Niccolo Paganini

Violiniens Mästare

Nämn ordet virtuos och Paganini dyker upp i de flestas sinne. Paganini är för många urtypen av en virtuos - mystisk, förhäxande och motsägelsefull. Mängder med legender omsvärjer hans namn och idag är det inte lätt att skilja verklighet från myt. Faktum är att redan under hans levnad så var motsägelserna många.
Måhända att detaljerna kring hans levnad är höljda i dunkel nu men hans musik och den påverkan den haft på musiker och publik sedan hans levnad är mycket tydlig. På något sätt delade han in musiker i två läger, de som tycker att ägande av för stor virtuositet är ett hinder att utrycka musiken, tekniken tar överhanden, och dels de som tycker att den tekniska tröskel som violinister nu har fått möjlighet att passera hjälper dem att fritt kunna uttrycka sig genom sitt instrument utan att deras kropp ska hindra deras musikaliska sinne.

Båda lägren har naturligtvis rätt.
Om du saknar tekniken för att göra ett stycke rättvisa blir musiken lidande. Samtidigt visar fakta att många av de som besitter teknik av den högre virtuos-skolan ofta låter musiken bli ett sätt att dra uppmärksamheten till dem istället för tvärtom.

Utan den teknik som Paganini banade väg för skulle dagens violinister likafullt vara musikaliskt handikappade. Varför säger jag så? Jo, redan på Paganinis tid fanns det kompositioner som många solister fick kämpa sig igenom Ex Beethovens sena violinsonater, Bachs sonater och Partitor spelades endast i övningsrummet som etyder för mycket få var de som innehade teknik att göra dem rättvisa. Dessutom, om tekniken inte hade höjsts på violinspelet hade vi idag inte haft Brahms, Tchaikovsky, Sibelius, Debussy, Prokofiev eller Shostakovich violin kompositioner som alla kräver en teknik som översteg den som lärdes ut vid konservatorierna på Paganinis tid. Detsamma kan sägas om Brahms, Tchaikovsky och Sibelius symfonier, Wagners operor och mängder med andra tonsättares musik. Så visst hjälper en hög instrumental-teknisk färdighet musikutövandet.

Lyckades Paganini ensam höja standarden för violinspelet till den nivå som finns idag?
-Nej.
Paganini innehade förmodligen en teknik som även idag skulle räknas som mycket virtuos. En del av hans kompositioner som virtuoser i dag tydligt kämpar med skriver recensenter på Paganinis tid att Han spelade med en demonisk enkelhet.
Men Paganini uppfann inte virtuositeten.
Han var däremot den som utvecklade och populariserade den.

För att förstå hur Paganini kunde göra det måste vi veta lite om den tid som han levde i och även ett par detaljer om hans liv.

Välkommen att följa med på en historisk resa.

Hem