"Ławeczka Tuwima"

Pelna relacja filmowa ..............co pisała prasa....................

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia pomnika - rzeźby "Ławeczka Tuwima". Rzeźbę wykonano staraniem Wydziału Strategii Miasta Urzędu Miasta Łodzi. Fundatorami pomnika są: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy - Oddział Regionalny w Łodzi oraz AIG/Lincoln Polska Sp. z o. o.

Pojawienie się postaci Juliana Tuwima na głównej ulicy Naszego Miasta, w tym miejscu i w tej formie z pewnością wzbogaci Jego oblicze i będzie stanowić nie tylko atrakcję oglądających, ale także i chcących zasiąść obok utrwalonego w zadumie naszego znakomitego poety. Zdjęcie zrobione w towarzystwie Tuwima będzie ciekawą pamiątką, a dla turystów, swojego rodzaju "znakiem rozpoznawczym", który pozostanie jednocześnie w pamięci jako jedyne takie miejsce na świecie. Dodatkowymi ozdobnikami wydarzenia w dniu 10 kwietnia A.D. 1999 są: znaczek okolicznościowy, dyplom honorowy i skromna książeczka, w której znajdą Państwo obok innych informacji także teksty i nuty specjalnie skomponowanych na tę okoliczność, piosenek. Autorami wykorzystanych podczas odsłony pomnika utworów według wierszy Juliana Tuwima, są łódzcy muzycy: Sławomir Zamuszko i Waldemar Jabłoński. Całość uroczystości wyreżyserował Marcel Szytenchelm, dyrektor Studia Teatralnego "Słup" z Łodzi.

Wojciech Gryniewicz - artysta rzeźbiarz, urodzony w 1946 roku w Bydgoszczy. Ukończył Wydział Rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1975 roku. Od 1975 roku w Łodzi; zajmuje się rzeźbą w architekturze, sakralną, portretową i nagrobkową. Bierze udział w licznych wystawach. Wojciech Gryniewicz: Ostatnia moja realizacja to "Ławeczka Tuwima", która w swym klimacie pomysłu Marcela Szytenchelma urzekła mnie i twórczo nastroiła do jej artystycznego wykonania. Jako autor rzeźby wraz z inicjatorami pomysłu zwracam się o przychylny stosunek emocjonalny i szacunek dla wizerunku wybitnego łódzkiego poety Juliana Tuwima.

Odlew: ART. PRODUCT Szymanów k/Śremu.

STUDIO TEATRALNE "SŁUP"

z Łodzi działa od 1982 roku. Jego założycielem i reżyserem wszystkich spektakli jest dyrektor artystyczny zespołu MARCEL SZYTENCHELM. Teatr może poszczycić się licznymi nagrodami na ogólnopolskich festiwalach, m. in. Grand Prix Barbórkowych Spotkań Teatralnych '96, nagroda krytyków na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Zderzenie '97. Sens swego działania zespół widzi w przełamywaniu nawyków i gotowych wzorców, z jakimi podchodzimy do odbioru wypowiedzi teatralnej. Przyjęcie zaproszenia na przedstawienia "Słupa" oznacza, że powinniśmy zostawić w domu normy i kryteria, przy pomocy których zwykle oceniamy spektakle teatralne. Dla Marcela Szytenchelma, nagrodzonego Nadzwyczajną Złotą Maską za autorskie przedstawienia oraz niekonwencjonalną działalność teatralną w sezonie '96/97 oraz posiadacza honorowego, prestiżowego tytułu "Aktora - animatora kultury w 1998 roku" nadanego na Ogólnopolskim Konkursie "Bliżej Teatru", ważna jest skuteczność oddziaływania na widza, prowokowanie go, a zarazem skłanianie do refleksji. Motto twórcy "Słupa" brzmi: "Na tym świecie, aby nie zwariować, trzeba być rozsądnym wariatem". Szytenchelm buduje, ale i burzy, zaskakuje, prowokuje, niepokoi. Jego spektakl Siedem dni Polaka - tytółmyloncy ogólnopolska krytyka uznała za doniosły i ważny, starający się uchwycić nerw epoki. Przedstawienie to objechało triumfalnie prawie wszystkie większe miasta i przeglądy teatralne w Polsce, a także wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Malta '97". Szytenchelm wymyślił też i zrealizował ze swoim zespołem "Dzień Tuwima", który będzie miał swoją trzecią edycję 12 września 1999 roku. 19 czerwca tego roku odbędzie się druga edycja "Dnia Reymonta" pt. "Reymontowska Biesiada Wampirów". Ogromne teatralne przedsięwzięcia Studia Teatralnego "Słup" służą promocji miasta, a ich ideą jest utrwalenie śladów wielkich ludzi w miejscach, gdzie się urodzili, mieszkali i tworzyli, nie tylko przy okazji okrągłych rocznic.

Piosenka okolicznościowa pt.: "Ławeczka Tuwima"

Słowa i muzyka: Waldemar Jabłoński

Posluchajmy tej piosenki nagranej podczas programu "Kawa czy herbata

Ławeczka Dla zakochanych deczko. Siądź proszę panieneczko, Słoneczko na niej siądź.

Ławeczka A w ręku książeczka, I nagle sprzeczka O miejsce, Którego nima Na Ławeczce Tuwima.

Ławeczka, A na niej nadal sprzeczka, Powodem książeczka I miejsce, Którego nima Na Ławeczce Tuwima.

Ławeczka Dla utrudzonych deczko. Siądź proszę babeczko, Wdoweczko na niej siądź.

Ławeczka, A w ręku ciężka siateczka, I już gotowa sprzeczka O miejsce, Którego nima Na Ławeczce Tuwima.

Ławeczka, A na niej wciąż trwa sprzeczka, Powodem siateczka, książeczka, A miejsca jak nima, tak nima Na Ławeczce Tuwima.

Ławeczka I od nowa sprzeczka, Bo każdy siedzieć chce, A tu miejsca nima Na Ławeczce Tuwima.

Autorzy Piosenek powstałych na okoliczność odsłony pomnika - rzeźby "Ławeczka Tuwima".

Sławomir Zamuszko

Absolwent altowiolistyki Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Friemana i student V. roku kompozycji w klasie prof. Jerzego Bauera.. Jest asystentem w Akademii Muzycznej w Łodzi i stażystą prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego; altowiolista - ilustrator; od stycznia 1999 r. pracuje także w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach jako nauczyciel teorii muzyki.

W 1997 r. zdobył II wyróżnienie na Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie na Fugę w Bydgoszczy, a w roku akademickim 1997/98 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1997 i 1999 jego utwory ("…dla dzieci" - cykl miniatur na fortepian i "Kaja moknie" na głos solowy lub 1-głosowy chór dziecięcy i fortepian) zostały zakwalifikowane do wykonania podczas kolejnych Ogólnopolskich Festiwali Współczesnej Twórczości Muzycznej dla Dzieci i Młodzieży "Do-Re-Mi" w Łodzi.

Od 1993 r. zajmuje się oprawą muzyczną inscenizacji Studia Teatralnego "Słup" w Łodzi, dla którego opracował m.in. następujące widowiska: "Flint" wg Davida Mercera (1993, wspólnie z Anetą Dorabialską), "Bal niemalże w Operze" wg Juliana Tuwima (1997), Dzień Tuwima '97 i '98, "Tyle lat Polaka i wszystkie mylące" (1997), Dzień Reymonta '98, jak również inne imprezy okolicznościowe.

Waldemar Jabłoński

Gitarzysta, piosenkarz. Autor wierszy, bajek dla dzieci i dorosłych - również większych form literackich. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt piosenek (w tym około czterdziestu dla dzieci) i utworów na gitarę klasyczną komponowanych zgodnie z autorskimi zasadami "Muzycznego Portretu".

Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, lecz nie poświęca się wyuczonemu zawodowi. Ma w dorobku kasety z własnymi piosenkami i muzyką klasyczną oraz płytę CD z kolędami. Z jego muzyką ukazała się także płyta CD-Rom - Atlas Świata.

- "Rzeczypospolita"

Posluchajmy piosenki okolicznościowej pt.: "Ławeczka Tuwima"

Wielokrotnie był nagradzany za kompozycje i wykonanie podczas krajowych konkursów poezji śpiewanej i gitary klasycznej (m.in. I nagroda za wykonanie i kompozycje na Festiwalu Poezji Amerykańskiej w Sanoku - duet z Beatą Fiedorow, czy I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Zduńskiej Woli `86). Film do obrazu Edwarda Dwurnika "Ogródki działkowe" z jego muzyką z początku lat osiemdziesiątych uzyskał na festiwalu w Krakowie "Srebrnego Lajkonika". Tworzy także muzykę wykorzystywaną w reklamie. W 1993 roku angielskie tłumaczenie jego "Baśni o Dźwiękograju" zostało nagrodzone przez redakcję magazynu "World of English".

© Waldemar Jablonski