Home · Sadrzaj · Redakcija

BoHeMSA VOX MEDICI

 

 

STUDENT KAO KONTROLOR KVALITETA

Kako studenti mogu uticati na, odnosno povecati kvalitetu nastave? Katinka Prince i Klazina Visser iz Maastrichta nude jedan od odgovora.

 


 

Zasto je ukljucenje studenata u kontrolu kvaliteta veoma vazno? Glavni razlog lezi u cinjenici da studenti nisu vise djeca vec odrasli, te se tako trebaju i tretirati. Obzirom da su odrasli, onda mogu nositi i odgovornosti. Ucenje u cijem je centru student stoga znaci i odgovornost studenata za njihovo vlastito obrazovanje. Pored toga, studenti su najbolji poznavaoci nastavnog programa i stoga su najbolji izvor za njegovu evaluaciju.

Kao rezultat svog iskustva, studenti znaju aktuelni ili skriveni nastavni program. Nastavno osoblje zna program kakav bi on trebao biti, kakav je na papiru. Program na papiru i aktuelni program, po opazanju studenata su cesto veoma razliciti. Stoga, postoji vise korisnih razloga ukljucenosti studenata u kontrolu kvaliteta. Na primjer, oni dijele kontrolu nad vlastitim programom obrazovanja i imaju mogucnost da ga usavrse u ime svojih kolega.

Spoznaja da je studentska sugestija ozbiljno prihvacena i zaista ima rezultat u ukviru programa je veoma motivirajuca cinjenica za studente. Uslijed bliskosti nastavnika i studenata, nastavnici su naviknuti da cuju pitanja studenata, te tako i lakse dostupni. I na kraju, ali jednako vazno, ukljucenje studenata daje studentima iskustvo ucesca na sastancima i pripreme za iste. Studenti se tako|e upoznaju sa principima rada i rukovodjenja fakultetom. Naravno i da fakultet ima koristi od ovih studenata. Visokokvalitetni studenti prije svega usavrsavaju sliku svog fakulteta. Pored toga, postoji vise specificnih prednosti za fakultet. Nastavno osoblje odmah prima povratnu informaciju o programu, a od strane konzumenata sto vodi direktnom usavrsenju programa.

Studenti takodje mogu biti i izvor novih ideja i sugestija za usavrsenje programa. Studentske sugestije za njihovo obrazovanje su od visokog kvaliteta i imaju znacajan uticaj na ukupan kvalitet sistema obrazovanja. Studentska ekspertiza je i nevjerovatno jeftina. Konacno, nastavno osoblje smatra saradnju sa studentima kao svojevrsno priznanje. Motivacijski aspekt je obostran te i nastavnici i studenti uzivaju u ovakvoj saradnji.

Situacija u Maastrichtu kao primjer

Slijedeci primjer sa naseg fakulteta u Maastrichtu je ilustracija kako studenti mogu biti ukljuceni. Uloga studenata u Maastrichtu je prilicno siroka.

Studenti evaluiraju sve i svakoga
Oni evaluiraju tekuci program, zatim nastavnike u njihovoj ulozi predavaca i konacno sami sebe me|usobno. Nakon svakog dijela nastave ili klinicke prakse studenti treba da ispune detaljni formular evaluacije. U stvari, zbog zaista mnogo formulara studenti su cesto umorni ili im je jednostavno muka od njih. Stoga se preporucuje malo ali brizljivo koncipiranih formulara. Dalje, najbolja motivacija za studente da se angazuju u procesu evaluacije je dokaz da su rezultati uzeti u obzir i da vode direktnom usavrsenju programa. Evaluacija nastavnog osoblja u Maastrichtu sluzi kao direktna povratna informacija za njihov rad, a i pri daljoj promociji. Studenti ocjenjuju i svoje kolege nakon svake grupne sesije, njihovo zalaganje i ponasanje u grupi. Glavna pitanja se odnose na vjestinu grupne interakcije, napor i motivaciju za doprinos uspjehu grupe. Ipak, ove evaluacije su vrlo povrsne obzirom da studenti ne zele da budu grubi jedni prema drugim.

Studenti komentiraju postojece ispite
Nakon svakog ispita, studenti su pozvani da komentiraju taj test. Kada je test pripremljen i kriticno provjeren od strane specijalnih komiteta, on se prihvata. Nakon sto su zavrsili test, studenti dobijaju kljuc (odogovore) i mogu ponijeti test knjizice kuci. Konsultirajuci literaturu, imaju cijelu sedmicu da na|u utemeljenu kritiku (ukoliko postoji) za test pitanja. Tek nakon ove studentske provjere, rezultati testa postaju definitivni. Kao rezultat mogucnosti komentara ispita dobija se usavrseni test.

Odredjeni broj studenata je aktivan u samoj organizaciji nastave
Formalni komiteti u organizaciji obrazovanja se sastoje od odbora fakulteta (ukupno 7 clanova, od cega 2 studenta), vijeca fakulteta (12, 3) obrazonog komiteta (12, 6) i drugih u kojima su studenti dobro zastupljeni a neke i iskljucivo cine (elektivni komitet, te student koordinator). U Maastrichtu nema komiteta bez studentskog predstavnika, osim komiteta za ispit. Ukupno, oko 100 studenata su aktivno ukljuceni u organizaciju nastave, sto cini jednu desetinu ukupnog broja studenata. Od njih sviju, cak 13 je i placeno za svoj rad (u iznosu kao dvoje stalno zaposlenih).

Studenti medicine su dobro organizirani u udruzenja
Studenti ukljuceni u rad komiteta redovno razmjenjuju informacije na raznim formalnim sastancima. Na ovaj nacin ostaju veoma dobro obavjesteni. Pored razmjene infomacija, studenti iniciraju nastavne rasprave i organiziranju sve vrste studentskih aktivnosti.

Jedan broj studenata je ukljucen u naucno-istrazivacki rad
Studenti mogu koristiti postojece naucno-istrazivacke projekte kao elektive u okviru nastavnog programa. Fakultet ih i stimulira da prisustvuju edukativnim konferencijama, najcesce sponzoriranih od strane fakulteta ili nastavnika individualno. Pored prezentacije radova i pisanja tekstova, ucesce na konferencijama je veoma motivirajuce i djeluje stimulativno. Studenti dobijaju nove ideje i postaju jos vise ukljuceni u organizaciju edukacije.

Sta je zakljucak svemu ovome?

Studenti su vazan dio kontrole kvaliteta. Ovo ostavlja pitanje kako studente aktivno ukljuciti. Postoje mnoge stvari koji fakulteti mogu poduzeti da bi poboljsali ukljucenje studenata. Prvo, dopustiti evaluaciju raznih aspekata nastavnog programa ali da bi dobili stvarne rezultate programa. Jer, bez rezultata bi evaluacija uskoro postala beznacajna jer studenti ne bi vrsili procjenu ukoliko ta procjena ne bi bila ozbiljno prihvacena. Drugo, puno ukljucenje zahtjeva punu posvecenost i jednakost. Stoga bi studenti trebali imati dopustenje da ucestvuju u organizaciji nastave. To bi dovelo do motiviranijih nastavnika i motiviranijih studenata. Dalje, nastavno osoblje bi trebalo dopustiti studentima da ucestvuju u novom razvoju kao sto je reorganizacija nastavnog plana, programi razvoja fakulteta, itd. Kao stimulacija studentima, fakultet bi trebao obezbjediti neku finansijsku kompenzaciju ili ukljuciti ucesce u organizaciji nastave kao dio njihovog formalnog programa, tako da ti studenti imaju koristi od toga za studij.

Konacan zakljucak je da su studenti odrasli ljudi, te se tako trebaju smatrati i tretirati. Ako su i studenti i osoblje potpuno svjesni mogucnosti studenta kao kontrolora kavaliteta, studenti mogu biti punopravni partneri u procesu obrazovanja.
Ovaj rad je predstavljen na VII Ottawa Me|unarodnoj konferenciji o medicinskom obrazovanju i procjeni, odrzanoj u Maastrichtu juna 1996.

preuzeto iz Medical Student International

Objavljeno u broju 1 BoHeMSA zurnala VOX MEDICI, oktobar 1998.


Home - Sadrzaj - Redakcija

Posaljite e-mail

© Copyright BoHeMSA zurnal VOX MEDICI, 1998.