Kan vara intressant att veta.......

Banan
Bananen, en av världens äldsta kulturväxter, kommer ursprungligen från sydostasien. Frukterna är sterila och växten förökar sig genom sin kraftiga jordstam. Bananplantan är en ört som blir 4-10 m hög och ger frukt en gång (därefter huggs den ned). Bananer skördas alltid gröna och omogna. Mogna bananer har gult skal med gula prickar.

Jackfrukt
Jackfrukt (som också kallas brödfrukt) är en stor avlång och oregelbundet formad frukt med kraftigt taggigt skal. Det ätliga fruktköttet sitter samlat i runda rum omkring en central stock. Fruktköttet är gult, saftigt och smakar sötsyrligt. Frukterna kan bli mycket stora och väga upp till 50 kg. De flesta väger dock 2-10 kg. Jackfrukt äts som frukt, till skillnad från andra typer av brödfrukter som oftast anrättas som en grönsak. Jackfrukt kommer ursprungligen från Indien varifrån den spridits över Sydostasien och Filippinerna. Numera växer den på de flesta håll i tropikerna och har särskilt stor betydelse i Indien, Indonesien och Malaysia. Kan importeras hela året från Thailand, Malaysia och Indonesien.

Kantonköket
Ris, som skördas 2ggr/år i Kanton, är basen i vardagsmaten. Andra viktiga grödor är potatis, vete, majs och taro. Utbudet av grönsaker, kryddor, kött, fisk, skaldjur och tropiska frukter är stort. Maten är inte mycket kryddat, utan kockarna arbetar i stället med att få fram intressanta brytningar med hjälp av olika färska råvaror. För att Kanonköket ska smaka rätt måste man använda färska råvaror. Friteringskonsten, som är spridd i hela Kina, anses komma härifrån.

Kokosmjölk
Kokosmjölk utvinns ur den färska kokosnöten i två steg. Först pressar man ut en tjock, bredbar krämig kokosmjölk som kallas kokosnötgrädde (coconut cream). Därefter utvinns den vanliga kokosmjölken. Såväl den tjocka som den mindre tjocka kokosmjölken används till många maträtter i Sydostasien. Fetthalten på kokosmjölken bör inte understiga 17%.

Koriander
Koriander är en ganska liten och spenslig, illaluktande och kal ört som kan bli drygt en halv meter hög. Koriander blommar i juni-juli med små vita eller rödlätta blommor som sitter i ganska små flockar. Växten har en mycket speciell doft som mest påminner om vägglus eller bärfis, mogna frukter har dock en angenäm doft. Koriander kan vegetativt erinra om persilja (Petroselinum crispum), men skiljs lätt genom sin säregna lukt och sina speciella frukter och bör därför inte kunna förväxlas med andra arter. Koriander är en odlad art som lätt frösår sig och ibland kan påträffas förvildad på avfallsplatser. Arten hör ursprungligen hemma i Sydeuropa och Främre Asien. Första fynduppgift som förvildad är från Marstrand och publicerade 1838, men arten finns omnämnd redan under medeltiden (Nordstedt 1920).

Koriander är en kryddväxt och en av huvudingredienserna i curry. Torkade frukter ingår ofta som krydda i asiatisk mat, men kan även användas som brödkrydda, för att smaksätta likörer och vid parfymframställning. Färska blad kan användas bland annat i sallad och ingår ofta i mat från Mellersta Östern och Asien. År 1792 skriver Hoffberg att att den "färsk gör någon yrhet i hufwudet, och kan dess kraft nog misstänkas; men torra frön äro wäderdrifwande".
Koriander är en av de äldsta kända kryddväxterna och den finns omnämnd redan 1550 f. Kr., man har även hittat korianderfrukter i Tutankhamons grav (Mabberley 1997).
Artnamnet sativum kommer av latinets sativus (odlad). Det svenska namnet koriander användes redan under 1500-talet och är en förvanskning av Coriandrum, som är det vetenskapliga namnet på släktet koriandrar.


Lime
Lime är en släkting till citronen. Den är rund, mindre än citronen och har tunt, blankt, grönt skal. Fruktköttet är ljust gulgrönt. Lime används på samma sätt som citronen och den har fin, syrlig och aromatisk smak. Ursprungligen kommer lime från sydöstra Asien.

Litchi
Litchi är en valnötstor frukt med tunt, hårt, sprött skal och vitt saftigt fruktkött med utsökt smak, som påminner litet om muskatdruva. Frukterna är först ljusbruna och blir rödbruna då de mognar. Ursprungligen kommer litchin från Kina där den odlats sedan urminnes tider och anses vara en av de ädlaste frukterna. Den ansågs så värdefull att man på vissa ställen lär ha använt den som skattebetalningsmedel.
Man skalar frukten genom att göra ett hål på skalet med nagel eller kniv och sedan drar/petar man av skalet. Mitt i frukten finns en hård kärna som man inte äter. Litchi äts naturell. Litchi bör förvaras i kylskåp i plastpåse.

Mango
Mangons fruktkött är intensivt gult, mjukt och mycket saftigt. Smaken frisk och fyllig. Mangon kan skäras i bitar och användas i sallader eller om den mosas kan den användas som fruktig sås eller grundstomme i drinkar och sorbeter. Mango är mycket gott till kallt kött och till rökt fisk. Mangon kommer ursprungligen från Indien men växer nu även på andra tropiska områden. Mangoträden blir mycket stora och uppskattas för sin skugga.

Nudlar
Nudlar är en asiatisk form av pasta. Nudlar är ibland baserade på ägg (äggnudlar) men ofta tillverkade av rismjöl och även majs-, ärt- och sojabönsmjöl. Oftast är de asiatiska nudlarna mycket tunna, ibland även genomskinliga (glasnudlar). Nudlar är jämte riset den vanligaste ingrediensen i kinesisk matlagning.

Risnudlar är den vanligaste nudelsorten i Sydostasien. De är tunna, genomskinliga och bakade på rismjöl. De måste blötläggasi hett vatten och därefter rinna av ordentligt innan de används i wok-rätter eller soppor. De behöver alltså inte koka. Man kan fritera dem också, i små knippen och väldigt hastigt, och använda den som garnering.

Glasnudlar (Bean thread vermicelli): Tillverkas av mungbönor. De köps i långa flätor och är hårda och halvtransparenta. Används ibland i soppor där de blir transparenta och gelatinaktiga. De bör blötläggas i varmt vatten innan de tillreds, om de inte skall friteras för att bli lätt krispiga (som rice vermicelli)

Glasnudlar (Rice vermicelli): Tunna, spröda och halvt transparenta nudlar som säljs i torkat skick. De kan användas direkt från paketet om de skall friteras. För att använda dem i soppor bör de blötläggas i varmt vatten.

Risnudlar (Rice noodles): Ungefär som glasnudlar men lite bredare och tjockare. Den variant som förpackas vått (används oftast i soppor) är ännu bredare och tjockare.

Äggnudlar (Egg noodles): Dessa tillverkas av vetemjöl med tillsats av ägg. Används i soppor. De finns i olika bredder. Vissa varianter säljs färska och andra enbart som torkade.


Ostronsås
Ostronsås görs på ostron och soja, men smakar ändå inte fisk. Såsen är brun och har en salt, lite stickande smak och är mycket viktig i thailändsk och vietnamesisk matlagning. man använder den som sälta, på samma sätt som soja användsi indonesien.

Rambutan
Rambutan är en mycket njutbar frukt som äts rakt av. Fruktköttet är vitt och saftigt. Siagians L.M säljer rambutan som är färdigskalade och med en liten ananasbit instoppad (som ersatt kärnan i frukten). Skalet ser annars ut som en röd hårbuske och därav har frukten fått sitt namn (rambut betyder hår på Indonesiska). Smaken är uppfriskande och påminner något om fläder. Rambutan växer i Sydostasien och främst i Indonesien, året om.

Ris
Ris är, efter vete, det mest odlade sädesslaget i världen. De mest populära rissorterna är Jasminris och Basmatiris. Båda sorterna är vitt långkornigt polerat ris med aromatisk smak. Jasmin, som betyder väldoftande, odlas i Thailand och har en speciell smak och arom. Jasminriset blir klibbigt när det kokats (tar ca 18 minuter) och kan därför lätt ätas med pinnar. Basmatiriset, som odlas i norra Indien och Pakistan har en nötliknande smak och blir klibbfritt när det kokas (tar ca 12 minuter). Riset blandas ofta med olika kryddor vid tillagning för att förhöja dess aromatiska egenskaper.

På råris sitter grodden kvar, vilket gör att det har en betydligt högre vitamin- och mineralhalt än vitt ris. Det är dessutom fiberrikt. Den karaktäristiska smaken gör att den inte passar så bra till milda rätter. För allra bästa resultat, bötlägg riset över natten.

Vildriset är kolsvart, och är egentligen inte alls ett ris, utan frön av ett närbesläktat gräs som ursprungligen växte vilt i USA och var en viktig råvara i Indianernas matkultur. Tack vare sin kraftiga, nötaktiga smak, gör sej vildris bäst tillsammans med vitt ris. Det kokas dock separat, och blötlägges helst i två timmar före kokning.

Avorioris är en knubbig, italiensk rissort som är behandlad enligt en speciell metod för att pressa "silverhinnans" vitaminer och mineraler in i själva riskärnan. Avorioris är luftigare och klibbar mindre än obehandlat ris, och eftersom det inte hårdnar när det kallnar passar det bra till sallader, puddingar och risotto.


Salak
Salak har sitt ursprung i Malaysia och Indonesien och växer i stor skala på slättlandet runt Jakarta. Salak är en palm. Frukterna är äggformade, ofta med spetsig topp. De har tunt, rödbrunt, glänsande och fjälligt skal och kallas ibland för ormägg. Fruktköttet är fast, gulvitt, torrt och omger 2-4 stora mörkbruna kärnor. Smaken är sötsyrlig. Omogna frukter har sträv, syrlig smak. Salak bör förvaras svalt och så kort tid som möjligt.

Sesamolja
Sesamoljan är gjord på pressade sesamfrön. Den är egentligen inte bra att steka i, med den är mycket god att blanda i wok-såser, eller som smaksättare i såser och soppor.

Sichuan (Sischuan, Hunan och Yunnan)
I Sichuan är maten ofta kryddat med chilipeppar och andra kryddor och består av mycket frukt, grönsaker och färsk fisk. Ris är basen i alla måltider. Typiskt för Sichuanköket är att man kombinerar flera tillagningsmetoder. Anka härifrån är till exempel först marinerad sedan rökt, ångkokad och slutligen friterad.

Wok
Att woka betyder att man steker små mängder mat mycket hastigt, så att till exempel grönsaker blir heta och tillagade men behåller sin krispighet. Tillagningstiden i woken är kortareän en vanlig stekpanna, och kräver mindre olja. Om du vill steka i wok, måste du ha en riktig wokpanna, med stor bottenplatta och sluttande kanter. Har du en elektrisk spis väljer du en wok med platt botten. Till gasspis passar en rund botten bättre. Allt för att värmen ska fördela sej så jämt som möjligt.

Gado-Gado Sallad

Gado-Gado Sallad



Satay

Satay





Linje

Beställ asiatisk mat Order asian food Grossisten Siagians LM

Hyr en Byggnadsställning Hyr ett Hus Recept

START Information om Siagians LM Länkar

Intressant? Skriv i Gästboken Titta i Gästboken

Linje


Add Me!