Dobrodošli na stranicu :: zvuk_u_autu
[klikni na sliku - link]

 

Izrada kutija za subwoofere

Priznajte, ugradnja audio opreme nije mala stvar... U izradu sub kutija svakodnevno se upušta mnogo entuzijasta u potrazi za toplim i dubokim basevima - u gotovo nemogucem okruženju automobila. Izraduju se tri tipa kutija: zatvorena, otvorena i skrivena. Prije nego prigrabite pilu i drvo razmislite koja ce zadovoljiti vaše potrebe.

Zatvorene kutije:


To je zapravo obicna drvena kutija bez ikakvih otvora na sebi. Unutarnji zrak je bez dodira s vanjskim zrakom. Svrha joj je poboljšati mogucnosti zvucnika. Kada se woofer ugradi u nju, zvucni valovi što se šire s prednje strane su odvojeni od onih straga. To poboljšava odaziv basa, ali zahtjeva više snage od drugih kutija. Pogodno za laganu glazbu, rock, klasiku i ostalo za što je potrebna velika preciznost basa.

 

Otvorene kutije:


Poznate i kao bass-reflex kutije, ne razlikuju se mnogo od zatvorenih, no dodatni posao oko postavljanja plasticne tube se na kraju i nagradi time što su ucinkovitije na samoj snazi basa od svoje zatvorene brace jer se prednji i stražnji valovi udružuju i dolaze u okolinu. Proizvode manje precizne baseve, ali zato nisu ovisne previše o snazi i bolje su s najdubljim basevima.

 

Skrivene:


Izvrsne za glasne i cvrste bas-odazive. Subwoofer se montira unutar kutije i nema dodira s okolinom. Sav bas izlazi kroz mali otvor, što rezultira enormnom basu cak i sa slabijim pojacalom.
Dizajn kutije:

Prvi korak k dizajniranju kutije je pitanje prostora u vozilu.
Npr: 10? subwoofer (25.4cm) zahtjeva kutiju volumena najmanje 0.029m3 ili 29 litara.

Preporucene vrijednosti:

 

Promjer zvucnika (cm)
Volumen (m3)
Volumen (litara)
15.24
0.012
12
20.32
0.024
24
25.4
0.04
40
30.48
0.1
100

 

Izbjegavajte izradu kutija sa jednakim stranicama, to bi moglo rezultirati izoblicenjima u srednjim bas tonovima.
Kada ste izabrali tip i oblik kutije te kupili subwoofer, napravite skicu na papiru. Za zidove kutije je najbolja (vodootporna) šperploca jer vibracije svede na minimum. Ako to nije dostupno, debela iverica je razuman odabir. Samo uzimajte dijelove bez mana jer bi u protivnom mogli titrati i klapati. Što se tice debljine, 15-16mm ce biti dovoljno za volumene manje od 55 litara. Vijci za drvo su najbolji za spajanje kutije. Možete koristiti i brokve, ali one s vremenom popuste i olabave. Još ce vam biti potreban silikon, ljepilo za drvo i alat.

Izrada:
Nacrtajte svaki dio prije pilanja da nepotrebno ne trošite materijal. Kada sve izrežete privremeno spojite dijelove da vidite je li svi savršeno uklapaju te ocistite rubove od ostataka krhotina i po potrebi izblanjajte. Namažite ljepilom dva dijela gdje ce biti spoj, spojite i ucvrstite vijcima. Razmak izmedu vijaka neka bude 5-8 cm. Prije stavljanja vijaka izbušite rupe bušilicom da drvo ne bi popucalo. Kada bude gotovo 5 stranica (od 6), silikon stavite na rubove unutrašnjosti. Posljednju stranicu namažite ljepilom i zavidajte. Sada, kada je kutija gotova, spremni ste za izradu otvora. Bolje je raditi otvore kada je kutija gotova. Nacrtajte otvore i napravite pocetne rupe bušilicom, a nastavite ubodnom pilom. Kada ste napravili otvor za zvucnik na prst stavite malo silikona i namažite rub zadnje stranice koju ste postavili. Sada je pravo vrijeme da obložite kutiju tepisonom.


Stavljanje zvucnika:

Prije stavljanja zvucnika morat cete izbušiti par rupa. Prvo napravite rupu na dnu stražnje stranice za konektor kabela (kupiti u Chipoteci ili negdje drugdje). Stavite zvucnik na predvideno mjesto i oznacite rupe. Izbušite rupe i izbacite pilotinu. Ako planirate da vam žice izlaze iz kutije (ružno), izbušite malu rupu, provucite žice i stavite silikon. Ako koristite konektor (plasticni dio u koji dovodite žice "+" i "-" sa vanjskog izvora do zvucnika), izbušite rupu (najcešce kružnu) na mjestu gdje ga namjeravate postaviti. Spojite (zalemite) konektor i unutarnje žice. Stavite konektor te zacepite silikonom sve oko konektora. Sada stavite i zavidajte zvucnik za plocu s oprezom, zadnje što trebate je rupa velicine odvijaca na membrani. Na kraju stavite kutiju u prtljažnik i pricvrstite na neki nacin.

 

Top End

Ako želite da vaša kutija bude najbolja u susjedstvu, ojacajte je malo.

Ovo je primjer jedne odlicno izradene kutije. Unutar su stavljene pregrade, koje, sprijeda gledano, izgledaju ovako . Postoji još tipova pregrada, od kojih izdvajam:

1. 2. 3.

Broj 2 je najucinkovitija i najlakša za izradu, jer jedino što trebate napraviti je izbušiti nekoliko kružnih rupa na ploci.

 

Primjer magnatovie kutije: