vissza

A Reiki és az élő anyag (a kezelés technikája)

A Reiki használatának módszerei ugyanúgy egy sajátos fejlődési folyamatban alakulnak, változnak, ahogyan maga a Reiki energia, ill. az energia megnyilvánuló és elérhető aspektusai. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a legkorábbi, eredeti tradíciók mára érvényüket vesztették volna, - ennek éppen az ellenkezője igaz: az Usui mester által vallott elvek és az általa használt módszerek ismerete ma fontosabb lehet, mint valaha; a Reiki tiszta és egyszerű szellemiségének megőrzése (újra megtalálása...) elsőrendű feladata a ma Reikit használóknak és tanítóknak. Persze, nem arról van szó, hogy mindent úgy kellene csinálnunk, mint a 70-80 évvel ezelőtti mestereknek: ma már senki sem korlátozná szívesen távkezelési eseteit személyes ismerőseire vagy olyanokra, akiknek fényképét kézbe veheti a kezelés idejére (bár: érdemes kipróbálni...). A tradíció lényege egészen más: legyünk a Reiki tiszta csatornái, és bízzuk a gyógyítást, ill. a kezelés kimenetelét az energiára. A legfontosabb szabály: nincs szabály! A Reikit nem lehet dogmák, merev szabályok keretei közé szorítani. Bízzunk inkább az energia öntörvényű, de szelíd és mindig a kezelt legmagasabb érdekeit szolgáló intelligenciájában. Reikit használni tehát: bizalmi kérdés... Ne féljünk attól, hogy valamit rosszul csinálunk: a tényleges kezelést nem mi, hanem a Reiki végzi; mi a szándékunk révén, "csak" a kezelendő és az energia találkozását segítjük, és ez nem kis dolog.

A Reiki ho legkorábbi technikái.
A Reiki használatának mikéntjét Usui mester vázolta fel először; a Reiki Rjoho Gakkai-ban a mai napig is ezek az eredeti módszerek használatosak. Usui mester szerint a Reiki nem csak a fájdalmak, tünetek enyhítésének a módszere, hanem elsősorban a kozmikus harmóniára való ráhangolódás, a lélek tanulási folyamatának beteljesedése. A betegség megjelenése fontos jelentéssel bír a spirituális fejlődés szempontjából: üzenet a "felébredés", a nagyobb tudatosság elérésének segítésére. A Reiki Rjoho egyszerre spirituális és energetikai gyógyítás: az energiával történő gyógyítás önmagában képes lehet a beteg test és elme rendjének helyreállítására, azonban a valódi gyógyulás addig nem következik be, amíg a spirituális üzenet meg nem érkezik. Ennek hiányában előbb-utóbb újabb betegség alakul ki a látszólag megszüntetett helyett; a Reiki ho képes az energiarendszer harmonizálására és a valódi, mélyreható gyógyuláshoz szükséges tudatosságbeli változások létrehozására. A kezelés fontos aspektusa a gyógyító szándék, ami lehetővé teszi a kezelési folyamat beindítását, vagyis a Reiki áramlását. Fontos a szándék pontossága: annak tudatosítása, hogy ki, ill. mi a kezelés célja. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha a kezelés céljául a beteg állapotának általános javulását, az érdekeinek legjobban megfelelő változások elérését "szándékoljuk", és nem annyira a konkrét betegségre, tünetcsoportra koncentrálunk, a gyógyulás sokkal kifejezettebb. A kezelés ezek után a beteg és a Reiki kölcsönhatása a mi aktív közreműködésünk nélkül, de - paradox módon - általunk kiváltva. Arra nézve, hogy mennyire fontos a gyógyító szándék a Reiki aktiválásában, számos érdekes tapasztalat van. Távkezelések során számtalanszor megtörténik, hogy a Reikis csak gondol valakire, akit később kezelni szándékozik, és legnagyobb meglepetésére paciense másnap lelkesen meséli, hogy érezte az energiát és sokkal jobban van... Hasonló eset olyankor is előfordul, amikor valakit kezelésre várunk és már jóval előtte érzi az energiát, körülbelül, amikor rágondolunk. Egy másik jelenség pedig azzal kapcsolatos, ahogy az Energia a kezeltre nézve optimális módon próbálja kifejteni hatását; a távkezelés előre megbeszélt időpontjában a kezelt nem érez semmit, csak esetleg órákkal később, ilyenkor többnyire az derül ki, hogy az adott időpontban a gyógyítás feltételei nem voltak adottak, pl. valamilyen erőteljes fizikai aktivitás miatt, tehát a Reiki mintegy "megvárta", amíg a kezelés optimális körülményei kialakulnak. Rendkívül fontos a gyógyító szándéknak a betegség okára történő irányulása is. A Reiki kezelés mindig több szinten hat: az okok és tünetek tartományában egyaránt kifejti hatását. Mégis, ha a kezelő szándéka elsődlegesen a tünetekre - fájdalmas területekre - irányul, akkor az okok kezelése háttérbe szorul, és - különösen rövid kezelések esetében - így elveszítheti hatékonyságát.
A betegség okainak célzott kezelése kétféle módon történhet:
- mivel az okok múltunkban vannak, küldjünk Reikit a betegség múltbeli gyökereibe;
- életünk eseményei, belső folyamataink mind megőrződnek energiarendszerünkben; egyfajta "lenyomatot" hagyva az aura megfelelő helyein, ill. rétegeiben; ezért, ha a betegség gyökereinek kezelési szándékával vizsgáljuk, "tapogatjuk le" az aurát, a megfelelő helyekhez érve megindul az energia áramlása. Célszerű ezen kívül azokba a jövőbeli konfliktushelyzetekbe, stresszhelyzetekbe is energiát küldeni, amelyek alkalmasak lehetnek a tünetek "újratermelésére", illetőleg újabb okokká válásra.
Súlyos, komoly betegségek esetén, heteken át végzett, napi 8-10 órás kezelés csodákat tehet; ilyen intenzitású gyógyító tevékenységre azonban ritkán nyílik lehetőség. Korunk szellemiségének is megfelelő alternatíva lehet a csoportos kezelés: akár a közvetlen és távkezelések kombinációjával is.
A kezelő, aki betegekkel foglalkozik, számíthat arra, hogy - visszaemlékezve a saját beavatását követő napokra, hetekre - a kezeltnél is egy, a beavatások utánihoz hasonló tisztulási periódus (vagy, ahogy gyakran nevezik gyógyulási krízis) jelentkezik. Ilyenkor az energiablokkok oldódása, a régi traumák, stresszek lenyomatainak "kisimulása" révén toxinok, méreganyagok távozhatnak a szervezetből. Régóta "alvó" tünetek újulhatnak ki, fájdalmak erősödhetnek fel. A kezelés folytatása nyomán, a szervezet öngyógyító folyamatainak aktivizálódásával megkezdődik az egészség felépítése, amit a közérzet gyors javulása is kísér. Abban az esetben, ha a kezelő olyan állapotban van, hogy jobban rászorul az Energia segítségére, mint a kezelt, könnyen előfordulhat, hogy a kezelendőnek nem jut elég Reiki. Ilyenkor célszerű a kezelés előtt komplett önkezelést végezni.
A betegség lényegének átfogó, intuitív érzékelése, a reidzsi a koncentráltabb, hatékonyabb kezelést segíti. A reidzsi képességének kifejlesztése többek között a tényleges kezelés előtti bjoszen, a kezelt energiaterének - aurájának - pásztázásával, letapogatásával történhet. Az aurát tenyerünkkel pásztázzuk, végighaladva az egész test felett, az eljárást különböző távolságra (a testtől) megismételve (az aura már 1-2 méterről is jól érzékelhető). Azok a pontok (hibiki-k), ahol a Reiki áramlása megindul, a kezelendő probléma-területek, amelyeket megjegyzünk, és később - a megfelelő távolságot beállítva, ott végzünk kezelést. A problématerületek érzékelését a tenyerünkkel végezzük, mert a Reiki áramlását itt (vagyis a tenyércsakráknál) lehet a legjobban érezni, hiszen a különféle beavatások révén, általában itt lép ki a legtöbb energia. Jó, ha tudjuk, hogy a tenyerek mellett, gyakorlatilag a test bármely pontján keresztül közvetíthetjük a Reikit. Usui mester kezelési technikái között szerepelt a szemmel-tekintettel (!) valamint az ibuki ho, a lélegzettel (gondoljunk a csi, prána szavak jelentésére...) történő kezelés. A Szenszei által használt további módszerek:
- ucsi te: az aura vagy közvetlenül a test finom ütögetése tenyérrel, ujjhegyekkel, kézfejjel, a blokkolt vagy energiaszegény területeken - osi te: a tenyér pumpáló, pulzáló mozgatása, elsősorban akupunktúrás pontok felett
- nade te: fájdalom vagy túlenergia esetén az ujjhegyek fésűként történő finom mozgásával az energiamező tehermentesítése. További tradicionális technika az energia egy pontra koncentrálása: a passzív kéz antennaként felveszi a kozmikus energiát, az aktív kéz összeillesztett három ujja pedig fókuszáltan kisugározza.
Néhány tradicionális módszer ma is általánosan ismert, mint például a su csu reiki, a csoportos kezelés, a reiki mawasi, amit ma fénykörnek nevezünk.

vissza

A kezelés folyamata.
A kezelés egyes elemeinek egymásutánja, ennek belső logikája iskolától, korszaktól függően más és más. Usui mester többnyire a probléma-területet kezelte, néha fejpozíciókkal (a betegségek oka az elmében van...) és a szolár plexus kezelésével kiegészítve.
A fejpozíciók sorrendje:
1. zento bu: homlok, a tenyér felső széle a hajvonalat érinti, miközben halkan pozitív megerősítéseket (nentacu) mondunk
2. szokuto bu: halánték
3. kótó bu: a fej hátsó - felső része
4. enzui bu: a fej hátsó - alsó (nyaki) része
5. tócso bu: fejtető
A korai mesterek többsége csak a torzót, a fejet és törzs első felét kezelte, ahol minden akupunktúrás meridián kezdő- vagy végpontja megtalálható, így a meridiánrendszer mentén történő energiaáramlás hatékonyan korrigálható. Hayashi mester strukturáltabb és 2-3 gyógyító együttes munkáját használó módszere már a teljes test kezelését indokolja, ami a gyógyítás hatékonyságának növelését eredményezi. A kezelés a fejtől kiindulva (itt már megjelenik a szem - arc, ill. fülek lefedése is), lefelé halad a test első részén (a beteg a hátán fekszik), majd a test hátsó részével, ill. a gerinc két oldalán lévő zónák felülről lefelé (cukorbetegeknél fordítva!), ujjakkal történő, néhányszori végigsimításával fejeződik be. Az eljárás lehetővé teszi a meridiánrendszer, csakrák, belső szervek, belső elválasztású mirigyek, az idegdúcok teljes kezelését, ami általában egy - másfél órát vesz igénybe. A kezelés során, a test szélső szegmensein haladva elsősorban a belső szervek, a test középvonalában haladva pedig a csakrák, idegdúcok gyógyítása hangsúlyos.
Az önkezelés pozíciói gyakorlatilag megegyeznek a másokénál használtakkal, persze néhány kéztartás egyszerű anatómiai okok miatt nem használható. Ilyenkor segít, ha éteri testünkkel dolgozunk, vagyis vizualizáljuk a megfelelő testrészek kezelését.
Érdemes figyelni magunkat, hogy hogyan reagálunk a Reikire: ha élénkít, érdemes az önkezelést a reggeli órákban (esetleg még felkelés előtt), ha álmosít, relaxál, akkor inkább este (lefekvés után) végezni. Akár másokat, akár magunkat kezeljük, a közben bekövetkező elalvás rendkívül hasznos lehet. A kezelés során esetleg jelentkező erőteljes érzelmi reakciók (sírás, nevetés, stb.) ne ijesszenek meg: az emocionális stresszek, blokkok oldódásának ilyen kifejeződései mindig a gyógyulás biztos jelei.
Takata mester a teljes kezelést további, gyorsított, életmentő technikával (amit igen sikeresen alkalmazott) egészítette ki: néhány kézpozícióval a hasi szervek, szolár plexus lefedése (az un. 1-2-3-4 módszer), majd szükség szerint a fej és a probléma-terület kezelése.

vissza


Világunk kezelése.
Természetesen Reikivel nem csak magunkat vagy másokat kezelhetünk, hanem bármit, ami figyelmünk fókuszába kerül: állatainkat, növényeinket, tárgyainkat vagy akár életünk különféle szituációit, globális problémákat.
Speciális technikák.
Az alább felsorolt módszerek esetében többnyire szimbólumokat használunk, ezért néhány elemük részletes leírásával a szimbólumokról szóló fejezetben foglalkozunk:
1. manifesztáció
2. mentális, emocionális problémák kezelése
3. távkezelés

1. A manifesztáció
Életünk egésze hitrendszerünk és az erre épülő érzelmi - energetikai motivációs sémáink fizikai realizációja, manifesztációja. A Reiki belépése életünkbe a Teremtés kreatív aspektusainak közvetlen megélésének lehetőségét nyújtja. Érdekes és sajátos módon nyerhetünk mélyebb betekintést a teremtő erők működésébe, ha a Reikit vágyaink, kívánságaink megvalósulásának támogatására használjuk. Kulcskérdés, hogy az adott kérés, melynek Reikit adunk, ill. annak esetleges megvalósulása, mennyire támogatja spirituális fejlődésünket és milyen mértékben szól mások ellen vagy mások javára is. Már az sokat elárul kérésünk milyenségéről, hogy amikor kérésünknek Reikit csatornázunk (ezt technikailag úgy lehet például megvalósítani, hogy elképzelünk egy papírlapot, melynek fejlécén kérésünk olvasható vagy kép formájában látható, alatta összes szimbólumunk egymásra helyezve és az Erő vagy Fókusz szimbólummal befejezve; ezután képzeletben vagy gesztus - jelleggel elkezdjük a kép kezelését), mennyi energia áramlik. Ha semmi vagy nagyon kevés, ez két dologra utalhat: lehet, hogy kérésünk már a megvalósulás folyamatában van, csak mi még nem tudunk róla; lehet viszont, hogy kérésünk teljesen ellentétes akár saját fejlődésünk, akár mások érdekeivel. Ha sok energia csatornázódik a kérésnek, akkor már biztosak lehetünk abban, hogy történni fog valami... Az esetek nagy többségében azonban egyáltalán nem az és nem úgy fog történni, ahogyan mi elvártuk: tanúi lehetünk majd a kreatív erők működésének, az események váratlan összekapcsolódását, nem várt találkozásokat, szokatlan történéseket tapasztalva. Végeredményként lehet, hogy többet és kicsit mást kapunk, mint amit eredetileg szerettünk volna, azonban életünket, fejlődésünket tekintve mindig "jól járunk". A manifesztációs technika alkalmazásakor ugyanúgy nem lehetnek elvárásaink, mint ahogy betegek kezelésekor sem: Reikit használni bizalmi kérdés, hiszen az események kimenetelét mintegy rábízzuk az Energiára ("Legyen meg a Te akaratod...").

2. Mentális-emocionális kezelés
A Reiki kezelés minden szinten kifejti hatását: a fizikai-éteri test (manifesztáció!), a mentális-emocionális test és a spirituális test szintjén. Mégis, szükség lehet az energia-rendszer egyes specifikus rétegeinek célzott kezelésére: ilyen "célterület" lehet a tudatalatti, mely életünk, testünk alakításáért nagymértékben "felelős". A tudatalattiba persze jórészt a hitrendszer tudatos elemei, a tudatos érzékelés adatai révén kerülnek be az életünk manifesztációját vezérlő programok, így, ha ezeket meg akarjuk változtatni, ugyanezt az utat érdemes követnünk. A gyakorlatban ez a megváltoztatandó szokásokra, hitrendszerbeli elemekre, elérendő célokra vonatkozó pozitív megerősítések (vagy képek) közvetlenül a tudatalattiba juttatását jelenti. Ehhez a Reiki egy speciális aspektusát (és az ezt aktivizáló szimbólumot) használjuk, mely képes a tudatalatti közvetlen megszólítására. A Reiki használata egyúttal garancia arra is, hogy ezen a módon nem lehetséges a kezelt esetleges manipulálása (saját érdekeink szerinti megerősítések "betáplálásával"): a szelíd energia bármely aspektusa visszautasítható a kezelt tudatalatti szintjén. A kezelés többféle kézpozíció használatával is gyakorolható: a homlokra helyezett tenyér, a homlok-tarkó tartás, homlok-koronacsakra (fejtető), homlok-fej bal oldali, a fül feletti-mögötti kezelésével. Ez utóbbi, Takata által is gyakran használt módszer megjelenik napjaink alkalmazott kineziológiai technikái között is: a fül mögötti zóna, az un. közös integratív terület az újabb kutatások szerint hitrendszerünk "székhelye". A tarkó kezelésével elsősorban az agykéreg vizuális területeit célozzuk meg.

3. A távkezelés
A Reiki energia (és mellesleg több más gyógyító energia is) a tér-időn kívül hat, ezért a távkezelés lehetősége alapvető jellegzetessége; megtörténéséhez pusztán szándékunk szükséges. A szándék pontos fókuszálása azonban kezdetben nem könnyű feladat; a helyzetet nagymértékben nehezíti az a körülmény is, hogy legtöbbünk hitrendszerébe egyszerűen nem fér bele a bármely tér-időbe "küldhető" energia koncepciója. A szándék pontosítására különféle technikai elemek állnak rendelkezésünkre: a Táv- vagy Hídszimbólum használata már sokak számára megoldja a problémát, azonban, hogy a távkezelési helyzetben még komfortosabban érezzük magunkat, érdemes az ismert tradicionális és újabb módszerek közül kiválasztani a nekünk legjobban megfelelő technikát.
- Fénykép-módszer (enkaku csirjó): a kezelendő fényképét (legjobb a Polaroid kép) kezeljük a megfelelő szimbólumok használatával, pontosan úgy, mintha az illető jelen volna.
- Mentális módszer: relaxálunk és elképzeljük, ahogy a páciensnek Reiki kezelést adunk (tehát mindketten benne vagyunk a kezelési helyzetet megjelenítő képben), bármely technikát alkalmazva, amit odaillőnek érzünk; képzeletben akár az aurát is letapogathatjuk, probléma-területeket keresve.
- Szurrogát (helyettesítő) módszer: játékmacit vagy babát a páciens szimbolikus megjelenítőjének tekintve (ezt hangosan ki is mondhatjuk), a fénykép-módszerhez hasonló módon dolgozhatunk.
- Élő szurrogát módszer: bizonyos hagyományok szerint a távkezelés sokkal hatékonyabb, ha tenyerünk kezelés közben élő anyaggal érintkezik. Ez lehet saját testünk vagy testünk valamely, a kezelés szempontjából semleges, a kezeltnek szimbolikusan megfelelő része (szokás a lábakat és a térdet, mint a törzs elülső és hátsó részének valamint a fejnek megfelelő területeket használni) vagy másvalaki teste, akit egyébként eközben közvetlen kézrátétellel kezelünk. A tapasztalat azt mutatja, hogy a közvetlenül kezelt testnek, testrésznek és a távkezeltnek jutó energia érzete jól elkülöníthető egymástól. Többen például a tenyerükben érzik a saját maguknak folyó energiát és kézfejükön a távolba küldöttet: a testérzet és így a Reiki áramlásának figyelése gyakorlóról gyakorlóra, egyéni módon alakul. Természetesen célzott kezelésre is mód van: ha például valaki törött lábát kezeljük, a megfelelő helyen saját lábunkat kezelve (a távkezelés szándékával) igen intenzív hatást érhetünk el.
- Ujjmódszer: gyakran kénytelenek vagyunk megszakítani egy éppen folyó kezelést vagy esetleg olyankor szeretnénk Reikit küldeni, amikor a körülmények ehhez nem ideálisak (pl. autót vezetünk). Ilyenkor hasznos az ujjmódszer: passzív kezünk (amelyet az adott időben nem fogunk használni) hüvelykujja fogja Reikit adó kezünket, mutatóujjunk (ill. a középső is, ha differenciáltabban akarjuk a kezelést végezni) pedig a kezeltet jelképezni. Ujjbegyeink igen érzékenyek, ezért rendkívül jól érezhető a csatornázott Reiki intenzitása, minősége.
A fentieken kívül számos egyéb módszer ismert (Reikivel feltöltött és programozott kristályok, kristályrendszerek használata, Reiki "zsák" több személy vagy helyzet, cél egyszerre történő kezelésére, stb.), fontos, hogy nincsen rossz vagy jó, még jobb módszer: kísérletezzünk, hallgassunk intuíciónkra; a lényeg a szándék pontos fókusza.
Gyakori kérdés, hogy szabad-e valakit tudta nélkül távkezelni: a válasz egyértelműen igen, hiszen egyrészt a Reiki intelligens energia, másrészt a kezelt Felettes Énje, tudatalattiján keresztül visszautasíthatja a szelíd Reiki energiát; "karmikus" probléma kérdése fel sem merülhet, az esetleges gyógyulás a Reiki és a kezelt kölcsönhatásaként és nem a mi szándékunk hatására jön létre. Természetesen, ha valaki kifejezetten azt kéri, hogy ne kezeljük, akkor nem szabad kezelnünk.


vissza

A fenti részletek Fejes Gábor: Reiki a teremtés titkos záradéka c. könyvéből vett idézetek
© copyright Fejes Gábor 2000, 2001