Veronauka ili verska dogmatika

Opštoj kampanji “gojenja praseta pred Božić” pridružio se i Savezni Sekretarijat za vere, svojim prilogom (“Danas”,  22-3.09.;26.09.2001), koji zavredjuje višestruko pažnju gradjana, ne samo onih o čijoj se deci neposredno radi. Sa portretima petorice eminentnih svetskih naučnika (od kojih nijedan nije živ, tako da neće moći da se brani), sa propratnim citatima, kojima treba dokazati da nam je veronauka u školama više nego neophodna. Počnimo od kraja.

Kao  zaključak SSV apeluje ISKORISTITE SVOJEPRAVO! ODABERITE! Odaberite izmedju čega? Obično se kod ovakvih ponuda nude barem dve alternative. Ovako kako stoji u Proglasu, apel deluje cinično, sa blagim  ukusom sarkazma (videti antrfile).  No pogledajmo malo detaljnije “argumentaciju” koja se nudi  deci, odnosno njihovim roditeljima.

Podjimo od elementarne činjenice da nauka i religija nemaju zajednički presek, te da se niti podržavaju niti opovrgavaju medjusobno. Ne postoje niti naučna religija, niti religiozna nauka. Postoji, naravno, filosofija religije, teologija i sl discipline, socijalne nauke bave se uticajem religije na društvo i pojedince, itd, ali niti se religija može  izvesti iz racionalnog mišljenja, niti se može religiozna misao obezvrediti zdravim razumom. Inače u dobrom delu današnjeg (razvijenog, civilizovanog) sveta religija ne bi više bila prisutna u kolektivnoj sferi.

Zabluda da su nauka i religija po svojoj prirodi medjusobno konfrontirane još uvek je raširena kod nas, pa se, pogotovo kod klerikalnih krugova, nauka doživljava kao neprijatelj religioznog u savremenom društvu (bez obzira na suprotna uveravanja crkvenih krugova). Tu zabludu deli očigledno i SSV, kada je krenuo da dokaže da nauka upravo promoviše religiju, navodeći primere eminentnih korifeja svetske naučne misli. Proanalizrajmo prvo šta je zajedničko u navedenim primerima, odnosno odabranim citatima.

Pre svega radi se o primerima iz Evropske kulturne sfere, tacnije o prerdstavnicima Judeo-hrišćanskog miljea.  Ako postoji  neki zajednički imenitelj za navedene citate (koji treba da ilustruju tezu da je religija conditio sine qua non opstanka covecanstva, ili barem Srbije), on ne mora (i nema) obavezno globalni karakter. Ali to ne mora biti krucijalna zamerka - mi živimo u evropskom kulturnom okruženju. Druga karakteristična crta “argumentacije citatima”jeste “Staro-zavetna isključivost”. Autori su se potrudili da se ignoriše svaka konfesionalna podela izmedju citiranih autora, pa se religiozno svodi samo na Boga, očigledno shvaćenog u Staro-zavetnoj tradiciji. Nema Isusa Hrista,  nema Muhameda, ništa što bi poremetilo multikonfesionalnu idilu. I tu nastaju problemi. Jer šta ako neki vispreni učenik, odnosno neka bistra učenica, zapita šta je čika -Ajnštajn mislo o Bogočoveku, o Vaskrsenju itd? Ili šta je naš slavni sunarodnik Pupin imao da kaže o Muhamedu, o njegovom uzletanju na konju iz Jerusalima pravo na nebesa? Ili prezviterijanac Kant o tumačenju Hristove prirode sa tačke gledišta Ortodoksne Crkve? Itd. Logika je bila, otprilike,  “Da se mi ubacimo u školu, pa ćemo posle ‘da se ceramo’”. A sada nešto  konkretnije o (zlo)upotrebi naučničkog autoriteta.

Nemam razloga da ne verujem da je citat Mihaila Pupina autentičan, ali navoditi onu nesuvislu misao o “znanju Boga” sigurno neće doprineti autoritetu ovog Amerikanca srpskog porekla. Izmedju mnoštva iskaza u zivotu čoveku se moze iskrasti i takav lapsus, ali ga promovisati u ovom kontekstu ne služi na čast priredjivačima apela. No najteži propusti učinjeni su sa Ajnstajnom i Darvinom.

Nije jasno da li su autori teksta bili nedovoljno upoznati sa životom i životnom filosofijom velikog fizičara, ili su prosto izabrali da se posluže njegovima autoritetom po svaku cenu. Da li je Albert bio religiozan, i ako jeste, kakve prirode je bila njegova religioznost, priča je  za sebe. Citatima se može ”dokazati” da je bio teista, ateista, agnostik, mistik, panteista, itd. On je bio sve to, ali i ništa od toga. Možda je panteizam (Spinozinog tipa) bio najbiži njegovom poimanju suštine sveta oko nas, što se može uzeti da navedeni citat “Što više istražujem kosmos sve više verujem u  Boga” upravo i ilustruje. Ali taj Bog i (antropoloski) Staro-zavetni Jehova imaju isto toliko zajedničkog, koliko i Platonov i Aristotelov Demijurg i Homerov (ili Hesiodov) Zevs. Po Ajnštajnovoj poslednjoj želji, njegovi posmrti ostaci spaljeni su, a pepeo rasut ”na sve četiri strane Sveta”, sto je suprotno svim Judeo-hrišćanskim verskim uzusima. O tome šta je bio motiv za ovakav zahtev može se raspravljati, ali ako je otac Teorije Relativiteta slutio šta će mu posmrtno raditi i prišivati, ovim se svakako obezbedio da se ne prevrće u grobu.

Što se tvorca Teorije Evolucije tiče, stvar je još ozbiljnija, tačnije tragikomičnija. Ja se lično ne bih osećao priajtno na mestu veroučitelja kada bi me neki vispreni učenik zapitao, zašto Judeo-hrišćanska religija ne prihvata Teoriju Evolucije, ako je čika-Darvin tako pametan, da ga citiraju i sami crkveni poslanici?

Primeri na koje se poziva SSV kao svedoke ilustruju nešto drugo, nešto što zna svako ko se imalo bavio naukom i religijom, ili bar istorijom nauke. Religiozna ubedjenja naucnika nemaju ničega zajedničkog sa njegovom profesijom. Ta vrsta argumentacije može se pokazati kontraproduktivnom, uostalom -  i Hitler je bio na svoj način religiozna osoba, ali to ne obezvredjuje religiju samo po sebi. Religioznost naučnih umova samo ilustruje napred navedenu činjenicu da religio i ratio nemaju zajednickih tačaka. Ni manje, ni vise.

No vratimo se našem  pitanju: Uvesti ili ne veronauku u škole. Moj predlog je DA. Pre nego  sto obrazložimo ovaj predlog, nekoliko terminoloških napomena, medjutim.

Prvo, predmet koji se predlaže zajedničkim konsenzusom tri najznačajnije verske organizacije  u Srbiji, Srpske Pravoslavne, Rimokatoličke i Muslimanske crkve nije veronauka, tj nauka o veri, vec prosto dogatika svake od pomenutih konfesija. (Drukcije, uostalom, i ne moze biti, kako smo  istakli napred). To samo po sebi nije problem, ako se napusti koncepcija odvojenosti crkve od drzave. Problem je alternativni predmet, koji se uvodi “na silu”, kao protivteza “veronauci”.   Ovaj predmet, koji bi se mogao opisno nazvati ”Poznavanje gradjanskog drustva”, prema preliminarnim programima koji su se pojavili u stampi, moze lako da se pokaze gotovo isto tako dosadan i isprazan kao i “veronauka” koja ge i  “uvodi u igru”. (Oni koji su u skoli imali priliku da sede na casovima “moralnog vaspitanja”, 50-ih godina, svakako ce se sloziti sa ovim.).

Šta bi bio program ovog “alternativnog predmeta”? Upravo ono za sta su se zalagali svi oni koji su umesto pomenutih konfesionalnih dogmatika predlagali pravo poznavanje religije kao takve. Kao prvo (ne obavezno hronoloski), istoriju nastanka i osnovne crte glavnih svetskih (zivih) religija, sa uporednom analizom. Zatim, distinkcija izmedju spekulativne religije, teologije i sl (dakle onoga sto je Aristotel klasifikao kao “Prvu filosofiju”) i “narodne religije”, kako se praktikuje u okviru realne aktivnosti zivih konfesija. Podela na “Objavljene religije” (kao sto je Judaizam i njegovi ogranci-sekte – Hriscanstvo i Muhamedanstvo), kosmicke religije (kao sto su Budizam, Taoizam i dr),  koje nisu bazirane na konceptu boga, politeisticke religije i njihova kauzalno-istorijska veza sa tzv monoteistickim religijama itd. Ovo poslednje trebalo bi savkako ilustrvati istorijskim procesima koji su odredili sudbinu Evropske kulture, kao sto je smena Indoevropske religiozne paradigme Semitskom paradigmom (svojevrsni religiozni holokaust), emancipacija Evrope od klerikalizma (Renesansa, Vek Prosvecenosti itd), sa posledicnim eksponencijalnim razvojem Evropske kulture i civilizacije u svim domenima), itd. Mitoloski elementi glavnih konfesija (Hebrejska mitologija i Stari Zavet, na pr), naspram nekodifikovanih mitoloskih sistema (kakav je imala Stara Helada). Odnos verskog fanatizma i kvaliteta ljudske zajednice. Komparacija Helenskog drustva sa liberalnom religioznom sferom i njegov doprinos svetskoj kulturi (nauka, filosofija, umetnost, sport, itd) sa rigidnim stegama Mojsijevog Zakona u Palestini i posledicnim doprinosom u istom domenu Jevrejskog naroda tog perioda (koji je mozda bio isto toliko talentovan kao i Heleni), itd, itd.. Ideolosko-istorijske osnove Hriscansva (Budisticka askeza, Hebrejski henoteizam, Helenska filosofija), itd.

Ne treba ni naglasavati da se program mora raslojiti na dva nivoa, za mladji i stariji uzrast i voditi racuna da se ucenici ne preopterete.

Šta bi se postiglo ovakvim predmetom? Kao prvo, iskoristila bi se mogucnost da se ostvari ono sto im oni koji drze monopol  na sferu religioznog nisu dozvolili. Drugo, ovim bi se ostvarila prava alternativa, ali ne po oblasti (dakle ne kao komplementarni sadrzaj), vec po pristupu istoj problematici. Time bi se od konfrontacije ostavrila kompeticija, koja je, na kraju krajeva, motorna snaga modernog drustva (a koju smo nasledili od Atine, ne od Jerusalima). Deca bi, najzad, shvatila da se ovaj Svet ne sastoji samo od Evrope, i ne samo od bogova. Upoznala bi se sa najvecim duhovima svetske kulture i njihovim poimanjima Boga (ili boga).

Onda sledecim generacijama nece biti potrebno predocavati da se pomenutim citatima  iz Oglasa SSV, da se vratimo na pocetak, ilustruje nista drugo, no navedena razlika izmedju narodne i filosofske religije, pa se niko vise nece usudjivati da im prodaje ”rog za svecu”.  

Petar Grujić
26.09.2001.
Zemun