Na voljo so trije moduli za pripravo podatkov in sicer:
Dolo~itev {tevila slojev z geofoni
Dolo~itev kota notranjega trenja in kohezije s pomo~jo
edometra
Dolo~itev kota notranjega trenja in kohezije s pomo~jo
stri`ne preiskav
Dolo~itev {tevila slojev z geofoni
Debelino enega ali maksimalno dveh slojev je mogo~e izra~unati s pomo~jo geoseizmi~nih preiskav. Te potekajo tako, da na znanih razdaljah namestimo geofone in nato izmerimo ~as, ki pote~e med spro`itvijo zvo~nega signala in njegovo zaznavo na geofonih. Za izra~un slojev sta potrebni torej dve vrsti podatkov - razdalje geofonov od centra spro`itve zvo~nega signala in ~asi. Ker gre za relativno kratke ~ase, so ~asi podani v milisekundah (msec).
Ko so podatki podani, program omogo~a dolo~itev enega ali dveh slojev. Re{evanje problema se izvede s prilagajanjem dveh ali treh odsekovnih premic danim podatkom. ^e podani podatki omogo~ajo zajeteje podatkov s tremi premicami, lahko dolo~imo dva sloja, ~e pa se dajo podatki zajeti s samo dvema premicama, pa lahko izra~unamo podatke za samo en sloj. Program poi{~e tri premice s pomo~jo korelacije podatkov na posameznih odsekih in izri{e najoptimalnej{o varianto glede na podane algoritme, ter izpi{e izra~unane globine. Posamezne premice so lo~ene z vertikalno linijo, ki predstavlja mejo med posameznimi hitrostmi. Korekcija rezultatov s pomo~jo premikanja mej med hitrostima; s pu{~icama levo in desno premikamo meji v levo in desno.
Izra~unani debelini slojev (ali ena sama) se izpi{eta na vrhu risbe. ^e so meje definirane tako, da se zahteva izra~un dveh slojev, na ekranu pa so izpisani podatki samo za en sloj (prvi ali drugi), to pomeni, da pri izbrani kombinaciji ni izpolnjeno pravilo v3>v2>v1, kjer v predstavlja hitrost.
Dolo~itev kota notranjega trenja in kohezije s pomo~jo edometra
Neposredno desno ob ikoni NOTEPAD se klikne z mi{ko. Aktivira se okno (obrava se z modro barvo) in vanj se zapi{ejo podatki, lo~eni med seboj z vejico. Ko so podani vsi podatki, se z klikom na ustrezno ikono aktivira podprogram za analizo podatkov, ki ostanejo na ekranu tudi, ko se `e izri{e slika in izpi{eta kot notranjega trenja in kohezija. Vhodne podatke je mogo~e popravljati in tako dobiti ve~ rezultatov, ki se ne shranjujejo avtomati~no na disk. Na sam izra~un uporabnik nima vpliva.
O PROGRAMU PREDPROCESOR MODULI ZA PRIPRAVO PODATKOV B4 in WinWord
DOPUSTNA OBREMENITEV TEMELJNIH TAL
GRAFI^NE PREDSTAVITVE REZULTATOV ANALIZE NAPETOSTI IN POSEDKOV
INTERPOLIRANJE GEOLO[KIH PROFILOV PRI RA^UNANJU POSEDKOV
|