Croatian flag
tippler

Sve
što ste
htjeli znati
o golubovima tiplerima
a niste imali
koga pitati

[Izgled i osobine] [Takmièenje golubova] [Nastanak tiplera] [Ponašanje tiplera] [Uzgoj tiplera] [Treniranje mladih] [Takmièarski let] [Let starih tiplera] [Ishrana za stare i mlade tiplere]
Engleski tipleri

Izgled i osobine:

Golub - letaè ima tijelo osrednje velièine. Glava mu je prirodno oblikovana /okruglasta/. Kljun je osrednje velièine sa nešto izraženom bradavicom na kljunu. Perje mu se može okarakterizirati kao izvanredno. Boja oèiju varira od svijetlo-biseraste do promjenjive crvenkasto-žute, što je obièno uvjetovano bojom perja ili graðom tijela. Visine je osrednje. Nokti su mu ravni (tabani). Za ove golubove boja ne igra nikakvu ulogu, jer se javljaju u svim bojama.
Ukratko reèeno, golubovi rase Tippler jesu oni golubovi koji posjeduju sve potrebne osobine za izvoðenje što dužega leta tj. što veæu izdržljivost u dužini trajanja leta. Raznovrsnost porijekla takvih golubova kao rasne vrste ne može biti lako ocjenjena. Za ocjenu je potreban veliki struènjak.

Takmièenje golubova letaèa

Tippleri lete visoko prije svega lete istrajno. Zato su ljubitelji golubarstva iskoristili te osobine u svrhu takmièenja - izdržljivosti golubova u što dužem trajanju leta. Èlanovi udruženja tippler-sporta imaju takmièarski pravilnik o naèinu i vremenu polijetanja u sezoni letenja (posebno termini za seniore a posebno za juniore). Obièno se pušta od tri do dvadeset golubova u prisustvu komisije - suca iz redova kluba ili/i saveza. Start poèinje od mjesta boravka vlasnika tj. iz golubinjaka vlasnika. Odreðena komisija zasjeda preko cijelog dana i protokolarno upisuje sve pojedinosti i zapažanja u toku leta.
Jato puštenih tipplera diže se èas uvis do jedva vidljive visine ili horizonta koje ljudsko oko može pratiti, tako da uvijek postoji moguænost kontrole leta. Pobjeðuje onaj takmièar èiji golubovi tippleri ispune normative letenja u najdužem trajanju. Zapisnik o dužini leta izdaje sudac ili komisija. Za ovaj vid takmièenja nisu potrebna velika materijalna sredstva s obzirom na to da se može takmièiti i sa tri goluba.

Povjest o nastanku tiplera

Golubovi letaèi uglavnom potjeèu iz orijentalnih zemalja /azijskih/ ali do sadašnjeg stupnja razvoja, pravi golubarski sport razvio se tek u Engleskoj i tu se usavršio. Za službenu godinu njegovog nastanka uzima se 1840. g., a nastaje ukrštanjem Timlera ne prevrtaèa i Almond letaèa sa crno i crveno tigrastim letaèem. Daljnjim radom se poboljšava sa Cumulet visokoletaèem. Tako nastaju èetiri soja; Manèester, Lajèester, Šefildski i Meklsfildski soj. Englezi 1891. godine osnivaju prvo udruženje Tiplera i donose (usvajaju) standard izložbenog "Show Tippler". Golubovi za izložbu javljaju se u bojama maka, boja èokolade ili boje bakra u èetri varijante (jednobojni, svijetlo-tigrasti, tamno-tigrasti i bradara vrsta). Godine 1912. Osniva se Nacionalna tiplerska unija (NTU) Engleske, okupivši sve provjerene uzgajivaèe i natjecatelje te organiziraju èuveno natjecanje u dužini leta koje traje i danas a pod nazivom "Long day" (dugi dan). Poslije toga slijedi razdoblje blistavih rezultata leta u vremenskom trajanju. Nakon mnoštva neslužbenih rezultata u trajanju od 17, 18, i 19 sati leta slijede i službeni verificirani rezultati.
Sada postoji samo jedan tip leteæeg tiplera sa nešto razlièitim karakterom leta (viši i niži let). Tako danas svjetski rekord u dužini leta iznosi 22 sata i 5 minuta kojeg drži Harry Shannon iz Sjeverne Irske, kod kojeg sam osobno bio i kupio matiène golubove od njega.

Ponašanje tiplera-letaèa

Golub leteæi-tipler se brzo prilagoðava svuda brzo. Pista polijetanja mu nije svako mjesto veæ izdignuto da dobro vidi i upamti svoj bliži i dalji okoliš u protivnom ga je teško pripitomiti u smislu spuštanja na trijem a da ne sleti na druga krovišta što u treningu može biti dovoljan razlog da se škartira kao neposluh bez obzira na let jer æe grešku naèiniti na dan takmièenja ako se toleriraju ovakvi postupci. Zato se savjetuje izgradnja trijema za let maladih a dakako i starih ptica sa visokih dominantnih toèaka zgrade ili kuæe na kojem je smješten letaèki trijem a što je u prirodi ovog goluba. Kod tiplera vrijedi pravilo selekcije i pravilnog odabira, dakle samo poslušni tipleri mogu iæi u dalju takmièarsku proceduru i treba upamtiti
"Nikad se neæe loši ili iskvareni tipleri (popraviti) nauèiti od dobrih veæ obrnuto dobri æe se iskvariti uz loše".
Po moguænosti golubove treba odvajati na grupe, mlade u skupni boks a stare u pojedinaène boksove i to sve u odjeljaku za trenig koji je spojen na letaèki trijem. Boksovi moraju biti 35x35x35 cm, uz elektrièno svijetlo zbog noæne ishrane tj. treninga.

Uzgoj tiplera

Najbolje je leæi èetiri para dobrih prvoklasnih golubova. Na taj naèin sigurno se dolazi do dobrog plemena Meðutim, nema nikakvog propisa o tome kako se najbolje gaje. Mlade golubove treba trenirati za let i prikljuèivati ih kasnije istrajnim golubovima.
Mladim golubovima treba dati hranu ujutro da se dobro nahrane i to mješovitu hranu. Uz mlade prilikom ishrane treba staviti uvijek dropera koji æe im kasnije služiti kao vodiè u letu (bijeli paunaš). Preko dana treba mlade staviti na otvoreni prostor na trijemu radi privikavanja. Na taj naèin oni bolje upoznaju okolinu. Uveèer se svi vraæaju sa golubom predvodnikom - droperom i nahrane se. To traje oko dvije nedjelje. Zatim se prelazi na ishranu sa jeèmom.
Kada mladi dostignu starost sedam tjedana treba da smo došli u takav stadij da im možemo davati hranu samo uveèer a pola sata nakon ishrane dati im vodu. Nakon napajanja sud sa vodom skloniti. To ima za cilj da golubovi nauèe da æe cijeli dan biti bez hrane i vode /do naveèer/. Zatim se trebaju naviknuti da uvijek dobivaju hranu kada je na vidiku golub-mamac "droper". To je jako bitno radi postizanja uspjeha na takmièenju. Zatim jedan dan treba da ostanu golubovi bez hrane.
Potom se poèinje sa navikama mladih golubova. Treba ih puštati jednog po jednog iz kaveza, uvijek gladne. Možda im treba baciti malo sitne hrane da potrèe. Ako pokuša poletjeti morate izbaciti dropera koji æe povratiti poletjelog tiplera na trijem natrag. Tako se postupak ponavlja sa svakim mladim pojedinaèno, slijedeæeg dana se isto ponavlja. Kada procijenimo da su mladi dobro upoznali okolinu tek ih onda treba pustiti na zajednièki let i to po tri tiplera najviše odjedanput. Sve mlade treba staviti u ožièeni kavez, neki puštaju sve mlade tiplere odjedanput podizanjem startnog preklopa za polet. Ipak neki mladi ostaje tu na poklopcu i stoji, èim se malo zamahne maramom oni polete. Tu se pojavljuje gužva; jedni polijeæu, drugi slijeæu itd.
Deset mladih golubova tada èini deset jata. Dozvoljava im se let od nekoliko minuta oko trijema. Zatim se daje hrana i to uz prisustvo dropera. Èim se oni pojave mladi tipleri slijeæu i privikavaju se. Dešava se da neki predveèe i zanoæe ukoliko se ne spuste uz osvijetljeni trijem tada smo ga izgubili za dalji trenigng. Dalje hraniti golubove jednom dnevno uveèer, pa zatim im dati vodu.

Treniranje mladih golubova tiplera

Poslije veæ spomenutih vježbi mladi se puštaju još jednom dnevno zajedno sa drugim jatom. Poslije tri-èetiri zajednièka leta oni se veæ sami naviknu. Na poèetku let treba trajati oko 15 minuta. Za svaki let treba im dati dropera. Ako se puštaju sami mogu se prebrzo vratiti pa u tom sluèaju sa njima se starta i droper. Kad golubovi veæ lete u jatima to treba obavljati svaki drugi dan, svaki treæi ili svaki èetvrti zavisi od raspoloživog vremena uzgajivaèa. Postupno se let poveæava na dva sata leta. Mlade treba uvijek puštati predveèer na let Pri kasnijim letovima oni to isto trebaju uèiniti. Time se uèe na orjentaciju prema suncu. Ako let traje tri sata, let treba otpoèeti èetiri sata prije dolaženja mraka. Na taj naèin oni imaju jedan sat vremena uvježbavanja sa droperom zato što mladi baš ne reagiraju tako dobro kao stari golubovi.
Hrana se još uvijek daje jednom dnevno-uveèer dobro se nahrane jeèmom. U dane treninga treba mlade puštati da lete tri sata gladni, zatim ih zatvoriti u kavez i tu držati još jedan sat. Tek onda se poèinje sa ishranom uz dropera. U tim danima treninga uz redovnu porciju jeèma daje im se jedna žlièica kanarinèevog sjemena. Prvo dati kanarinèevo sjeme onda jeèam (ne skupa). Ovaj trening traje 14 dana. Poslije toga perioda golubovi su stari otprilike 10 tjedana.
Još za vrijeme treninga u letenju, poèinje se sa selekcijom golubova .Treba izabrati one mlade koji su se tijekom leta držali u sastavu jata, za sve vrijeme, moraju letjeti u uskoj formaciji, te moraju biti mirni i odmah reagirati na svog vodièa-dropera. Za potrebe takmièenja u letu treba jato reducirati na broj od 3 - 5 golubova. Tri goluba ne èine toliko grešaka kao 10 golubova. Tako odabrane letaèe možemo staviti u boksove da bismo ih mogli bolje promatrati i hraniti.

Priprema za takmièarski let

Kad mladi dostignu starost od 10 nedjelja i kada su besprijekorno izvršili zahtjeve treninga od 14 dana i izdržali dijetu ishrane sa jeèmom mogu se planirati za pripremu takmièarskog leta. Specijalna priprema za tu svrhu sastoji se u tome da se poène sa promjenom ishrane tako da se slaba kondicija prouzrokovana davanjem jeèma ponovo dovede do najviše toèke spremnosti i snage. Da bi se to odrazilo bez posljedica za golubove u hranu se dodaje karlsbaderova sol (gorka sol). Stavljajuæi je u vodu ustanovit æemo da li su se mladi privikli na drugu vrstu hrane. Èetiri dana prije takmièenja još se jednom golubovi puštaju da lete oko 7 sati.
Èesto se golubovi prejedu tako da se letom dovedu u dobru formu. To je pogrešan rad. Tipleri doðu u dobru formu veæ za tri dana . Treba ih redosljedno hraniti da budu u punoj formi za dan takmièenja. Dešava se da golubovi jedan dan prije takmièenja neæe ništa jesti.
U tom sluèaju daje im se hrana koju oni podnose Na hrani ne smije ležati uzrok. Na dan takmièenja golubovi se puštaju rano ujutro. U sluèaju zore (mraka) treba se potpomoæi mahanjem marame da bi poletjeli. Ako u toku leta doðe do nevremena ili grabljivica napadne leteæi tim treba odmah izbaciti dropera i prekinuti let. Idealno je kada pred veèer pustite dropera i jato prekine let. Èim se primijeti da golubovi žele sletjeti treba im to odmah dozvoliti. .

Takmièarski let starih tiplera

U osnovi primjene za let starih tiplera ne razlikuje se mnogo od pripreme mladih. Ipak se za let treba pripremiti samo mužjake ili samo ženke. Za stare golubove dovoljna je priprema šest tjedana prije takmièenja. Pošto su stari golubovi iskusni oni æe letjeti duže od tri sata sa prehranom od jeèma.
Oni mogu letjeti dva puta tjedno po 5 sati. U jesen uz jato starih ubacuju se i mladi tipleri za let za narednu sezonu kao buduæi seniori i to najbolji koji su bili pripremljeni za let u tekuæoj sezoni. Preporuèa se držanje starih golubova za takmièenje u posebnim boksovima još od kraja sijeènja mjeseca, u protivnom neæe se doæi do željenog rezultata, pošto se zajdednièkim držanjem u jednom boksu iskvare oni bi se naparivali (zov prirode) a time i nemaju potrebni mir, a mi želimo da razvijemo kod svake ptice komunikativnost i kooperativnost jednostavno reèeno smirenost i poslušnost a samim tim i podjednaku tjelesnu težinu (optimalne psiho-fizièke sposobnosti).

Plan ishrane za stare i mlade tiplere

Trening traje cca 50 dana do utakmice cca 15 letova. Golubovi neka lete dva puta tjedno uz hranjenje jecmom, da bi postigli poslusnost u prvom eventualno u drugom tjednu onda se hrana pojaca sa dietom ili superdietom od proizvodjaca VERSELE-LAGA. Mladi tipleri; let tri do pet sati.
Stari tipleri; Cetri do sest sati od toga dva sata u noci. Poslije toga dolazi specijalna ishrana nedjelju dana prije takmièenja.

1. dan: Uvecer; dvije zlicice australijskog graška i 1/3 kanarinsko sjeme, za pola sata voda.
2. dan: Let mladi 4 sata, stari 6 sati.
Uvecer; dvije žlièice kanarinsko sjeme i jedana austral. graška poslije voda sa VITAMIXOM ili MUM
3. dan: Uvecer; svakom po jedna zlièica psenice,zlièica kanarinskog sjemena i jedna ausralskog graska
4. dan: Uvecer; svakom po jednu zlièicu graska, 1 bijelog sitni kukuruz, 1 kanarinsko sijeme, voda sa DIGESTALOM.
5. dan: Let mladi, pet sati stari sedam sati, i duze ako je moguce ne vise od 9 sati.
Uvecer; dvije zlicice australijskog graska, jedna zlicica kanarinskog, voda sa vitaminima i aminokiselinama OMNIFORM .
6. dan: Uvecer; svakom jedna zlicica bijelog kukuruza, 1 australijski grasak, 1/3 kanarinsko sjeme i voda sa elektrolitima.
7. dan: Uvecer; svakom jedna zlicica prosa , 1 australski grasak, 1 pšenica poslije voda sa preparatom CARMINE ili bolje tablete BIO CARNI.
8. dan: Ujutro oko 9 sati; svakom 10 zrna australskog graska, 2/3 hraniva neka budu sitno sjeme /konoplja, proso, kanarinsko sjeme/ i na kraju voda sa preparatom CHEVISOL i BIO CARNI tabletu svakom golubu.
Predvecer cca 12 sati prije starta; proso, kanarinsko sjeme, konoplja, sirak i neljuštena riža ( ako jedu malo i slabo to je dobar znak da su u formi). Sat vremena poslije da dobro ozedne, cista prokuhana i ohladjena voda, golubovima ponuditi vodu u 22 sata i prije starta golubove razbuditi i ponuditi im vodu ali obicno nece da piju ni slucajno golubove siliti da piju vodu ili im spricom tisksti vodu mogu vam na startu da padnu i da imate neuspjeh, nista ne ciniti ono sto niste primjenjivati u treningu.

9. dan: UTAKMICA


Na dan polijetanja, dati vodu ako hoæe da piju obièno se dade par zrna kanarinèeve hrane pa mozda i popiju vodu i pustiti ih na let. Prehrana za golubove od 1-8 podrazumijeva se porcija dana za svakog goluba pojedinaèno. Vecernja hrana daje se golubovima jednom dnevno oko 22 ili 23 sata uvecer. Prvog i drugog dana pripreme moze se u vodu dodati gorka sol: doziranje 1 žlièica na 1/2 litre vode, doziranje grozdanog secera 2 velike žlice na litru vode. Svi preparati su od VERSELE-LAGA.
Ovako pripremljene ptice mogu letjeti; mlade 16 sati a stare 18 sati.

Autor: Zeljko Fajdetic - Crikvenica

Zeljko Fajdetic - Croatia

Sastavio Z. Fajdetic, 29. sijecnja 1991.g. BACK