Name_______________________________________________Class Code_______________
Weekly  Challenge
March 26-30, 2007
resta
Math Lab Cafe

Hamburger  $1.00                       Apple   $0.25                    Cookie   $0.20               Milk   $0.50
Hot  Dog     $0.75                       Banana $0.30                    Cake      $0.40               Juice   $0.60

Welcome to the Math Lab Cafe.  Jenny spent $1.50, Penny spent $1.25, and Denny spent $2.00.  What did each person buy?
(hint: there are several answers).  If you like this problem, try the 4th and 5th grade part for a bonus.



Jenny___________________________________________________________________________________




Penny___________________________________________________________________________________




Denny___________________________________________________________________________________




For 4th and 5th graders: On a different day, Jenny, Penny, and Denny each bought a hamburger or hot dog, piece of fruit, dessert, and a drink.  Jenny spent $1.75, Penny spent $2.25, and Denny spent $1.95.  What did each person buy?


Jenny_________________________________________________________________________________


Penny_________________________________________________________________________________


Denny_________________________________________________________________________________