznych delagatów z Kresowych organizacji z RP i Swiata  Prezes Swiatowego Kongresu Kresowian pan Jan Skalski i Prezes Kresowego Ruchu Patriotycznego pan Jan Niewiński. Obrady Otwartego Forum toczyły się przez kilka godzin. Poruszono wiele zagadnień i przedstawiono problemy , z którymi się spotykają Kresowianie. Podjęto Uchwały, i liczymy że uda się ich zrealizować w najbliższe miesięce i lata.

      Po ukończeniu obrad  był czas i na koncert. Wystąpili bardzo znane artyści  i zespoły z Polski , między innym chór „Gloria Dei” z Wrocławia, zespół „Canzona” z Gorzowa Wlkp, pan Wociech Habeli z Krakowa, i in. Wszyscy artyści przedstawili program patroiotyczno-lwowski, a występ artystów był nagradzany licznymi oklaskami.

    A wieczorem , w „Sedlaczku”w Tarnowskich Górach Goście Honorowi  XV Zjazdu Kresowian  mieli spotkanie z organizacją”Sląski Dzwon Nadziei” i władzami, tego pięknego, zadbanego,  miasta.

    Informujemy że z Mościsk  i Sądowej Wiszni  na Zjazd Kresowian zaproszono członków zarządu  oddziałów TKPZL  w tych  miastach.

Dziękujemy za zaproszenie na XV Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian, a pani Danusi Skalskiej należą się gratulację , która jak Aniół Stróż pilnowała tego, aby Zjazd odbył się na najwyższym poziomie. I tak się stało!!!

Więcej o Zjeździe Kresowian jest na www.kresowianie.com i na www.jasnagora.com

............................

 

 

03.07.2009.

      Do Sądowej Wiszni , z  krótką wizytą przyjechali pp Honorata i Zbigniew Jezierscy z Warszawy. Ojciec pana Zbigniewa - Walerian Jezierski był masztalerzem na PSO. Goście z Polski odwiedzili przyjaciół, powspominali o dniach młodości, zwiedzili miejscowe zabytki i dom , w którym się urodził Zbigniew i jego liczne rodzeństwo.

     Też było krótkie spotkanie z Ks.Proboszczem o.Kacperem ofm, u którego zamówiono Mszę Sw za zmarłych członkówrodziny Jezierskich i pracowników Państwowego Stada Ogierów w Sądowej Wiszni.

      Cieszymy się z takich odwiedzin, i zapraszamy na przyszłość byłych  mieszkańców miasta  do powrotu do korzeni.

...................................

 

 

 

 

 

30.06.09

        Dostaliśmy smutną wiadomość: zmarł Zbigniew M.Haszlakiewicz, wielki przyjaciół Kresów. Pan Marian był krewnym JWP Henrietty Gotleb-Haszlakiewicz z pobliskich Dołhomościsk. Pan Zbigniew zfinansował remont zdewastowanej dworskiej kaplicy w Dołhomościskach w której jest pochowany jedyny syn JWP Henrietty-Zbigniew Gotleb-Haszlakiewicz ppor 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, który zginął w 1920 roku w czasie Polsko –bolszewickiej wojny.

Zbigniew Marian Haszlakiewicz urodzil sie w 1922 roku w Stolinie na Polesiu. Bylo to powiatowe miasteczko polozone w odleglosci 390 kilometrow na wschod od Warszawy. 50 kilometrow dalej byla juz granica sowiecka. Po wczesnej smierci rodzicow dziesiecioletnim Zbyszkiem zaopiekowali sie stryjostwo - Henryk i Maria Haszlakiewiczowie, ktorzy mieszkali w Niestanicach w wojewodztwie tarnopolskim, 75 kilometrow na polnocny-wschod od Lwowa.
Formalnie mieszkal u stryjostwa od 1932 do 1939 roku ale w latach 36-39 uczeszczal do gimnazjjum we Lwowie. Byl zakwaterowany u ksiezy Zmartwychwstancow. W czerwcu 1939 roku ukonczyl czteroletnie gimanzjum i zdal egzamin wstepny do dwuletniego liceum. Wojna uniemozliwila mu dalsza nauke we Lwowie.
Po wybuchu wojny rodzina z Niestanic ratowala sie ucieczka na strone niemiecka przez Przemysl. Granice przekroczyli nielegalnie kolo Sieniawy i Niemcy o malo nie wydali ich Sowietom, ale doskonala znajomosc niemieckiego prezentowana przez stryjostwo przesadzila, ze Niemcy skierowali uciekinierow do Lezajska. Rodzina korzystajac z pomocy rodziny i znajomych mieszkala najpierw w Przeclawiu k. Mielca a pozniej w Tuchowie po poludnie od Tarnowa.
Za dzialalnosc konspiracyjna mlody Zbigniew Haszlakiewicz zostal zeslany do obozu koncetracyjnego. Przebywal kolejno w wiezieniu w Tarnowie oraz w obozach koncetracyjnych w Auschwitz (Birkenau), Buchenwaldzie, Dorze, Northhausen i Bergen-Bergen, skad uwolnily go wojska brytyjskie.
Po wojnie ukonczyl architekture w Niemczech i wyemigrowal z rodzina do Ameryki.
Zmarl w wieku 88 lat w swym domu w Sarasocie 30 czerwca wieczorem w otoczeniu rodziny: syna Andrzeja i corki Barbary. Przezyl zone Leonarde, ktora odeszla przed poltora rokiem (6 stycznia 2008).
Uroczystosci pogrzebowe Zbigniewa Mariana Haszlakiewicza zaplanowano w Sarasocie na 27 lipca.

Cześć Jego pamięci!

.......................

 

28.06.2009.

     Do Kolegim Sw.Stanisława Kostki Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Warszawie pojechali Irena Pawliw i Roman Nowicki (obaj ministranci w naszym kościele) na kurs przygotowawczy do Liceum przy tym Kolegium.  Wierzymy że nasza młodzież, która jest z bardzo biednych rodzin, dostanie się na studia w Liceum przy Kolegium.

.................................

 

 

 

18-19.06

2009.

      Przez dwa dni w Sądowej Wiszni przebywała Margareth Hareł, która mieszka w Eljacie na południu Izraela, dziadek której I.Bodek był znanym chasydyjskim pisarzem we Lwowie. Pani Margaret opowiedziała o  ciężkich przeżyciach  w czasie ostatniej wojny, kiedy to Polacy pomogli jej i jej matce ocaleć, przeżyć. Pani Hareł rozmawia czystą polszczyzną, początku lat 50-tych. Również opowiedziała, bardzo ciekawie, o swoich pierwszych krokach życiowych w Izraelu, po wojnie. Pani Margareh jest poetką ( ma na swoim koncie kilka tomików wierszy po hebrajsku (ewrid) i po angielsku), artystką, dużo podróżuje po całym świecie, a najwięcej odpowiada jej kultura , wierzenia i  religie Wschodu. Jej życie to takie sobie całkowite  poplątanie z zamieszaniem, zupełnie niezrozumiałe dla nas, dla ludzi zupełnie innej mentalności.

      W Sądowej Wiszni Margareth Hareł zwiedziła miejscowe zabytki, uczestniczyła we Mszy Sw w miejscowym kościele. Najwięcej się spodobała pani Margareth  nasze kwiaty i zieleń: krzaki, drzewa i nawet chwasty. Tej to zieleni , naturalnej, w Izraelu jest bardzo mało, bo wiadomo-  brakuje wody.

..............................

 

 

 

 

 

 

 

12-16.06.09

    Przez kilka dni w Sądowej Wiszni na Zagrodach 11 przebywały Grażyna i Zbigniew Janczak z Jabłonnej pod Warszawą. Gości z Polski szukali cmentarz w Zboiskach, na którym jest pochowany wujek pani Grażyny-Edmund Rejmann ppor.rez.piech., d-ca 1 plut.9 komp.39 pułku piechoty „Strzelców Lwowskich” z Jarosławia - E.Rejmann urodzony 30.XI.1915 roku w Wolsztynie koło Poznania, a zginął 18.IX.1939  pod czas ciężkich walk pod Rześną Ruską.  Na zbiorowej mogile, w której pochowano 1200 poległych Polskich Zołnierzy Września 1939 roku pp Grażyna i Zbigniew Janczak pomodlili się, zapalili znicze i złożyli kwiaty .

   Państwo Janczakowie zwiedzili ważniejsze zabytki Lwowa: Katedrę Łacińską, Kościół Ormiański, Ukr.Gr.Katedrę Sw.Jura, Wysoki Zamek, Rynek Lwowski, Politechnikę, Uniwersytet Lwowski i Nekropolię-Muzem Cmentarz  Łyczakowski i „Orlęta” - Polski Wojskowy Cmentarz obrońców Lwowa .

    Był czas na zwiedzenie zabytków Sądowej Wiszni, oraz zabytkowej drewnianej cerkwi  Sw.Mikołaja w pobliskich Dmytrowicach, gdzie można podziwiać cenne ikony wiszeńskiej szkoły malarskiej.  Również zobaczyli Warszawiacy 500 letni zabytkowy modrzejowy kościół pw MB Szkaplerznej w Stojańcach. Ten kościół, to zabytek  sakralny i historyczny na skalę światową. Kościół chyli się ku  ruinie, bo brak kosztów na restaurację, remont. W Stojańcach prawie niema Polaków, a to znaczy że KASA kościelna świeci pustkami.

    Pani Grażyna Janczak przed powrotem do domu wyznała że w tak krótkim, kilkodniowym odcinku miała przepiękne wrażenia, z których najbardziej utkwiło w duszy to: odnalezienie zbiorowej  mogiły w której jest pochowany jej wujek, a była bardzo mała szansa w odnalezieniu tej mogiły, a też  spodobał się pani Grażynie występ małych Polaków ze Sądowej Wiszni we Lwowie na Festiwalu Kulturalnym, i też wzruszyło naszych gości uczestnictwo we Mszy Sw w Stojańcach i tam że w procesji Bożego Ciała w której uczestniczyli Ks.Vikary o.Wiktoryn ofm, ministrant ze Sądowej Wiszni D.Lewandowski oraz  wszyscy wierni tego kościoła , w tym 2 starsze panie ze Stojaniec i 4 (jeszcze) starsze panie   i 1 ministrant  z pobliskiego Królina, a też goście z Polski i  Sąd Wiszni,czyli wszystkich razem 12 osób!!! 

      Państwo Janczakowie przywieźli rzeczy dla dzieci, które dostali od Oli Skarbek, do których dołączli też rzeczy, zabawki swoich wnuków. Rzeczy zostały rozdzieleniu wśród  potrzebującychrodzin, z małymi dziećmi. Dziękujemy!

Myślimy że pani Grażyna i pan Zbigniew są zadowoleni pobytem u nas i jeszcze nie raz odwiedzą  Kresy , w tym i Sądową Wisznię.  Zapraszamy!!!

........................................

 

 

14.06.2009

  Rz-Katolicy Ukrainy ( a większość z nich to Polacy) w niedzielę mieli Swięto Bożego Ciała, które zarządzeniem władz kościelnych zostało przeniesione z czwartku  na wolny dzień.

   Polacy-Rz.Katolicy SądowejWiszni po niedzielnej Mszy Swiętej, na której śpiewał chór „LILIA” udali się procesją uliczkami miasteczka . Na ulicach Lwowskiej, Do Dworu, Do Młyna i obok kościoła postawiono ołtarze. Dzieci I Komunijni sypali płatki kwiatów przed Najświętszym Sakramentem, który nieśli Ks.Proboszcz o.Kacper ofm i Ks.Vikary o.Wiktoryn ofm.  W niedzielę była przepiękna pogoda, i w procesji uczestniczyli wszyscy wierni. Po ukończeniu procesji  nasi Księża dziękowali wiernym za urządzenie ołtarzy i śpiewy pod czas procesji.

.................................

 

 

 

13.06.2009.

Sobota.

     13 czerwca we Lwowie w Miejskim Pałacie Kultury im.H.Chotkiewcza (były klub tramwajarzy) odbył się VII Festiwal kultury mniejszości narodowych woj.Lwowskiego. Swój dorobek artystyczny prezentowały Azery, Białorusini, Ormianie, Grecy, Zydzi, Niemcy, Rosjanie, Tatarzy, Węgrzy, Czesi i Polacy.  Z zadowoleniem informujemy że Polaków woj.Lwowskiego godnie zaprezentował chór „LILIA” z oddziału TKPZL w Sądowej Wiszni.  Do Lwowa pojechało 27 dzieci-młodzieży, akompaniator Włodzimierz Oleniak i Dyrygent  Halina Wójcicka.  Chór zaśpiewał tylko 3 piosenki, bo  były ograniczenia czasowe. Pieśni spodobały się widzom. Najgłośniej klaskali naszym  liczni Zydzi Lwowscy,  którzy przyszli obejrzeć swoich uczestników, a piosenki „LILII” przypadły im do gustu. Niestety! Prawie nie było Lwowskich Polaków, no i mówimy im „FE!”. Owszem ! Była sobota. Trzeba było jechać na działki-dacze i inne rozrywki polowo-ogrodowe. Ale jak jest impreza, gdzie można zobaczyć, posłuchaćPolski zespół ze Sąd.Wiszni, to warto było wszystko zostawić i przyjść.

     Wszyscy uczestnicy pokazali to co mają w swoim dorobku najlepsze. Do zobaczenia w kolejnych Festiwalach, a w których „LILIA” już uczestniczyła kilka razy. Autokar dla wyjazdu naszej „LILII”  na Festiwal wydzielił Konsulat Generalny RP  we Lwowie. Po przyjeździe do Sądowej Wiszni pani Halina Wójcicka zaprosiła dzieci i młodzież z chóru „LILIA” na piccę i soczki.

.....................................

 

 

01-02.06.

2009.

     W Stryju odbył się Festiwal Teatrzyków Dziecięcych poświęcony   Dniu Dziecka i  najbardziej znanemu  Stryjaninowi  Kornelu Makuszyńskiemu. Stryjski  Dom Kultury, była siedziba „SOKOŁA”, był wypełniony mieszkańcami Stryja różnych narodowości. Gości Festiwali witał Konsul Generalny RP we Lwowie, władze miasta, Prezes oddziału TKPZL p.Tatiana Bojko, goście z Polski: Prezes oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Opolu-pani Krystyna Rostocka oraz członek zarządu tego Stowarzyszeia i Dziennikarz Radia Opole-p.Krystyna Nabrdalik  oraz Krzysztof  Nabrdalik.

    Na Festiwa pod hasłem „Podaruj Dzieciom Uśmiech”, oprócz gospodarzy,  przyjechali teatrzyki z Nowego Rozdołu, Borysławia, Lwowa, Stanisławowa.  Po Mszy Sw i złożeniu kwiatów pod tablicą ku czci  autora „Koziołka – Matołka” odbyły  się występy małych artystówi sceny którży za swoje występy  dostali  liczne oklaski, dyplomy i upominki. Niestety! Teatrzyk  z   Polskiej Sobotniej Szkoły w Sąd.Wiszni nie mógł wystąpić w Stryju. Większość artysów kończy 9 klasy i teraz mają ekzaminy.

       W drodze powrotnej Opolanie zanocowali u przyjaciół  na Zagrodach 11 w Sądowej Wiszni.

..............................

 

 

 

 

 

 

31.05.2009.

      Dzisiaj w Swięto Zesłania Ducha Swiętego (Zielone Swięta) do Sakramentu Bierżmowania w naszym kościele przystąpiło 16 osób: starszych, jak też i tych,  kto przyjął Chrzest Swięty już po roku 1989, kiedy to ponownie otwarto kościół. Sakrament Bierżmowania udzielił Arcybiskum Lwowski i całej Ukrainy Ks. Mieczysław Mokrzycki. Ks.Arcybiskup M.Mokrzycki był zadowolony stanem kościoła w Sądowej Wisznią, zaangażowaniem księży: Ks.Proboszcza o.Kacpera ofm i Ks.Vikarego o.Wiktoryna ofm i wiernych, ilością młodzieży i dzieci. Ks.Arcybiskup podzielił się wspomnieniami z czasów sekretarżowania Papierżowi J.P-II. Wspomniał o tym, że J.P-II kilkakrotnie opowiadał o Sądowej Wiszni w której był w roku 1939. Karol Wojtyła-student Uniwersytetu Krakowskiego,  jako Junak  Legii Akademickiej  budował szkołe w pobliskiej Ożomli, a do Sądowej Wiszni przyjeżdżał razem z innymi studentami do naszego kościoła.

      Podczas Mszy Sw śpiewał chór „LILIA”, pod kierownictwem p.Haliny Wójcickiej, która jest też i naszym Prezesem oddziału TKPZL. Czytania mieli BIERZMOWANI: Maria Czarna-Karkulowska –nauczycielka  Pol.Sobotniej Szkoły, Roma Wesołowska-uczestniczka chóru „Lilia”, śpiewali psałmy :Wika Bechta i Alina Czarna. Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego  witał  V-ce Prezes TKPZL i Przewodniczący Komitetu Kościelnego p.Roman Wesołowski i p.Irena Bechta-Kierownik Pol.Sobotniej Szkoły przy TKPZL.

     Po zakończeniu Mszy Swiętej Księdz Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki,  nasze księża  i Bierżmowani a też chór „LILIA” staneli do wspólnej fotografii.

       Dziękujemy naszemu Arcybiskupowi Ks.Mieczysławowi Mokrzyckiemu za udzielenie Sakramentu Bierżmowania wiernym kościoła Rz.Katolickiego pw MB Wspomożenia Wiernych w Sądowej Wiszni.

..................................

 

 

 

 

30.05.2009.

    Do Sądowej Wiszni przyjechali z Swiętochłowic , w poszukiwaniu korzeni Tomasz i Dagmara Kozula. Babcia p.Tomasza Emilia Kozula została wywieziona do pracy  w Niemczech w czasie II wojny światowej. Pani Emilia opowiadała swoim wnukom o Sądowej Wiszni, o Kanasiówce-Dzwoniaczu gdzie się urodziła. Pani Emilia ma prawie 100 lat, ale pamięta o miejscu urodzenia, o tym że w Sąd.Wiszni zostały krewni, z którymi się kontakt urwał.

     No i z pomocą naszego amatora-genealoga p.Romana- Kozulowie odnaleźli rodzinę. Jest to p.Karolina Łupyniak - Wesołowska, matka której jest z domu Kozula,( siostrą p.Emilii,) a ojciec Michał Wesołowski. Mieszkają w Sąd.Wiszni też i dzieci p.Karoliny i jej siostry Stanisławy i brata Romana Wesołowskiego-Roman, Zbigniew, Michał, Andrzej,Oksana , Nadia, Andrzej i Roman , a też ich dzieci:Wiktoria, Roma, Marta, Alina, Michał.

      Tomasz Kozula razem z ciocią Karolina pojechali do Kanasiówki. Tam już niema domów, ale są sady, studnie, pola,łąki i przydrożne wierżby. Na Kanasiówce i Kanasiówce –Dzwoniaczu przed wojną mieszkali takie rodziny: Kozula, Wesołowski, Chripa  , Znetyniak, Bardyn, Nawrocki, Hładuń, Kuszyk,  Chodyń-sołtys, a w pobliżu, na Antoniówce: Kwiatkowski, Smuk i Waszczyszyn.

     Tomasz i Dagmara Kozula byli zadowoleni przyjazdem do Sąd.Wiszni, odnalezieniem rodziny i obiecali w najbliższym czasie przywieźć do Sądowej Wiszni seniorkę rodu:p.Emilię Kozula.

........................

 

24.05.2009

Dzisiaj nasza wspólnota parafialna  powiększyła się o jednego wiernego. Chrzest Swięty przyjął Maksim Szajfert. Rodzice

Maksima-Ryszard i  Irena są członkami naszegoTKPZL. Na Mszy Sw śpiewał chór „LILIA”.  Rodzicom  śpiew się spodobał, i wszyscy dzieci z chóru i ministranci zostali zaproszeni na lody.

..............................

 

 

 

 

 

Odpust i

XX lecie.

23 Maja

2009

     W maju 2009 roku Rzymsko-Katolicka parafia pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Sądowej Wiszni będzie obchodzić wielką uroczystość: XX -lecie ponownego otwarcia naszego kościoła w 1989 roku. Jubileusz  połączono z odpustem parafialnym ku czci  MB Wspomożycielki Wiernych.

      Na święto Polaków wiszeńskich do kościoła przybyło 12 księży, w tym: Ks.Prałat-Dziekan Mościski-Józef Legowicz, Przełożony Mościskich Redemptorystów-ks.Władysław Ziober (chyba najstarszy wiekiem z kapłanów w woj.lwowskim), też przyjechali prawie wszyscy księża  z dekanatu. Ukraińscy księża: o.Iwan z c.Trójcy Sw  i o.Michał z kaplicy Sw.Michała w Sąd.Wiszni też zostali zaproszeni na odpust.  Z Polski przyjechał o.Konkordiusz ofm-były nasz Proboszcz, a z Ukrainy przyjechał o.Walenty ofm naszy były Vikary.

     Kościół w dniu 23.05.09 był wypełniony po brzegi wiernymi Rz.Kat.kościoła w Sąd.Wiszni i okolicznych parafii, przybyły też i Ukraińcy z obu obrządków. Kazanie miał Ks.Dziekan Józef Legowicz, wktórym wspomniał w jakim strasznym, opłakanym   stanie otrzymano kościół w 1989 roku, wspomniał o tych pierwszych, kto pracował przy remoncie, wspomniał że dużo Polska pomagała finansowo w pracach remontowych, jak też w wyposażeniu nowootwartego  kościoła.

     Ks.Proboszcz o.Kacper ofm  podziękował Ks.Vikaremu o.Wiktorynowi ofm i wiernym za przygotowanie kościoła do Jubileuszu, jak też wspominał o byłych mieszkańcach Sąd.Wiszni, którzy wyjechali do Polski, którzy pomagali, pomagają  nadal Polakom w Sąd.Wiszni. Niestety! Zostało tych ze Sąd.Wiszni mało, ale dzięki pp T.Durak z Olsztyna  i M.Raińczuk z Wrocławia my tu czujemy się pewniej, bo mamy takich wspaniałych dobrodziejów .

       Na Mszy Swiętej Jubileuszowej śpiewał chór „LILIA”, uczestnikom  którego księża też podziękowali za upiększenie święta.

.............................

 

17.05.2009

      Dzisiaj troje dzieci w naszym kościele przystąpiło do Sakramentu I Komunii Swiętej. Zyczymy Marcie Bechta , Weronice Szuliga i Witaliku Sawickiemu wszystkiego najlepszego na drodze życiowej. Dzieci I Komunijni dostali prezenty-upominki od zarządu TKPZL. Kościół był pięknie udekorowany białymi kwiatami. A na Mszy Sw śpiewał chór „LILIA”.

....................................

 

09.05.2009

Po prośbie byłych mieszkańców, obecnie we Wrocławiu , nasz historyk (amator) Roman Wójcicki odwiedził wioskę-stację kolejową  Chorośnica.  Roman szkukał śladów pałacu i folwarku Skibniewskich. Niestety, z pałacu zostały tylko doły po fundamentach, rośnie tam las sosnowy. Z Twierdzy do Chorośnicy prowadziła droga przez przejazd kolejowy. Niema teraz przejazdu, ale został odcinek  drogi obsadzony ponadstuletnimi lipami, i przy tej drodze w zaroślach stoją mury, bez dachu,  kościoła pw Najświętszej Marii Panny z 1903 r. Taka tabliczka stoi w pobliżu ruin. Przy kościele jest kilka krzyży (możliwe że tam był cmentarz), na jednym  z krzyży można odczytać: Karol Chrobak.

Czy ktoś coś wie o tym kościele ? Jak też prosimyo  informacje o właścicielach- dziedzicach wiosek Twierdza i Chorośnica.

..............................

 

 

 

 

 

 

3 Maja 2009

W dniu 03 maja we Lwowie odbyły  2 wielkie uroczystości-Jubileusz XX lecia powstania TKPZL oraz centralne Uroczystości do Swięta  Konstytucji III Maja.

 Rano , we Lwowie, o 10.oo Konsulowie z Konsulatu Gen RP oraz delegacje z Polskich organizacji we Lwowie i woj.Lwowskim a także delegacje z Polski złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem naszego Wieszcza-Adama Mickiewicza i poety Ukraińskiego Tarasa Szewczenko. Od nas składali wieniec V-ce rezes R.Wesołowski i członek zarządu R.Wójcicki.

O god 11.oo w Katedrze Łacińskiej była Uroczysta Msza Sw w intencji TKPZL i Dnia Konstytucji 3 Maja koncelebrowana przez J.Eks Ks.Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Kościół był wypełniony członkami TKPZL ze Lwowa i z oddziałów w terenie. . Jest nam przyjemnie poinformować że czytania pod czas Mszy Sw mieli: Prezes ZG TKPZL –p.Emili Legowicz, oraz przedstawicieli z oddziałów, w tym i członek zarządu TKPZL w Sąd.Wiszni- p.Roman Wójcicki.

A od god 13.oo do 16.oo trawała Akademia  3 Majowa  połączona z obchodami XX lecia powstaia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej (TKPZL). Były przemówienia : Prezesa ZG TKPZL p.Emila Legowicza i Konsula Gen RP we Lwowie-p.Grzegorza Opalińskiego, przestawicieli władz miejscowych, Prezesów TML w Polsce, w tym i Prezesa ZG TML we Wrocławiu p.Andrzeja Kamińskiego. Odznaczono szereg Prezesów i działaczy z oddziałów TKPZL, w tym i Prezes TKPZL w Sąd.Wiszni p.Halina Wójcicka otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polski p.Bogdanem Zdrojewskim.

A dalej przez dwie godziny  sceną zawładneli młodsze i starsze artyści ze Lwowa i z Ziemi Lwowskiej i nie tylko. Było na co popatrzeć i podziwiać. A jest nam miło, że i nasz chór „LILIA” wystąpił ze swoim programem artystycznym, który był serdecznie przyjęty przez widzów.

A z  Polski wystąpił zespół „YCHTIS” z Katowic pod kierownictwem pana Mariana i pani Basi,  który przywiozła do Lwowa p.Danusia Skalska, nasza Rodaczka, znajoma od dawna-Prezes TML w Bytomiu i Redaktor „Lwowskiej Fali”w Radio Katowice. Nasze „LILIJKI” znają się z dziećmi z „YCHTIS”, bo razem wypoczywali na obozie w Kokotku.

Swięto 3 Maja i obchody XX lecia powstania TKPZL były bardzo udane.

.......................

 

02.05.2009

 

A w Polsce mamy „DŁUGI WOLNY”, czyli święta będą trwać przez kilka dni. No i ! Cała Polska ruszyła w Polskę i w świat szeroki w tym i w nasze strony. Do Sąd.Wiszni z Krakowa przyjechali na rowerach (SIC!) członkowie Stowarzyszenia Rozwoju i Integracji Młodzieży –„STRIM” na czele z V-ce Prezesem Rafałem Lubertowiczem i członkami: Rafaela z Frankfurtu nad Menem,Veronią z Paryża a też Kuba i Maciej z Krakowa, taka sobie mała UNIA. STRIMiści przenocowali u nas i pojechali zwiedzać Lwów , Janów , Zółkiew i inne miasta historyczne w naszych stronach. A w środę ,już, młodzież musi być w Krakowie, aby zdążyć do szkół.

Szerokiej drogi życzymy –Kochana Młodzieży!!!

.....................................

 

01.05.2009

Z Krakowa z oddziału St.Wspólnota Polska przyjechały, z pomocą finansową dla 22 potrzebujących Polaków, pani Roma Zuk i pani Urszula. Szanowne Krakowianki ( obie z Lwowskim korzeniami) zobaczyli te realia, tą rzeczywistość w których żyją te nasze Seniorzy, którzy od szeregu lat dostają pomoc finansową z Krakowa.

Dziękujemy Zarządowi St.Wspólnota Polska w Krakowie i mieszkańcom tego Grodu Kraka za pomoc. W dniu 05 maja w naszym kościele za Zdrowie Dobrodziejów z Krakowa będzie odprawiona Msza Swięta.

.............................

 

 

 

 

 

 

26-30.04

2009

Chór „LILIA” został zaproszony do Warszawy na uroczyste obchody 100 lecia Szkół Kolegium Sw.Stanisława Kostki. W tym Liceum uczą się dwoje uczestników z „LILII” –Wiktoria Borkowska i Andrzej Pawliw. Do Warszawy przyjechaliśmy wieczorem, w niedzielę. Zakwaterowano nas w Konstancinie u Sióstr Zakonnych. W poniedziałek było zwiedzanie Warszawy, w której połowa uczestników „LILII” jeszcze nie była. We wtorek , po Mszy Sw. koncelebrowanej pod przewodnictwem J.E.Ks.Kard. Józefa Glempa Prymasa Polski i J.Eks.Ks.Bpa Leona Dubrawskiego –ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej została odsłonięta Tablica Pamiątkowa w Wilanowie w kościele Sw.Anny oraz w budynku szkolnym na ul.Kolegiackiej 1 przez Panią Marię Kaczyńską Małżonkę Prezydenta RP. W środę, po Mszy Sw, Dyrektor Kolegium Sw.St.Kostki KSW pani Anna Urszula Korab powitała gości honorowych na Konferencji p.t. „Między Wschodem a Zachodem”, a były to znane osobistości: Posłowie na Sejm, Senatorowie, Ministrowie , Ks.Biskupi i NASZ Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” - Pan Marszałek Maciej Płażyński. Po konferencji był występ artystyczny uczniów Kolegium Sw.St.Kostki oraz gości ze Wschodu z Gródka Podolskiego i naszej „LILII” ze Sądowej Wiszni. W Warszawie „LILIA” miała 3 oficjalne występy, i widzowie wysoko ocenili śpiew naszych „Lilijek”.

Dziękujemy Dyrekcji Kolegium Sw.St.Kostki za to że przyjeli na naukę nasze dzieci ze Sąd.Wiszni i mamy nadzieję że z czasem w Warszawie będą się uczyć kolejne dzieci ze Sąd.Wiszni a chór „LILIA” dziękuje za mile przyjęcie , za możliwość zwiedzenia stolicy, za głośne oklaski pod czas występów, za gościnność, liczne upominki i prezenty!!!

Dodomu przyjechał chór „LILIA” w czwartek, wieczorem. Tydzień czasu dzieci nie chodzili do szkoły i teraz trzeba „dogonić” program nauczani, bo inaczej rodzice nie puszczą swoje pociechy w następną wyprawę..

A w Warszawie spotkali się nasze dzieci i opiekunowie z byłymi mieszkańcami Sąd.Wiszni i okolic z panią Teresą Snieżyk i Piotrem Wróblem z Szeptyckich, z którymi podtrzymujemy kontakt przez Internet. Dziękujemy NASZYM za słodycze, którymi obdarowano dzieci.

........................................

 

 

 

 

24.25.26-04

2009.

Chór „LILIA” (20 uczestników i 3 opiekunów) ze Sądowej Wiszni uczestniczył XXII Ogólnopolskim a XIV Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej „Łódź 2009”. Zaproszenie dostaliśmy z oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łodzi i od Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Ks.Bohdana Papiernika, naszego wielkiego Przyjaciela, z którym znamy się od wielu lat. W Łodzi byliśmy już kilka razy i tam, w tym gościnnym mieście mamy wiele Przyjaciół , Dobrodziejów i Znajomych.

Wyjechał chór do Łodzi w piątek 24.04.09, a w sobotę były przesłuchania. Na Festiwal oprócz uczestnikówz Polski, przyjechali mali artyści z Litwy, Łotwy, Białorusi. Z Ukrainy, oprócz uczestników ze Sądowej Wiszni byli też zespoły z Mościsk, Łucka, Maniewicz i Sambora. Nasz chór wypadł dobrze, ale niestety nie znamy wyników, bo w niedzielę chór wyjeżdżał do Warszawy.

Dziękujemy organizatorom Festiwalu za zaproszenie, a Rodzinom u których mieszkali nasi dzieci i opiekunowie

„Wielkie Bóg Zapłać”.

....................................

 

 

 

16.04.2009

Z Warszawy napisała do nas Maria Zawadzka z domu Demska. Pani Maria urodziła się w pobliskiej Słomiance a w Sąd.Wiszni chodziła do szkoły, kościoła. W liście odczuwa się tęsknotę za miejscami , w których się mieszkało , żyło w młodości. Pani Maria ma 84 lata, bardzo by chciała odwiedzić swoją rodzinną wieś, i Sądową Wiszni, o której ma piękne wspomnienia. Niestety!? Zdrowie nie pozwala wyruszyć w daleką drogę. Więc! Zapraszamy do nas w odwiedziny dzieci pani Marii, jej wnuków i prawnuków.

Pani Maria wie że przy TKPZL w Sądowej Wiszni działa dziecięco-młodzieżowy chór „LILIA” i dla biedniejszych dzieci z chóru przekazała 100 złotych, które zostaną wykorzystane przy wyrabianiu paszportów zagranicznych.

W imieniu dzieci z „LILII” serdecznie dziękujemy za pomoc, i w najbliższą niedzielę będziemy się modlić za zdrowie pani Marii Zawadzkiej-Demskiej z Warszawy!

....................

 

19.04.2009

Mieszkańców Sądowej Wiszni i okolic , wyznania Prawosławnego i Greckokatolickiego witamy

ze Swiętami Wielkanocnymi,

według kalendarza Wschodniego.

Chystos Woskres!-Woistynno Woskres!!!

........................

 

14.04.2009.

Zarząd oddziału TML i Kresów Płd Wschodnich w Olsztynie zakupił pomoc żywnością dla najbardziej potrzebujących Polaków w Sądowej Wiszni. Pieniędze na pomoc zebrali członkowie TML i Dobrodzieje w Kalifornii. Pośredniczył w przekazaniu pomocy pan Tadeusz Durak, były mieszkaniec naszego grodu, ojciec którego-masztalerz, pracował na PSO.

W naszym kościele, w najbliższą niedzielę, będzie Msza Sw za dobrodziejów z Polski i USA, którzy wpomagają potrzebujących. A od zarządu TKPZL : „Wielkie Wam Bóg Zapłać Kochani Dobrodzieje”!!!

.....................................

 

 

 

 

Wielkanoc!!!

Rzymsko-Katolicy , czyli Polacy w Sądowej Wiszni, przez okres Trydium Wielkanocnego, licznie uczestniczyli we wszystkich uroczystościach, nabożeństwach i Adoracjach Najświętszego Sakramentu. Kościół był pięknie przygotowany? do Swiąt Wielkanocnych, wybudowano Ciemniecę i Boży Grób, zakupiono z datek wiernych śliczne kwiaty, posprzątano i w kościele i na placu przykościelnym.

W sobotę Wielkanocną poświęcono pokarmy. A wieczorem zaczeło padać, i to trwało całą noc i niedzielę. Rezurekcja miała się rozpocząć procesją uliczkami miasta, na którą mieliśmy pozwolenie od władz miejscowych. Niestety! Procesja była w kościele, bo na ulicy lało „jak z cebra”. Po Swiątecznej Mszy Swiętej , Ks.Proboszcz o.Kacper ofm dziękował wiernym za? zaangażowaniu się wszystkich wiernych w przygotowanie kościoła i uczestnictwo w Rezurekcji, życzył smacznego jajka i mokrego poniedziałku oblewanego!!!

A wracając do deszczu, to w Sądowej Wiszni była mała powódź, pozalewało łąki, drogi a nawet niektóre domy.

....................................

 

 

 

 

 

 

 

Wielkanoc!!!

Zarząd i Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Sądowej Wiszni

Składają serdeczne Zyczenia Zdrowych , Wesołych Swiąt Wielkanocnych

oraz dużo Pomyślności Przyjaciołom i Sympatykom naszego miasta,

naszej Rzymsko-Katolickiej parafii,

naszego oddziału TKPZL!!!

Smacznego Jajka i wesołego Smigusa-Dyngusa zyczymy!!!

...........................

Do świąt jest jeszcze kawał czasu, a pozdrowień mamy cały koszyk. Jak zawsze, pozdrowienia wierszem pisane dostaliśmy od byłego mieszkańca Sądowej Wiszni pana Andrzeja Dolińskiego i jego żony Maryli. Pozwoliliśmy sobie umieścić to pozdrowienie na naszej stronie. Za pozdrowienia serdecznie dziękujemy. Też staramy się wszystkich pozdrowić.

05.04.2009

Niedziela

Palmowa.

Dzisiaj mamy w Sądowej Wiszni przepiękną pogodę, ciepło powyżej 20 stopni Celsjusza, bez wiatru. Pogoda musi być,bo jest Swięto-Palmowa Niedziela, u nas znane jako Baśka!

Przed rozpoczęciem Mszy Sw-Ks.Proboszcz o.Kacper Kopeć ofm poświęcił palmy (gałązki z wierzbowymi baziami? przystrojonymi zielonymi gałązkami i pierwszymi kwiatami. Na Mszy Swiętej zgromadzili się prawie

wszyscy wierni, i starsze i dzieci - urodzeni w XXI wieku. Po Mszy Sw dookoła kościoła przeszła procesja.

.....................................

 

24.03.2009

Na wizytację do Sąd.Wiszni przyjechał Minister-Prowincjał o.Dobrosław Kopystenyński ofm z Zytomierza. W kościele odprawiono Mszę Sw z udziałem Ministra- o.Dobrosława ofm , Ks.Proboszcza o.Kacpra ofm i Ks.Vikarego o.Wiktoryna ofm. Ks Wizytator obejrzał budowę klasztoru, kościół i dom,w którym obecnie mieszkają nasi franciszkanie.

..........................

 

19-22.

03.2009

Przez cztery dni w Rz.Katolickich kościołach w Sądowej Wiszni, Stojańcach i Mylatynie odbywały się Rekolekcje Wielkopostne. Ze Słowem Bożym do nas przyjechał o.Miłosław Goraj ofm z Czudnowa, woj.Zytomierz. U nas, w Sądowej Wiszni przez wszystkie dni Rekolekcji kościół był pełny. Na wioskach było gorzej, tam są wymierające parafie.? Rekolekcje były głoszone po ukraińsku, a Msze Sw odprawiano PO POLSKU.

Przewodniczący komitetu kościelnego pan Roman Wesołowski w imieniu parafian podziękował o.Miłosławowi ofm za naukę, za wygłoszone Słowo Boże, jak i wręczył upominek, zebrany wśród wiernych.

..................................

 

 

 

16.03.2009

Dzisiaj na Mszy Sw śpiewał chór „LILIA”, uczestnicy którego przygotowują się do Konkursu Piosenki Religijnehj-„Łódź-2009”.W chórze jest teraz , kolejna, rotacja uczestników, przyszli  maluchy-dzieci 8-9 letnie, i z nimi trzeba zaczynać pracę od podstaw.

Po Mszy Sw do dzieci i opiekunów podszedł pan Stephen Dean z Anglii, żeby pogratulować dzieciom śpiewu. Pan Stephen jedzie z Braszowa w Rumunii do Białegostoku, w tych to dwu miastach on ma biznes. W Sądowej Wiszni jest taka jego „ baza tranzytowa”, no i w niedziele przychodzi do naszego Rz.Katolickiego kościoła na Mszę Sw, chociaż jak sam powiedział-jest Anglikaninem.

Wszystkie dzieci i opiekunowie „LILII” zostały zaproszone przez pana St.Dean do miejscowej piccerii, na poczęstunek, za co serdecznie dziękujemy temu wspaniałemu panu z Anglii. Mamy nadzieję, że pan Stephen Dean jeszcze nie raz będzie obecny na Mszy Sw, kiedy to będzie śpiewała „LILIA”!!!

......................

 

 

 

09.03.2009

W dniu 9 marca 2009 roku w Jeleniej Górze zmarł pan Jan Czarniawski, były mieszkaniec Sądowej Wiszni. Rodzice pana Jana -Alfred i Maria Czarniawscy przez kilkadziesiąt lat byli nauczycielami w Sądowej Wiszni. Pogrzeb naszego Rodaka odbył się w Jel.Górze na Nowym Cmentarzu przy ul.Sudeckiej. O śmierci ojca poinformowała nas córka pana Jana-Janina.

Pan Jan napisał obszerne wspomnienia o latach spędzonych w Sąd.Wiszni, o wyjeździe do Niemiec, w czasie wojny z masztalerzami i końmi z PSO w Sąd.Wiszni. Pan Jan interesował się życiem Polskiej mniejszości w miasteczku, i razem z grupą byłych mieszkańców miasta wspomagał i wiernych i sam kościół pw MB Wspomożycielki Wiernych w Sąd.Wiszni.

Będzie nam bardzo brakowało pana Jana Czarniawskiego!

Cześć Jego pamięci!!!

.............................

 

 

 

 

 

28.02.2009

W dniu 28.02.1944 r w woj.Lwowskim, pow Brody przestała istnieć (została zgładzona, spalona) wieś Huta Pieniacka. Od rąk morderców zgineło około 1000 Polaków ,Ukraińców w mieszanych rodzinach, jak też i kilka Zydów, którzy ukrywali się we wiosce.Wiek zabitych , w? okrutne sposoby, spalonych w domach -oborach od 1 dnia do 100 lat.Wsi Huty Pieniackiej obecnie niema na mapie, jest tam kilka pomników na miejscu cmentarza, kilka nowych krzyży-postawionych przez ocalałych mieszkańców, oraz pomnik postawiony obecnie, ku czci ofiar.

A w 65 roznicę tych wydarzeń, na miejscu zniszczonej wsi odbyły się żałobne uroczystości, na? który przyjechali Prezydent Ukrainy-Pan Wiktor Juszczenko i Prezydent RP Pan Lech Kaczyński. Z Polski przyjechały różne delegacje, w tym Stowarzyszenie "Huta Pieniacka, Harcerze i z Przemyśla -Kresowianie. Z woj.Lwowskiego przybyły autokary z członkami TKPZL oddziałów we Lwowie, Złoczowie, Drohobyczu, Samborze, Mościskach i Sądowej Wiszni, jak też i z innych Polskich organizacje z Zach.Ukrainy.

Mało brakowało, aby Uroczytość „NIE DOSZŁA” DO SKUTKU. Przeciwko otwarciu pomnika na miejscu zniszczonej wsi? Huty Pieniackiej oraz nagłaśniania tego kto zawinił , kto był ofiarą a kto zbrodniarzem występowało kierownictwo partii "Swoboda". W pobliżu pomnika pomordowanym Polakom w Hucie Pieniackiej był postawiony krzyż, ku czci Ukraińcom, którzy zgineli w czasach II wojny światowej. Pod tym kryżem "Swoboda" zebrała 28 lutego kilkaset swoich członków, w większości , młodych mężczyzn, pod granatowymi sztandarami tej partii. Był tam miting, na którym uchwalono, że jeżeli Prezydent Ukrainy przyjedzie do Huty Pieniackiej, to spoczątku musi uczcić Ukraiński krzyż, bo inaczej "Swoboda" zastanowi? się jak działać dalej. Kolumna samochodów z Prezydentami, więżdżając do Huty Pieniackiej, nie staneła przy mitingu "Swobody". Jak się zaczeły Uroczystości przy Polskim pomniku, "Swoboda" podeszła na odległość kilka metrów do miejsca , gdzie odbywały się Załobne Uroczystości. Wyglądała ta, zaistniała, sytuacja bardzo groźnie. Po jakimś czasie"Swoboda" wróciła do Krzyża Ukraińskiego i po krótkiej naradzie odjechała.

Ze Sądowej Wiszni do Huty Pieniackiej pojechała 14 osobowa delegcja. W większości młodzież. Wyjeżdżaliśmy o 7.00 rano a dodomu wróciliśmy o 22.00. Organizacja Uroczystości w Hucie Pieniackiej była na poziomie. Przygotowano, utwardzone drogi, postawiono drogowskaze, odśnieżono parkingi, a też postawiono ogrzewane namioty, etc.

Prezydenci się trochę spóźnili, a w czasie samych uroczystości szalała śnieżyca. Prezydenci, bardzo ostrożnie, wypowiadały się na temat przeszłości, więcej zwracali uwagę na pozytywne, dobrosąsiedskie stosunki pomiędzy Polską a Ukrainą w czasach obecnych.

Po przemówieniach Pierwszych osób, odbyło się krótkie nabożeństwo ekumeniczne, pod przewodnictwem Rz.Kat.Ks.Biskupa Mieczysława Mokrzyckiego i Ks.Biskupa Leona Małego oraz Biskupa z Prawosławnej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu i Księży z Ukr.Autokefalicznej Prawosławnej Cerkwi,a też Apel Poległych

A dla nas, tych młodszych wiekiem, ciężko jest teraz zrozumieć jak to się stało że w tych tragicznych czasach zapomniano o Bożych przykazaniach: Nie zabijaj! Kochaj Boga i bliżniego!

Również zrozumieliśmy, że dla prawdziwych historyków jest jeszcze dużo pracy w wyjaśnieniu tych i innych , tragicznych wydarzeń! Zróbta to Panowie prędzej!!!

.......................................

 

 

05.02.2009

Napisała do nas Anjela Klasanowicz z Pożarewca w Serbii (sic)!!!  Pani Anjela szuka krewnych swojej babci  Anieli Kwiatkowskiej, urodzonej w Putiatyczach w 1925r, która razem ze swoimi siostrami Anną i Stefanią zostali wysłani do pracy do Niemczech w czasie ostatniej wojny. Pani Aniela wyszła zamąż w Niemczech za Serba, i z nim wyjechała do jego rodzinnej miejscowości. Kontakt z rodziną w Putiatyczach został zerwany.

    Ojciec Anieli, Stefanii i Anny- Piotr Kwiatkowski był kowalem w Putiatyczach, niedaleko Gródka Jag, a matka się nazywała Katarzyna. W pobliskich do Putiatycz Nikłowicach i Milczycach mieszkali Kwiatkowscy, jak też i w Sądowej Wiszni mieszkali Kwiatkowscy z parcelacji Korczunek w Nikłowicach.

      Jak by ktoś miał jakieś, najmniejsze, informacje o Kwiatkowskich z Putiatycz, Nikłowic to prosimy o kontakt z nami, a my to dalej będziemy wysyłać informacje do Anjeli Klasanowicz w Serbii.

................................

 

 

 

 

 

 

31.I-01.II.

2009

 

W dniach 31.01.-01.02.2009 roku chór „LILIA” przebywał w Przemyślu. Zaproszenie dostaliśmy od Pani Alicji Sabatowskiej-Prezes Stowarzyszenia Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie”.

W pierwszym dniu było zaplanowane spotkanie z Księdzem Arcybiskupem-Seniorem Ignacym Tokarczukiem, któremu 31.01. wypełniło się 91 lat. W Pałacu Biskupim chór „LILIA”zaśpiewał Arcybiskupowi kilka kolęd. Również z naszymi dziećmi witali Solezianta dzieci ze „Wzrastania”. Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił kazde dziecko i zamówił sobie aby chór zaśpiewał piosenkę „POLSKIE KWIATY”, którą wykonali „LILIJKI” i dzieci Przemyskie, też i na BIS.

A 1 lutego chór „LILIA” zaśpiewał w Katedrze Przemyskiej o godzinie 10.00 kilka kolęd pod czas Komunii Sw, jak też i po zakończeniu Mszy Sw, a za śpiew dziękował wzruszony Ks.Proboszcz Mieczysław Rusin!

A o godzinie 16.00, na Zamku Kazimierzowskim był koncert kolędowo-jasełkowy pt. „Niech Miłość przepełnia nas” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze świetlic „Wzrastania” w Przemyślu i Radymno i naszej „LILII” ze Sądowej Wiszni. Koncert się udał. Wszyskim uczestnikom dziękował za wspaniałe przedstawienie Przemyski Ks.Biskup Marian Rojek . Wszyscy otrzymali Dyplomy i upominki i długotrwałe owacje widzów, których z trudem zmieściła sala widowiskowaPrzemyskiego Centrum Kultury i Nauki „ZAMEK”.

W imieniu uczestników ze Sądowej Wiszni Prezes TKPZL i Kierownik chóru „LILIA” mgr Halina Wójcicka serdecznie dziękowała Pani Alicji Sabatowskiej za zaproszenie do Przemyśla, a też Państwu Marcie i Stanisławowi Szarzyńskim z Przemyśla za promocję naszego chóru i też pradawnego miasta Sądowa Wisznia.

Dziękujemy Collegium Marianum i Ruchu „Swiatło Zycia” a mianowicie Kubie i Uli, Borysowi , Marioli i Marii za udostępnienia pokojów dla noclegu, za opiekę nad dziećmi i za bardzo dobre wyżywienie.

Również dziękujemy za ogólną organizację naszego pobytu w Przemyślu, jak to: imprezy towarzyszące, w tym zwiedzenie Muzem fajek i dzwonów, oraz za umożliwienie przejazdu,? kilkakrotnego, na? torze saneczkowym, a to było po raz pierwszy dla , prawie, wszystkich naszych dzieci. Dziękujemy za komfortowe warunki przejazdu autokarem dzieci i opiekunów od granicy do Przemyśla i z powrotem.

Mamy nadzieję że współpraca ze Stowarzyszeniem „Wzrastanie” nie skończy się tym jednym zaproszeniem do gościnnego Grodu nad Sanem-Przemyśla!!! Do zobaczenia!!!

....................................

 

19.01.2009.

Witamy Wiernych Prawosławnej i Greko-Katolickiej cerkwi ze świętem JORDANU!!!

Chrystos ochrestywsia!W rici Ioardan!!!

...................................................

 

 

 

18.01.2009

      Dzisiaj w TKPZL w Sądowej Wiszni jest Swięto, a nawet dwa. Dla członków oddziału dzisiaj jest zaplanowany OPŁATEK. Zaprosiliśmy  na OPŁATEK   Konsula pana Damiana Ciarczyńskiego z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz delegację ze Lwowa: Prezesa ZG TKPZL pana Emila Legowicza i panią Basię Legowicz i V-ce ZG Prezesa M.Szafrana i gości z oddziału TKPZL w Mościskach:V-ce Prezesa  pana Stanisława Czepiergę i  Panią S. Kuc-sekretarza tego oddziału.

     Uroczystość się rozpoczeła Mszą Sw w naszym kościele.Ks.Vikary-o.Wiktoryn ofm przywitał wiernych i gości honorowych. Na Mszy Sw śpiewał chór „LILIA”. Dzisiaj na ulicy było -5*C, a w kościele około minus-14*C. Dzieci z „LILII” zmarzły, ale jak powiedział pan Damian Ciarczyński, śpiew był NA POZIOMIE.

    Potem zarząd oddziału TKPZL , chór „LILIA” i goście honorowi udali się na pl.Franko 13, gdzie została poświęcona przez naszego franciszkanina o.Wiktoryna ofm siedziba oddziału. Siedziba ma 31 metrów kwadratowych. Tam będą się odbywać zebrania zarządu, próby chóru „LILIA” , spotkanie z gośćmi i załatwienie różnych formalności w przygotowaniu i wydrukuwaniu wniosków na wyrobienie Kart Polaka i wiz do Polski. Ks.Vikary poświęcił pomieszenie, kropiąc go i zebranych święconą wodą, pod śpiew dzieci z „LILII”. W siedzibie jest ciepło i dzieci i zebrani trochę się ogrzali.

          Po poświęceniu siedziby goście , zarząd i członkowie naszego oddziału, razem 45 osób, udali się na obiad. Tam było łamanie się opłatkiem, składanie życzeń. Wspólne kolędowanie, w tym duet pana E.Legowicza (rodem z Mościsk) i pani Marii Marek(jasna rzecz, że też z Mościsk) , naszej kościelnej, którzy wykonali pradawną, zapomnianą, mościską kolędę. Obiad też był smaczny. Goście ze Lwowa i pan Konsul Damian Ciarczyński i Prezes ZG TKPZL pan Emil Legowicz i V-ce Prezes z Mościsk pan S.Czepierga dziękowali za zaproszenie. Wysoko ocenili  też działalność naszego oddziału TKPZL i śpiew „LILII”. Pani Prezesz od.TKPZL w Sąd.Wiszni mgr Halina Wójcicka podziękowała wszystkim gościom oraz zarządowi i członkom naszego oddziału za przygotowanie święta dla Polaków ze Sąd.Wiszni.

................................

 

11.I.2009.

 

 

 

        Do swojej Sądowej Wiszni przyjechał na kilka dni pan Stanisław Kozula z Suwałk. Rodzice pana Stanisława są ze Sądowej Wiszni-matka z Przedmieścia, a ojciec-kolejarz z pobliskiego Królina, pracował na Stacji kolejowej Sądowa Wisznia. Pan Stanisław jest zakochany w nasze miasteczko, chociaż z dzieciństwa nic nie pamięta, bo rocznym dzieckiem zmuszony był do wyjazdu  w nieznane, na Zachód Polski. Pan Stanisław odwiedził cmentarz w Stojańcach,  gdzie udało się odczytać tablice  z polskimi napisami, na grobach bliskich, a też wioskę Królin, gdzie jeszcze są starsi mieszkańcy, którzy pamiętają jego przodków ze strony ojca.

        Na naszej stronie, w rubryce „Agroturystyka” jest trochę o pobycie pana Stanisława  w 2009 r w Stojańcach i Królinie.    

..............................

 

 

06.I.2009

Witamy naszych sąsiadów Ukraińców wyznanania

Prawosławnego z cerkwi Trójcy Swiętej

 i Greko-Katolików z cerkwi Spasa -Zbawiciela w Sądowej Wiszni ze

Swiętami Bożego Narodzenia

według starego kalendarza!

Chrystos Rodywsja-Sławymo Joho!

......................................

Nowy

2009

Rok!!!

Witamy  Przyjaciół z Nowym 2009 Rokiem!!!

Zyczymy tylko pomyślnych wydarzeń, spotkań!!!

Zyczymy udanych wyjazdów w Swiat szeroki

w tym i do nas na Kresy!!!

Niech Dobry Bóg obdarzy Was mocnym Zdrowiem!!!

..................................................

 

 

 

 

 

24-25-26.

XII.2008

Boże

Narodzenie.

       Jak i co roku, Pasterka w naszym kościele rozpoczeła się o god.24.oo kolędą „Wśród nocnej ciszy...”. Kościół wypełniony PO BRZEGI wiernymi naszego kościoła i gośćmi z Prawosławnej i Grecko-Katolickiej cerkwi w Sądowej Wiszni. Kościół udekorowany sosnami (po raz pierwszy, bo zawsze były choinki), i po prawej  stronie stoi Szopka Betlejemska, która co roku zmienia swój wygląd.

Kazanie wygłosił Ks.Vikary o.Wiktoryn ofm. A przewodniczył na Mszy Sw Ks.Proboszcz o.Kacper ofm.        Obecny był ksiądz z Prawosławnej cerkwi Trójcy Sw o.Iwan Tyndyk, który przeczytał Ewangelję po ukr. Po zakończeniu  o.Kacper ofm podziękował wszystkim zebranym za przybycie na Pastęrkę.  o. Iwanko w imieniu swoim i wiernych z cerkwi Prawosławnej dziękował za zaproszenie do Polaków na Boże Narodzenie i zapraszał na Ukraińskie Swięta Bożego Narodzenia.

W pierwszy i drugi  dzień Swiąt  Bożego Narodzenia Msza Sw była  o 11.00.  Spiewał chór „LILIA”.

.........................................

 

 

 

 

Swięta

Bożego Narodzenia!!!

 

Zarząd oddziału TKPZL w Sądowej Wiszni , nauczyciele Polskiej Sobotniej Szkoły, Ksiądz Proboszcz o.Kacper Kopeć ofm i Ks.Vikary o.Wiktoryn Muszyński ofm serdecznie witają Polaków ze Sądowej Wiszni i okolic ze Swiętami Bożego Narodzenia i Nowym 2009 Rokiem!

Witamy pracowników Konsulatu Generalnego RP we Lwowie ze Swiętami, i życzymy , aby Boże Dziecię i nadal wspomagało Waszą trudną pracę, na rzecz Polskiej mniejszości na Galicji!!!

Również witamy zaprzyjaźnione ze Sądową Wisznią oddziały TKPZL w woj.Lwowskim: we Lwowie, Stryju, Mościskach, Jaworowie, Drohobyczu, Samborze, Rawie Ruskiej i Trzeńcu, inne Polskie oganizacje i Stowarzyszenia na Ukrainie we Lwowie, Mariupolu, Doniecku, Makiejewce, Winnicy, Czerniowcach i na Swiecie Szerokim: w Szwecji, Niemczech, USA, Kanadzie, Izraelu, Niderlandach, Litwie, Anglii, Mołdawii !

Zyczymy udanych Swiąt Bożego Narodzenia Zarządowi i Członkom Stowarzyszenia? Wspólnota Polska? w Warszawie i oddziałom Stowarzyszenia w Opolu, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie-Policach!!!

Pozdrawiamy Zarząd Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w Warszawie!!!

Cieszymy się Swiętami razem z Przyjaciółmi z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.Wsch. we Wrocławiu, Olsztynie, Krakowie, Przemyślu!

Szczerze witamy byłych mieszkańców Sądowej Wiszni, rozsianych po Całej Polsce,

a też w innych Krajach naszej pięknej Ziemi !!!

........................................................................................................................................................

 

Już zaczeły „ napływać” do nas pozdrowieniado Swiąt Bożego Narodzenia, w postaci listów, pocztówek, przez telefon i Internet. Od byłych mieszkańców naszych okolic-Andrzeja i Maryli Dolińskich z Długołęki dostaliśmy rymowane pozdrowienia. Wiersz jest autorstwa pana Andrzeja, i z jego łaskawgo pozwolenia zamieściliśmy go na naszej stronie. Wiersz jest pisany SERCEM, i nasi Przyjaciele i Dobrodzieje, którzy odwiedzają naszą stronę www z przyjemnością go przeczytają.

A za otrzymane pozdrowienia i te które są w drodze szczerze dziękujemy!!!

*

***

..........-----............

Za chwil parę znów się spotkamy

W ten Wigilijny szczególny czas

Opłatkiem białym dzielić się mamy

A Dziecię Jezus będzie wśród nas.

To tam, w Betlejem, w Judzkiej krainie

Maria powiła nam Zbawiciela

Radość niech będzie w każdej rodzinie

I wszystkim wokół niech się udziela.

?Ej maluśki, maluśki kiej by rękawicka ...

Pastorałka piękna tak się rozpoczyna

Choć może nie większy ?jak kawałek smycka ...

Wielkich rzeczy dokona Ta Boska Dziecina.

Niech te radosne Święta będą wspominaniem

Jego czynów, nauki , mądrych przypowieści

Bądźmy umocnieni Jego dokonaniem

Pomimo, że życie nie zawsze nas pieści.

Przyjmijcie zatem najlepsze życzenia

Na Święta Narodzenia Bożej Dzieciny!

Niech spełnią się wszystkie, najskrytsze marzenia

Dla każdego z osobna i całej rodziny!

Niechaj Rok Nowy, co zaraz nadchodzi

Będzie szczęśliwy i taki jak chcecie

By wszyscy razem starsi i młodzi

Dobrze się mieli na tym Bożym świecie!!!

Maryla i Andrzej Dolińscy

Długołęka, Boże Narodzenie AD 2008r

...................................................


Archiwum "Naszej codziennosci" za rok 2008
Archiwum "Naszej codziennosci" za rok 2006

Archiwum "Naszej codziennosci" za rok 2005

Archiwum "Naszej codziennosci" za rok 2003-2004
Archiwum "Naszej codziennosci" za rok 2002

Archiwum "Naszej codziennosci" za rok 1999-2001

 

 

Home

 

+++-