Ötletek a Tavasz Nap Európában projekthez

Az iskolában

Online

 

 

 

Vita Európa jövőjéről egy meghívott vendéggel

Konventtag

Nagykövetségről vagy konzulátusról egy képviselő

Politikus, helyi képviselő

Egy nemzetközi cég képviselője (a cég a régióban működik)

Tudós, EU szakértő

EU témában jártas újságíró

Művész, író

ERASMUS tanuló

A közösség tagjai közül valaki (pl. mezőgazdasági dolgozó, boltos, vendéglős stb.)

Tanulók, tanárok, ismerősök, rokonok más európai országokból

Európa múltját megtapasztalt idős emberek (nagyszülők, háborús veteránok)

“Hyde Park” Szónokok pódiuma (Speaker’s Corner)

A híres Hyde Park szónoki pulpitusára utalva, az iskola egyik szegletében egy szónoki pulpitust alakíthatunk ki egy dobogó segítségével. Itt tanulók és tanárok elmondhatják véleményüket különféle EU-t érintő kérdésekben.

Egy csapat diák -akik végig jegyzetelnek- összegyüjtik az elhangzott véleményeket, amely aztán a vitafórum során nyúthat segítséget mint vitaindító anyag.

Titkos kérdések, vélemények egy dobozban

Március 23-án tanulók és tanárok kérdéseiket, véleményüket, kívánságukat az EU jövőjét illetően egy nagy dobozba/ládába tehetik akár név nélkül akár névvel ellátva.

Március 23-án a dobozban talált anyag a közös vitának és együttgondolkodásnak fontos részét képezheti.

2025. Március 23. Újságcímlap

A diákok együttesen megvitatják és megtervezik, hogy hogyan is nézne ki egy nemzeti újságuk címoldala ami 2025. március 23-án lenne kibocsájtva. Mi történhet akkor vajon az EU-ban?

Jelenetek, improvizációk

Tanulók improvizálnak egy jelenetet, amelyben a központi téma Európa jövője.

A közönségnek joga lehet akár a darab közben megállítani a jelenetet, és kérdéseket feltenni, vitázni, vagy akár a szereplőket lecserélni.

Közvéleménykutatás, interjúk

Reggel, tanulók egy csoportja közvéleménykutatást folytathat az iskola szomszédságában, arról, hogy miként vélekednek Európáról s annak jövőjéről a helyi lakosok.

Később ez az összegyűjtött anyag is a közös vita és együttgondolkodás szerves része lehet.

Poszterkiálítás

Poszterkiállítás a folyosón az EU-s tagállamokról ill. a jelölt tagországokról.

Európai mobilitás híres sportolók szemszögéből

Interjú készítése pl. focistákkal akik, valamilyen EU tagállamból érkeztek ill. EU tagállamban játszanak.

Léggömbök békeüzenetekkel és/vagy EU-s információkkal, rövid írásokkal.

Galambok röptetése.

Az iskolai kórus minden országot egy dalon keresztül mutat be.

A különböző szaktárgyakat tanító kollégák megtartanak egy órát, amelyben az EU és a saját tantárgyuk közötti összefüggés kidomborodik. Például egy biológia tanár beszélhet arról, hogy szigorodnak majd az állattartási szabályok, ha belépünk az EU-ba.

Ehhez a tevékenységhez kapcsolódó felhívás

A projekt honlapján a "Resources" menüpontra kattintva eljutunk egy helyre, ahol a tavasz nap projekt képviselői/tanácsadói -akik megfelelő kóddal rendelkeznek- bővíthetik az adatbankot.

Az adatbank azt a célt szolgálja, hogy a különféle tantárgyakat tanító kollégák március 23-án olyan forrásanyaghoz jussanak, melynek köze van az EU-hoz és az adott tantárgyhoz, és mely anyag (online cikk, rendelet stb.) segíti őket abban, hogy a Tavasz Napon hasznos és eredményes ismeretközlő órát és/vagy vitát tarthassanak órájukon.

Minthogy az adatbankba adatokat az országból csak nekem van jogom és lehetőségem felvinni, s minthogy minden szakterülethez forrásanyagot keresnem nehéz és szinte kivitelezhetetlen vállalkozás lenne a részemről, ezért felhívással fordulok hozzátok tisztelt kollégák, munkaközösségek: a tartárgyaitokhoz és az EU-hoz kapcsolódó Internetes forrásanyag megjelölésével (a pontos Web cím) és a forrásanyagról készített egy-két mondatos összefoglalóval segítsétek a Ti saját és hazai kollégáitok felkészülését, a Tavaz Nap Európában projekt minél eredményesebb hazai megrendezését.

Ezzel a közös munkával sokat tehettek az országért.

Az adatbankot folyamatosan lehet majd bővíteni a jövőben is.

Minden bizonnyal minden évben megrendezésre kerül majd a Tavasz Nap, mely napon az oktatási intézmények hangja felerősödik, s rájuk figyel egész Európa.

Köszönöm előre is az együttműködést.

Minta egy forrásanyagról:

Cím: Az uniós állampolgárság

Web: http://www.euro.hu/pages/almenuframegenerator.asp?submenu=31

Nyelv: magyar

Forrásanyag típusa: cikk

A forrásanyagot megjelölte: Blasszauer János

Mely tantárgyhoz köthető a forrásanyag: állampolgári ismeretek, történelem

 

Online

Európai értékek (Webquests)

http://www.eun.org/eun.org2/eun/en/SpringSite_Resources/sub_area.cfm?sa=3276

Ezen témákat az ún. WebQuest projekteken keresztül sikeresen feldolgozhatjuk.

A Webquestek 11 nyelvre le vannak fordítva. Egy francia kollégával együtt írtuk ezeket.

Akit érdekel, hogy mi pontosan a webquest, kérem olvassa el írásomat erről a témáról:

Webquests: blending learning philosophy and practice

Kvízek

http://www.eun.org/eun.org2/eun/en/SpringSite_Resources/sub_area.cfm?sa=3387

Nagyon sok érdekes kvíz található a fenti címen. A kvízek zöme kiváló lehetőséget ad a diákok földrajzi ismereteinek gyarapításához.

Videó-konferencia

Azon iskolák, amelyek megfelelő technikai háttérrel rendelkeznek ahhoz, hogy videó-konferencián vegyenek részt más iskolák tanulóival március 23-án, kérem jelezzék ezen szándékukat egyik kollégámnak, Meral Surgec tanárnőnek(Tavasz Nap kéviselője Törökországban) a
meralsurgec@batikoleji.com

címen, vagy nekem a bjohnny@chello.hu címen.

A következő üzenetemben írok majd arról, hogy szerintem mely ingyenes online technikai eszközök segíthetnek a sikeres videó-konferencia megtartásában.

Chat

Tanulók különféle ingyenes chat programokon keresztül véleményt cserélhetnek Európa jövőjét illetően külföldi diáktársaikkal.

Közvéleménykutatás

A Tavasz Nap Európában projekt honlapja lehetőséget kínál arra, hogy a diákok kifejtsék véleményüket különféle EU-t érintő kérdésben.

Miután szavaztunk, láthatjuk az addigi szavazatok eredményét. Ez is kiindulópontja lehet a március 23-i vitának.

A tanulók maguk is megszerkeszthetik kérdőíveiket, és vannak a Neten olyan ingyenes programok, melyek erre lehetőséget adnak, sőt ezen programok egyből megmutatják a befolyt eredményt is. Így a tanulók által reggel összegyűjtött információt a tanulók egy csoportja beviheti a programba, mely ezt automatikusan összesíti.

Ennek a technikai vonatkozásáról is az érdeklődőknek külön írok majd.

Nestor térkép készítése

http://myeurope.eun.org

Ezen ötletem egy ingyen letölthető szoftverhez kapcsolódik, mely regisztrálja azt, hogy merre kutakodott a diák az Interneten –egy Nestor térképet készít a program- és ezen térképet a diák elláthat saját dokumentumával, megjegyzéseivel, a térkép lementhető és elküldhető másoknak. Egyszóval a diákokat arra serkenthetjük, hogy pl. egy adott EU-s kérdést járjanak körül, s az információt amit szereznek azt lássák el jegyzeteikkel, rendezzék el. Nagyon szívesen összegyűjtöm majd ezeket a térképeket, és publikáltatom őket az Európai Iskolahálózat honlapján.

(angolul az ötlet leírása itt található: http://www.eun.org/eun.org2/eun/en/myEurope_News/content.cfm?ov=23184&lang=en)

Virtuális poszter/feladatlap egy adott témáról

Ez a projekt azt a célt szolgálná, hogy a diákok olyan virtuális posztereket/feladatlapokat szerkesztenének, amelyek Magyarországot, régiójukat, városukat, iskolájukat stb. mutatná be a külföldiek számára.

Elkészítettem egy ilyen posztert (http://www.oocities.org/bjohnnyus/hungary.html)

Ennek mintájára lehetne elkészíteni a posztereket. Ezen elkészült posztereket az iskola és a város honlapján is lehetne tárolni, illetve összegyűjtve úgy gondolom a Sulinet honlapjára is kerülhetnének.

 

Lap teteje
©2002 Janos Blasszauer Tavasz Nap EurópábanTolerancia/Tolerance project
Projekt térkép/Guest Map linkek/linksGyakran Feltett Kérdések (FAQs)NaptárÖtletekKapcsolatGive your opinion on the CHARTER OF FUNDAMENTAL RIGHTS OF THE EUROPEAN UNIONSpring Day Photos/Tavasz Nap FotókTavasz Nap Tábla/Spring Day Groupboard