Obecný informace | Papíry (doklady, víza, ...)| Služby (ubytování, stravování, doprava) | Zdravotnictví | Specifika a bezpečnost | Počasí a podnebí | Mapa (127 kb!)| Terorismus v Egyptě ?| Internetový kavárny v Egyptě (link) | Další odkazy | Zpět na úvod
 
Oblasti
Jsem na Geocities
O čem to je?
Napiš mi do návštěvní knihy - Tak to je snad jasný, ne?

Mrkni do návštěvní knihy - To je snad taky jasný, ne? :-)

Mail - Počta

Zpět na úvod









































































  Úvod | Doprava po městě | Bydlení | Kam se mrknout | Jak z města | Mapa města | Pracovní příležitosti | Hurghada Magazine | Průměrný teploty

Pracovní příležitosti

Kupodivu, i v takový zemi, jako je Egypt, se dá najít práce, kterou Evropan (rozuměj mladej a nezávislej člověk) nepohrdne. Pochopitelně nejde o pomocný práce v zemědělství nebo stavebnictví, to v Egyptě (narozdíl od Izraele) pro nás neni moc lukrativní. Celkem dost Evropanů, Američanů, Australanů a Jihoafričanů ale funguje v oblasti cestovního ruchu a pohostinství, a to hlavně ve střediscích na pobřeží Rudého moře. Jsou tady lidi, který se tu usadili na delší dobu, možná i nastálo a založili tu firmy a pak jsou tady běžný cestovatýlci a světoběžníci, který si tu buď vylepšujou svuj rozpočet před dalším cestováním a nebo se prostě jen tak na čas zastavili a třeba přečkávají v Egyptě zimu, která jim v Evropě nesvědčí (potkal jsem jednoho Švéda ...).

V Hurghadě dokonce komunita evropskejch podnikatelů (hlavně německejch) vydává svuj vlastní časopis
HUGHADA MAGAZINE.

Následující informace jsem se dozvěděl jednak z rozhovorů s lidma, který v Egyptě tímto způsobem nějakej čas žili a detaily jsou potom převzaty právě z časopisu
HUGHADA MAGAZINE.

Podle časopisu Hurgada Magazine není pro cizince problém najít v Hurgadě práci. Turistický vízum je prej možný prodlužovat až na celkovou dobu 6 měsíců. Když vás někdo zaměstná, pak je na něm, aby vám zařídil pracovní povolení (pracovní vizum - délka platnosti podle žádosti).


Nejvíc cizinců pracuje v potápěčských centrech (Hurgada má kolem 90 potápěčských zařízení a další jsou v Safaze, Quoseiru, ...!).

Lze pracovat v diving centrech (spousta jich funguje při hotelech) jako diving instruktor (požadavek licence PADI-OWSI a jazykový znalosti), diving průvodce (PADI Dive Master a jazykový znalosti), v technickým zázemí kolem potápěčské techniky, v kanceláři a ve styku se zákazníky (Evropany). Vzhledem k tomu, že je v Hurghadě celkem dost Rusů, mohla by bejt devizou nás Čechů právě znalost ruštiny. Nejvíc se dá vydělat jako diving guide (průvodce), další je na platovým žebříčku diving instruktor. Podle Hurghada Magazine se jejich měsíční platy pohybujou v rozmezí 500 až 800 USD/měsíc + většinou i jídlo + ubytování. Ale osobně jsem znal člověka, kterej bral "jen" 1000,- EL (tj. asi 300 USD) a k tomu ubytování a jídlo.

Poskytování jídla a ubytování nemusí bejt pravidlem. Určitě hodně záleží, do jakýho centra se necháte najmout.

Vzhledem k cenovejm relacím v Egyptě je i 1000,- EL/měsíc hodně slušný (ředitel cukrovaru, kde jsem dělal, měl 600,- EL měsíčně, dělníci okolo 150,- El !). Těch 1000,- EL je například asi 145 piv Stella, což představuje průměrně 5 piv na den. To de, ne?

Další možností je pracovat jako nezávislej instruktor nebo průvodce. Ten se pak nechává najímat hlavně od menších diving center, který si nemůžou dovolit nepřetržitě si vydržovat tým potápěčských instruktorů a najímají si podle naplněnosti svých kurzů a programů. Platba je pak většinou formou provize nebo podle dohody (smlouvy), v průměru prej asi 50 USD/den.

Požadavky na nezávislý instruktory/průvodce jsou prakticky shodný jako na zaměstnance center, tj. správná licence a jazykový znalosti.

Příjemný je, že diving centra nabízí absolvování instruktorských a dalších profesionálních kurzů přímo v Hurghadě. Takže, kdo se rozhodne až na místě, že by chtěl v Egyptě pobejt delší dobu, má šanci si kurs udělat tam a ještě k tomu školy často nabízí svým instruktorům-absolventům následný zaměstnání ve svých vlastních řadách.
To platí např. o DIVE POINT (německá firma) - PADI Instructor Development Course (IDC) a Instructor Examination (IE) za 2495,- DM (v roce 1997), IDC Staff Instructor za 995,- DM, atd. Kurzy jsou většinou 7 až 14 denní, předchází jim dvoudenní IDC přípravný kurz, který je zdarma! Výuka v němčině, angličtině, italštině a holandštině. Kontakt: Matthias Breit, telefon (0020-65) 442 162.
Podobně to platí i např. o DIVE TEAM SUB AQUA při hotelu Sofitel. Absolvent dostává německou licenci NAUI (v Egyptě bez problémů uznávaná), a to buď NAUI ICC Crossover za 1300,- DM a nebo NAUI ITC Instr. Course za 1800,- DM. Telefon a fax (0020-65) 44 24 73, ptejte se na Markuse.
RED SEA SCUBA SCHOOL např. nabízí PADI IDC za 995,- USD a PADI IDC+IE za 1650,- USD. Telefon a fax (0020-65) 444 854, kurzy probíhají v angličtině, němčině, holandštině, arabštině, švédštině a francouzštině.

A tak podobně by se dalo pokračovat dál.


Podobný možnosti jako diving centra nabízí i surf centra (hlavně při velkých hotelových střediscích). Mezi požadavky k přijetí pochopitelně patří perfektní zvládnutí prkna, jazykový znalosti a někdy je vyžadována i některá z mezinárodních surf-instructor licencí. Systém odměňování je taky podobnej situaci v potápění.


Další možnosti se nabízí přímo v ubytovacích zařízeních, a to v nejrůznějších profesích, i když, jak informuje Hurghada Magazine, velký zahraniční hotelový kolosy často dosazujou potřebný zaměstnance buď přímo ze svý domoviny, tedy Evropy, Ameriky, ... (tam, kde je třeba v zaměstnání "evropskej cit") a nebo zase najímají raději místní (egyptskou) levnější pracovní sílu. Ale šance najít práci existuje i v tomhle oboru.


Práce se dá v Hurghadě najít jednak přímím sháněním a obtelefonováním (seznam center a hotelů např. v Hurghada Magazine), nebo na vývěskách na výlohách, dveřích, v kancelářích, v levnějších hotelech, ... a nebo v neustále zmiňovaným Hurghada Magazine v inzerci.


Autorem těchto stránek je Jirka Kotek.
Kdokoliv by si chtěl jakýmkoliv způsobem využitím zde uvedených informací namastit vlastní kapsu, je svině!! To je bez debat!
Poslední aktualizace dne 12.1. 2000

 

ZpětZajímavý linky  |  Co se o stránkách píše | Kdo jsem  |  Komu děkuju za pomoc  |  Archiv  |   Napiš mi do návštěvní knihy | Mrkni do návštěvní knihy |  Mail