Ważniejsze wydarzenia z życia Wojciecha Witolda Jaruzelskiego

Część 5. Przewodniczący Rady Państwa: od listopada 1985 r. do lipca 1989 r.

6 listopada 1985 r. Wojciech Jaruzelski zrzeka się stanowiska premiera które zajmuje Zbigniew Messner. W.Jaruzelski wybrany przez Sejm Przewodniczącym Rady Państwa. W.Jaruzelski wygłasza przemówienia na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu PRL IX kadencji.

21 listopada 1985 r. W.Jaruzelski uczestniczył w spotkaniu przywódców państw-stron Układu Warszawskiego w Pradze, na którym wyrażono poparcie dla konstruktywnego stanowiska ZSRR podczas genewskiego spotkania M.Gorbaczowa i R.Reagana.

22 listopada 1985 r. W.Jaruzelski złożył roboczą wizytę w Bukareszcie.

28 listopada 1985 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na II Ogólnopolskiej  Partyjnej Konferencji Ideologiczno-Teoretycznej.

11 grudnia 1985 r. W.Jaruzelski zwiedził wystawę osiągnięć polskiej techniki.

13 listopada - 6 grudnia 1985 r. W.Jaruzelski złożył oficjalne wizyty w Libii, Algierii i Tunezji. W Libii Wojciech Jaruzelski i Muammar Al-Kaddafi wyrazili zadowolenie z obecnego poziomu współpracy gospodarczej i opowiedzieli się za dalszym jej rozwojem, dokonali przeglądu sytuacji międzynarodowej, wykazując zbieżność lub daleko idące podobieństwo  poglądów na najważniejsze problemy światowe. Podpisane zostały umowy o pomocy prawnej i o ubezpieczeniu społecznym, protokoły gospodarcze i o współpracy w dziedzinie radia i telewizji. (więcej o kontaktach z W.Jaruzelskiego z M.Al-Kadafim patrz na stronie specjalnej w dziale 'Ciekawostki').

3-4 grudnia 1985 r. W przerwie wizyty w Libii, Algierii i Tunezji W.Jaruzelski złożył krótką wizytę we Francji. Został przyjęty przez F.Mitterranda.

7 grudnia 1985 r. W.Jaruzelski przyjmuje Willy'ego Brandta w piętnastą rocznicę podpisania układu Polska-RFN.

11 grudnia 1985 r. Spotkanie z redakcją "Chłopskiej Drogi".

18 grudnia 1985 r. W.Jaruzelski wziął udział w spotkaniu Rady Państwa z przewodniczącymi wojewódzkich rad narodowych.

21 grudnia 1985 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na zakończenie obrad XXIII Plenum KC KPZR.

27 stycznia 1986 r. W.Jaruzelski zapoznał się z warunkami pracy załogi Zakładów Przemysłu Gumowego "Stomil" w Piastowie pod Warszawą.

1 lutego 1986 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na zakończenie obrad XXIV plenum PC PZPR.

24 lutego - 6 marca 1986r. delegacja PZPR na czele z W.Jaruzelskim przebywała w ZSRR na XXVII Zjeździe KPZR w Moskwie.  W.Jaruzelski spotkał się z M.Gorbaczowem.

27 lutego 1986 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na forum XXVII Zjazdu KPZR w Moskwie.

28 lutego 1986 r. W.Jaruzelski wystąpił na wiecu przyjaźni w Wileńskiej Fabryce Maszyn Liczących im. W.I.Lenina.

14 marca 1986 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na zakończenie obrad XXV Plenum KC PZPR.

19 marca 1986 r. W.Jaruzelski wystąpił na spotkaniu z przewodniczącymi wojewódzkich rad narodowych oraz wojewódzkich komisji czynów społecznych.

7 kwietnia 1986 r. Wystąpienie na spotkaniu z przedstawicielami środowisk opiniotwórczych oraz działaczami społecznymi.

24 kwietnia 1986 r. Odbyło się spotkanie przewodniczącego Rady Państwa W.Jaruzelskiego z prymasem Polski Józefem Glempem, poświęcone omówieniu stosunków między państwem a Kościołem katolickim w Polsce. Stwierdzono m.in. ,iż ciągłość dialogu jest nieodzownym elementem w kształtowaniu tych stosunków i sprzyjać powinna budowaniu zgody społecznej.

31 maja 1986 r. W.Jaruzelski wystąpił na przedzjazdowej wojewódzkiej konferencji PZPR w Warszawie.

10-11 czerwca 1986 r. Delegacja polska na czele z W.Jaruzelskim wzięła udział w budapeszteńskiej naradzie Doradczego Komitetu Politycznego państw-stron Układu Warszawskiego.

28 czerwca 1986 r. W.Jaruzelski powitał na lotnisku Okęcie przybywającego na X Zjazd PZPR Michaiła Gorbaczowa z delegacją radziecką.

29 czerwca - 3 lipca 1986 r. Obrady X Zjazdu PZPR. W.Jaruzelski ponownie wybrany I sekretarzem KC.  Wygłasza przełomowy referat programowy w imieniu Komitetu Centralnego. [pełny tekst referatu tu] Jak zwraca dziś sam uwagę, wyprzedzał on wyraźnie procesy przemian w Związku Radzieckim. Obecny na zjeździe Michaił Gorbaczow był pod tak wielkim wrażeniem referatu, że spowodował wydanie go w ZSRR w nakładzie 300 tys. egzemplarzy - W.Jaruzelski dał tym samym bezpośredni bodziec do radykalnego przyspieszenia pieriestrojki.  [Fragmentu referatu można także wysłuchać w formacie mp3 na stronie z nagraniami. Na zdjęciu poniżej prezydium Zjazdu wraz z Michaiłem Gorbaczowem oraz w czasie głosowania.

24 lipca 1986 r. Przemówienie na zakończenie obrad II Plenum KC PZPR.

13 sierpnia 1986 r. W.Jaruzelski odwiedził żniwiarzy i pracowników obsługi rolnictwa w okolicach Lęborka w woj. słupskim wyrażając uznanie dla ciężkiego trudu rolników.

7 września 1986 r. W.Jaruzelski wziął udział w uroczystościach dożynkowych w Szamotułach.

16 września 1986 r. W.Jaruzelski wygłosił pamiętne przemówienie na konferencji sprawozdawczo-wyborczej PZPR w Zielonej Górze. Pełny tekst tu.

22-30 września 1986 r. W.Jaruzelski odbył wizytę w Mongolii, Korei Północnej i Chinach. Podczas pobytu w Mongolii (22-24 IX) pozytywnie oceniono wszechstronny rozwój wzajemnych kontaktów i omówiono dalsze jego perspektywy, podpisano "Długofalowy program rozwoju współpracy gospodarczej, naukowej i technicznej między PRL i MRL do 2000 r.", omówiono też problemy międzynarodowe. W Korei Północnej (24-28 IX) poinformowano się wzajemnie o działalności PZPR i Partii Pracy Korei oraz sytuacji w obu krajach, podpisano "Deklarację o przyjaźni i współpracy między PRL a KRDL".  Wiele uwagi poświęcono aktualnym sprawom utrwalenia pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Na zdjęciu poniżej "żywy" portret przemawiającego W.Jaruzelskiego ułożony przez witających polskiego gościa na stadionie w Phenianie.

31 września 1986 r. W drodze powrotnej z Pekinu W.Jaruzelski zatrzymał się w Moskwie i spotkał z M.Gorbaczowem.

18 października 1986 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na konferencji sprawozdawczo-wyborczej PZPR w Katowicach.

10-11 listopada 1986 r. W.Jaruzelski wziął udział w spotkaniu przywódców bratnich partii krajów socjalistycznych w Moskwie.

19 listopada 1986 r. W.Jaruzelski spotkał się z przebywającym w Polsce sekretarzem generalnym Dominikańskiej Partii Komunistycznej N.Isa Cond. Wymieniono informacje o działalności partyjnej, omówiono wybrane problemy międzynarodowe.

27 listopada 1986 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienia na Kongresie Polskich Odrodzonych Związków Zawodowych.

1 grudnia 1986 r. W.Jaruzelski wziął udział w spotkaniu "Jabłonna VI"

5 grudnia 1986 r. W.Jaruzelski wystąpił na posiedzeniu Rady Krajowej PRON.

6 grudnia 1986 r. W.Jaruzelski wziął udział w pierwszym spotkaniu Rady Konsultacyjnej przy przewodniczącym Rady Państwa.

17 grudnia 1986 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na zakończenie obrad III Plenum KC PZPR.

12-14 stycznia 1987 r. W.Jaruzelski złożył oficjalną wizytę we Włoszech i w Watykanie. Rozmowy włoskie koncentrowały się na stosunkach Wschód-Zachód, dialogu wewnątrz-europejskim i stosunkach 2-stronnych. Rozmowy w Watykanie uznane zostały za ważny impuls w rozwoju stosunków między państwem a Kościołem w Polsce.

21 lutego 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w spotkaniu z pierwszymi sekretarzami podstawowych organizacji partyjnych w Warszawie.

25 lutego 1987 r. Z okazji 40-lecia istnienia "Nowych Dróg" W.Jaruzelski spotkał się z zespołem redakcyjnym tego teoretycznego i politycznego organu partii.

27 lutego 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w otwarciu drugiego spotkania Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa.

25 marca 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w posiedzeniu Komisji do spraw Reformy Gospodarczej.

21-22 kwietnia 1987 r. Wizyta W.Jaruzelskiego w Moskwie. Rozmowy z M.Gorbaczowem. W drugim dniu wizyty złożenie wieńca pod Mauzoleum Lenina. Szczegółowe informacje o wizycie na stronie o wizytach w Moskwie.

8-10 maja 1987 r. Obradował w Warszawie II Kongres PRON na forum którego W.Jaruzelski przedstawił propozycję stopniowej redukcji zbrojeń atomowych i konwencjonalnych w Europie środkowej - tzw. Plan Jaruzelskiego.

13 maja 1987 r. W.Jaruzelski bierze udział w spotkaniu z kierownictwem Polskiej Akademii Nauk.

18 maja 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w trzecim spotkaniu Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa.

22 maja 1987 r. W.Jaruzelski wystąpił na otwarciu obrad IV Plenum KC PZPR.

26-29 maja 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w obradach Doradczego Komitetu Politycznego Państw-Stron Układu Warszawskiego w Berlinie.

8-14 czerwca 1987 r. Wizyta papieża Jana Pawła II w Polsce. Podczas wizyty W.Jaruzelski dwukrotnie spotkał się z Papieżem. W czasie rozmów odnotowano zbieżność intencji w sprawach bezpieczeństwa granic i obowiązku działania na rzecz pokoju, w sprawach godności pracy i spraw obywatelskich. (poniżej zdjęcie obu mężów stanu oraz znaczek wydany z okazji spotkania)

14 czerwca 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w uroczystym pożegnaniu Jana Pawła II. Na zdjęciu poniżej z kardynałami Glempem i Macharskim oraz premierem Messnerem.

29 czerwca - 2 lipca 1987 r. Przewodniczący Rady Państwa Wojciech Jaruzelski złożył oficjalną wizytę w Japonii. W trakcie rozmów dokonano przeglądu stosunków dwu-stronnych oraz przedyskutowano najważniejsze problemy sytuacji międzynarodowej, ze szczególnym uzględnieniem stosunków Wschód-Zachód oraz problemów rozbrojenia i bezpieczeństwa międzynarodowego.

17 lipca 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w czwartym spotkaniu Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa.

12 sierpnia 1987 r. Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstw przodujących we wprowadzaniu nowych form organizacji pracy.

16 września 1987 r. Wizyta W.Jaruzelskiego w NRD. Rozmowy z E.Honeckerem.

20 września 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w uroczystościach dożynkowych w Wąbrzeźnie.

26 września 1987 r. W.Jaruzelski wystąpił na naradzie aktywu robotniczego ZSMP w Zakładach Mechanicznych "Ursus".

8 października 1987 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na zakończenie V plenum KC PZPR. Pełny tekst przemówienia tu

2-4 listopada 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w uroczystych obchodach siedemdziesiątej rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej w Moskwie. Tekst przemówienia na Kremu.

19-21 listopada 1987 r. W.Jaruzelski złożył oficjalną wizytę w Grecji. Przywódcy oby państw pozytywnie ocenili rozwój stosunków 2-stronnych i wyrazili wolę wszechstronnego ich poszerzania, stwierdzając że możliwości nie zostały wyczerpane.

25 listopada 1987 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na zakończenie pierwszej części obrad VI plenum KC PZPR.

27 listopada 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w w rozmowie z młodymi telewidzami, czytelnikami i radiosłuchaczami w studio "Telexpressu".

2 grudnia 1987 r. W.Jaruzelski przybył z roboczą wizytą na Węgry. Podczas rozmów oceniono sytuację międzynarodową oraz stan i perspektywy współpracy 2-stronnej, podpisano "Kompleksowy program rozwoju stosunków między PRL i WRL do 2000 r."

5 grudnia 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w obradach Sejmu PRL. Na zdjęciu poniżej w holu sejmu.

11 grudnia 1987 r. W.Jaruzelski wziął udział w spotkaniu przywódców państw-stron Układu Warszawskiego w Berlinie, na którym wyrażono wspólne i całkowite poparcie dla przebiegu i rezultatów rozmów M.Gorbaczowa z R.Reagenaem w Waszyngtonie.

15 grudnia 1987 r. W.Jaruzelski wystąpił na otwarciu i zakończeniu drugiej części obrad VI Plenum KC PZPR.

29 stycznia 1988 r. W.Jaruzelski wystąpił na szóstym spotkaniu Rady Konsultacyjnej przy przewodniczącym Rady Państwa.

7 marca 1988 r. W przeddzień Dnia Kobiet W.Jaruzelski złożył niezapowiedzianą wizytę w ZPS "Syrena" i zapoznał się z warunkami pracy w zakładzie oraz codziennymi bolączkami zatrudnionych w nim kobiet. (patrz zdjęcie poniżej)

21 marca 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienia na X Kongresie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

23 kwietnia 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na III Krajowym Zjeździe Związku Młodzieży Wiejskiej.

1 maja 1988 r. W.Jaruzelski wziął udział w tradycyjnym pochodzie 1-majowym. Na zdjęciu poniżej w pierwszym szeregu razem z profesorem Zbigniewem Religą oraz na zdjęciu z prawej w rozmowie z Wieńczysławem Glińskim.

4 maja 1988 r.  Spotkanie Wojciecha Jaruzelskiego z szefami NK ZSL Romanem Malinowskim i CK SD Tadeuszem Witoldem Młyńczakiem.

20 maja 1988 r. W.Jaruzelski wziął udział w spotkaniu z laureatami konkursu czasopisma "Chłopska Droga" pt. "POP inicjatorem przeobrażeń społecznych i gospodarczych wsi - członek partii służy swemu środowisku".

27 czerwca 1988 r. Spotkanie Wojciecha Jaruzelskiego  z generałami radzieckimi  Kulikowem i Gribkowem.

11-14 lipca 1988 r. W.Jaruzelski przyjmuje w Polsce sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa. (Więcej zdjęć z wizyty na pod-stronie z fotografiami)

12 lipca 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie podczas spotkania młodzieży polskiej i radzieckiej na Wawelu z okazji wizyty sekretarza generalnego KC KPZR M.S.Gorbaczowa. Na zdjęciu poniżej w czasie koncertu Andrzeja Rosiewicza na Wawelu.

13 lipca 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na wiecu przyjaźni polsko-radzieckiej w Stoczni im.Adolfa Warskiego  w Szczecinie z okazji wizyty M.S.Gorbaczowa.

15 lipca 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na uroczystym przyjęciu wydanym na cześć przywódców partii i państw-stron Układu Warszawskiego. Na zdjęciu poniżej zbiorowe zdjęcie uczestników spotkania.

28 sierpnia 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na zakończenie obrad VIII Plenum KC PZPR (pełny tekst tu).

31 sierpnia 1988 r. W.Jaruzelski spotkał się z załogą Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie.

4 września 1988 r. W.Jaruzelski wziął udział w dyskusji pt. "Szczerość za szczerość" podczas XVI Koszalińskich Spotkań Filmowych "Młodzi i film".

11 października 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił przemówienie na uroczystej akademii z okazji czterdziestej piątej rocznicy powstania ludowego Wojska Polskiego.

14 października 1988 r. W.Jaruzelski wziął udział we wręczeniu nominacji dla nowych członków rządu. Na zdjęciu w rozmowie z ministrem Mieczysławem Wilczkiem.

7 grudnia 1988 r. W.Jaruzelski wystąpił na II Kongresie Kultury Języka Polskiego.

15 grudnia 1988 r. W.Jaruzelski wziął udział w uroczystych obchodach 40-tej rocznicy zjednoczenia PPR i PPS czyli powstania PZPR. Na zdjęciu w czasie uroczystości w gmachu Politechniki Warszawskiej.

31 grudnia 1988 r. W.Jaruzelski wygłosił tradycyjne orędzie noworoczne (pełny tekst orędzia).

18 stycznia 1989 r. Biuro Polityczne w wyniku nacisków W.Jaruzelskiego i jego sojuszników przyjmuje uchwałę popierającą  rozmowy "Okrągłego Stołu". Aby wymóc decyzję W.Jaruzelski zgłasza gotowość dymisji jednak kierownictwo partii pod jego przywództwem uzyskuje wotum zaufania. Zostaje w ten sposób otwarta przez gen.Jaruzelskiego droga do pokojowego przekazania władzy w Polsce, które stało się następnie symbolem bezkrwawych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej.

1 lutego 1989 r. Wizyta w Pradze i spotkanie z pierwszym sekretarzem KC KPCz Miloszem Jakeszem. Link: opis wizyty w języku czeskim.

11 marca 1989 r.  W.Jaruzelski wystąpił na spotkaniu egzekutywy Komitetu Warszawskiego PZPR z pierwszymi sekretarzami podstawowych organizacji partyjnych (pełny tekst przemówienia tu).

17 kwietnia 1989 r. W.Jaruzelski złożył roboczą wizytę w Moskwie gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym KC KPZR M.S.Gorbaczowem.

18 kwietnia 1989 r. Spotkanie z L.Wałęsą.

27-28 kwietnia 1989 r. Kolejne spotkanie z M.S.Gorbaczowem w Moskwie.

1 maja 1989 r. W.Jaruzelski wziął udział w tradycyjnym pochodzie 1-majowym. Na zdjęciu poniżej w pierwszym szeregu razem z Mieczysławem F.Rakowskim. Pełny tekst wystąpienia podczas uroczystości tu.

12 maja 1989 r. W.Jaruzelski oficjalnie poinformował o zamiarze kandydowania na stanowisko prezydenta PRL.

Maj 1989 r. W.Jaruzelski odbył wizytę w Niemieckiej Republice Deomoratycznej i spotkał się z Erickiem Honeckerem (zdjęcie poniżej)

9-11 czerwca 1989 r. W.Jaruzelski złożył wizyty w Belgii i Wielkiej Brytanii.

14 czerwca 1989 r. W.Jaruzelski powitał i podjął uroczystym obiadem prezydenta Francji Francoisa Mitteranda.

Pozostałe rozdziały:

Część 1. Dzieciństwo i wojenna młodość: od lipca 1923 r. do końca 1946 r.

Część 2. Żołnierz zawodowy: od kapitana do generała dywizji - początek 1947 r. do kwietnia 1968 r.

Część 3. Minister obrony narodowej: od kwietnia 1968 r. do lutego 1981 r.

Część 4. Premier: od lutego 1981 r. do listopada 1985 r.

Część 5 Przewodniczący Rady Państwa: od listopada 1985 r. do lipca 1989 r..

Część 6.  Prezydent PRL i III RP: od początku lipca 1989 r. do końca 1990 r.

Część 7. W latach transformacji: od początku 1991 r. do chwili obecnej.

Indeks życiorysu

Strona główna