POLITIKA 07. SEPTEMBAR 2001.

Brošura na četiri jezika

Kako saznajemo, pripremljena je brošura koja će biti podeljena učenicima i njihovim roditeljima, pod nazivom "Verska nastava u Srbiji". Vraćanjem verske nastave u škole "građani", kako se navodi, "u procesu demokratizacije društva ostvaruju čitav niz osnovnih ljudskih prava, pre svega pravo roditelja da obezbede vaspitanje dece u skladu sa sopstvenim verskim ubeđenjima". Ovo pravo je garantovano mnogobrojnim međunarodnim aktima, posebno Konvencijom UN o pravu deteta iz 1990. godine.

U brošuri, koja će biti štampana na srpskom, slovačkom, hrvatskom i mađarskom jeziku, napominje se da se "kroz versku nastavu upoznaju osnove vere u Boga i učenje o Bogu, što je najdublja potreba svakog čoveka, o čemu svedoči i savremena psihologija". Naglašava se i da je "verska nastava prirodan i neophodan deo školovanja u gotovo svim demokratskim zemljama" (primeri Grčke, Rusije, Nemačke, Švedske, Irske, Engleske, Češke, Belgije...). I naša istraživanja pokazuju da 80 odsto građana čine vernici, a da 82 odsto srednjoškolaca želi da pohađa veronauku.

Iz brošure se saznaje da će učenici na časovima veronauke, u skladu sa svojim uzrastom, moći da čuju odgovore na pitanja o smislu postojanja čoveka i sveta, da bolje razumeju druge nastavne predmete, da bolje upoznaju sve vidove umetnosti, "što je nezamislivo bez religijskog temelja i sadržaja".

Na osnovu brošure deca će shvatiti da "sukob nauke i vere ne postoji, jer je skoro 90 odsto naučnika religiozno".

Vraćanje verske nastave treba i da "u ovom vremenu otuđenosti, sebičnosti i usamljenosti, pomogne vaspitanju dece u duhu međusobnog poštovanja, solidarnosti i ljubavi, da omogući da razviju osećanja odgovornosti prema životnoj sredini i prirodi uopšte".

U brošuri se citiraju pojedini članovi Uredbe o organizovanju i ostvarivanju verske nastave i alternativnog predmeta, kojom je ustanovljeno "pravo i dužnost slobodnog izbora između pohađanja verske nastave i nastave alternativnog predmeta".

U slučaju izbora veronauke, roditelji mogu da biraju između jedne od sedam tradicionalnih crkava i verskih zajednica u Srbiji: SPC, Katolička crkva, Islamska verska zajednica, Slovačka evangelistička crkva, Slovačka hrišćanska crkva, Reformatorska hrišćanska crkva i Savez jevrejskih opština.

Prema tumačenju Ministarstva vera, veroispovest učenika i roditelja nije obavezujuća niti određuje izbor za pohađanje verske nastave. To praktično znači da nema nikakve zakonske prepreke da, na primer, učenici jedne veroispovesti pohađaju nastavu veronauke druge verske zajednice, u skladu sa Uredbom o verskoj nastavi.

Da li će ovako prvobitno sačinjena brošura pretrpeti, ipak, neke izmene znaće se kada počne distribucija po školama.