Home · Sadrzaj · Redakcija

BoHeMSA VOX MEDICI

 

 

OSNAZENJE MIRA KROZ ZDRAVLJE

Jedan od glavnih programa Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini je i program "Mir kroz zdravlje". Gregory Hess i Frederike Tschampa nam predstavljaju kako zdravlje moze da utice na jacanje mira.

 


 

Pozadina

Jedna inicijativa pokrenuta tokom rata je diskretno povela diskusiju zdravstvenih radnika sa svih strana po pitanju zdravstvenih mjera koje bi zastitile civilno stanovnistvo od dalje patnje. U poslijeratnom periodu, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je nastavila da saziva zdravstvene radnike radi razmatranja zajednickih zdravstvenih pitanja. Ovi napori da se posveti paznja medjusobnim zdravstvenim interesima se razvijaju u jedinstven program osnazenja mirovnog procesa.

WHO program "Mir kroz zdravlje"

WHO ured u Bosni i Hercegovini radi na povecanju uloge zdravstvenog sektora u procesu pomirenja i mira. Upravo zbog potrebe iznalazenja zadovoljavajucih rjesenja za opce probleme, apoliticki sektor zdravstva se pokazuje kao jedan od najprogresivnijih u BiH po pitanju pomirenja.

Slijedi nekoliko primjera strategija i aktivnosti u programu "Mir kroz zdravlje":

Terenski uredi
WHO je reorganizirala svoja cetiri terenska ureda da predstavljaju geografska podrucja odgovornosti, bez obzira na etnicke i politicke granice. Dok je ovo u pocetku nailazilo na otpor, sada imamo ljude u Travniku koji traze savjet od naseg ureda u Banja Luci, zdravstvene radnike iz Trebinja upucene na Mostar, i zdravstvene potrebe bijeljinske regije koje se koordiniraju iz naseg terenskog ureda u Tuzli.

Podrska zdravstvenih autoriteta
WHO mnogo radi na ohrabrenju podrske za "Mir kroz zdravlje" na svim nivoima zdravstvenih autoriteta. Uz njihovu podrsku, zdravstvenim radnicima je mnogo lakse sresti se i ucestvovati u zajednickim aktivnostima.

Visestrana diplomatija
Gradnja mostova izmedju ljudi treba vremena, napora i strpljenja. WHO djeluje vec preko pet godina u Bosni i Hercegovini kao neutralni filter za zdravstvene podatke, kao kisobran za otvorene diskusije o zdravstvenim pitanjima, i kao veza izmedju zdravstvenih autoriteta na lokalnom, drzavnom i medjunarodnom nivou.

Inicijative na nivou zajednice
Terenski uredi WHO su primarni facilitatori "Mira kroz zdravlje". Svakodnevni pregovori, olaksanje kontakata i zajednicke aktivosti u zajednici su osnovi za mir.

Javne informacije
Zdravstvene poruke i informacije su prijeko potrebne u Bosni i Hecegovini. Pored ove urgentne potrebe, apoliticke teme kao sto je zdravlje su idealna sredstva za borbu protiv osnovnih pitanja poput diskriminacije i polarizacije koja su se uspostavila tokom rata i koja nastavljaju da sire nesigurnost i nepovjerenje.

Zajednicke trening aktivnosti i edukacija zdravstvenih radnika
Potrebe gradnje kapaciteta oba entiteta su skoro identicne. Aktivnosti koje dovode skupa zdravstvene radnike da bi usavrsili njihove vjestine su uspjesna sredstva za pomirenje.

Osnazenje usluga primarne zdravstvene zastite
Ovo je kljucni element u stvaranju pogodne sredine za povratak izbjeglica i raseljenih osoba koji ce doprinijeti dugotrajnoj stabilizaciji i pomirenju u Bosni i Hercegovini.

Multisektoralni pristupi. Zdravlje nije ograniceno na rezultat zdravstvenih usluga.
Naglasavanje multisektoralnih pristupa daje zajednicama vjestine i resurse koji im omogucavaju povecanje kontrole i usavrsenje zdravlja.

Partneri

WHO radi sve vise i vise sa drzavnim radnicima i zvanicnicima koji imaju odgovornosti u sektoru zdravstva. "Mir kroz zdravlje" takodje zavisi od napora mnogih agencija i organizacija. WHO kontinuirano trazi partnere u Bosni i Hercegovini i sirom svijeta da bi diskutirali kako zdravlje moze osnaziti mir, da bi razmjenili iskustva, te razvili nove inicijative u ovom polju.

Objavljeno u broju 1 BoHeMSA zurnala VOX MEDICI, oktobar 1998.


Home - Sadrzaj - Redakcija

Posaljite e-mail

© Copyright BoHeMSA zurnal VOX MEDICI, 1998.