Zelfstudieproject Fysica 6A, 6B, 6C, 6E

Resonerende Ringen

 

   

Deze toepassing laat zien dat objecten met een verschillende grootte en stijfheid bij verschillende frequenties trillen.

 

Benodigdheden:

  Een kartonnen plaat  (30 cm x 20 cm)

  Een groot stuk papier (35 x 50 cm]

  Transparante tape 

 

Assemblage:

(15 minuten of minder)

Knip vier of vijf 2,5 cm brede strips uit het papier. De langste strip moet ongeveer 50 cm bedragen, en de volgende telkens 8 cm korter. Vervorm de strips tot ringen door de eindjes aan elkaar te kleven. Tape de ringen dan op het karton zoals aangegeven op de tekening.

 

Wat te doen?

(5 minuten of minder)

Beweeg het kartonnen plaatje heen en weer. Begin bij zeer kleine frequenties en voer dan de frequentie op.

Noteer dat de verschillende ringen hevig meetrillen of resoneren bij verschillende frequenties. De grootste ring zal eerst meetrillen, gevolgd door de tweede enz. De kleinste ring resoneert bij de hoogste frequenties.

Voer de frequentie nog op en je zal zien dat de grote ring opnieuw begint te resoneren. Elke ring resoneert bij meerdere frequenties, maar de vorm van de ring is verschillend voor iedere resonantiefrequentie. 

De ringen resoneren ook als je het karton op en neer beweegt in plaats van zijwaarts.

Wat te bepalen?

Bepaal van elke ring de kleinste resonantiefrequentie, zowel bij horizontale als verticale trilling. Noteer deze frequenties op een blad. Wat gebeurt er met de resonantiefrequentie als je stijver papier neemt? Hoe kan je dit aan een geziene formule zien? Wat gebeurt er met de resonantiefrequentie van de verticale trilling van een ring, indien deze breder gemaakt wordt? Hoe kan je ook dit weer uitgaande van een formule verklaren? 

 

Vragen? Commentaar? Ik ben bereikbaar in het labo op Di,Wo,Do,Vr.