2. Interju:
L. Péter és felesége - 1956-ban mentek ki Amerikába. Egy házaspár története.

L. Péter, és felesége Zsuzsa, mint sok más magyar 1956-ban, fiatal házasként hagyták el Magyarországot. Péter örült a lehetőségnek, mert biológus volt, és úgy érezte, hogy tudományosan jobb lehetőségekhez juthat az Egyesült Államokban. Zsuzsa nem akart menni, sok szál kötötte ide: a családja, a barátai, de végül a férjével tartott. Kint hamar jó állást kapott Péter Amerika egyik elit egyetemén, New Havenben a Yale egyetemen. Azóta is ott dolgozik minkrobiológus professzorként. Zsuzsa könyvtáros ugyanezen az egyetemen. Péter nagy szakmai sikereket ért el pályafutása alatt, de még most 72 évesen is tanít az egyetemen. 1992-ben Magyarországon is elismerték, akadémiai taggá választották.

Magyar tudósnak tartja magát, de tudja, az amerikai egyetem adta lehetőségek nélkül nem jutott volna szakmailag el idáig. Kötődik a hazájához, követi a magyar tudományos élet fejleményeit, de sok rossz élmény is köti Magyarországhoz: elsősorban a meghurcoltatás, ami a második világháború alatt érte zsidó származása miatt. Ezért is lehet, hogy gyerekeikben nem hagyott mélyebb nyomot a magyar örökség. Lányuk kiskorában beszélt ugyan magyarul, de ezt később teljesen elfelejtette, fiuk felnőttkorában próbálkozott megtanulni: nem sok sikerrel.

Péter szereti Amerikát, szerinte ebben az országban sokkal nyitottabbá vált kultúrálisan, mint a hozzá hasonló magyarok Magyarországon. Lányuknak japán származású férje van, valószínűleg ennek a hatására is, nagyon vonzza a távol keleti kultúra. Emellett szenvedélyesen érdeklődik a modern építészet iránt. Táplálkozási szokásai is igazodtak az elterjedt, egészséges amerikaihoz.

Zsuzsának nehezebb volt beilleszkednie, emigrálásuk évekig feszültség forrást jelentett a házasságukban. Később megszokta, és meg is szerette az ottani életet. Örül, például, hogy a New York Times-t olvashatja minden nap, amit világszerte a leghitelesebb újságként tartanak számon.

Annak is örül, hogy nagyobb anyagi biztonságban élhetnek, többet utazhatnak, és többet szórakozhatnak az új hazájukban, még most, hetven év fölött is. De neki, a kötelékei erősebbek Magyarországhoz, még ma is egy fájó pont a távozásáról beszélnie. Idén az olimpia alatt az újságban elsőként mindig a magyarok eredményeit nézte meg.

Sok magyar barátjuk van, és bármikor az egyetem levelező listáján felbukkan egy magyar név Zsuzsa utána jár, és megkeresi az illetőt. Magyarországra kevesebbet járnak, mert a rokonságot annyira nem szeretik, de azért 6-7 évente eljönnek.

előző oldal | fő oldal | következő oldal