Vernon Huber, son of Herbert Oliver and Nellie Viola (Davis)Huber.

Son Vernon Huber b. 28 August 1899, Philadelphia, Cass Co., Illinois d. 17 June 1969, Los Altos, Santa Clara Co.,California Burial Golden Gate N.C, San Bruino, California (Plot 2B 3430B) m. 07 December 1927, Springfield, Sangamon Co., Illinois Wife Ida E. Brown b. 03 April 1899 d. 15 January 1978, La Jolla, San Diego Co., California Burial Golden Gate N.C, San Bruino, California (Plot 2B 3430B) Same grave as husband. OFFICAL U.S. Navy Biography REAR ADMIRAL VERNON HUBER, U. S. NAVY RETIRED Vernon Huber was born in Philadelphia, Cass co., Illinois, on 28 August 1899, Son of Herbert Oliver and Nellie Viola (DAVIS) HUBER. He graduated from Springfield High School in Springfield, Illinois and was appointed to US Naval Academy from the 21st District of Illinois on 17 July 1918. He graduated with the Class of 1922 and was commissioned as an Ensign 3 June 1922. Vernon HUBER married Ida E. BROWN in Springfield, Illinois on 7 December 1927. He was advanced to rank of Captain on 15 May 1943. On 1 July 1953, he was transferred to the Retired List of the Navy with the rank of Rear Admiral on the Basis of combat awards. On 17 June 1967 at Los Altos, Santa Clara Co., California, Rear Admiral Vernon HUBER died of a Cerebral Hemorrhage and is buried in the Golden Gate National Cemetery, 1300 Sneath Lane, San Bruno, California 94066, Grave 2B 3430-B. His wife Ida E. (BROWN) HUBER is also buried in the same grave. After graduation from the Naval Academy in June 1922, he was assigned to the USS ARGONNE, Third Naval District. Upon reaching the West Coast, he was transferred to the battleship USS CONNECTICUT, on witch he served until she was decommissioned in September 1922. At that time he proceeded to the Navy Yard, Puget Sound, Washington for duty in connection with fitting out the USS SEATTLE. On board when the SEATTLE was commissioned, 1 March 1922, he served in that cruiser operating as flagship of Commander in Chief, United States Fleet, based at San Francisco, California, until 8 July 1924. Flight instruction at the Naval Air Station, Pensacola, Florida, preceded brief duty aboard the USS LANGLEY and later the USS SOMERS, and on 1 July 1929 he reported to Naval Training Station, Great Lakes, to serve on the staff until 15 May 1931. From June 1931 until April 1934, he served aboard the USS NEW YORK operating with Battle Division 1, Battle Force. He next had a tour of duty at Headquarters, Eleventh Naval District, ending 30 April 1936 at which time he reported to the USS RALEIGH, flagship of Commander, Destroyers, Scouting Force, U. S. Fleet. He served as first Lieutenant and damage control officer of that cruiser from June 1937 until June 1939 during which time the RALEIGH operated in European waters in connection with evacuation of refugees from Spain. He spent one year in the Navy Department, Washington, D. C., with successive duty in the Office of the Chief of Naval Operations, and as aide to the Chief of the Bureau of Navigation. This was followed by duty in connection with fitting out the USS LIVERMORE at Bath Iron Works Corporation at Bath, Maine, and command of the destroyer from her commissioning 7 October 1940 until 4 December 1942. He was in command of the LIVERMORE in the North Atlantic area when the United States declared was on Japan, Germany, and Italy on 8 December 1941. On 7 December 1942, he assumed command of Destroyer Division 26, and in January 1944 was ordered to the Operational Training Command, Atlantic, as Escort Commander. For his services in these several assignments during the period 7 December 1941 to 9 April 1944, he was awarded the Legion of Merit with the following citation: "For exceptionally meritorious conduct……in various capacities in the United States Atlantic Fleet from the outbreak of the war until 9 April 1944. As Commanding Officer of a United States Destroyer, Captain Huber skillfully performed arduous escort duties in the North Atlantic Area and commanded the transport destroyer screen, which vigorously engaged opposing hostile shore batteries during the landing and advance of our troops on Mehdia, Morocco. Serving as Commander of a Destroyer Division from December 1942 until December 1943, he participated in hazardous trans-Atlantic convoy work during a period of intensive submarine activity and also took part in the assault on Licata, Sicily. On completion of duty as Commander-in-Chief, Atlantic Fleet as Escort Commander of large trans-Atlantic mercantile convoys until his detachment from the Atlantic Fleet in April 1944 contributed materially to the success of operations in this area." On 20 April 1944 he reported for duty in the Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department. As special Assistant for Special Studies and Field Inspection, Base Maintenance, He, with other officers, accompanied Assistant Secretary of the Navy John W. Kenney on a tour of the Pacific in October-November 1946. Ordered to duty as Governor of American Samoa, with additional duty as Commander, South Pacific Area and Commander Naval Station, Tutuila, he took the Oath of Office as Governor and assumed command of the designated area and the Naval Station at Tutuila on 21 April 1947. He remained in that assignment until June 1949. In October 1949 he returned to the Office of Naval Operations, Navy Department, where he served until February 1950. He was then designated Chief, Naval Section, Military Assistance Advisory Group, Italy. And served in that capacity until June 1953, when he was relieved of all active duty pending his retirement. In additional to the LEGION of MERIT, Rear Admiral Huber has received the VICTORY MEDAL (Naval Academy 1918); AMERICAM DEFENSE SERVICE MEDAL, FLEET CLASP; EUOPEAN-AFRICAN-MIDDLE EASTERN CAMPAIGN MEDAL; AMERICAN CAMPAIGN MEDAL; WORLD WAR II VICTORY MEDAL; and the NATIONAL DEFENSE SERVICE MEDAL. He was a member of the Masons and the Sojourners. NAVY Biographies Section, OI-440 25 October 1954 Edited and Updated 17 Aug 1998, Richard Callard


Source: Mail address for Mr. Richard Callard E-Mail
Source: DICTIONARY OF AMERICAN NAVAL FIGHTING SHIPS (DANFS) PROJECT
Return to page on Lewis Davis family.
to page on Edward Davis and children
to page on James B Davis
My Home Page.
Home Page.
You are the visitor to my site.
PageCreated by Thomas S. Smith 1