A szándék fókuszálása: a szimbólumok
A Reiki legújabbkori történetének kezdetekor a történek szereplői között még nincsennek ott a szimbólumok. Usui mester az Energiát különféle aspektusaiban, energetikai mintázataiban, azok funkcióinak világos felismerésével, megértésével kapta, érzékelte és adta tovább (Reidzsu). A Reiki valamely aspektusát szándékának az adott rezgésmintára való koncentrációjával aktivizálta. Tanítványaival való munkája során rá kellett jönnie, hogy legtöbbjük számára komoly nehézséget jelent az egyes aspektusok elkülönítése, felismerése és használata, ezért az Energia vezetésével, az egyes aspektusokat az akkor ismert rendszerek szakrális szimbólumaival kapcsolta össze: az összekapcsolódás a tanuló számára a beavatás során jött létre. Így a Reiki szimbólum képe (jantra) és hangalakja (mantra, ill. kotodama, japánul) a szándék és érzékelés fókuszának pontosítását (vagy egyáltalán: létrejöttét) segítő absztrakt közvetítő eszköz, az Energia és a gyakorló közötti kommunikáció csatornáját aktivizáló jelzés.
A szimbólumokat a kezelés jellegének megfelelően használjuk. Kiválasztásukkor azonban hallagassunk intuíciónkra, illetve figyeljünk arra, hogy melyik szimbólummal mennyi energia folyik. Lehetséges, hogy adott helyzetben egyáltalán nincs szükség szimbólumokra, lehet, hogy csak egyre van szükség, lehet, hogy kezelési területenként más és más vagy egy területre egymás után többféle szimbólum is kell. Illik a szimbólumok rajzolását és mantráit fejből tudni ! Érdemes az energia intenzitását figyelve kísérletezni használatuk mikéntjével. Ha már sok beavatásunk és ezzel együtt sok szimbólumunk van, mindenképpen próbáljuk ki a szimbólumok nélküli kezelést: befelé figyelve, ilyenkor akár (számunkra) új szimbólumok képeit is "láthatjuk".
A gyakorlatban többféle módon is használhatjuk a Reiki szimbólumokat: vizualizálhatjuk őket tenyerünkbe, magunk elé, a kezeltre (vagy képére); rajzolhatjuk is tenyerünkkel, ujjainkkal (az összes ujj összeérintve igen hatékony eszközt képez) a levegőbe, tenyerünkre, a kezeltre (vagy képére). A szimbólumok mantráját hangosan vagy magunkban többször ismételve mondjuk: később, kellő gyakorlat után a mantra és a jantra összekapcsolódik, így egyiknek a használata már aktivizálja a másikat. Ügyeljünk arra, hogy ha a képet nem egészben képzeljük el, hanem elemenként, rajzolva, akkor a vonalak tanult rajzolási sorrendjét be kell tartanunk. Nem baj viszont, ha vizualizáció közben a szimbólumok mintegy "megelevenednek", mozogni kezdenek, esetleg háromdimenziós formát öltenek: ez egyébként is sajátosságuk, csak az egyszerűbb kezelhetőség miatt tanulunk kétdimenziós, statikus szimbólumokat.
A szimbólumok kezdetben nem voltak titkosak, hiszen a korabeli Japán kultúra és az ezoterikus iskolák hagyományainak részét képezték (nem voltak persze az utcákra "kiplakátolva", de a kultúra emberei jól ismerhették őket). A második világháboru után gyors változásoknak vagyunk tanui: az Usui Shiki Ryoho gyakorlatában a nyugati ember számára a szimbólum egyszer csak misztikussá, hozzáférhetetlenné, titkossá válik. Néhány évtizeddel később (talán az előzmények sajátos reakciójaként) már egy ellentétes folyamat zajlik: a szimbólumok hirtelen mindenhol megjelennek: könyvekben, újsághírdetésekben (!), internet-oldalakon. A jelenség megitélésekor két szempontot érdemes figyelembe venni:
- az un. szóbeli átadás kacskaringós útjain a szimbólumok (mantráik is !) időnként már a felismerhetetlenségig torzulhatnak: ez kicsit olyan, mint a kézírás; amíg mindenki el tudja olvasni, az egyéni vonások nem okoznak problémát, de ne felejtsük, hogy az iskolában mindenki nagyjából ugyanazokat a betűket tanulja, és az sem baj, ha az írást oktató tankönyvek nyilvánosan hozzáférhetők ...
- a szimbólumok több évtizedes Reiki szimbólumként való használatuk során speciális módon kapcsolódtak hozzá az Energia aspektusaihoz: sokezer Reikis, sok százezer alkalommal ugyanúgy használta őket, ezáltal jeletős többleterőt adott nekik, ami a kollektív tudatosság szintjén jelentkezik. Ebből a szempontból nem szerencsés, ha sokan beavatás nélkül kezdenek szimbólumokat használni. Igy, hosszas mérlegelés eredményeként a szimbólumok képeit nem közöljük , ez esetben viszont, mantrájuk megjelölése szükséges: tudnunk kell, hogy ugyanarról a szimbólumról beszélünk. A neveket az általánosan elterjedt angol átírásban közöljük, megjelölve a magyar kiejtést is, mivel ezen a területen (is...) sok félrehallással találkozunk. Így például a "sei" szótag helyes ejtése nem szei (vagy szej), hanem "sze", nyílt (kicsit talán "é"-be hajló) "e" hanggal; hasonlóan az "oo" vagy "ou" betűkombináció (a használt átírási rendszertől függően) a magyar "ó" hangot jelöli.
A "tradícionális" szimbólumok.
A Reiki fejlődése többek között azt is jelenti, hogy használói számára egyre több aspektusa, minősége nyilvánul meg. Így volt ez már Usui mester korában is: az akkori mesterek az Energia egyre több megnyilvánulását tudták elkülöníteni, melyek megjelölésére számos új szimbólumot volt érdemes használni. Az újabb szimbólumok valahol Takata és Furomoto között eltünni látszanak, persze nem örökre: a Reiki elhivatott gyakorlói újra meg újra felfedezik őket; egy részük pedig más mestervonalak mentén megmarad. A Reiki Alliance mindenesetre négy szimbólumot tanít, melyek a következők:
vissza a lap elejéreCho Ku Rei (csokurei)
A fizikai manifesztáció, a Reiki fókuszálásának szimbóluma. Kezelések során elsősorban a fizikai-éteri test szintjén hat, így a gyógyulás hatékonyságát sérülések, sebek, törések, szervi elváltozások és minden, a már fizikai testben jelentkező probléma esetében fokozza. Minden helyzetben, ahol Reiki használunk, alkalmazhatjuk a Cho Ku Rei-t is. Állataink, növényeink, de még "élettelen" tárgyaink számára adott energia fókuszálására is alkalmas. Kristályok Reikivel történő feltöltése, termek energetizálása, főleg, ahol sokan és rendszeresen tartózkodnak szintén lehetséges. Mindent, amit magunkhoz veszünk: étel, ital, gyógyszer kezelhető. Ha növényeket kezelünk, kezelhetjük öntözővízüket is. Gépek, szerkezetek, amik a működés és elromlás határán vannak, a fókuszált energia hatására még tovább működhetnek. Röviden: minden élőbbé válik. Kezelések előtt koronacsakránk fölé, magunkra nagy, tenyereinkbe kisebb Cho Ku Rei vizualizálásával fokozhatjuk azok hatékonyságát. A manifesztációs technikák kivétel nélkül használják: a gondolat, a szándék a Cho Ku Rei által aktivizált Reiki-aspektus révén válik anyaggá, mozgássá. Ez az a szimbólum, melyre minden, Takata utáni, élő mestervonalra épülő Reiki iskola avatja kezdő tanítványait.
A szimbólum az ezoterikus sinto-ban mágikus kifejezés, jelentése: "úgy legyen", nyugati megfelelője az "ámen".
Az ezoterikus buddhizmusban a forgási iránytól függően, a testre rajzolva energiát közölnek vagy vezetnek el a gyógyító szerzetesek. A Kurama Kokjo iskolában Mao Son-t, a Föld, a hegyek, a fák istenét jelképezi (szimbólum: a Hum gyökérszótag) A Singon su pantheonjában Szeisi Boszacu-t, a Bodhiszattvát jelképezi, aki a megszabadulás bölcsességét és tudását adja, rendkívüli vitalitással segítve a mindenkiben bennelevő Buddhatermészet felébresztését.
Sei He Ki (szeheki)
Mentális-emócionális, vagy Szeretet-Harmónia szimbólum. "Kulcs" a tudatalattihoz. Elsősorban célzott kezeléseknél használjuk, a tudatalattira ható pozitív megerősítések, képek, mentális üzenetek rögzítéséhez. Minden olyan betegség kezelésekor célszerű alkalmazni, melyeket a hagyományos orvostudomány általában pszichoszomatikusnak minősít (meggyőződésünk és tapasztalataink szerint, kivétel nélkül, minden betegség, de még a balesetek is ilyenek ...). Elsősorban az érzelmi -mentális testben fejti ki hatását. A Sei He Ki egyúttal a tisztulás, tisztítás szimbóluma is: mielőtt teret, tárgyakat (ékszereket, kristályokat), ételeket, italokat, gyógyszert Cho Ku Rei segítségével energetizálunk, érdemes azokat Sei He Ki-vel megtisztítani a bennük levő negatív gondolati minták, érzelmi maradványok, toxikus anyagok lenyomatától. Oldja az energiablokkokat, érzelmi stresszeket, relaxál. Védelmi szimbólum is: szeretteink, tárgyaink védelmének hatékony segítője (a kezelést ezzel a szándékkal végezve)
A Kurama Kokjo iskolában Szendzsu Kannon-t, a szeretet isteni képviselőjét jelképezi (szimbólum: a Hrih gyökérszótag) A Singon su pantheonjában Amida Njorai (Amithabha) Buddha energiaterét aktivizálja, az elme nyugalmát, az érzelmek harmóniáját adva; a szatori - a megvilágosodás állapotát ígérve.
Hon Sha Ze Sho Nen (honsazesonen)
Táv- vagy Hídszimbólumként ismert. A nyugati gyakorlatban, mint a távkezelést lehetővé tevő szimbólumot tanítják, a Hídszimbólum elnevezés szerencsésebb, hiszen ez közelebb áll ahhoz a jelentéshez, hogy "a bennem levő Buddha eléri a benned levő Buddhát", vagyis Felsőbb Énjeink összekapcsolásával alakítja ki a gyógyító kapcsolatot. Mint azt korábban említettük, a távkezeléshez nem szükséges külön szimbólum, csak a pontosan fókuszált szándék; a Hon Sha Ze Sho Nen igazi jelentősége az, hogy a gyógyító folyamatba bekapcsolja a kezelt Felsőbb Énjét is, ezáltal a fejlődés legmagasabb, spirituális szintü szempontjainak érvényesülését segítve. Hatását a spirituális testben fejti ki. Természetesen használhatjuk távkezeléseinknél is: a kezelendő és a tér-idő megjelölésével együtt vizualizálva (ill. a mantrát mondva). Egészen különleges lehetőség, hogy a cél meghatározásakor gyakorlatilag bármilyen logikailag értelmezhető definíciót megadhatunk (például: "XY ismerősének, problémája térbeli, időbeli gyökerébe" vagy "Z-nek, akkor és oda, amikor és ahol erre a legnagyobb szüksége lesz"). Az Energia küldésének lehetősége nem korlátozódik erre a fizikai létre: csatornázhatjuk előző életekbe, a köztes létbe; az itt-és-most erőpontján keresztül tér-idő korlátok nélkül érhető el a létezés minden tartománya. Így az un. karmikus problémák oldására is lehetőség nyílik; az eredeti buddhista mantra jelentése is: "nincs múlt, nincs jelen, nincs jövő. A Hon Sha Ze Sho Nen mantra japán szóösszetétel, a jantra az ezt leíró kandzsi-k kombinációja. A Kurama Kokjo iskolában Bisamon ten-t a Fény istenségét jelenti (szimbólum: a Vai gyökérszótag) A Singon su-ban Kannon (Avalokitesvara), az isteni együttérzés megtestesülése, "az, aki a világ fájdalmára figyel".
Dai Koo Myo (daikómjo)
Mesterszimbólum - a szimbólumok mestere. A kétféle elnevezés kétféle funkcionalitásra utal. A Reiki Alliance interpretációjában kizárólag avatási szimbólum, míg más tradicionális iskolák szerint a megelőző három szimbólum által képviselt Reiki-aspektusok szintézisét jelenti, az Energia teljességének közvetítésével. Tapasztalataink szerint kezelések, meditációk előtt vizualizálva új minőségek megjelenésének lehetünk tanúi; egyúttal kulcs a szellemi entitások, segítők világához. Probléma-helyzetekbe küldve azok a bizonyos csodák elkezdenek megtörténni ... Hasonlóan a Hon Sha Ze Sho Nen-hez, a Dai Koo Myo mantra is japán szóösszetétel, a jantra kandzsikból épül. Egy lehetséges értelmezése: a polaritásmentes isteni fény ragyogja be fény-árnyék létemet. A Kurama Kokjo-ban Szonten, az isteni Erő - Szeretet - Fény hármasságát magába foglaló legfőbb isteni princípium. A Kuramayama-i templom liturgiájában jól felismerhető a Dai Koo Myo mantra kántálása. A Singon su-ban Dainicsi Njorai (Mahavairocana), a legfőbb, kozmikus Buddha, akinek tökéletlen képmásai vagyunk, de a vele való egy-ség felismerésével a megvilágosodás még ebben az életben elérhető. A Shingon megalapítója Kobo Daisi, aki tanításait Kínából hozta Japánba, és akinek emberfeletti képességeket tulajdonítottak a legfőbb Buddhával való kapcsolatának köszönhetően.
Az Usui-tibeti rendszer szimbólumai.
A rendszerben a tradicionális szimbólumok sora két újabbal
egészül ki, melyek egyúttal a mester-tanári fokozatot is képviselik. Avató és
gyógyító szimbólumok; beavatáskori használatukkal a reiki energia teljessége
akár egyetlen alkalommal is átadható.
Tibeti Dai Koo Myo vagy: Dumo
A rendszer
mesterszimbóluma, számomra a teremtett világba villámként életet juttató energia
jelképe.
Tibeti Tűzkígyó (Tűzsárkány)
A beavatás és kezelés során az energia
csakrák közötti szétosztása, illetve harmonizálása érhető el.
vissza a lap elejére
A Tera-MaiTM Reiki
szimbólumai.
Sok jel mutat arra, hogy a Tera-Mai szimbólumokat már a korai japán
mesterek is ismerték, használták az akkor elérhetővé vált Reiki-aspektusok aktivizálására.
Az Energia egyik sajátossága a Földdel - a Gaia-val való erős kontaktus, ami
a kezelések során aktivizálódik: valahányszor Reikit adunk, abból a Földnek
is jut, cserébe a Gaia kobaltkék energiáját kapjuk. Az energiacsere elsősorban
a talpcsakrákok keresztül történik. A rendszer beavatásai a hagyományos három
fokozatban, a tradicionális szimbólumokra történnek, minden fokozatnál kiegészülve
a megfelelő Tera-Mai szimbólumokkal. A szimbólumok (részben más mantrák használatával)
beépítésre kerültek a Karuna ä Reiki rendszerébe is, más beavatási technikával
és ennek megfelelően más minőségekkel.
vissza a lap elejére
Cho Ku Rei (Tera-Mai) Kriya (Karuna)
A tradicionális mesterek egy része az általánosan használt forma mellett a jobbraforgó
változatot is tanítja, a Tera-Mai jantra a kettő kombinációja (dupla Cho Ku
Rei): A jobbraforgó elem az égi, Yang típusu energiákat, a balraforgó a földies,
Yin jellegű energiákat jelképezi, a kettő kombinációja a fizikai manifesztáció
harmónikus és kiegyensúlyozott energiáját koncentrálja. A szimbólumot általában
két kézzel, egyszerre rajzoljuk a kezelt terület fölé. Használata igen sokrétű:
minden olyan esetben alkalmazzuk, amikor a tradicionális Cho Ku Rei-t; további
lehetősége, hogy minden más szimbólum hatását felerősíti. Ez a tulajdonság lehetővé
teszi un. "szimbólum-szendvics" készítését: több szimbólumot is használhatunk
egyszerre, egymástól dupla Cho Ku Rei-el elválasztva, így azok egymásután fejtik ki hatásukat
vissza a lap elejére
Zonar
A sejtmemória szintjén ható, trauma- és stresszoldó szimbólum.
A múltbeli (különösen a korai gyermekkori) negatív élmények lenyomata a fizikai-érzelmi
test szintjén a sejtmemóriában tárolódik. A Zonar használatával az ilyen traumatikus
élmények a felszínre kerülhetnek és ezáltal oldódhatnak. Az emlékek esetleges
újraátélése szelíd módon, a hozzájuk kapcsolódó negatív érzelmi töltés nélkül
történik, lehetővé téve a tudatos feldolgozást. Hon Sha Ze Sho Nen-nel együtt
használva alkalmas karmikus (reinkarnációs) problémák oldására: ilyenkor a szimbólumok
sorrendje: Hon Sha Ze Sho Nen - dupla Cho Ku Rei - Zonar Harth A szív szimbóluma,
a szívtől szívig húzódó energetikai szeretet-vonal jelképe. Használjuk a szív
fiizikai betegségeinek és érzelmi problémáinak gyógyítására, de elsősorban az
emberi kapcsolatok, párkapcsolatok kezelésére való. Érdemes meditációs szimbólumként
is használni: sokak számára háromdimenziós formában (piramis kereszttel) jelenik
meg.
vissza a lap elejére
Mara (Tera-Mai) Rama (Karuna)
A Föld - a Gaia energiái, illetve a vele
történő energiacsere szimbóluma. Amikor Reikit adunk valakinek, akkor a Föld
is kap belőle, cserében mi pedig a Föld kobaltkék energiáját kapjuk. A Tera-Mai
rendszerben a föld-aspektus erőteljes jelenléte és a beavatás módszere révén,
ez a cseréje az energiáknak a talpcsakrákon keresztül, automatikusan történik.
Emberek kezelésekor elsősorban a lábak és a gyökércsakra területeire alkalmazzuk;
különösen azok számára hasznos, akinek az aszrtrológiai képletében kevés a föld-elem.
Tájak, épületek, növények és a Föld, mint globális rendszer gyógyítására ideális.
Erőteljes manifesztációs szimbólum.
vissza a lap elejére
Halu
A szépség, harmónia és igazságosság
szimbóluma. Hatása magában foglalja a Zonar-nál elmondottakat, de sokkal intenzívebb
és ugyanakkor fínomabb módon. Különlegesen hatásos a problémák múltbeli gyökereinek
oldásakor: a tapasztalat szerint (elsősorban az aurában használva) sok, igen
komoly probléma kezelésére a szimbólum önmagában elegendő.