|
Forts.. (3/3)
Kommunisternas brott mot de mänskliga rättigheterna:
I Tyskland bildades på 1920-talet ett nytt parti, "Nationalsocialistiska arbetarpartiet" (NSDAP) med målaren och f d korporalen Adolf Hitler som partiledare.
I Sverige tvingades den 14 maj 1931 regeringen C G Ekman - ledare för "folkfrisinnade partiet" - att använda militär mot en demonstration av strejkande arbetare i Ådalen, varvid fem demonstranter fick sätta livet till. Demonstrationen var en följd av depressionen. Militärinsatsen dikterades av att de strejkande förvägrade träpatronerna den "mänskliga rättigheten" att använda strejkbrytare vid lastningen av pappersmassa.
Den 30 januari 1933 bildade Hitler regering i Tyskland, proklamerade kampen mot "bolsjevismen och kommunismen" för att den utgör ett hot mot de "mänskliga rättigheterna" och friheten. Nazisterna kring Hitler inledde sitt korståg med att anklaga kommunisterna för riksdagsbranden i Berlin den 27 februari 1933 - en brand som de själva hade anlagt.
September 1938 slöt Hitler med Frankrikes premiärminister Daladier och Englands Chamberlain Münchenavtalet om Tysklands annexion av Tjeckoslovakien.
Ett år efter Münchenavtalet, när ingen av Västmakterna hade hörsammat Sovjetunionens vädjan att bilda en allians mot nazisternas annektionspolitik och uppenbara krigsplaner, ingick Sovjetunionen den 23 augusti 1939 ett ickeangreppsfördrag med Tyskland . Ryssarnas motivation var att försöka vinna tid för att kunna förhindra att Tyskland igen skulle påtvinga dem sina "mänskliga rättigheter".
Sverige bidrog samma tid aktivt till förstärkningen av de "mänskliga rättigheterna" genom att kartlägga radikala arbetare, såväl kommunister som socialdemokrater. Man upprättade interneringsläger, införde transportförbud för kommunistiska tidningar, bidrog med mordbrand på kommunistiska tidningstryckerier.
Man tillät tyska trupptransporter kors och tvärs genom Sverige, levererade för Hitlers krigsmaskineri livsviktig malm, utnyttjade från de annekterade länderna deporterade slavarbetare i sin kullagerfabrik i Tyskland - i utbyte mot guld och andra värdesaker som stulits av judar och andra människor som gasats ihjäl i tyska koncentrationsläger eller jagats i landsflykt.
Bäste Lars Leijonborg, i ditt fortsatta värdefulla arbete för att avslöja kommunisternas brott mot mänskliga rättigheter föreslår jag att du tar del av arkiven som SÄPO och IB upprättat till försvar av "demokratin" efter andra världskriget.
Med "antiborgerliga demokratiska" hälsningar
Bror Wennström, Leipojärvi
|
|