![]() | Quick guides, stories, ... |
Sardinija
This is quick guide to the italian island Sardinia. Sorry, but I haven't found the time yet to translate into english.
Verjetno ste si vedno želeli plezati na skalnih klifih nekje v sredozemlju, pod vami nebeško modro morje in peščena plaža, vi in vaš soplezalec pa edina človeška bitja daleč naokoli. In prav to lahko doživite na drugem največjem otoku v sredozemskem morju Sardiniji. Seveda pa se morate na pot odpraviti spomladi, ali še veliko bolje jeseni. Julij in avgust sta rezervirana za horde italijanskih turistov, ki zasedejo vse kotičke tega otoka. Za ta meseca pa so značilne tudi visoke cene trajektov, še bolj pa visoke temperature, ki zelo ovirajo plezanje. Najbližji dostop za Slovence je preko Padove, Firenc in nato na Livorno. Tam se vkrcate na trajekt, ki vas po desetih urah plovbe pripelje na Sardinijo, v mesto Olbia. Cene za trajekt se v septembru gibajo od 150.000 do 200.000 lir za avtomobil in dve osebi.
Sardinija je turistično zelo neenakomerno razvita. Najbolj obljudena je severo-vzhodna obala, t.i. Costa Smeralda. Tu najdemo večino sardinskih hotelov in kampov, ki pa so odprti ponavadi le julija in avgusta. V drugih delih Sardinije kampov praktično ni, na srečo pa si prenočišče lahko ponavadi uredimo brez problemov. Največji problem za obiskovalca Sardinije je vsekakor voda, zato je najbolje imeti zalogo pitne vode v plastenkah, ki je v trgovinah zelo poceni. Po velikosti je Sardinija nekoliko večja od Slovenije, vendar pa ima polovico manj prebivalcev. To pripomore k relativno redkem prometu na cestah, ki so dobre, avtocest pa v nasprotju z celinsko Italijo ni potrebno plačevati.
Sardinija je za plezalce zelo privlačen otok. Plezališč je veliko, ta pa so v glavnem odlično opremljena. Skala je večinoma apnenec, le na severu prevladuje granit. V novem plezalnem vodniku po Sardiniji (Pietra di Luna, avtor Maurizio Oviglia, 40.000 lir v knjigarnah v bližini plezališč) je opisanih okoli 1500 smeri, izpuščene pa so vse slabo opremljene smeri iz starega vodnika. Prevladujejo smeri srednje težavnosti, najdemo pa tudi smeri osme stopnje.
Najobsežnejše plezalno področje je vsekakor jugo-zahod otoka v okolici mesta Iglesias. Obsega kakšnih deset plezališč v radiju dvajsetih kilometrov. Kampirati je najbolje v divjem kampu pod steno v obalni vasici Masua. To je tudi eno od najslikovitejĆih plezališč Sardinije. Plezališča imajo odlično z luknjicami posejano skalo, izjema je le plezaliĆče San Giovanni, kjer prevladujejo gladke plošče.
Največje in plezalsko najzanimivejše pa je plezališče ob mestecu Isili, v osrednjem delu otoka. Gre za sotesko s fantastično skalo, ki spominja na italijanski Finale. Kampirati je mogoče v sami soteski, pitno vodo pa dobimo na izviru ob cesti proti San Sebastianu. Opremljenih je cca. 150 smeri, prevladujejo pa previsne smeri težavnosti okoli 6b+.
Naprej proti severo-vzhodu naletimo na naslednje veliko področje okoli turističnega središča Cala Gonone. Ljubitelji urejenega kampiranja bodo prišli na svoj račun, saj je tukaj eden zelo redkih kampov, ki je odprt tudi septembra. Želja, ki sem jo zapisal na začetku bo v tukajšnjih plezališčih največkrat uresničena. Večina plezališč se namreč nahaja prav ob morju, ki ima tukaj neverjetno modro barvo. Skala v tukajšnjih plezališča je zelo raznovrstna, saj imamo opraviti s položnimi ploščami, ki spominjajo na Sončne plate v Arcu, plezamo lahko jamski odlom, podoben Ospu, vseeno pa prevladujejo navpične luknjičaste plošče. Prve smeri v tem področju je leta 1985 uredil Heinz Mariacher.
Velika obveznost za vsakega plezalca, ki obišče Sardinijo pa je vsekakor 150m visok špičasti stolp Aguglia v zalivčku Cala Goloritze (cca. 50km južno od Cala Gonone). Kljub nekoliko daljšemu dostopu (1 ura navzdol), ponuja pet raztežajev uživaškega plezanja, neokrnjeno naravo in pa seveda kopanje na prelepi peščeni plaži. Najlepša smer je "Sole incantatore", ki je tudi edina v celoti opremljena s svedrovci.
Na koncu velja omeniti tudi skrajnji sever otoka, ki ponuja nekaj plezališč v granitu. Najzanimivejše je plezališče Capo Testa s svojo od morske vode razjedeno skalo. Ker pa svedrovci zelo hitro zarjavijo, se je bolje posvetiti fotografiranju, saj je smeri z zanesljivivo opremo zelo malo.
Sardinija na internetu:
Vozni red trajektov za Sardinijo
Bojan Ulaga