İmam Hatip Lisesi    

Menü
    Ana Sayfa
    Fiziki Durum 
    Okutulan Dersler
    Personelimiz
    Sosyal Faliyetler
  •  İletişim  

Ziyaretçi Sayımız

Counter


 

Tire İmam Hatip Lisesi __ İZMİR  

 

___

       Tire İmam Hatip Lisesi 1975 yılında ortaokul kısmının açılmasıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamıştır.1978 yılında da lise kısmı açılmıştır.Daha sonra l997-1998 öğretim yılından itibarensekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasıyla beraber orta kısmına öğrenci alınmamaya başlanmışve lise kısmı hazırlık üstü üç yıl olarak eğitim ve öğretimi sürdürmeye devam etmiştir.

      Lise kısmında okutulan dersler ağırlıklı olarak genel kültür dersleridir.Bunun yanında meslek dersleri okutulmaktadır.Öğrencilerimiz normal  liselerden mezun olan öğrenciler seviyesine uygun bir müfredat programı çerçevesinde yetiştirildiklerinden üniversitelerin her çeşit fakülte ve yüksekokullarına girebilme yeterliliğine sahip olmalarına rağmen  alan uygulamasının başlamasıyla beraber bu imkandan yoksun kaldılar.Halen yürürlükte olan uygulamaya göre ancak İlahiyat Fakültelerine girebilmektedirler.

Diğer fakülte ve yüksekokullara ise ancak yüksek puan almak şartı ve ortaöğretim puanının 0.2 ile çarpımı sonucu girebilmektedir.Bu da onlar açısından imkansız gibi görünen bir tercih.              

       Okulumuz binasının mülkiyeti Tire İmam Hatip Okulu Yaptırma Derneğine ait olup süresiz kullanım hakkı İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmak şartıyla dernek tarafından Milli Eğitim Bakanlığına verilmiştir.       Bina 16 derslikli Tip Projeye göre inşa edilmiştir. Okul binası 7580 m2 arsa üzerine kurulmuş olup 966 m2 oturma alanı,iki bitişik blok ve dört kat konumundadır.Binanın üst katı Devlet Parasız Yatılı Pan-siyonu olarak öğrencilerin hizmetinde kullanılmaktadır.Bina inşaatının bitiş tarihi 1981 yılıdır.

       Sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasıyla beraber öğrenci sayısı 41 ile en düşük seviyeye  20012002 Öğretim yılında inmiştir.Buna rağmen 2002-2003 öğretim yılında kayıtlarda bir önceki yıla göre %100 oranında bir artış gözlenmiştir. 2002-2003 öğretim yılında 40 yeni kayıt yapılmıştır. Halen devam eden öğrenci sayımız 64 e ulaşmıştır

 ® copyright 2002 Web Design gitaristan.com