Tight Lines Web Editie
Tight Lines Web Editie

Tight Lines December 2002


Home
Introductie
Deze editie
Voorgaande edities
Tips van Ted
Onze bindpatronen
Contact
 




Kopij naar: w.gaalen@planet.nl

Copyright © 2002 [Weight-Forward]

 
Leuke links

Eerst de complimenten voor onze vernieuwde website. Via www.vliegvissen.nl kom je op de algemene startpagina van vliegvissen. Onze club staat genoemd onder het kopje "Verenigingen". Ik kijk regelmatig op het worldwideweb voor informatie over (vlieg)vissen. Volgens mij is alles wat je wilt er te vinden. Natuurlijk is er veel in het Engels en Duits maar er zijn ook genoeg Nederlandse sites te vinden. En onze sport is doorspekt met Engelse termen dus dat lukt redelijk.

Het mooie van internet is dat er ook veel foto's en plaatjes op staan zodat een eventueel gebrek aan taalvaardigheid hiermee opgelost wordt. Ik zal in dit blad zo nu en dan wat sites noemen die bij mij favoriet zijn. Ik begin met een digitale vliegvisclub waar ik al een tijdje lid van ben. Deze club telt nu ca. 250 leden en groeit snel. Door middel van internet wordt nieuws uitgewisseld. Maar men gaat ook enkele malen per jaar gezamenlijk binden en vissen (Oostvoornsemeer, Veerse meer, Valleikanaal, Noorwegen, Blokkendam enzovoort.) Een zeer actieve club waar ik veel informatie vandaan haal. Kijk maar eens bij www.clubs.nl en zoek dan op vliegvissen. Er is er maar een dus dat kan niet missen. Er zijn trouwens meer visclubs bij clubs.nl. Je kunt zelfs direct zelf een nieuwe club starten. Mijn tweede favoriet ken ik nog maar net. De site heet www.globalflyfisher.com. Alles helaas in het Engels maar een wel heel uitgebreide site. Informatie over knopen, patronen van allerlei vliegen, vices, reels, lijnen, leaders, dubbing, hengelbouw enzovoort enzovoort. Echt een aanrader waar je uren lang in kunt grasduinen. Veel plezier op het net.

Wim Brummer

 

Een lange visdag

Woensdag 7 augustus had ik een hele dag vissen gepland. Alle voorbereidingen waren genomen, alle benodigde vliegen gebonden en de wekker werd op vijf uur in de ochtend gezet.
Toen de wekker ging, ben ik snel opgestaan, beetje water in mijn gezicht gewreven, kleren aan, litertje thee gezet, krentenbollen in de koelbox met wat drinken, hengels en bellyboat in de auto geladen en op weg.
De eerste bestemming was De Haringvliet. Nog één keer naar de strekdam bij Hellevoetsluis om te kijken of er winde, brasem of baars te vangen was. Dit ondanks 5 visloze uren de laatste keer dat ik er was, maar het was waarschijnlijk de laatste keer dat ik en tijd had en dat het mooi weer was voor dit water, dus toch proberen. Onderweg kwam de zon op, een mooie rode bol door de mistflarden. Ik ben onderweg een keer gestopt om foto's te maken van de zon, opkomend boven de weilanden met de nodige grondmist, prachtig gezicht. We hebben een mooi landje als je er oog voor hebt en als je vroeg opstaat natuurlijk.
Bij de strekdam aan De Haringvliet aangekomen, ben ik weer begonnen met wat foto's te maken. Echt schitterend, de opkomende zon, doodstil water, schapen en de dijk. Het water was zo glad als een spiegel, zo had ik dit water nog niet gezien. Ik kende het alleen maar met golven en altijd wind. Je hoort het water ook altijd kabbelen, maar nu, rimpelloos en doodstil.

Ik heb afwisselend met een lange leader en 2 nimfen gevist en met streamertjes om de baars te verleiden. Helaas geen baars en ook geen winde gezien Dat is echt jammer want de windes zijn minstens 40 cm en de baarzen zijn ook 30 +. Het enige wat ik wist te vangen was een 40 + brasem. Ook altijd mooi aan een viertje. Ik denk dat ik me volgend jaar beperk tot het vroege voorjaar op deze plek als de brasem paait.
Om een uur of elf ben ik er mee gestopt. Ik wilde rond 13.00 uur bij de Blokkendam van de Maasvlakte zijn omdat het om 15.00 uur hoogwater zou zijn. In de tussentijd wilde ik wat rondlijken in de Europoort want het barst daar van het (zee)viswater. Het is alleen zo verschrikkelijk groot water met altijd grote blokken beton of glibberige brede dijken, stranden of andere afstandsvreters. Ik voel me altijd erg nietig met mijn vliegenhengeltje en mijn streamertjes. Ook al is het een #8 hengel met een zinkende Rio 150. En zie je een goede stek dan is het meestal link (spekglad wier, golven van boten of keiharde stroming).
Na wat rondrijden en kijken bij een aantal zeevissers ben ik naar de Blokkendam gereden. Daar werd het al drukker er stonden al wat mensen te vissen dus daar moest ik helemaal om heen lopen anders zou ik zeker een ons lood op mijn kop krijgen. Dus bellyboat op mijn nek en wandelen maar, 23 graden C, lekker zonnetje dus na 10 minuten goed op temperatuur.

Ik had voor deze gelegenheid streamers gemaakt met een heleboel wit en zilver en diabolo ogen. Dat zilver had ik gehoord van een Belg die een week eerder, toen ik daar ook was, langs me heen dobberde in zijn bellyboat en 4 zeebaarzen op rij ving. Hij gaf me de raad," veel zilver en wit en goed laten afzinken" .Ik heb dus toen in mijn bellyboat het blauwe bucktail uit mijn streamer zitten bijten om zoveel mogelijk alleen wit over te houden.. Maar nu was ik dus goed voorbereid.

Het was inmiddels wel wat harder gaan waaien, noorden wind dus recht in de binnenzee van de Blokkendam. Als ik heel hard trappelde met mijn zwemvliezen kon ik geholpen door de noorden wind aardig op 1 plek blijven. En dat wilde ik ook wel want het waaide nu echt hard . De golven waren al gauw 50 cm hoog en eerlijk gezegd, dan zit ik niet meer gemakkelijk in mijn bandje. Het op de plek blijven, golven opvangen kost veel energie en aandacht en dat gaat ten koste van mooie worpen tussen de blokken en geconcentreerd keihard binnenstrippen. Ik heb het 1 uurtje volgehouden, toen werd het me te link. Maar...... in dat ene uurtje had ik 2 zeebaarzen te pakken van ongeveer 35cm. Wat zijn dat sterke knokkers, sterker dan forel zou ik zeggen. Schitterende vis met vlijmscherpe stekels die echt kunnen prikken. Prachtige vissen, ze waren dan wel niet zo groot, maar het blijft sensatie , misschien een volgende keer een grotere. (inmiddels heb ik via internet een andere stek door gekregen waar ik ze vanaf de kant kan belagen, dus geen bellyboat-gedoe, dat lijkt me geweldig en ga ik zeker snel een keer proberen). Dus door de harde wind eerder gestopt dan de bedoeling was en terug gewandeld met de bellyboat op mijn rug.
Inmiddels stonden ze aan het begin van de blokkendam mannetje aan mannetje met lood te zwiepen en stond men voor de trailerhelling in de file. Het is echt een hotspot daar. Na wat rondkijken en babbelen met de "lood"collega's op naar het Oostvoornse meer. Is dat niet een geweldig alternatief als het bij de blokkendam niet gaat ?

Het was aan het OM heel erg rustig toen ik rond een uur of drie in het water stapte bij de achterste opgang. Tegelijk met mij liepen 2 wat oudere vliegvissers het water in. Na wat gepraat raden ze me aan om het droog te proberen, "dat was toch immers het mooiste, er zaten insecten in de lucht en de nimf zou toch maar vastlopen in het wier".
Zo gezegd zo gedaan. Een mooie zwarte vlieg aan de extra sterke en lange 18/00 tip en afwachten maar. Dat is voor mij het moeilijkste van vliegvissen en zeker op het OM. Afwachten, niets doen, de vlieg gewoon op de stroom of wind zachtjes laten driften. En dat is moeilijk als je in je waadpak in het water staat. Zittend niets doen gaat volgens mij beter. Staand ben ik altijd geneigd om toch wat aan de lijn te gaan strippen of anderszins te gaan klooien. Niet doen dus, gewoon afwachten. Nou het barstte van de vis. Ik heb er heel wat van een 50 centimeter groot voorbij zien komen, zien "head en tailen", een keer met heel veel kabaal op mijn vlieg zien storten en zelfs rustig naar de vlieg zien zwemmen en dan gedecideerd weer zien omdraaien. We hadden er alle drie last van, dus het lag niet aan mij. Helemaal gek word je daarvan, maar het blijft heel erg spannend.
Op het laatst ga je het toch proberen met een nimfje, met een streamertje, strepen trekken met een mudlertje, maar ze pakten helemaal niets terwijl ze er toch zaten en volgens mij ook aasden. Ik heb weleens gezegd als je in het OM een forel tegenkomt dan pakt die alles wat je hem voorzet, nou vergeet het maar. Maar het was wel heerlijk, nu lekker uit de noorden wind, in de middagzon tot je dijen in het koele water en vis in de buurt. En heel erg stil. Om een uurtje of zeven ben ik er mee gestopt, wat gedronken en moe maar voldaan naar huis gereden. Ik had die dag echt weinig gevangen, 3 vissen, maar het was toch een schitterende mooie dag. Wat hebben wij geluk met al die variaties in viswater, van zoet, brak tot zout, van kilometers breed, tot binnenzeetje tot polderslootjes van 50 cm diep tot plassen van 40 meter diep, van stilstaand tot keihard stromend.

Nu nog een keer zeebaarzen vanaf de nieuwe stek en dan wordt het al weer september, tijd om het met de nimf in de polder te proberen en voor we het weten lopen we weer te snoeken in de polder met regenpak en ijsmuts.

Wim Brummer

 

Zondag 15 september


Opgestaan, naar de weersverwachting op teletekst gekeken. Nazomerse dag, 40% kans op regen, max. 18°. Vis weer dus. Peter gebeld of hij ook zin had een paar slootjes in Zoetermeer uit te proberen maar helaas, hij had andere verplichtingen. Dus om 12.30 uur tegen mezelf gezegd: een mens moet bewegen" en de fiets gepakt. 2 klittenbandjes aan het frame, hengel in 2 delen er langs. Dat is makkelijk uitklappen en vissen maar. Zo gezegd zo gedaan. Even dikke trui pakken, zal wel fris zijn aan het water en weg…

Bij de Voorweg ter hoogte van het sprinterstation zag ik een hoop flinke voorns dus redtag er voor maar ze hadden totaal geen interesse. Leuk, heb ik weer. Na een half uur maar besloten er een nimf aan te hangen, fazanttail met pauwefiber en als kopje fazantenveerstrip met gele dubbing er onder. Het geheel geribd met koperdraad. Doordat ik een polaroid zonnebril op had kon ik goed zien wat er in een sloot gebeurt. Alsof die krengen al een maand niks meer te vreten hebben gehad. De ene na de ander en allemaal minstens 20cm. Streepje op het handvat van mijn hengel, 20cm. 25 en 30cm op de blank. Bij die laatste komen er niet zoveel. Lengte tot aan het verkasoog 27cm. Want als je vis vangt is deze in gedachte meestal groot tot dat je hem meet, dan is het maar 20cm. Toch een flinke vis. Het is haast niet meer leuk als het zo makkelijk gaat, dus een honderd meter verder gefietst en daar bij een brug hetzelfde liedje. Alleen waren het deze keer alleen maar blieken en honderd meter terug alleen blankvoorns.
Weer verder achter dorpsstraat, weer vissen. Daar zag ik wat kleine snoekjes, 10 tot 30cm. Ach, even proberen met drie streamers, 2, 4 en 8cm op rij. Ook deze minisnoekjes waren in een vreetbui. Klinkt leuk om te zeggen dat je achter de dorpsstraat tot aan het "Mormonen Paleis" zo'n 18 edele rovers hebt gevangen. Helaas was de grootste hooguit 35cm maar ja, leuk. Laatste stukje Voorweg tot aan de Zegwaardseweg, Stond langzaam weg te smelten. Het KNMI zat er weer volledig naast, in het zonnetje was het dik 25°. Dus trui achter op de fiets gebonden en lekker doorgaan met vissen. Tot en met het eerste stuk van de Zegwaardseweg het zelfde laken een pak, minsten 20cm en iedere worp raak. Het is dan haast niet meer leuk! Terwijl je een paar weken ervoor op een avond 2 uur staat te klooien om er 2 visjes van +/- 8cm er uit te krijgen, dus daar alleen nog maar overdag vissen.

Het volgende stuk Zegwaardseweg tot de kruising Ruimtebaan. Ter hoogte van Palenstein een stuk of 5 kapitalen ruisvoorns 27cm en 27cm + gevangen met een dikke rug. Echte grote jongens dus. Stukje verder wat baarzen 20+ en net voor de kruising jawel, een karper. Heel fijn als je geen schepnet bij je hebt. Dus tot aan mijn knieën nat, je moet toch wat om zo'n beest te landen. En je hebt opeens een hoop belangstelling om je heen, waar ik niet op zit, sta te wachten maar ja het is niet anders. Meetlint erbij en ja, 62cm. Mijn bede omhoog, als het niet anders kan liever geen karpers meer of een flink stuk kleiner graag. Wat een topdag! Van de kruising Ruimtebaan tot aan Benthuizen, ze rijden de vouwen uit je broek, maar het barste er van de vis. Wat hebben die vissen toch vandaag, willen ze allemaal mijn vliegen eens proeven, ja dus.

Ik begin dan een beetje arrogant te worden dus tegen mezelf: even die sloot waar Gert-Jan het over heeft aan de Ruimtebaan en verder Noordhove in richting gemaal. Op die brug staan kijken, in eerste instantie zag ik alleen maar kleine visjes tot +/- 15 tot 20cm. Ik ging steeds meer grote vis zien. Het is dus echt waar. Een stukje verder Noordhove in mijn fiets neergezet en even proberen! Bam, weer zo'n etter, Jawel karper op redtag. Hij/zij was een stuk kleiner +/- 30cm en gedroeg zich netjes (Bede verhoord en dat voor een Atheïst) hoefde dus niet mee te lopen.
Aan de overkant zaten een paar mannen in een tuin met een feeder denk ik. Ik had hem er zo snel uit dat ze het niet eens is opgevallen. Ik zag een schooltje van 12 blankvoorns 11 twee keer gevangen, allemaal 27+, wat een dag. Daar kwamen een paar kinderen aan en vroegen of ik al wat had gevangen met die zwiephengel. Ik antwoordde, een paar, binnensmonds en onhoorbaar voegde ik er voor mijzelf een paar honderd eraan toe, wat een dag. Wat een wereldsloot. Slingerend door de wijk naar het gemaal bij het clubgebouw. Waar het fietspad over gaat in gras langs het water een berg knolletjes (giebel, wilde goudvis of kleine karpertjes), weet niet precies welke het waren, gevangen in de tijd van 3 shagjes, half uurtje aan fazanttail +/- 25 stuks. Geweldig, wat een sport geven die beestjes +/- 20cm. Om de Noord A heen tot aan de Ford garage. 2 keer een kwartier gevist. Ik werd gek, iedere worp raak. Door gaan naar het Buitenwegpark en over de Meerzichtlaan naar huis. Ik keek op mijn horloge, 20:15 uur, het begon al te schemeren. Ik was de tijd totaal vergeten, uit gewoonte door het vissen en fietsen, terwijl ik om 18:00 uur met iets leuks had afgesproken, even gebeld het werd me niet eens kwalijk genomen. Wat een dag. Ik hoop dat ik nog eens zo'n superdag heb en binnen een tijdsbestek van een jaar of 5. Dit had ik nog nooit meegemaakt.
Wel eens goed gevangen op een dag, maar nog nooit zo.

Mark Bouman.

 

90 PLUS low budget vliegvis en vliegbind tips (vervolg)


Dit is het vervolg van de 90 "low budget tips voor vliegvissers". De tips zijn merendeel verzameld door Erik van den Hoek. Hij is een van de meest actieve leden van de digitale vliegvisclub waar ik elders in dit blad over schrijf. Zijn "nickname"op de club is erikdennoorman. Hij weet enorm veel van vliegen en vissen en staat veel leden met raad en daad bij. Ik stel voor dat we de 90 tips snel vol maken tot 100 tips. Als je er een weet, meld je die maar aan mij.

Wim Brummer

40) Duurzaamheid van lijnen kunt u overigens verlengen door de lijnen welk u lange(re) tijd niet gebruikt schoon te maken en op een oud fietswiel te spoelen en droog en donker op te slaan. Sommige uitgedroogde lijnen zijn op te knappen met permaplast, een weekmaker die de lijn weer soepel maakt.

41) Van een oude skistok is zonder al te veel fantasie een prima waadstok te maken. In Noorwegen zie je ze dikwijls zo staan vissen ! Altijd beter dan onderuit te gaan en de inhoud van uw visvest stroomafwaarts te zien gaan.

42) Prima beetverklikkertjes voor bij het nimfvissen zijn te maken van een stukje wol dat u simpelweg boven op de leader knoopt. Een stukje polywing is nog beter en drijft bovendien geweldig goed. Met wat handigheid maak je ze heel professioneel !

43) U hoeft geen hoed op van honderden pieken. Een simpel (reclame) petje bedekt uw hoofd evenzeer tegen de zon. Met een grote klep is zelfs prettig als de zon uw ogen prikkelt. Het maakt de vis niet uit wat u op uw hoofd heeft. ( oordeel zelf maar )

44) Gaat u snoeken dan kan een klosje staaldraad en wat handigheid u veel betere en goedkopere onderlijnen verschaffen dan zo'n zakje van 3 stuks waar u net zo veel voor neer telt. Ook bij hobbywinkels te koop als jewelery wire. Eveneens in geplastificeerde uitvoering. Zo maak je zelf die ideale snoek leaders die toch al niet bestonden.

45) Wist u dat als u nog ergens een mooie snoekbaarshengel op zolder heeft liggen dat juist daar vaak een mirakelse vlieghengel van (om) te bouwen is ? Zelf doen is nog leuker dan laten doen en bespaart bovendien centjes !

46) Je hoeft niet van elke hengelsportvereniging lid te zijn om hier en daar in den lande te kunnen vissen. Neem de moeite eens om te kijken of er voor die ene keer niet gewoonweg een dagvergunning te regelen is. Ook is het soms zo dat u met iemand, als introduce, gratis mee mag vissen. Ook de grote vergunning moet u maar eens (kostenloos) aanschaffen als u die nog niet heeft. Vissen in topwater als bijv. het Oostvoornse meer kost u met die grote vergunning helemaal NOPPES.

47) Goudkopjes zijn ook te maken van uit doosje goedkope loodhageltjes. Knijp ze op uw haak. Een potje (humbrol) hobby-verf maakt ze goud, zilver, koper, zwart etc.
Wat u maar wilt !

48) Van gootsteenkettingkjes zijn talloze oogjes voor eveneens talloze streamers te binden.

49) Soms bent u genoodzaakt om een duurde(re) skin te kopen. In dat geval kunt u tegenwoordig ook halve skins kopen of, een hele aanschaffen en met uw maat delen. (Heeft u een onbetrouwbare maat dan is het zaak af te spreken dat de gene die de skin doorsnijdt de laatste keuze uit de twee helften heeft. Wedden dat ie precies mikt !?)

50) Verf je eigen materiaal. Met een paar kleuren Veniard verf ( kun je heel lang bewaren) kan je allerlei materiaal prachtig kleuren. Zo kun je van 1 wit konijnenvel bijvoorbeeld allerlei kleuren zonkerstrips maken. Geldt natuurlijk ook voor veren etc.

51) Maak je eigen leaders. Getrokken leaders zijn zeker niet beter dan zelf geknoopte maar wel meer dan 10 x zo duur ! Voor getwijnde leaders is de verhouding nog erger ... Zelf twisten kan heel goed. Hoe u dat moet doen vindt u op onze digitale club.

52) Rolspelden voor je vest: Op skivakantie krijg je die dingen gratis bij je skipas. Ga je zelf niet op de latten vraag het dan aan vrienden die wel gaan !

53) Dure hengelkokers: Op de bouwmarkt koop je een eind PVC met twee schroefdoppen en je bent voor een paar gulden klaar. Zeer aan te bevelen bij verre ( vlieg) reizen.

54) Mooi houten netje: Haal de bespanning uit een oud tennisracket ( rommelmarkt). Je kunt voor weinig een kant en klaar netje kopen dat je in de racket bevestigen. Daarna de steel even modificeren en voila !

55) Wordt lid van een Vliegvisvereniging of club. Met elkaar kun je veel materialen en dus ook kosten delen. Geregeld heeft er iemand b.v. een bontjas uit een erfenis te verdelen, Mooie nerts zonkertjes ! Maar ook voor kennisoverdracht zeer aan te bevelen. Een gezamenlijke binddag is reuze gezellig en je steekt er meer van op dan zelf te blijven prutsen.

56) Imitatiebont is momenteel helemaal "in" Stoffenhandels verkopen de meest exotische soorten en kleuren. Een stukje "polafibre" van 10x20 cm kost in de hengelsport al gauw 14,95. Voor het zelfde geld heb je een vierkante meter van het zelfde spul bij de stoffenhal.

57) Elk patroon binden met een andere kleur binddraad houdt in dat u tientallen klosjes zou moeten bezitten. Het enige dat je uiteindelijk nog van die binddraad ziet is het kopje van de vlieg. Wilt u het perse toch in de "juiste" kleur dan gewoon met en drupje hobbyverf ( humbrol) aantippen en hoeft u meteen niet meer af te lakken. Zo kunt u het in het vervolg met een enkele kleur binddraad af. Door de verfjes te mengen maakt u praktisch elke kleurnuance mogelijk. Extra tip: maak eerst een zwik vliegen, daarna in een keer aflakken. Voorkomt u uitgedroogde verf en dergelijke.

58) Dubbingnaalden zijn te maken van een stukje hout en een naald. Gaatje in de kopse kant boren, naald er met wat epoxy (of secondenlijm) in lijmen.

59) Plak een stukje Velcro ( zijde met haakjes) op een plat stokje (ijslollie) en je hebt het beste gereedschapje om gedubte vliegen er ruiger uit te laten zien.

60) Van een paperclip is een prachtige dubbingtwister te buigen

61) Om onderwol te verwijderen uit bijv. hertenhaar zijn er (dure) kammetjes te koop. Dezelfde kammetjes zijn stukken goedkoper bij een dierenspeciaalzaak. Vragen naar een vlooienkammetje…

62) Van het antistatische materiaal waarin computerprintjes bewaard worden kan men prachtig mooie vleugeltjes maken voor bijv. Bibio's en steenvliegen.

63) Van een metalen kleerhangetje is een parachute-tool te buigen. Vastzetten op je vice met een slangenklem.

64) Kijk voor tippetmateriaal eens bij de "gewone" merken die niet specifiek voor vliegvissen worden verkocht. Meestal 100 meter voor de prijs waar je anders 25 of 30 meter voor koopt. Prima is bijvoorbeeld Tectan van DAM. Maar zo zijn er vast meer voorbeelden.

65) Dure tubetjes met (zogenaamd) speciaal vet om je reel mee te smeren zijn prima te vervangen door een universeel smeervet dat je bijv. bij de automaterialenhandel koopt.

66) Wilt u perse bereikbaar blijven dan in het verrekte handig uw telefoontje in een afsluitbaar plastic zakje meer te nemen. Wilt u ook nog kunnen praten door het ding gebruik dan………een condoom ! Knoopie d'r in en klaar is klara..

68) Leer whipfinishen met de hand. Bespaart de aanschaf van een gereedschapje en bovendien hoefje nooit meer te zoeken. " altijd bij de hand !"

69) Foam voor het maken van miertjes e.d. is bij de hengelsportzaak al gauw een tientje voor een klein stukkie. U koopt voor het zelfde geld een isolatiemat ( genoeg voor een paar mensenleven aan miertjes binden) bij een kampeerzaak. Gemaakt van........het zelfde goed drijvende zwarte foam......jawel.

70) Door touw dat gebruikt wordt om pakketten en verhuisdozen bij elkaar te binden uit te pluizen zijn prachtige snoeksteramers te maken. Meestal in wit, soms echter ook in oranje uitvoering !

71) Van kunststof schaaltjes waarop dikwijls vleeswaren verpakt zijn zijn prima vleugeltjes te maken die bovendien goed drijven. Sier er uw eendagsvliegimmitaties (spinners) eens mee op. Met watervaste viltstift kan je er elk gewenst patroontje op aanbrengen.

72) In plaats van een peperduur stukje "boobynet" kan je uit een oude panty honderden boobies maken. Uit grof piepschuim zijn allerlei maten bolletjes te halen.

73) Inpakmateriaal waarin bijv. stereoapparatuur geleverd wordt geeft goed materiaal voor thoraxjes voor uw nimfen.

74) Vraag via het internet eens van die gratis catalogi aan van hengelsportmerken. Zo staat die van Loomis bijvoorbeeld telkens weer vol met waardevolle tips.

75) Nog een stukje gele of feloranje backing over ? Maak hier eens de lijfjes van voor uw (IJssel) fluornimfjes. Zien er beslist gelikt uit !

76) Bewaart u uw leaders eens in zo'n mapje waar zakenlui hun visitekaartjes in hebben. Met een beetje mazzel krijgt u zo'n mapje als relatiegeschenk. Ook zijn dergelijk mapjes (bij uw bank bijvoorbeeld) verkrijgbaar voor pasjes en creditcards.

77) Een stuk van 10 cm. binnenband van een fiets zorgt er kostenloos voor dat uw gekrulde leader ( even strak er doorheen trekken) weer als een streep op het water ligt

78) Een rolletje backing is niet goedkoop. Een klos vliegerdraad ( dun en beresterk) is aanmerkelijk goedkoper en....zeg nou eens eerlijk: Hoe vaak gaat uw backing er uit ?

79) Staartjes voor eendagsvlieg, u weet wel van die lange dunne. Sommige ( juist die goedkope !) verfkwasten met syntetische haren zitten er barstensvol mee............

80) Nog een waadstoktip dan. Van een uitschuifbare bezemsteel is er ook eentje te maken die aan alle eisen voldoet. Die van Formido kost een joetje !

81) Leaders en shootingheads zijn ook al makkelijk en overzichtelijk in CD(rom) hoesjes, en dan de zacht-plastic etuis, te bewaren.

82) Wel eens lijfjes voor nimfen gemaakt van een stukje smal afgeknipt isolatietape? Het spul plakt mirakels, is makkelijk te verwerken en ziet er goed uit. Ik maak er steevast mijn zwarte steenvliegen mee. In div. kleuren ( ik kick op de zwarte !) te koop en waterdicht !

83) Om diepgehaakte streamers uit de bek van een snoek te halen heb je iets nodig om die bek open te houden. Goedkoop en uitermate visvriendelijk is een schuurkurk. ( Gamma, Karwei en dergelijke bouwmarkten) de smalle kant voor de kleiner exemplaren en de brede kant voor de jetsers. De snoek zet haar vele tandjes in de kurk zodat je, zonder gevaar voor eigen ledematen aan de slag kan met telefoontang (!) of arterieklem. Volgens mij ook de enige bekkensperder die als je 'm laat vallen gewoon blijft drijven.

84) (drift)Ankertje vergeten met belleyboaten ? Kan verrekte lastig zijn. Vul dan een 1,5 liter frisdrankfles met fijn grind. Touwtje om de hals ( van de fles !!) en klaar is Kees. De fles thuis volgieten met beton en je hebt een ankertje in reservedepot liggen.

85) Streamers voor snoek hebben veel te lijden. Zelfs bij gebruik van dik en sterk binddraad kunnen ze door de vele tandjes aardig beschadigen. Aflakken moet dan ook zeker goed gebeuren. Stop een flesje goedkopen blanke nagellak ( droogt snel en is sterk ) in uw jas om er eventuele noodreparaties mee te kunnen uitvoeren. Even blazen en droog ! Kan je lekker doorvissen met je favoriete streamer zonder dat ie spontaan uit elkaar gaat vallen.

86) Op struintocht in b.v. de polder kan je je streamers makkelijk en veilig bewaren in een brillenkoker. Altijd beter dan een flinke haak in je kleding of vingers. Trouwens ook slim voor in de bellyboat wil je niet vroegtijdig leeglopen………

87) Een goed alternatief voor de peperdure haken waarop je geacht wordt klinkhamers te binden is de Gmakatsu F-22 in de maten 10, 6 en 8. ik betaalde bij Peeters iets meer dan 3 euro voor 25 stuks. Zou de vlagzalm er erg in hebben ?

88) Speciale out-door zaken verkopen thermo-ondergoed voor weergaloze prijzen. Stap eens een gereedschapzaak of bedrijfskledingwinkel binnen en vraag naar doorwerkkleding. Als een bouwvakker of wegarbeider er warm in blijft waarom een vliegvissen niet ? Door de, in verhouding, belachelijke prijs zult u niet lang hoeven twijfelen.

89) Sommige gebroken vliegenlijnen zij goed te repareren door de binnenmantel bloot te leggen en deze met een dunne naald in het andere stuk te verwerken. Doe dat vanuit beide zijdes en na toevoeging van een drupje secondenlijm tegelijk aantrekken. Restjes met een levengevaarlijk scherp mesje wegsnijden. Eventueel even aansmeren met wat hard pvclijm voor een mooi glad resultaat.

90) Dit is wel een heel bijzondere tip. Je weet dat je vliegen kunt drogen met speciaal poeder, amandou en nog wat van die artikelen. Vooral in zout water van belang omdat anders je haken wegroesten en je vieze bruine vlekken in je vliegendoos krijgt. Onthutsend was het te zien hoe een ervaren zoutwatervliegvisser te IJmuiden zijn vliegen snel en effectief droogde met………..en nou komt ie: Een inlegkruisje!! Verder commentaar lijkt me overbodig Tot zover de bijna HONDERD low-budget vliegvis en vliegbindtips. Ik hoop dat er mensen zijn die er wat mee kunnen. Iedereen die eraan meewerkte bedankt ! Heeft u ook nog een dergelijke tip ? Email 'm dan naar mij ( hoeke59@hotmail.com) Wellicht dat we ooit aan de tweehonderd tips komen ! De allerlaatste tip die ik u wil geven staat niet in het bovenstaande rijtje. Het is dan ook niet zo zeer een tip voor de specifieke vliegvisserij. Meer een algemene tip die echter toch de moeite waard is te vermelden. Laat u de kop niet gek zeuren over alles wat je "zou moeten hebben" om "gelukkig" te zijn. Geluk is een begrip dat soms in een heel klein hoekje zit.


Vissen op het eendenmeer (Belgie)


Lang had ik er naar uitgekeken .Een dag met Albert ,Wim en Fredje vissen in Belgie. Eindelijk was het dan zover . De wekker de vorige dag op half vijf gezet. Vliegendozen gevuld, spullen in orde gemaakt, eten en drinken geregeld. Niets stond een glorieuze overwinning in de weg. Nee, we lusten de concurrentie rouw. Ik zag de bokaal al in de vitrine kast staan. Niets hadden we aan het toeval overgelaten. Alleen het weer kon nog roet in het eten gooien. De forellen hadden geen schijn van kans.

Na een gezellig ritje van een uurtje of anderhalf en een kleine verkenning van de regio van zo'n half uurtje waren we op de plaats van bestemming. Even de hengels op tuigen, ja we gebruikten meerdere hengels de man, minimaal twee met een drijvende en een zinkende lijn. Ook het gebruik van meerdere vliegen aan de leader, maximaal 3 met een maximale grote van 2 centimeter, was toegestaan. Ik had op m'n 8 hengel met de drijvende lijn 2 vliegen zitten een vlo kreeftje met daar achter op 40 cm een floating fry .Op de vijf een intermidiate met een Wooly Bugger met daarvoor een pheasant tail. Op de vier een shuttle emerger. Na de loting bleek dat wij gelukkig met z'n vieren naast elkaar konden vissen. Ik met Fred en Albert met Wim.

We begonnen tegen de wind in. Aangezien dat gelijk ook meestal de kant is waar de meeste vis zit kon ons zelfvertrouwen niet meer stuk.Voor de zekerheid de schepnetten binnen handbereik en de registratie paperassen in de aanslag. Er zou waarschijnlijk heel wat afgestreept moeten worden. Het waaide behoorlijk dus de acht maar gepakt. Even de lijn op lengte gebracht en met een fikse laatste strip het hele zwikkie richting de overkant gemieterd, hoewel? Ik weet niet waar het mis ging maar ergens haperde iets.
Na amper 10 meter door de lucht gevlogen te hebben lag de hele handel op een hoop in het water. Kom op, kan iedereen gebeuren dacht ik nog. Even snel weer binnen strippen en nog maar eens proberen. Nou dat nog maar eens proberen heb ik er de hele dag lekker in gehouden. Gloeiende gloeiende. Of we stonden vijf meter voor de bomen te vissen of de wind pal tegen, tot je knieën in de bramen struiken of achter een riet kraag en regenen de hele dag door zowat je zou er moedeloos van worden. Ieder ander had zijn hengel al in de wilgen gehangen .Of over de knie gelegd. Maar nee, niet wij bikkels. Van onze lippen geen onvertogen woord. Geen wanklank, niets. Ook niet na drie keer op rij in de populieren achter mij. Nee ik had immers mijn huiswerk gedaan van iedere vlieg minimaal 5 in de doos, 5 kilometer fluo carbon in de rugzak. Eten, drinken, alles binnen handbereik.
O jee weer in de knoop, fluks de hele handel afgeknipt 3 nieuwe vliegen er aan en daar gingen we weer. Ik werd er handig in {nou ja, in dat knopen dan} Ook mijn handlanger Fredje. Dat ie z'n stripmandje thuis had laten liggen en daardoor regel matig wat grond begroeiing {Bramen struiken} ontwortelde met zijn nieuwe vliegenlijn. Geen wanklank. Vier keer op rij in, achter om en door het hek dat achter hem stond, alleen maar positieve geluiden. Ook Albert en Wim lieten zich van hun beste kant zien. Zo had onze Wim zijn tweede hengel al halverwege de tweede manche afgetuigd .Hij had geen extra back up nodig. Nee, dat zou onsportief zijn ten opzichte van de toch al in het nadeel verkerende Belgen. Ikzelf had ook al wat vliegen van de leader verwijderd dit om de tegenpartij niet gelijk op een onoverbrugbare achterstand te zetten. Niet omdat het toch wel een hoop werk was om de hele zooi ieder uur 6 keer op nieuw in orde te brengen. Als je ons viertjes zo van een afstandje zou observeren zag je onmiddellijk dat daar vier doorgewinterde crack's aan het werk waren, mannen van het eerste uur zullen we maar zeggen.

Wat er ook gebeurde, die ene aanbeet gemist, haak in de hand, vlieg verspeeld, we zongen de hele dag door. Afijn wat vliegt de tijd als je schik hebt. De score rond een uur of vier in de middag, Fred twee forellen, Albert 0, Willem 0 en Ted eveneens 0. Vlak voor de eindstreep om zo'n uur of vijf toen we de kantine passeerden, kon het team van Albert en Wim de verleiding van een alcoholische versnapering niet weerstaan en doken zij beide het locale horeca leven in zullen we maar zeggen. Tien minuten daarna stortte ook ik in en net toen ik aan Fred wou vragen of het niet verstandiger was om alvast maar in te pakken kwam hij mij in een drafje voorbij. Ook hij zag waarschijnlijk in dat als we ons nu niet snel een paar pilzen tot ons namen we de achterstand nooit meer in zouden lopen op Wim en Albert. Zo te zien viel de schade bij binnenkomst aardig mee.
Na een half uur stevig door hijsen gingen we weer gelijk op. Hierna pakte Guido Vink de mike en werd een aanvang gemaakt met de prijs uitreiking. Albert en Wim gingen voor de vliegen reels, Fredje en Tedje voor de vliegenlijnen. Hierna nog een praatje en een pilsje. En op de terugweg nog even een vorkje geprikt. Al met al een zeer geslaagde dag. Zeker voor herhaling vatbaar. Al was het alleen maar om nog eens revanche te nemen op de tegenpartij. Want de volgende keer zullen ze er zeker van lusten. Wat ik je brom!!!