Kasvatit
(C)Arabia`s
Taustatietoa
Tammat kantavat varsoja kaksi/kolme viikkoa.Aina varsat eivät synny,mutta niistä kerrotaan sitten sivuilla.Varsoja voi aina varata,jos niiden perässä lukee myytävänä.Varsan hinta on 200-400 ve ja käyn tarkistamassa niiden ostopaikan ennen varsan sinne siirtymistä.
Myyminen
Myyn kaksi viikkoa syntymästä ne varsat,joiden perässä lukee myytävänä.Ostopyyntöjä otan vastaan mailitse (hevoslaidun@hotmail.com) tai viekussa.
Myyn varsani sellaiseen paikkaan,jossa tiedän,että niitä kohdellaan hyvin ja että niitä ei myydä eteenpäin ILMAN LUPAANI.
Ikääntyminen
Varsan synnyttyä se ikääntyy 2 vuotta/kk. Kaksi vuotiaaksi,jolloin se alkaa ikääntymään 1 vuotta/kk.Näin se ikääntyy 6 vuotiaaksi.Sen jälkeen alkaa normaali ikääntyminen elikkä 1 vuosi/vuodessa.Tallilla hevoset elävät 14-17 vuotiaksi.Kasvatit ovat peruskoulutettuja 4 vuotiana.
Nimeäminen
Varsoille annetaan nimet heti heidän synnyttyään.Jos varsa on varattu niin silloin neuvottelen ostajan kanssa nimestä.
Yleisesti kasvattejeni nimen eteen tulee HeVoRan tai Hevoslaitumen,koska nimet ovat VKL:n hyväksymät kasvattaja nimet.
Ostaminen
Ostaminen tapahtuu viekutse/mailitse(hevoslaidun@hotmail.com).Ilmoituksessa tulee laittaa otsikoksi;Varsan nimi ja haluan ostaa.Ilmoitan ostajalle päätökseni hänen tallinsa viekkuun tai mailiin.
Ostajan tulee kertoa viestissään seuraavat asiat:
~Otsikko (lue kohta ostaminen)
~Varsan täydellinen nimi
~Rotu
~Oma nimensä
~Tallin nimi ja osoite minne varsa on menossa
~oma maili ossa
~Muita omia tietojaan,joita katsoo olevan hyvä tietää
Kasvatit