DNEVNIK 25. AVGUST 2001.

PREDSTAVNICI VIŠENACIONALNIH PROTESTANTSKIH ZAJEDNICA ISTIČU

Nismo „lica sa verskim ciljevima”, već crkve

Nacrt novog zakona o verskim zajednicama priznaje samo sedam dominantnih, odnosno istorijskih ili, bolje rečeno, većinskih crkava. Starešina Hrišćanske Baptističke crkve u Beogradu Dane Vidović je naglasio da su ove verske zajednice kod nas manjinske, ali da u mnogim zemljama u svetu, poput skandinavskih, predstavljaju „dominantnu većinu”. On je dodao da njihovih pripadnika u svetu ima 650 miliona, što čini 40 odsto od ukupnog broja hrišćana. Aleksandar Mitrović - Naša borba se nastavlja, a problem je podignut na internacionalni nivo i uskoro će, po ovom pitanju, početi spoljni pritisci na Ministarstvo vera i savezne organe, jer je problem došao i do Svetskog saveta crkava i mnogih institucija koje se bave ljudskim pravima.


Predstavnici višenacionalnih protestantskih verskih zajednica su 22. avgusta, posle više bezuspešnih pokušaja, napokon izdejstvovali prijem kod republičkog ministra vera Vojislava Milovanovića.

- Pokušali smo da ministru obrazložimo naš položaj u društvu, u kontekstu Nacrta novog zakona o verskim zajednicama, koji je za nas veoma restriktivan - rekao je episkop Protestantske Evanđeoske crkve u Vojvodini Aleksandar Mitrović, na jučerašnjoj konferenciji za novinare. - Objašnjeno nam je da u ovom trenutku ne možemo očekivati bolji tretman i da će naš položaj tek dogodine, možda biti bolji.

Podsećanja radi, predlog novog zakona priznaje samo sedam dominantnih, odnosno istorijskih ili, bolje rečeno, većinskih crkava, dok su članovi višenacionalnih protestantskih verskih zajednica definisani kao „lica sa verskim ciljevima”.

- Neverovatno je i to da će Zakon o verskim slobodama biti usvojen kada se veronauka već uveliko bude nalazila u đačkim klupama - naglasio je Mitrović. - Taj zakon je 1993. godine ukinut, tako da nijedna crkva trenutno nema pravni status, pa se postavlja pitanje kako onda neke ipak mogu da organizuju versku nastavu u školama.

Po njegovim rečima, Milovanović im je objasnio da je najvažnije da je učinjen pomak u pravcu vraćanja veronauke i da mu je žao što će protestantska deca, na ovaj način, biti diskriminisana, ali da je to „trenutno stanje stvari, koje se mora prihvatiti”.

Starešina Hrišćanske Baptističke crkve u Beogradu Dane Vidović je naglasio da su ove verske zajednice kod nas manjinske, ali da u mnogim zemljama u svetu, poput skandinavskih, predstavljaju „dominantnu većinu”. On je dodao da njihovih pripadnika u svetu ima 650 miliona, što čini 40 odsto od ukupnog broja hrišćana.

- Ministar razume našu zabrinutost, ali nam je skrenuo pažnju da forsiramo previše svoje zahteve - objasnio je Vidović. - Takođe, sadržaj nacrta budućeg zakona se još krije od nas dok su većinske crkve potpuno upoznate i čak pozivane na promocije.

Vidović je naglasio da su propusti u pravljenju zakona učinjeni namerno i sa konkretnim motivom, jer u njemu nedostaju odredbe koje bi omogućile zaštitu manjinskih zajednica.

- Uz takve odredbe bi se morale zabraniti sve publikacije većinskih crkava u kojima se one manjinske konstantno diskriminišu i nazivaju sektama, kao i mnogi njihovi udžbenici za veronauku - poručio je Vidović. - Istovremeno našoj deci se određuje u šta će verovati, jer se ona u septembru mogu opredeliti samo za veronauku neke od priznatih zajednica. To u prevodu znači „diskriminisaćemo vas samo godinu - dve, a onda ćemo vam, ako budete dovoljno dosadni, dati vaša prava”.

Internacionalizacija problema

- Mi se očigledno ne uklapamo u scenario Ministarstva vera, SPC i većih delova aktuelne vlasti, uostalom vladika bački Irinej Bulović je izjavio da im je sadašnja vlast još uoči 5. oktobra obećala veronauku i da je sada došlo vreme da se to ispuni. - istakao je Aleksandar Mitrović. - Naša borba se nastavlja, a problem je podignut na internacionalni nivo i uskoro će, po ovom pitanju, početi spoljni pritisci na Ministarstvo vera i savezne organe, jer je problem došao i do Svetskog saveta crkava i mnogih institucija koje se bave ljudskim pravima.

Bojkot veronauke

- Još nije jasno hoće li veronauka biti obavezan ili fakultativan predmet - rekao je Mitrović. - Ako izučavanje bude obavezno ostaju nam dve mogućnosti - građanska neposlušnost ili učenje alternativnog predmeta, za koji se još ne zna tačno šta će biti.

Vidović je dodao da je Baptistička crkva pozvala decu i roditelje na bojkot veronauke u školama , dok im se ne omogući pravo na sopstvenu.

A. Grubeša