Name__________________________________________________________Class Code__________
Weekly  Challenge
November 6-10, 2006
lilly
mary
leo

Lilly, Mary, and Leo love to eat cat food.  Lilly eats 2 cans of cat food a day.  Mary only eats half a can a day.  Leo eats one can a day.  How many cans of cat food do they eat in a week altogether?









For 4th and 5th grades:  If each can of cat food costs 30 cents, how much will it cost to feed all 3 cats for a week?