RADIO 021 23. SEPTEMBAR 2001. VESTI U 21:30

Vesti za 23. septembar

Oko 60 profesora, akademika i javnih licnosti podrzalo je povratak verske nastave u javne skole u Srbiji. "Ocekujemo da povratak verske nastave oznaci pocetak istinskog raskida sa komunistickim i postkomunistickim nasledjem u obrazovanju, kulturi i umetnosti, i da postane simbol predstojece sustinske reforme obrazovnog sistema", navodi se u pismu ciji su inicijalni potpisnici Slobodan Rakitic, Matija Beckovic, Danko Popovic, Dragomir Acovic i Sima Avramovic. U pismu koje je danas dostavljeno Beti, ocenjeno je da verska nastava "izgradjuje slobodnu i odgovornu licnost ucenika, sposobnu da u zivotnim iskusenjima primeni bastinu celokupne evropske duhovnosti, morala, kulture i civilizacije". Pored inicijalnih potpisnika, pismo su, izmedju ostalih, potpisali Ivan Antic, Svetlana Velmar-Jankovic, Slobodan Vitanovic, Dinko Davidov, Milovan Danojlic, Gojko Djogo, Vojislav Djuric, Vladeta Jerotic, Milorad Pavic, Branko Pesic, Branko Popovic, Kosta Cavoski, Dusan Kovacevic, Vasilije Krestic.

Neprestani problemi i odlaganja uvodjenja veronauke u skole u Srbiji ukazuju na opravdanost svih apela da se zaustavi nova ideologizacija osnovnih i srednjih skola, kaze se u saopstenju nekoliko nevladinih organizacija i opstinskih odbora Gradjanskog saveza Srbije i Socijaldemokratske unije iz Cacka. Opstinski odbori te dve stranke i predstavnici Grupe 17 plus, Gradjanskog parlamenta Srbije, Nevladine organizacije "Zene dolaze" i Centra za mir i antiratnu akciju pozvali su roditelje da "iskoriste zakonsku mogucnost da ne izaberu ni jedan od ponudjenih predmeta i na taj nacin odbrane svoje i pravo dece na slobodu savesti i privatnost veroispovesti, da sprece da verska i nacionalna netrpeljivost ponovo zazive medu najmladima". "U drustvu koje je razoreno desetogodisnjim sukobima verske zajednice mogu imati veliku ulogu u obnavljanju poverenja medu pripadnicima razlicitih vera i naroda. Apelujemo na sve verske zajednice da se ukljuce u obnavljanje moderne gradjanske Srbije, umesto sto doprinose produbljivanju sukoba tamo gde su najmanje pozeljni - medu decom", navodi se u saopstenju.

Pise prof. dr Svenka Savic: U protekloj nedelji nastavljena je diskusija o veronauci u skolama i to na razlicite nacine. veronauka ce se izvoditi, kako prenose mediji, za tradicionalne crkvene zajednice: SPC, katolicka crkva, Slovacka evangelisticka crkva, A.V. Evangelisticka hriscanska crkva, A.V, Reformisticka hriscanska crkva i Jevrejska zajednica. Svi ostali ostaju postrani. U Protekloj nedelji Episkopi i biskupi odobravali su polsanje onim muskarcima i zenama koji po njihovim merililma mogu drzati veronauku u skolama, ili u okviru verskih zajednica. Za obicne gradjane vidljiv je angazman drzave da veronauku uvrsti u redovan skolski sistem, a ostaje nevidljiv angazman verskih dostojanstvenika /episkopa i biskupa/ da obezbede osoblje za takav posao. 

Rec episkop/biskup grckog je porekla i znaci "nadzornik". U jednom regionu ima vise eparhija/biskupija koje zajedno cine crkvenu pokrajinu, a njome upravlja arhiepiskop/biskup. Danas je funkcija nadbiskupa vise simbolicka nego realna titula. Biskup je duhovni poglavar Crkve je Papa sa sedistem u Rimu, njegovi neposredni saradnici u upravljanju svom crkvom su kardinalski zbor i Rimska kurija koje imenuje on sam. Nadalje, biskupe imenuje Papa licno, na osnovu (tajno) prikupljenog misljenja lokalne Crkve. Kako prepoznajemo biskupa? Stap koji nosi /pastoral/ simbol je dostojanstva, vlasti i pastirske sluzbe nad vernicima. Na glavi ima mitru, liturgijsku kapu koje nose pape, kardinali, nadbiskupi /Palij/kabanica/plast/ - uska traka od bele vune koja se nosi oko vrata i oznacava simbol papinske vlasti, a Papa ga daje nadbiskupima da tako obelezi njihovo ucesce u svojoj vlasti. Kada se stavi oko vrata, palij ima oblik grckog slova Y, sto podseca na raspece. Pektoral - krst kojeg na traci nose oko vrata crkveni dostojanstvenici. Zatim prsten koji oznacava duhovno vernistvo sa crkvom i stepen njihove sluzbe i hijerarhiji. Na kraju, katedra - stolica koja predstavlja biskupov sluzbeni prestol, kao znak casti njegovog nadlestva. 

Kako vidimo, ima u ovim slimbolima mnogo patrijarhalnog organizovanja zajednice a ima i simbola verske netolerancije. Kako ce ovakvi verski simboli, a navedeni su primeri jedne tradicionalne verske zajednice, cije znacenje malo gradjana zna, podsvesno uticati na stvaranje predstava u veronaucnom ucenju? Episkopi i biskupi imali su u ovoj nedelji pune ruke posla da svoju vlast i moc, ocitovanu u ovim simbolima, prenesu laicima i svestenicima koji ce poucavati veronauku u skolama.