Bandet:
Namn: Sebastian Zelle.
Ålder: 21.
Kommer från: Lund.
Familj: Mamma, pappa, lillasyster och flickvän.
Han har dansat och sjungit i nästan hela sitt liv och spelat piano sedan han var sju år. Efter gymnasiet gick han på en radioskola. Sebastian har undervisat i Hiphop, Street Dance och Funk på Crazy Feet Dansskola i Lund.
-Jag sökte till Popstars förra året, men kom inte med och blev förstås besviken. Då tittade jag mycket programmet och funderade över vad jag gjort för fel. Jag insåg att jag varit för oförberedd och gick därför in för det mer seriöst den här gången.
Av de andra medlemmarna i bandet beskrivs Sebastian som ordningsam, lugn och tillbakadragen, men med ett livligt inre. På fritiden umgås han med sin flickvän och sina kompisar. Sebastian gillar också att gå på bio, simma, cykla och resa.
Hans största hjältar är musikproducenterna Rodney Jerkins/Darkchild, R. Kelly och Max Martin. Sebastian skriver även själv både musik och texter.
-Jag har inte med något material på vår första skiva, men Herbie vill gärna att de som vill är med och skriver på nästa platta, så min ambition är att få med något då.
Namn: Robert Skowronski.
Ålder: 21.
Kommer från: Malmö.
Familj: Mamma, pappa och flickvän.
Hans familj flyttade till Sverige när han var nio år och bosatte sig strax utanför Malmö. Robert började på dansskola när han var 13 år och uppträdde snart på discon och modevisningar. 1997 startade han, tillsammans med några vänner, dansgruppen Dancing Phenomenon. Under gymnasietiden extraknäckte han som danslärare och efter studenten kom han in på tre olika musikalutbildningar i Sverige. Han valde en engelsk musikalskola, som han med hjälp av ett stipendium kunde tacka ja till. Robert var dock tvungen att avbryta sitt tredje år för att medverka i Popstars. Av de andra medlemmarna i bandet beskrivs han som flirtig, social, känslig, kramig, omhändertagande och lite gnällig. Hans övriga intressen är internet (Robert gör egna hemsidor) och att roa sig med sina vänner. -Jag är en riktig festmänniska som kan vara helt galen när jag går ut, erkänner han.
Namn: Linda Eriksson.
Ålder: 22.
Kommer från: Avesta.
Familj: Mamma, pappa, lillasyster och lillebror, pojkvän.
Hon kommer från Avesta i Dalarna, där hennes familj och deras tre hästar bor. Efter att ha gått ut gymnasiet, med estetisk inriktning, gick hon förberedande musikalutbildning på Balettakademien i Göteborg och sedan ett år på Kulturamas tvååriga musikallinje i Stockholm. När hon sökte till Popstars hade hon hunnit med halva Balettakademiens treåriga yrkeslinje, men hoppade av efter att ha kommit med i gruppen. Av de andra medlemmarna i bandet beskrivs Linda som frispråkig, orädd, sprallig och lite fräck - hon är mycket förtjust i snuskiga skämt. Linda har den kanske bredaste musiksmaken i gruppen och lyssnar på allt från Sting till Destiny's Child. Hon gillar att träffa kompisar, rida, träna, äta goda middagar med sin pojkvän, dansa och se på film (favoritfilmen är Dirty Dancing).
Namn: Mathilda Carmbrandt.
Ålder: 19.
Kommer från: Skövde.
Familj: Mamma, pappa och åtta hel- och halvsyskon.
Hon har många syskon och beskrivs av de övriga bandmedlemmarna som snäll, omtänksam, okomplicerad och tjejig. För att kunna vara med i Supernatural fick Mathilda hoppa av sitt tredje år på gymnasiets Estetiska linje med dans och teater-inriktning. Privat gillar Mathilda att umgås med vänner, att träna och shoppa. Britney Spears, Destiny's Child och Craig David är några av hennes favoritartister.
Namn: Sandra Leto.
Ålder: 21.
Kommer från: Uppsala.
Familj: Mamma, pappa och fyra äldre bröder.
Hon är mycket fäst vid sin familj och beskrivs av de andra bandmedlemmarna som en cool, fräck tjej som alltid har nära till ett hiphop-inspirerat yo!
Sandra har ett stort musikintresse och hennes husgud är Michael Jackson. Hon lyssnar också på sångerskor som Gwen Stefani, Jennifer Lopez, Aliyah och Kelis. Sandra har dansat sedan hon var 12 år, mest jazzdans, men på senare år även streetdance.
|
Navigation:
Nyheter
Bandet
Media
Länkar
Main
|