Alkohol
  Cannabis
  Ecstasy
  Heroin
  Kokain
  LSD
  Metamfetamini

 


 

METAMFETAMINI
Preuzeto s: www.narkomanija.com

Što je metamfetamin?

 

Metamfetamin je veoma adiktivan stimulans koji optećuje centralni živčani sustav. Ova droga se jednostavno pravi u tajnim laboratorijama od sastojaka koji su jeftini i lako ih je nabaviti. Ovi faktori doprinose vrlo rasprostranjenoj zlouporabi. Metamfetamin se u slengu naziva "Speed", "Meth" i "Chalk". Metamfetamin u formi za pušenje je poznat pod imenom "Ice", "Crank", "Glass" i "Crystal". Metamfetamin je bijeli kristalasti prah bez mirisa, gorkog ukusa, lako rastopljiv u vodi ili alkoholu.

Kemijska struktura metamfetamina slična je strukturi amfetamina, ali ima jače efekte na centralni živčani sustav. Kao i amfetamini, on povećava aktivnost, smanjuje apetit. Efekti metamfetamina mogu trajati 6 do 8 sati. Nakon početnog uzbuđenja slijedi tipično stanje uznemirenosti što, kod nekih pojedinaca, može dovesti do nasilnog ponašanja.

Metamfetamin je stimulans II kategorije, što znači da ima visok potencijal za zlouporabu i dostupan je jedino putem recepta koji se ne može obnoviti. Postoji nekoliko prihvaćenih medicinskih razloga za njegovu upotrebu, kao što je liječenje narkolepsije, smanjene pažnje i, za kratkoročnu uporabu, liječenje gojaznosti; ali upotreba metamfetamina u medicinske svrhe je vrlo ograničena.

Kako se metamfetamin koristi?

Metamfetamin se proizvodi u više oblika i može se pušiti, ušmrkavati, uzimati oralno ili intravenozno. Droga mijenja raspoloženje ovisno o načinu uzimanja. Odmah nakon pušenja droge ili intravenoznog ubrizgavanja, korisnik doživljava intenzivno uzbuđenje ili "flash" koji traje nekoliko minuta i smatra se izuzetno ugodnim. Ušmrkavanje ili oralno uzimanje stvara euforiju, ali ona nije intenzivna. Efekti ušmrkavanja traju 3 do 5 minuta, dok oralno uzimanje stvara efekte koji traju 15 do 20 minuta.

Kao i ostali stimulansi i metamfetamin se koristi po principu "dizanja i spuštanja". Tolerancija na metamfetamin se javlja u roku od nekoliko minuta što znači da ugodni efekti nestaju prije nego što razina droge u krvi znatno opadne stoga korisnici nastoje produžiti stanje ugode ponovnim uzimanjem droge. Osamdesetih se počeo koristiti "Ice", metamfetamin pripremljen za pušenje. "Ice" je veliki, obično providni kristal visoke čistoće koji se puši poput crack kokaina. Efekti pušenja mogu trajati 12 i više sati.

Koji su kratkoročni efekti zlouporabe metamfetamina?

Kao jak stimulans, metamfetamin, čak i u malim količinama, može povećati budnost i psihičku aktivnost, te smanjiti apetit. Oni koji su pušili ili ubrizgavali metamfetamin opisali su stanje pod njegovim utjecajem kao kratko, intenzivno uzbuđenje. Oralno uzimanje ili ušmrkavanje stvaraju duže stanje ugode mjesto uzbuđenja, koje, kako neki kažu, može trajati i pola dana. Smatra se da i uzbuđenje i stanje ugode nastaju kada velike količine dopamina dođu do dijela mozga koji regulira osjećaj zadovoljstva. Metamfetamin je toksičan i velike količine mogu dovesti do grčeva, kao i do veoma visoke temperature, što može uzrokovati smrt.

Koji su dugoročni efekti zlouporabe metamfetamina?

Dugoročni efekti zlouporabe metamfetamina mogu biti veoma štetni, uključujući i ovisnost. Ovisnost je kronična, recidivirajuća bolest koju karakterizira kompulzivno traženje i uzimanje droge praćeno funkcionalnim i strukturalnim promjenama u mozgu. Osim ovisnosti, kronični korisnici metamfetamina mogu pokazati simptome koji uključuju nasilno ponašanje, anksioznost, konfuziju i insomniju. Mogu imati psihotične epizode, koje uključuju paranoju, zvučne halucinacije, promjene raspoloženja i halucinacije.

Prilikom kronične uporabe razvija se tolerancija na metamfetamine. U pokušaju da intenziviraju željene efekte, korisnici mogu uzimati veće količine droge, mogu je uzimati češće ili mijenjati načine njenog uzimanja.

Po čemu se metamfetamin razlikuje od drugih stimulansa?

Metamfetamin je psihostimulans, kao i još neke droge koje se zlouporabljaju, među kojima su amfetamini i kokain. Znamo da je metamfetamin strukturološki sličan amfetaminu i neurotransmiteru dopaminu, ali je veoma različit od kokaina. Iako ovi stimulansi imaju slične bihejvioralne i fiziološke efekte, postoje velike razlike u osnovnim mehanizmima njihovog djelovanja na živčane stanice. Ipak, metamfetamin, kao i kokain, potiče akumulaciju neurotransmitera dopamina, i izgleda da ta pretjerana koncentracija dopamina stvara stimulaciju i osjećaj euforije koju doživljavaju korisnici. Za razliku od kokaina, koji se brzo uklanja i gotovo potpuno metabolizira u tijelu, metamfetamin duže djeluje i veći postotak droge ostaje nepromijenjen u tijelu. To znači da metamfetamin ostaje duže u mozgu, što dovodi do produženih stimulativnih efekata.

IAKO SU I METAMFETAMIN I KOKAIN PSIHOSTIMULANSI, MEĐU NJIMA POSTOJE RAZLIKE.


 

METAMFETAMIN KOKAIN
proizveden u laboratoriji potiče iz biljke
pušenjem se stvara efekt koji traje 8-24 sata pušenjem se stvara efekt koji traje 20-30 minuta
50% droge se otkalanja iz tijela nakon 12 sati 50% droge se otklanja iz tijela nakon 1 sat
ograničena medicinska upotreba koristi se kao lokalni anestetik u nekim kirurškim zahvatima


 

Koje su medicinske posljedice zlouporabe metamfetamina?

Metamfetamin može uzrokovati različite kardiovaskularne probleme. Neki od njih su: ubrzano kucanje srca, nepravilan srčani ritam, povišen krvni tlak i neizlječivo oštećenje malih krvnih stanica u mozgu, što može izazvati moždani udar. Ukoliko dođe do predoziranja metamfetaminom javljaju se hipertermija (povišena tjelesna temperatura) i grčevi, a ako se to odmah ne liječi, ishod može biti fatalan.

Kod kroničnih konzumenata metamfetamina može doći do upale srčanih zalistaka, a ukoliko se droga injicira oštećuju se krvne žile i javlja se absces kože. Korisnici metamfetamina mogu imati epizode nasilnog ponašanja, paranoje, anksioznosti, konfuzije i insomnije. Psihotični simptomi mogu trajati i nekoliko mjeseci ili godina nakon što se prestane koristiti metamfetamin.

Akutno trovanje je još jedan potencijalni rizik kojem su izloženi korisnici metamfetamina. Najčešće se prilikom ilegalne proizvodnje metamfetamina koristi lead acelate kao reagens. Greške u proizvodnji mogu rezultirati kontaminacijom metamfetamina ovom supstancom. Postoje dokumentirani slučajevi akutnog trovanja intravenoznih korisnika metamfetamina.

Istraživanja pokazuju da zlouporaba metamfetamina tijekom trudnoće može rezultirati prenatalnim komplikacijama, većim stupnjem prijevremenog porođaja, a može doći i do izmijenjenog postnatalnog obrasca ponašanja kod novorođenčadi. Zloupotreba metamfetamina tokom trudnoće može biti povezana sa urođenim deformacijama.

Da li su korisnici metamfetamina izloženi riziku da se zaraze HIV-om, hepatitisom B i C?

Povećano prenošenje HIV-a, heptitisa B i C je posljedica povećane zlouporabe metamfetamina, osobito među onim pojedincima koji injiciraju drogu i dijele svoj pribor za injiciranje. Infekcija HIV-om i drugim infektivnim bolestima je raširena među korisnicima koji injiciraju drogu koristeći pri tom već upotrebljene kontaminirane šprice, igle i drugi pribor. Kod gotovo jedne trećine Amerikanaca inficiranih HIV-om, injiciranje droge je faktor rizika, što čini zloupotrebu droge najbržim načinom širenja HIV-a.

Istraživanja, također, pokazuju da metamfetamini i drugi psihomotorni stimulansi mogu povećati libido, za razliku od opijata koji smanjuju libido. Ipak, dugotrajno korištenje metamfetamina može biti povezano sa opadanjem seksualne funkcije, barem kod muškaraca. Metamfetamini mogu biti povezani sa grubljim seksom što dovodi do krvarenja i abrazije. Kombinacija injiciranja i seksa bez zaštite može rezultirati da HIV postane veći problem među korisnicima metamfetamina nego među korisnicima opijata i drugih droga.

Istraživanjima se utvrdilo da se kroz liječenje, prevenciju i rad u zajednici, može utjecati na promjenu korisnikovog ponašanja koje ga izlaže riziku od zaraze HIV virusom. Zloupotreba droge može prestati, a rizična ponašanja vezana za drogu, kao što su dijeljenje igle i seks bez zaštite, mogu se drastično smanjiti ukoliko se smanji izloženost negativnim uticajima. Stoga, liječenje ovisnosti je veoma efektivno prilikom prevencije širenja HIV-a, hepatitisa B i hepatitisa C.

Koji su načini liječenja efikasni prilikom zlouporabe metamfetamina?

Trenutno je najefikasniji način liječenja ovisnosti o metamfetaminima kognitivno-bihejvioralni pristup. Ovim pristupom se utiče na promjenu pacijentovog načina razmišljanja, očekivanja i ponašanja, te se razvijaju vještine koje će mu pomoći da se nosi sa svakodnevnim stresom. Podupiruće grupe su, također, dobra dopuna bihejvioralnom pristupu, što može dovesti do dugotrajnog oporavka od droga.

Ne postoji farmakološki tretman za ovisnost o amfetaminima i drogama sličnim amfetaminima, kao što su metamfetamini. Antidepresivi su korisni u borbi protiv depresije koja je česta kod onih koji kraći period apstiniraju od metamfetamina.

Zbog hipertermije i grčava koji su uobičajene i često fatalne komplikacije prilikom predoziranja metamfetaminima, u hitnoj pomoći se fokusiraju upravo na te fizičke simptome. Pacijenti se rashlađuju u hladnoj vodi, a daju im se i lijekovi protiv grčeva.

Akutna intoksikacija metamfetamina često se može savladati opservacijom u sigurnoj i mirnoj okolini. U slučajevima ekstremnog uzbuđenja ili panike uspješnim su se pokazali lijekovi protiv anksioznosti, kao što su benzodiazepini.


 

Back to top

Reference:

Metamfetamini info
 Metamfetamini
 Metamfetamini i ovisnost
 Amfetamini info
 Što je Ice?
 Kako se ponašaju ovisnici o metamfetaminima?