ev yukarı önceki sonraki konuk defterine yaz konuk defterini oku e-mektup
Ev > Eşli Danslar > Tango
Son güncelleme: 25 Nisan 2000

Tango


Tango

Tango üzerine

Arjantin
dans salonlarında
görgü kuralları

Tango sadece
nostalji midir?

Herkes tango
yapabilir

Samba

"Her ne kadar tango bugün ışıltılı dans salonlarında yapılsa da, Buenos Aires'in kenar mahallelerinde ortaya çıkmıştır.

19. yüzyılın sonunda Buenos Aires, Avrupa ve Afrika'dan gelen, bir çoğu bu yeni ülkede kendini yalnız hisseden göçmenlerle ve sürgünlerle dolmuştu. Bunlar geçici arkadaşlıklarda, içkide ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak herhangi bir eğlencede avuntu buluyorlardı. Çeşitli kültürlerin karışımı, yeni bir müzik stili ortaya çıkardı; Afrika vuruşları, Kızılderili ritmi ve Latin etkisi Arjantin pampalarının müziğiyle birleşti.

Tango adının Afrika tamtamlarının çıkardığı "tan-go" seslerinden, ya da Latince dokunmak anlamına gelen "tangere" fiilinden türediği sanılmaktadır. Tango adı nereden gelmişse olursa olsun, tango müziği tango dansına da can verdi..."

Joe Janish'in (Trapiche Wines) yazdığı Tango Tarihi adlı yazıdan alınmıştır.

Internet'te Tango

Bir Tango dizini oluşturmayı düşündüm ama bu dizin Ernesto'nun Tango Sayfasında, çok güzel ve ayrıntılı oluşturulmuş. Sık sık da güncelleniyor. Buraya onun kötü bir kopyasını koymak yerine, Internet'teki Tango kaynakları için oraya başvurmanızı önereceğim. Ben yalnızca kendi favorim olan bir kaç yere daha geçiş koymakla yetindim.

 • The Ballroom Dance Resource
  Bu site gerçekten çok kapsamlı ve tango dışındaki bir çok dansı da içeriyor. Dans adımlarını gösteren fotoğraflar, videolar ve daha bir çok şey bulabilirisiniz. Mutlaka ziyaret edin.

 • Daniel Trenner's Homepage
  Tango hakkında makaleler okumak ve Bridge to Tango programını öğrenmek için buraya uğramalısınız.

Türkiye'de Tango

Ben Tango'yu Bursa'da öğrendim. Eğer Bursa'da oturuyorsanız, Tophane Meydanı'ndaki Mavi Çarşı'da tango kurslarına katılabilirsiniz. Dersleri Dagmar Claudia Akın ve Reha Akın beraber veriyorlar ve dans dersinden önce veya sonra da oturup kahve içebileceğiniz, pizza yiyebileceğiniz güzel bir ortam var. Tango dışında Vals, Yavaş Vals, Samba, Rumba, Çaça, Disco Fox, Foxtrot, Jive dersleri de veriyorlar.

D&R Limited Şti.,
Türbe Sokak., No: 5-8,
Tophane, Bursa.
Tel: (+90 224) 2251320
Fax: (+90 224) 2114154

 • Yıllar Boyunca Tango - Fehmi Akgün
  Bu sayfada sanatçı Fehmi Akgün'ün özgeçmişini ve Arjantin tangosu üzerinde durduğu Yıllar Boyunca Tango adlı kitabının tanıtımını bulabilirsiniz.

 • İstanbul'da Tango
  Bu sayfa Nedim Sipahi tarafından hazırlanmış. İstanbul'daki tango etkinlikleri üzerinde duruyor; içerisinde radyoda yayınlanan tango programlarına ilişkin bilgiler, İstanbul'da yapılan dans toplantılarının saatileri, tango dans dersi veren kişilerin telefon numaraları ve daha bir çok yararlı bilgi var. İstanbul'da oturanlara ya da sık sık gidenlere öneririm.

 • Tango in Turkey
  Aydoğan Arkış tarafından hazırlanan bu sitenin en önemli özelliği, Türk Tangosuyla ilgili tarihsel belgelerin sergileniyor olması. Buradaki resimlerin çoğu Internet'te ve Tango dünyasında ilk kez yayinlaniyormuş. Dili İngilizce. Ayrıca tango mektup listesine üye olma olanağı sunuyor. Bu listeye üye olmak için tangolist@kuresel.com adresine, konu kısmı boş bir e-mektup atmanız yeterli. Mektubun içine de subscribe tangoturk ad soyad yazacaksınız.

Bu sayfa 15 Nisan 1999 tarihinden beri kere ziyaret edilmiştir.

Grafikler için teşekkür ederim:

Pat's Web Graphics Alp Grafik Organizasyon

sayfa başı
ev yukarı önceki sonraki konuk defterine yaz konuk defterini oku e-mektup