Studio dr.D vam izdela in vzdržuje spletne strani Naslovna stran Gor Odziv Vsebina IščiSlovenija / Mali grad Kamnik

Enfield SA80

Enfield je kraj v severnem delu Londona, kjer stoji kraljevska tovarna ročnega strelnega orožja, ustanovljena leta 1804. Svoje ime je dala številnim puškam, revolverjem in izvedbi risanja cevi. Risana mušketa britanske konstrukcije iz leta 1835 se običajno imenuje "enfieldska risanica". 

Avtomatska puška Enfield SA 80Britanska kopenska vojska je puško majhnega kalibra prevzela v svojo oborožitev dokaj pozno (leta 1986), navkljub dejstvu, da so mnogo pionirskega dela pri takih orožjih opravili ravno v Britaniji.
Enfield SA80 individual weapon kal. 5,56 mm, ki so jo v britanski vojski označili  z L85, je prišla službeno rabo v sredi osemdesetih let in nadomestila L1A1, verzijo klasične FN FAL, katera predstavlja posebno stran v zgodovini, kot jo bo tudi v prihodnosti v tem multimedijskem učbeniku, saj je bila po 2. svetovni vojni v rabi v 90-ih armadah po svetu.
SA80 je zasnovana tako, da ima okvir za sprožilcem in ročajem. Ker je kratka in priročna, je kot ustvarjena za bojevanje v naseljih in za pripadnike mehanizirane pehote. S strelnim daljnogledom z 4-kratno povečavo, dragocenim zlasti mad bojevanjem ob slabi vidljivosti, je to ena najnatančnejših jurišnih pušk, kar jih je v službeni uporabi. Žal pa glede zanesljivosti ni tako dobra kot druga orožja, saj ima med bojno uporabo kar precej zastojev.

Namen: Za uničevanje nasprotnikove  žive sile in ognjenih sredstev na razdaljah do 400 metrov.

Taktično tehnični podatki:

 

Enfield SA80

Kaliber: 5,56 x 45mm ( 5,56 mm NATO )
Masa AP: 5000 g
Dolžina orožja: 785 mm
Kadenca: 800 nabojev/min
Okvir: 30 nabojev

Bojne lastnosti: Strelja posamični, rafalni ter neprekinjeni ogenj ( 30). Uporablja kvalitetni strelni daljnogled SUSAT (Sight Unit Small Arms Trilux ) z 4-kratno povečavo.

Kaliber: 5,56 x 45mm ( 5,56 mm NATO )

Glavni deli: /

(slika levo) Enota SFOR v patruljiranju v eni izmed vasi v Bosni. V ospredju so trije pripadniki angleške vojske, preostali v ozadju pa so pripadniki češke vojske, kar je zelo hitro opaziti, ne le po tem, da imajo angleži avtomatske puške SA 80, pač pa je to tudi razvidno iz načina nošenja orožja in njihove pripravljenosti na reagiranje ob eventuelnem napadu na patruljo.

 

(slika desno) Patruljiranje britanskih in ruskih padalcev v kraju Beze v južni Albaniji na vojaški vaji "Co-operative Assembly" , s katero so pripomogli k zagotavljanju stabilnosti in miru v regiji v avgustu 1998. Britanska pripadnika na čelu patrulje nosita jurišno puško Enfield SA 80. Zadnji v patrulji pa nosi univerzalni mitraljez L7A2, ki je britanska različica belgijskega FN MAG ( več o njem pri puškomitraljezih ). 

 

 

Jurišna puška Enfield SA80 ne sodi med klasične jurišne puške pač pa v razred "Bullpup" pušk, ki imajo okvir s strelivom nameščen za prožilnim mehanizmom in ročajem. Prednost te vrste pušk je, da imajo dolgo cev ob majhni skupni dolžini orožja. Pionir med bullpup puškami je bila avstrijska jurišna puška Steyr AUG v kalibru 5,56 mm, za katero je značilno še, da je uveljavila uporabo plastike za večino delov puške in optično namerilno napravo kot sredstvo za osnovno namerjanje. Poleg britanske in avstrijske vojske tudi francoska vojska uporablja bullpup jurišno puško in sicer  FA MAS v kalibru 5,56 mm, katera je krajša od omenjenih dveh tekmic.

 

 

 

(slika desno) Angleški vojak na tekmovanju v streljanju z avtomatskim osebnim orožjem udeležencev mednarodne vojaške vaje v Krškem leta 1998 ( CAE )

 

Na vrh

 
Pošljite mail na  dswahilly@yahoo.com z vprašanji in komentarji o izdelku ( in spletnem mestu ).
Copyright © 2003 STUDIO dr.D
Ažurirano: junij 22, 2003