Harm reduction

 pristup (pristup smanjivanja štete) zalaže se za realnu procjenu štete koja može nastati za pojedinca i društvo, s obzirom na sve aspekte upotrebe droge. Iako u stručnim krugovima u Republici Hrvatskoj još postoje različita mišljenja kako bi trebalo nazvati takvu djelatnost, engleski termin "harm reduction" je opće prepoznatljiv i prihvaćen.

Kada se govori o smanjenju štete kao posljedice bolesti ovisnosti i rizičnog načina života ovisnika, u prvome se redu, misli na sprječavanje širenja zaraznih, krvlju prenosivih bolesti hepatitisa B, hepatitisa C i HIV-a i AIDS-a. U tehničkom smislu, djelatnosti se sastoje od organiziranja besplatne i anonimne podjele šprica i igala za potrebe intravenskih ovisnika, zaprimanje i uništavanje upotrijebljenih šprica i igala, podjele informativnih materijala ("Kako spriječiti zarazu hepatitisom B i hepatitisom C", "Kako spriječiti zarazu HIV-om i AIDS-om", "Sigurniji način fiksanja", "Siguran sex", "Hepatitis C", "Overdose", itd.), podjele kondoma i savjetodavnim aktivnostima usmjerenim na promjene mišljenja i navika klijenata ciljane populacije - aktivnih intravenoznih ovisnika o drogama.
Harm reduction je prihvaćen u svijetu posljednjih tridesetak godina. Početke takvih programa nalazimo u Velikoj Britaniji, Nizozemskoj, Švicarskoj; da bi danas takvi programi postojali gotovo u svim zemljama svijeta.

Iako se harm reduction uglavnom povezuje s podjelom šprica i igala za potrebe intravenskih ovisnika (tzv. "Needle exchange" programi), harm reduction djelatnosti obuhvaćaju i druge oblike rada, poput: savjetovališta za aktivne intravenske ovisnike, "injecting room" - prostori u kojima ovisnici mogu u čistim i kontroliranim uvjetima uzeti drogu, "drop in" centri - prostori koji su 24 na dan na raspolaganju ovisnicima, u kojima oni mogu pojesti nešto toplo, oprati se, zamijeniti odjeću, skloniti se s ulice, omogućavanje supstitucijske, metadonske terapije - metadonske ambulante, metadonski autobusi i dr.

U Republici Hrvatskoj harm reduction programi su počeli s radom nakon 1996. kada je hrvatski Sabor prihvatio harm reduction djelatnosti kao sastavni dio nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe droga. Prvi harm reduction projekt počeo je radom 1996. u Splitu, udruga "Help". Hrvatski Crveni križ počinje sa svojim harm reduction projektima u Zagrebu, Zadru i Puli 1998., a udruga "Terra" počinje harm reduction djelatnosti 1999. u Rijeci.

 

Back to top

Reference:
www.harmreduction.org
Harm Reduction info
Harm Reduction