BEHAR - bosnjacki casopis za kulturu i drustvena pitanja
Prvi bosnjacki casopis na Internet mrezi - Pretplatite se Posaljite E-mail 
BEHAR, dvomjesecni bosnjacki casopis za kulturu i drustvena pitanja
Broj 38
broj 38
IX-X 1998.

Kazalo

Ibrahim Kajan
Ime bosanskog jezika

Dr Naila Hebib-Valjevac -
Simpozij o bosanskome jeziku-
Ekstralingvisticki faktori u jeziku


Dr. Remzija Hadziefendic-Paric,
Usmena poezija Bosnjaka

Pogledajte najljepsu
Lejla Sehovic

REZOLUCIJA EUROPSKOG PARLAMENTA O ISLAMU U EUROPI

Nerkez Smailagic
Europska godina Ibn Rusda


Prva strana

Broj 31
Broj 32/33
Broj 34
Broj 35
Broj 36
Broj 37

Beharova galerija
slika


Pretplata i adresa

E-mail

ARHIVA


Pise: Nerkez Smailagic


Europska godina Ibn Rusda
Ibn Rusd znameniti averroes
IBN RUSD (a. Abu-'Walid Muhammad ibn Ahmad ibn Muhammad ibn Rusd), u srednjovjekovnoj Europi glasovit pod imenom Averroes, najveci arapski filozof Spanjolske, bio je rosen god. 1126. u Kordovi. Njegov djed bio je kadija Kordove i ostavio je znacajna djela, a njegov otac obavljao je takoser kadijske duznosti. Studirao je u rodnom gradu pravnu i lijecnicku znanost; jedan od njegovih ucitelja bio je Abu Dzafer Harun od Truhilja. Godine 1153. zadrzavao se u Marakesu, gdje ga je obucavao, vjerojatno, Ibn Tufeil. Ovaj ga je predstavio Almohadu Abu Jusufu, koji je postao njegov pokrovitelj. Sacuvan je izvjestaj o tome susretu. Halifa je pitao Ibn Rusda, sto misle filozofi o nebu (svemiru), da li je ono vjecita supstancija ili je imalo pocetak. "Bio me spopao strah", pricao je Ibn Rusd, "i nisam se usudio odgovoriti". Halifa ga je na to ohrabrio i sam zapoceo pretresati pitanje, time sto je izlagao misljenja raznih ucenjaka s poznavanjem i ucenoscu koja se rijetko susretala kod vladara. Bogato ga obdarivsi, halifa ga je potom otpustio. Ibn Tufeil je bio taj koji je posavjetovao Ibn Rusda da komentira Aristotela, time sto mu je saopcio da se vladar vjernika (halifa) cesto zali na nejasan nacin izlaganja grckih filozofa ili, cak, tada postojecih prijevoda, te da bi on morao poduzeti njihovo objasnjavanje. Godine 1169. postao je kadija Sevilje, a dvije godine kasnije Kordove. Unatoc velikom poslu, kojim ga je ova duznost opteretila, sastavio je ipak, upravo tokon tog doba, svoja najznacajnija djela. Godine 1182. pozvao ga je Jusuf kao svoga lijecnika u Marakes za zamjenu vec vrlo ostarjelog Ibn Tufeila, no ubrzo potom ga je ponovno otposlao u Kordovu s titulom velikog kadije.

Rusd jos u milosti kod halife, ali onda je pao u nemilost zbog prigovora, koje su teolozi stavili njegovim spisima i bio je, nakon optuzbe za krivovjerje i ispitivanja, prognan u Lucenu kraj Kordove. Istodobno je halifa naredio da se zapale knjige filozofa, uz iznimku spisa o lijecnickom umijecu, aritmetci i elementarnom zvjezdoznanstvu (oko 1195). Drzi se da je ta odluka vladara, koji je dotle unaprjesivao filozofska izucavanja, vjerojatno bila ustupak spanjolskim muslimanima, koji su bili stroziji u pravovjerju od Berbera. Po povratku u Marakes, on je uskoro ukinuo nalog o progonstvu i ponovno pozvao Ibn Rusda sebi. No, Rusd nije dugo zivio po svom povratku u Marakes; umro je 10. XII. 1198. godine i pokopan u blizini grada ispod vrata od Tagzuta. Najveci dio njegovih arapskih izvornih djela je izgubljen. Sacuvani su na arapskom Tahâfut at-tahâfut ("Nistavnost nistavnosti"), odgovor na al-Gazalijev glasovit spis Tahâfut al-falâsifa ("Slom" ili, mozda "Nistavnost filozofije"), nadalje srednji komentar Aristotelove Poetike i Retorike; objasnjenje odlomka Aleksandra Afrodizijaskog uz Metafiziku; veliki komentar Metafizike; mali komentar, koji se nalazi u Kitab al-Gawamiâ-u, a odnosi se na Aristotelove rasprave De Physica, De Coelo et Mundo, De Generatione et Carruptione, De Meteorologia, Da Anima i neka metafizicka pitanja, te, konacno, dvije zanimljive rasprave o odnosu izmesu religije i filozofije. Jedan od tih spisa, naslovljen Kitâb Fasl al-maqâl itd., odlucno zagovara suglasje izmesu religije i filozofije, a drugi nosi naslov Kitâb Kasf al-Manâhig itd. Glasoviti Ibn Rusdovi komentari Aristotela su trojaki ili imaju, takoreci, tri izdanja: veliko, srednje i malo. Trojno sastavljanje odgovora trima stupnjevima obuke na islamskim visim skolama: mali komentari su za prvu, srednji za drugu, a veliki za trecu godinu. U istom stupnjevanju slijedi i objasnjavanje vjerskih zasada ('aq'âid). Na latinskom i hebrejskom prijevodu postoje tri komantara, Druge analitike, Fizike, spisa O svemiru, O dusi i Metafizike, uz ostala Aristotelova djela nedostaju veliki komentari a uz Zoologiju uopce nema komentara. Ibn Rusd je napisao i komentar Platonovog ucenja o drzavi, nadalje misljenje o al-Farabijevoj logici i nacinu shvacanja Aristotela, kao i diskusije o nekim Ibn Sininim teorijama i glose o vjerodostojnosti Mahdija Ibn Tumarta. Osim toga je napisao i neka pravna, zvjezdoznanska i medicinska djela. Njegov spis o cjelokupnom lijecnickom umijecu, al-Kulliyyât , u latinskom prijevodu, imao je u Srednjem vijeku veliku popularnost.
Ibn Rusdova filozofija manje je izvorna, te se smjesta, prije, u kontekst helenizirajuci sustava falasife. Njegova glasovitost pociva, posebice, na njegovoj ostroumnoj analizi i njegovom komentatorskom daru, sposobnost, koja se danas, pri raznovrsnosti nacina misljenja, metoda i znanstvenih pomocnih sredstava, jedva zna tocno procijeniti. Njegovi komentari su izazvali veliko divljenje, cak kod teologa koji su u njegovu sustavu vidjeli opasnost za vjeru. I ranije su teolozi napadali filozofske skole na islamskom Istoku. Poglavito protiv al-Farabija i Ibn Sine upereni al-Gazalijev Tahâfut je najznacajniji spomenik te borbe. Na Zapadu je njegova skola pobijena najprije od islamskih teologa Spanjolske, a onda i krscanskih teologa, nakon sto su Ibn Rusdovi komentari prevedeni i sireni. Ibn Rusda su u 13. stoljecu osudili biskupi Pariza, Oksforda i Kanterberija, iz razloga slicnih onima koji su doveli do njegove osude kod pravovjernih spanjolskih muslimana. Glavna ucenja Ibn Rusdova sustava, zbog kojih je okrivljen za krivovjerje, ticu se pitanja o vjecnosti svijeta, spoznaji Boga i providnosti, sveopcoj naravi duse i uma, i ozivljenju. Na temelju tih ucenja Ibn Rusd lahko moze izgledati krivovjernim; on ne nijece vjersku zasadu, ali je, ipak, tumaci na nacin da je dovodi u sklad s folozofijom.

Tako je, u ucenju o vjecnosti svijeta, poricao ne stvaranje, nego je o tome dao objasnjenje koje se prilicno razlikuje od teoloskog. Za njega ne postoji jednokratno stvaranje ex nihilo, nego, stovise, od momenta do momenta obnavljano stvaranje, cime svijet biva odrzavan i mijenjan. Drugim rijecima, stvaralacka moc neprestano utjece na svijet, odrzava ga i krece. Posebice zvijezde opstoje samo putem kretanja, a to kretanje odrzava se od pokretne sile, koja od vjecnosti na njega djeluje. Svijet je vjecit, ali uslijed stvaralackog i pokrecuceg uzroka; Bog je vjecit i bez uzroka.

U poglavlju o spoznaji Boga, Ibn Rusd opetuje nacelo filozofa, da "prvi princip spoznaje samo svoju vlastitu bit". To je, po toj skoli, nuzda pretpostavka zato da prvi princip cuva svoje jedinstvo, ako bi spoznavao mnostvo bica, bio bi on sam mnogostruk. Strogo uzevsi, po tom nacelu bi prvi bitak sav u samom sebi zivio i imao znanje o svojoj vlastitoj biti, a providnost bi, onda, bila nemoguca, na koji zakljucak su teolozi tjerali filozofe.

Samo Ibn Rusdov sustav, ipak, imao je vise elasticnosti. On priznaje da Bog u svojoj vlastitoj biti spoznaje sve stvari svijeta. Ipak se njegovo spoznavanje ne moze zvati ni opcim ni posebnim i, stoga, nije istovrsno s ljudskim spoznavanjem, stovise - od vise je vrste, o kojem mi ne mozemo imati pojam. Znanje Boga ne moze biti isto kao znanje covjeka, jer bi tada Bog imao "druga" u svome znanju, a onda vise ne bi bio jedincati Bog. Osim toga, znanje Bozje ne potjece, kao covjekovo znanje, od stvari niti je njima izazvano; ono je, obrnuto, samo temelj svih stvari. Zato je neispravno tvrsenje teologa da ovaj sustav porice providnost.

Sto se tice ucenja o dusi, Ibn Rusdu se prigovaralo da on uci da individualne duse, nakon smrti, prelaze u sveopcu dusu, te je time poricao osobnu besmrtnost ljudskih dusa. Ali se to niposto ne slaze. Naime, u Ibn Rusdovom, kao i u ucenim sistemima drugih filozofa, dusa se treba razlikovati od uma. Um je skroz apstraktan i nematerijalan, te opstoji u zbilji samo tada, kada je povezan sa sveopcim ili aktivnim umom. Ono sto se kod ljudske jedinke naziva umom, u pravom smislu je sposobnost primati ideje koje dolaze od aktivnog uma, sposobnost koja se zove "pasivni um" i sama sobom nije trajna. On se mora, stovise, ozbiljiti i postati "steceni um". Onda je povezan s aktivnim umom, u kojem pocivaju vjecite ideje i s njim ce se zauvijek stopiti sama ta sposobnost.

A tako se on ne odnosi spram duse. Ona je kod filozofa pogonska sila koja uzrokuje zivot i rast organskog tijela. Ona je neka vrsta energije koja ozivljava tvar, a nije slobodna od svojstava tvari kao duh, nego, obrnuto, s njom je usko povezana. Mozda se, cak, sastoji od neke vrste polutvari ili vrlo tanane tvari. Te duse su oblik tijela, one su, dakle, od tijela neovisne te, stovise, postoje pri smrti tijela i dalje i mogu ostati individualne. Ovo zadnje je, po Ibn Rusdu, puka mogucnost. On ne vjeruje da se cisto filozofskim dokazima moze uvjerljivo razjasniti besmrtnost tako shvacene duse. Briga o rjesenju pitanja prepustena je Objavi.

Teolozi su, nadalje, prigovarali Ibn Rusdu da on porice ozivljenje tijela. I tu je njegovo ucenje vise tumacenje nego nijekanje vjerske zasade. Tijelo, koje imamo na ovom zivotu, po njemu nije isto kao nase zemaljsko, jer ono sto je proslo ne rasa se ponovno u svojoj istovjetnosti, najvise moze nesto istorodno iz toga proizaci. Osim toga, primjecuje Ibn Rusd, buduci zivot bit ce od vise vrste nego zemaljski; stoga ce i tijela biti nacinjena savrsenije nego zemaljska. Inace on zamjera na mitovima i predodzbama, koji se nastoje stvoriti o onom svijetu.

Kako je on bio vise napadan od pravovjerja nego njegove pretece, on se i odlucnije nego oni izjasnjavao o odnosima izmesu znanstvenog istrazivanja i vjerovanja. Svoje poglede je izlozio u spisima Fasl al-maqâl i Kasf al-manâhig. Prvo njegovo nacelo glasi da se filozofija mora slagati s religijom. To je aksiom sve arapske skolastike. Postoje, u neku ruku, dvije istine ili, tako reci, dvije objave: filozofska istina i religiozna istina, koje se, obje, moraju slagati. Filozofi su, u svojoj vrsti, poslanici, koji se u prvom redu obracaju ucenjacima. Njihovo poucavanje ne smije proturjeciti ucenju Poslanika u pravom smislu, koji se posebice obracaju narodu, oni, stovise, moraju istu istinu izraziti u visem, manje materijalnom obliku. U religiji se mora razlikovati doslovni smisao i objasnjenje vjerskog ucenja. Ako u Kur'anu postoji neko mjesto, za koje se cini da proturjeci rezultatima filozofije, mora se smatrati da to mjesto, u osnovi uzeto, ima drugi nego vidljivi smisao, te trazi pravi smisao. Drzati se doslovnog smisla duznost je mnostva; traziti pravo tumacenje, obrnuto, zadaca je ucenjaka. Mitove i slikovite prikaze mora narod prihvatiti tako kako mu ih Objava nudi; filozof, ipak, ima pravo izvlaciti iz njih tumacenjem u njima skriveni, dublji i cesci smisao. Konacno, ucenjaci bi trebali zapamtiti kao prakticno pravilo da svoja tumacenja saopcavanju narodu.

Ibn Rusd je razlagao kako se religija mora poucavati prema duhovnom stanju slusatelja. On razlikuje, u pogledu duhovnih darovitosti, tri klase ljudi: prva i najbrojnija obuhvaca one koji vjeruju na temelju izlaganja bozanske rijeci i gotovo su prijemljivi samo za govornicke efekte. U drugu klasu spadaju oni cije se vjerovanje oslanja da dokazne razloge, ali samo na takve koji prizlaze iz nacela koja su prihvacena i koja nisu podvrgnuta kritici. Treca, malobrojna klasa, naposljetku, sastoji se od takvih koji vjeruju samo po dokazima, koji se temelje na povezanosti pretpostavki koje su utvrsene.

Ibn Rusd je izvrsio veliki i znacajan utjecaj na misaonost svoga doba i kasnije, istina vise na Zapadu nego na Istoku. Njegova djela su se naveliko prevodila, proucavala, dopunjavala i pobijala. (1990.)

Nerkez Smailagic

Kazalo - Sadrzaj
Ibrahim Kajan
Ime bosanskog jezika
Dr Naila Hebib-Valjevac -
Simpozij o bosanskome jeziku-
Ekstralingvisticki faktori u jeziku

Dr. Remzija Hadziefendic-Paric,
Usmena poezija Bosnjaka
Pogledajte najljepsu
Lejla Sehovic
REZOLUCIJA EUROPSKOG PARLAMENTA O ISLAMU U EUROPI
Nerkez Smailagic
Europska godina Ibn Rusda
Na prvu stranu

Broj 31
Broj 35
Broj 36
Broj 37

Pretplata i adresa

E-mail
Pogledajte osobnu stranicu urednika Behara! Pritisnite na donju sliku.
Ibrahim Kajan, pjesnik uzarene atmosfere juga
ww


BEHAR Stranicu napravio Ahmet Kurt