Napiš mi do návštěvní knihy - Tak to je snad jasný, ne? Mrkni do návštěvní knihy - To je snad taky jasný, ne? :-) Mail - Počta Zpět na úvod Počet přístupů na podstránku HURGADA od 3.2.2000
Úvod Letovisko Hurghada je u nás asi ze všech ostatních míst ležících na pobřeží Rudýho moře nejznámější, a to hlavně díky nabídkám takových cestovních kanceláří, jako je Fischer Reisen, Čedok a podobný svým způsobem zbytečně nóbl fajnovosti. Místo je vhodný spíš pro organizovanou turistiku a nebo pro potápěčský skupiny. Co se týče levnýho ubytování, město je připraveno i na individuální turisty. Problém je ale trochu s místem pro vaše vyžití - prakticky všechny pozemky kolem moře jsou ve městě a jeho nejbližším okolí soukromý. Hurghada jako město samo o sobě moc hezký neni. Je celkem překvapivě velká a rozvleklá. Na jihu na příjezdu od Safagy jsou rozsáhlý hotelový komplexy a hotelový vesnice, na některý z nich je docela pěknej pohled za tmy, když jsou efektně nasvícený. Nalevo míjíte letiště. Napřed vjedete do jižní části Sakala. V Sakale se nachází oba městský přístavy - místní rybářskej přístav a sportovní přístav, odkud vyjíždí každej den spousta lodí na pravidelný potápěčský a šnorchlovací výlety (některý lodi jezdí ze svých vlastních přístavů u svých diving center). Ze sportovního přístavu v Sakale taky vyjíždí ferry boat do Sharm el Sheikh (Sinaj). Druhou, turisticky asi důležitější částí města, je Dahar. Tahle část se taky nazývá Hurghada Downtown. Najdete tady nejvíc hospod, hotýlků, hlavní trh (souk), atd. Město je neustále plný turistů, nápisy nad obchody najdete často i v ruštině, obchodníci ovládají kromě běžných světových jazyků mnohdy i ruštinu a někdy dokonce i češtinu. Ve městě je několik čínských restaurantů (např. Pisces v hotelu Marlin Inn, Hurghada Sakala; Young Kang, Hurghada Downtown), belgický a německý hospody (např. Sweet Home, Captain Jack's, Peanuts Bar - vše Hurghada Downtown, vlastněný čistokrevnejma evropanama), jsou tu diskotéky, dokonce i KFC (Kentucky Fried Chicken) a Pizza Hut. Pro opravdovýho cestovatele tak trochu vopruz. Nadruhou stranu, po takovým měsíci cestování po egyptským venkově je docela příjemný na chvilku si vodfrknout a zajít si večer někam na pivko, k tomu se dobře najíst, zahrát si billiard a poslouchat k tomu relativně normální muziku. Ovšem, při takovým špásování je třeba počítat i se zvýšením pobytových výdajů. V Hurghadě existuje několik foto-minilabů na evropskej úrovni, takže kdo to nemůže vydržet domů, má šanci si svý obrázky prohlídnout už tady. K dostání je veškerej běžnej fotografickej materiál (film 36/100 kolem 15 EL, jednorázový "foťáčky-papíráky" pro focení pod hladinou od asi 40 EL). Pro individuálního turistu osobně považuju za nejlepší Hurghadu vynechat a moře si užít v hezčím prostředí např. na Sinaji.
Asi 60 kilometrů na jih od Hurghady leží město Safaga. Pojedete-li do Hurghady z údolí Nilu, určitě Safagu neminete. Ve městě je přístav s několika loděnicemi, stará část města a severně leží jakýsi "Nový město", kde jsou hotýlky většinou tý levnější kategorie, úplně pak na konci je i pár (opravdu jen pár) hotelů-paneláků známých světových hotelových sítí. Pochopitelně je tady zese pár diving a surf center, většinu z nich najdete třeba právě v blízkosti "hotelovýho sídliště". Mezi Hurghadou a Safagou je celkem čilá doprava, autobusy jezdí hodně hlavně ráno a dopoledne, cena kolem 3,50 EL (cena firmy Upper Egypt). Jinak je podle mně v Safaze pořádná nuda. Přesto, že jsou zjevný snahy udělat i ze Safagy podobný velkoletovisko, jako je Hurghada, zatim je to taková prdelka. Mezi Hurghadou a Safagou leží kemp Sharm El Naga. Z hlavní silnice je k němu odbočka - obyčejná pouštní pista. V kempu jsou vojenský stany, restaurace, pláž s plážovým barem (pivo 7,- EL). Na pláž se platí (snad dokonce 14,- EL) a nabízí tady potápění pod záštitou místního diving centra. Korál je snadno přístupnej ze břehu, čistota moře je proměnlivá. Za ubytování ve stanu s polopenzí chtějí myslim 10 USD.
Ještě dál na jih, mineme-li Safagu, leží na 120. km od Hurghady vesnice El Hamrawein. Nabízí opět možnosti potápění ze břehu i na otevřeném moři. Na 140. km od Hurghady leží rybářská vesnice El Quoseir. Zdejší přístav je využívanej při přepravě poutníků do Mekky v protější Saudskej Arábii. V El Quoseiru je pár hotelů včetně např. Mövenpick. A opět: potápění, šnorchlování, rybaření. V Marsa Alam, což je po nějakých 130 km další lidský osídlení, jsou stejně tak jako v El Quoseiru zjevný snahy o zapojení do cestovního businessu. Momentálně je zřejmě Marsa Alam nejižnějším bodem na Egyptským pobřeží Rudýho Moře, kam se dá po silnici dostat. Pro cestu dál na jih je prej třeba speciální povolení, který se vydává snad někde v Káhiře. Údajně, ještě dál na jih v Berenice (cca 140 km za Marsa Alam) jsou prej pěkný místa na potápění a šnorchlování. Ale kdo by se tam táhnul. Mezi Hurghadou, Safagou a Quoseirem jezdí autobus několikrát za den, do Marsa Alam pak jednou denně. Asi 30 km severně od Hurghady se buduje nový turistický centrum El Gouna. Jsou tady zastoupený jak hotely velkých celosvětových sítí (Mövenpick, Sheraton, ...) tak i malý lacinější hotýlky. Všechno je ve městečku čerstvý a nový, prej by chtěli vybudovat něco odlišnýho od Hurghady. Do El Gouna se z Hurghady dostanete hromadným taxi, možná jezdí i nějakej minibus.
Zpět | Zajímavý linky | Co se o stránkách píše | Kdo jsem | Komu děkuju za pomoc | Archiv | Napiš mi do návštěvní knihy | Mrkni do návštěvní knihy | Mail