I detta nummer:
En ny tradition: GeoPoker
Kvällen med GeoPoker hos Kevin vasr inte riktigt den sex drugs and
rock'n'roll partyt vi hade föreställt oss, men jag hörde att det var ganska
kul. (Jag missade det för att min man och jag håller på att flytta in i ett
hus och använde kvällen till att bära lådor och köpa en kyl. Ugh.)
Fyra bord. Sex timmar. Öl, chips och m&ms. Ingen lätt match för nybörjare.
Vem som vann: Dan, grafikern; Detlef, en av våra webmasters; John, vår
cheftekniker; Kathy, en GeoEditor.
Vem som förlorade: Chris, en annan webmaster; Gregg, en cool programmerare;
Rob, "business development guru". Ingen gjorde några stora förluster, bara
för att täcka priset för några pizzor.
Vem som lagade maten: Chris och Kevin. Chris skötte barbecuen därför att han
inte fick röka inomhus. Och Kevin fick knappt någon chans tid att spela,
trots att det var han som var värd. Eller också var det för att han var
värd.
Vi tror vi har funnit en ny GeoTradition. Och i ett ögonblick av
sinnesförvirring tror jag att jag erbjöd mig att vara värd för nästa
spelomgång. Tala inte om det för min man. Han kommer att få reda på det
tillräckligt snabbt i alla fall.
(Om du vill veta vilka de här folken är, ta en titt på GeoCities staff
sidorna på
http://www.oocities.org/BHI/staff.html.
Med bilder och allt.)
-- Erika
Bara några veckor kvar tills vi har en vinnare
Om bara två veckor kommer en lycklig och väl förtjänt GeoCitiezen att bli
belönad med titeln Homesteader of the Year!
Efter att ha gått igenom mer än 16'000 röster som vi fick in i semifinalen
av Homesteader of the Year tävligen, har vi plockat ut endast en finalist
i varje kategori. Gå till GeoCities Home Page Hall of Fame på http://www.oocities.org/contest/hoty/
för att se alla finalisterna, och ge din slutliga röst.
Vi skulle vilja tacka all våra underbara sponsorer för att göra denna
tälving och alla fantastiska priser möjliga: Auto By Tel (http://www.autobytel.com/),
BackWeb (http://www.backweb.com/), Microsoft
(http://www.microsoft.com/),
MTI (http://www.mti.com/),
parenting experterna på Parenttime
(http://www.parenttime.com/), Surplus Direct
(http://www.surplusdirect.com/), Toyota
(http://www.toyota.com/) och Who
Where? (http://www.whowhere.com/).
March Mania är här!
Vi älskar verkligen våra användare. Det är därför Bruce och Kelly på reklam
avdelnignen har arbetat så hårt med att iordningställa ett sånt fantastiskt
online evenemang som våran nya March Mania tävling. Detta är en de mest
spännande saker vi nånsin har gjort på GeoCities, och priserna ligger på
topp. Gissa de vinnande lagen rätt och du och en vän kan vinna en resa till
nästa års College Basketball Championship i San Antonio, eller andra
fantastiska priser t ex officiella basketbollar och teamtröjor!
Våra fantastiska sponsorer är de som gör detta möjligt, och vi skulle
vilja tacka dem: Auto by Tel (http://www.autobytel.com/), MTI
(http://www.mti.com/), Microsoft Internet Explorer
(http://www.oocities.org/microsoft/), Toyota (http://www.toyota.com/), och
Visa (http://www.visa.com/).
För att vara med i March Mania tävlingen, surfa till
http://www.oocities.org/contest/MarchMania/ .
Och snabba dig på, du kan bara anmäla dig fram till morgonen den 13:e Mars
(det är du tälvingen börjar). Detta är en tälving som inget basketfan med
självkänsla vill missa.
Mera gratis grejor med GeoPlus
Vore det inte bättre om GeoPlus abonnemanget blev bättre och bättre hela tiden? Nu är det faktiskt så att det blir det. I början av nästa vecka startar ett helt nytt spännande program. GeoPlus abonnenter får tillfälle att pröva fem av Nätets bästa "subscription services" GRATIS - och ingen av dessa erbjudanden finns någon annanstanns! Gratis premium service på ESPNET SportsZone; kvalitativa investerings nyhetsbrev från INVESTools; ett otrligt bra bibliotek av fonter och bilder från Xoom Software... plus mycket mer. Du skulle behöva spendera mer än $125 för att betala för alla dessa erbjudanden själv. Håll utkik på GeoCities hemsidan under nästa vecka för detaljer.
Gör dig redo för shopping!
Vi håller just nu på att finputsa på en helt nya shopping upplevelse bara för GeoCitizens - the GeoCities Marketplace. Alla våra spännande affärer kommer att finnas där: the GeoStore, GeoCities Flowers & Gifts, och alla våra annonsplatser ("classifieds listings") ihopslagna till en helt ny del kallad "Swap Meet". En stort datorbolag kommer att slå sig ihop med oss för att ge dig det bästa urvalet och erbjudandena på hela Webben - vi kan knappt vänta med att berätta vem det är. Och ännu fler affärer kommer att öppna inom en snar framtid. Håll dig uppdaterad, och missa inte realisationerna!
Res långt, res ofta
Vad skulle du tycka om 40 gratis resor inom USA? Mer än två dussin resor till Karibien? Var med i Microsofts Million Mile Sweepstakes och du kanske vinner något av de fantastiska priserna från Continental Airlines. Allt du behöver göra är att registrera dig i Expedia, Microsofts nya fräsha online resebyrå. För mer detaljer gå till http://www.oocities.org/expedia/.Och när vi ändå håller på att prata om tävlingar...
Har du inte alltis velat ha en hummer? Om stora millitär fordon är din grej, missa inte Surplus Directs "Win a Hummer" tävling (http://www.oocities.org/surplusdirect/). Inget köptvång, och du kan komma att köra iväg med den coolaste bilen på hela vägen (eller "off-road" om du så vill :)Nytt och nämnvärt
-- Hur har GeoCities förändrat ditt liv? Det vill vi veta. (Eller, egentligen är det reportrar från alla slags tidningar och tevestationer runt om i världen som vill veta - för varje gång nån ska skriva en artikel om oss är det första de frågar; "So, do you have any good human interest stories?" Du är mänsklig. Du är intressant. Om du har hittat en gammal vän, funnit ditt livs kärlek, fåt ett jobb, fått din roman publicerad, eller vad som helst som är av intressant mänskligt värde - berätta det för oss. Skicka din berättelse till comments@oocities.com. Vi samlar ihop dem och sätter ihop en GeoTestimonials för alla att se.-- Om du är en av de som räknar ner dagarna tills Oscars galan, så har vi ett tips: få alla insider tips om årets evenemang hos E!Online, en av våra sponsorer. Deras gratis email-nyhetsbrev kommer att hålla dig underrättad om de senaste händelserna i nöjes branchen. För att börja prennumerera, gå till http://www.oocities.org/eonline/.
-- Vilket tycker du är det bästa någonsin? Arsonist håller på att sätta ihop en lista över de 100 bästa spelen på http://www.oocities.org/SiliconValley/Park/7504/. Gå och rösta på dina favoriter!
-- Har du uppdaterat din "personal profile" genom att välja ämne och geografisk placering för din sida ännu? Om inte, snabba dig på till http://www.oocities.org/companies/profile.html och fyll i formuläret där. Vi delar med oss av informationen därifrån till olika Web directories som kommer att ge dig nya besökare till dina sidor. Och snart lkommer du att hitta nya sökfunktioner inom GeoCities också, alla baserade på dessa kategorier. Vänta inte en sekund till.
-- Du har antagligen märk några av de designförändringar vi har gjort runt om i GeoCities, i What's New sektionen, i neighborhood blocksen. Och det är bara början. Snart kommer du se ändring av layouten i hela GeoCities, tack vare Cherry, våran helt-klädd-i-svart och otrligt talangfulla art director, och hennes medarbetare på art departmentet. Cherrys nästa projekt är att designa oliak hus för de olika neighborhoodsen, för att matcha de olika temana. Eller som hon själv sade igår: "Not everyone can live in a suburban split-level, right?"
-- Om du inte ännu har gått med i GeoRewards, så kanske det här är något för dig: Varje vinnare i Mars GeoRewards sweepstakes får en gratis kopia av NetObjects Fusion, till ett värda av $695. Flashigt va'? Gå till http://www.oocities.org/georewards/ för detaljer.
Tillbaka till innehållsförteckningen.
Översatt av Anders Ek / andersek@oocities.com.