Personal Comment: This is hard. I hate price problems. USE the HINT!!!!

Mixed Nuts Enigma

What we know: A mixed packet of nuts contains 1 pound of walnuts and 2 pounds of Brazil nuts. It costs exactly $2. A packet containing 4 pounds of filberts and 1 pound of walnuts costs $3. And for only $1.50, you can buy a mixed packet of 3 pounds of almonds, 1 pound of walnuts, and 1 pound of filberts.

Enigma: How much should you pay for a mixture of 1 pound of each of the four kinds? (HINT: It is impossible to work out the cost per pound of each of the different nuts. However, the cost of various combinations can be worked out.)


Solution: If you combine 1 packets of the first kind ($3) with packet of the second ($1.50) and all of the third packet ($1.50), you get 3 pounds of each for $6. A mixture of 1 pound of each, therefore, should cost you $2.

See who got this right


Previous Enigma | Enigma Index | Next Enigma



This window to the Fourth Dimension is hosted by Geocities