Főoldal


Időtábla
Ehnaton
Nofretete
Tutankhamen
Kleopátra
Hatsepszut

KLEOPÁTRA

Kleopátra VII.(ie.I.sz.) Berlin Városi Múzeum

Bejárhatjuk Egyiptomot anélkül, hogy egyáltalán fogalmunk lenne arról, ki is volt Kleopátra. Azonban a dologban az a rendkívüli, hogy nincs aki ne hallott volna Egyiptom utolsó királynőjéről. A görög származású Ptolemaiosz dinasztia XII. fáraójának gyermeke volt, és körülbelül 18 éves korában lett Egyiptom uralkodója. Alexandriában, a tengerparti palotájában élt, pompás külsőségek között, ráadásul a város ekkor élte fénykorát, a Mediterrán világ legjelentősebb központja volt. Gyermekkorában valószínűleg a kor legjobb görög tudósai tanították, később ennek is köszönhette híres észjárását, szónoki készségét, és az idegen nyelvek ismeretét.

Életét átszőtte a római Cézárral majd Antoniussal való szerelme,

amelyről legendák szólnak - évezredek óta. A rómaiak egyúttal szövetségest is jelentettek számára, ami nagyban segítette Egyiptomot önállóságának megőrzésében. Az évek multával azonban Antonius szembekerült a római hatalommal, és kénytelen volt saját hazája ellen harcba indulni, ami a végzetes Actiumi tengeri csatához vezetett. Flottájával Kleopátra is a helyszínen volt, de meg sem várta a csata végkimenetelét, hajóival hazaindult. Látva ezt, Antonius is utána ment, miközben vezér nélküli serege teljesen

Ism.királynő British M.



Az egyiptomi nagykövetség telefonszáma:
3810475

Vizumkérőlap

Pénzváltó

odaveszett. Mindkettőjűk viselkedése rejtély az utókor számára, még nem találtak magyarázatot rá. Antonius nem sokkal később -Alexandriában -öngyilkos lett. Kleopátra, látva reménytelen
Részlet az 2. képből

helyzetét - 39 évesen - szintén az öngyilkosságot választotta. Ezek az események megpecsételték Egyiptom sorsát, rövidesen elvesztette önállóságát, és ettől kezdve a római császárok uralkodtak a Nilus völgyében. Ö volt az utolsó fáraó, Egyiptomnak nem lett többé saját uralkodója. Sajnos egykori Alexandriai palotája egy földrengés következtében ( kb.1600 éve) eltűnt a tengerben.

Az utóbbi években nagy intenzitással kutatják palotája romjait a tenger alatt, a kutatók olyan leletekre számítanak, amelyek

segítenek megválaszolni a személyiségével és a korral kapcsolatos számtalan kérdést. Akit érdekel Kleopátra élete, annak ajánlom a közelmúltban megjelent Kleopátra nyomában című könyvet. Az író Michael Foss, aki a görög Plutarkhosz szavaival mutatja be a királynőt : A külseje önmagában véve nem volt igazán figyelemre méltó. Lényének kisugárzása tette olyan ellenállhatatlanná. Megkapó személyisége elbűvölő beszédstílussal párosult. Intelligenciája és mondanivalója megbabonázta a hallgatóságát. Már az maga volt az öröm, ha a hangját hallotta valaki. Mintha egy többhúros hangszeren játszott volna, úgy váltogatta a nyelveket, melyeken beszélt.

Kleopátra VII.(ie.I.sz.) Vaticani Múzeum
Az olvasmányosan megirt könyv sok érdekes részletet tár fel Kleopátra életéből, megtudhatjuk pl. négy gyermekének későbbi sorsát, és bepillantást nyerhetünk a korabeli Egyiptom életébe is.
Ptolemaiosz királynő
Róma, Capitóliumi M.

Talán mert nagyon kevés tárgyi emléket őriz az utókor , azért is szenzáció az a kiállítás amit a British Múzeum és az olasz Memmo alapítvány szervezett Rómában, 2000 október és 2001 február 25. között. A világ 25 országából gyűjtöttek össze mindent, ami Kleopátrával kapcsolatos, kiegészítve a korra leginkább jellemző tárgyakkal, az érméktől a domborműveken át a szobrokig. Az általam bemutatott képek a kiállítás katalógusában láthatók, és csak szerény ízelítőt nyújtanak a valószínűleg megismételhetetlen bemutató anyagából. A szobrokon megfigyelhető hajpánt, és a frizura felkunkorítása a korabeli Egyiptomban a királyi vagy az isteni származást hirdette.

Webmester