Northwich, Cheshire, UK. Pub Index, (17th-20th centuries) : Licensees, page 4
Licensees, Northwich, Cheshire: 17th-20th centuries
A-G
H-O
P-S
T-W
Please note that licenseeships transfered part way through a licencing year are not recorded here, although this happened often; according to business needs of the moment 1871 &/or 1881 census or trade directory listing (1850 &/or 1892) from linked names.
Talbot (2)
John WILKINSON c1840 Margaret HARRIS 1890-96
George HOWES 1844 James BOSTOCK 1900-21
Thomas GOUGH 1848 Annie BOSTOCK 1921-23
James JACKSON (1851 census) 1850-53 Murillo STAGG Jnr 1923-32
Joseph JACKSON 1857-64 Arthur STELFOX 1932-41
Ann JACKSON (1881 census) 1869-80 Ellen STELFOX 1941-52
NASH & SKIDMORE (1881 census) 1883 Samuel INGLESFIELD .
Thomas SKIDMORE (1881 census) 1884-88 . .
Thatched House Tavern
Edward LAMBERT 1869 Joseph FORSTER 1921-48
Mary LAMBERT 1871-76 Sydney MOORE 1948-56
William TOMLINSON (1881 census) 1881-83 Elsie MOORE .
Mary TOMLINSON 1888 John MOORE .
George FORSTER 1888-1913 Jack HASSALL .
Mary FORSTER 1913-21 . .
Townshend Arms
As the Barry Arms
Richard BIRKENHEAD
1770-79 Robert HARDIN (1851 census) 1851-60
Peter EATON 1779-1819 Eliza MA(Y)LAM 1861-64
As the Townshend Arms
John EATON
1819-27 James HODKINSON 1869-74
Joseph MANLEY 1827-28 Elizabeth HODKINSON (?)
(note James Hodkinson link below)
1874-83
Thomas ROSCOE 1834-44 James HODKINSON (1881 census) 1883-99
William REEVES 1848-50 William BROGDEN 1901-04
. . Mary BROGDEN 1906-13
for Traveller's Rest (1) see Seven Stars (2)
Traveller's Rest (2)
Joseph POSTLES 1845 Joseph BAGULEY 1888
William WILLIAMS 1871 Joseph DEAN 1891
Richard LOUNDS (1881 census) 1878-81 John ROBINSON 1903
Travellers Rest (3)
William DAVIES (1881 census) 1881 Joseph ROBINSON 1912
Peter RICHARDSON 1883-88 Algernon CAWLEY 1912-32
John WILDING 1890-96 Thomas WHITEHURST 1932-59
Elizabeth HOLLAND 1899-1912 Percy STRINGER .
Turk's Head(1)
John WRENCH 1773-79 William PICKERING 1834
James DOBSON 1782-91 Thomas POOLE 1839-41
John GIBSON 1791-1803 James FISHER (1851 census) 1844-61
William HORNE 1803-18 Zillah FISHER (1871) (1881) 1864-85
Hannah HORNE 1818-23 Samuel SHIRLEY 1885-1903
James PICKERING 1824-28 Margaret SHIRLEY 1906
for Turk's Head(2) see Prince Albert Vaults
Victoria Vaults
As the Board
Thomas SMITH
1853 James BARLOW 1883
As the Victoria Vaults
Thomas BARKER
1869-73 John BLAIN 1885-88
James LITTLER 1874-75 James GIBSON 1890-92
John WILDING 1876-80 Thomas KIRKHAM 1896
. . John DOBIE 1898-1926
. . Janet DOBIE 1926-27
The Vine (1)
Samuel HATTON 1777 Thomas FORSTER 1784
The Vine (2)
As the Roebuck
Samuel LATHAM
1776-87 Henry STRINGFELLOW 1874
Mary LATHAM 1787-89 Thomas HARRISON 1875-78
Samuel PEARSON 1789-1813 James MALAM (1881 census) 1880-81
Richard LATHAM 1813-30 John HATTON 1883
As the Vine
(locally : the 'Grapes')

James OKELL Snr
1833-48 George PRESTON 1885-88
James OKELL Jnr. (1851 census) 1848-52 Thomas KIRK
(entered as addressee at 'The Grapes', in Kelly, 1892)
1890-91
Thomas JACKSON 1852-57 James GORST 1902-09
Joseph JACKSON 1860-65 James GARNETT 1910-15
Thomas WALMSLEY (1871) 1869-71 John S BRAIN 1915-?20
. . Alfred OAKES 1921
Volunteer (1)
James HALEY 1850-63 Henry PICKERING (1881 census) 1881-83
William SHALLCROSS
1871
1871-74 William EDGE 1888-93
Volunteer (2)
James BUCKLEY 1871-73 John DOBIE 1926-41
Sarah BUCKLEY 1874-76 Sidney HILDITCH 1941-53
Ellen CLARE 1878 William ASHLEY .
William SENIOR (1881 census) 1883-90 Lavinia ASHLEY .
Richard ROBERTS 1891-92 W A WALLACE .
Hugh CLARK 1896 L F MC KEVITT .
William PRESCOTT 1900-05 J R BROOKE .
Samuel GORST 1906-26 P G O'DONOVAN .
Walton Arms
Nathaniel WALTON 1869-78 Joseph ANDERSON 1894-96
Fanny WALTON (1881 census) 1878-88 Mary ANDERSON 1902
Mary WALTON (later VICKERMAN) 1888-90 Christopher DAVIES 1902-03
James BARKER 1891 James FORSTER 1906-12
for Waterloo see Beehive
for Watermans see Witton Chimes
Wheatsheaf (1)
Thomas DUNBAVAND 1775-77 Samuel BURGESS 1921-33
Abel BECKETT 1779-86 Joseph POWELL 1933-60
Anthony BOSS
'and proprietor of salt'.
Died 1816
licence transferred to his son.
1786-1816 Edith POWELL .
Robert BOSS
son of Anthony, above
1816-19 John COX .
George WOODWARD 1819-28 Dorothy HEARDLEY .
Thomas HARRISON 1834-44 Edwin PEARSON .
Richard BOSCOW (1851 census)
(it is to be noted that 'according to
Slaters Directory of 1848 William PENNINGTON
was the licensee in this year')
1845-51 Philip NAYLOR .
William COOKSON (1871) 1853-71 T M BURROWS .
Mary COOKSON 1871-76 Roy HOCQUARD .
Robert SEXTON (1881 census) 1878-83 Keith OWEN .
James BRAIN 1885-88 Patrick BOODLE .
Cain ROWE 1888-1914 Timothy STAFFORD .
George WINNINGTON 1918 . .
for Wheatsheaf(2) see White hart
for Weaver Navigation see Navigation
White Bear (1)
James BECKETT 1782-83 William DEAKIN 1786-87
Thomas GRIFFITHS 1783-86 . .
White Bear (2)
John THOMPSON 1776-79
White Hart
As the Ring o' Bells
Thomas BIRKENHEAD
1769-79 As the Wheatsheaf
Richard KEEN
1784-85
Mary BIRKENHEAD 1779-80 As the White Hart
Jonathan CRAGG
1786-92
Samuel CORKER 1782-84 . .
White Horse
John ROSCOE 1816-20 Samuel HALL 1834-44
William HOLLAND 1820-27 George STARKEY (1851 census) 1848-56
Thomas RAYNER 1827-28 John HITCHEN 1857-61
Joseph WILDING 1828 Hugh MARES 1864-80
White Lion (1)
Thomas MERRY 1769-78 Charles GLEAVE 1818-24
George DARLINGTON 1778-93 John PARTINGTON 1824-31
Elizabeth DARLINGTON 1793-1809 John WHITLOW 1831-57
Thomas GIBSON 1809-10 Richard FORSTER 1860-61
Elizabeth DARLINGTON 1810-11 Thomas CATTERALL 1871
Joseph CLARE 1811-18 Joseph BYRON 1876
White Lion (2)
William TOMKINSON 1767-93 Henry HITCHENS (1871) 1871-76
Mary TOMKINSON 1793-1813 Mary HITCHENS (1881) 1878-90
Joseph MORRIS 1813-15 Thomas LIGHTFOOT 1890-1906
James ARROWSMITH 1815-25 William CLARK 1906-23
Thomas WILDING 1825-28 George LEES 1923-48
Joseph BARTON 1831-48 Alfred DOBIE 1948-63
Samuel BRACEGIRDLE 1850 Donald PHILIPS .
William EDWARDS (1851) 1851 Robert GOUGH .
John RILEY 1853 J G HALL .
James HODKINSON 1856 W J SPENCER .
Mary MOLYNEUX 1857 R BEESLEY .
Joseph BARTON 1860-61 Alan CORNWELL .
John PERCIVAL 1864-69 S J WATT .
Peter CUNNINGHAM 1869 . .
Witton Chimes
(Known as the Waterman's Arms until 1979)
Benjamin SENIOR 1834 Anne KENYON 1936-71
Joseph SENIOR 1839-41 T D BARLOW .
George SENIOR 1861 Roy GIBSON .
Fanny SENIOR (1851 census) 1864-74 Peter SUTTON .
William LAMB (1881 census) 1883-92 Harold WILLIAMS .
Murillo STAGG Snr 1896-1902 Norrie STOTT .
Frederick HOLLAND 1902-05 James CAIRNS .
George LEES 1906-23 Joseph HEATH .
Arthur KENYON 1923-36 . .
FrontPage previous page (p-s) Search names:-
A-B
C-F
G-K
Search names:-
L-P
R-V
W-Y
Pubs, their licensees, page 4
The index of pub names  can be accessed via the frontpage
Frontpage
Alphabetical lists of licensees can also be accessed via the frontpage
1