ev yukarı önceki sonraki konuk defterine yaz konuk defterini oku e-mektup
Ev > Eşli Danslar > Tango > Arjantin dans salonlarında görgü kuralları
Son güncelleme: 23 Eylül 1999

Arjantin dans salonlarında görgü kuralları


Tango üzerine

Arjantin dans salonlarında görgü kuralları

Tango sadece nostalji midir?

Herkes tango yapabilir

Rebecca Shulman'ın yazısından özetlenerek çevrilmiştir.

Milonga nedir?

Milonga bir müzik türünün ve o müzikle yapılan dansın adıdır. Tango'ya çok yakındır ve her ikisi de aynı kökten gelirler. Milongaların marşa benzeyen bir ritmi vardır ve tatlı, kalbi yumuşatan bir duygu verirler.

Milonga sözü aynı zamanda herkesin gece giysileriyle gittiği tango klüpleri için de kullanılır. Bu klüplerde gece 11, 12 gibi başlayan eğlence sabaha kadar sürer. Buralarda belki de eski moda sayılabilecek görgü kuralları hala geçerlidir.

Bir milongada gece nasıl geçer?

Şarkılar dörtlü beşli gruplara halinde çalınır. Genellikle aynı yılların hatta aynı orkestranın şarkıları bir grup içinde bir araya getirilir. Böylece şarkıların benzer biçim ve havada olması sağlanır. Bir grup şarkı tango türünde olabilirken, diğeri milonga ve bir diğeri de Arjantin valsi olabilir. Hatta diğer Latin dans müzikleri ve Amerikan swing türü müzikler de çalınabilir. Genellikle bütün bir şarkı grubunda aynı eşle dans edilir.

Bu şarkı grupları arasına dans etmeye elverişli bulunmayan müzikler çalınır ve herkes masalarına döner. Bu müzikler perde olarak adlandırılır. Yeniden dans müziği başladığında yeni bir eşle dansa katılırsınız. Eğer bütün şarkı grubunda aynı eşle dans etmek istemiyorsanız bile, onunla en az iki şarkıda dans etmelisiniz. Bir şarkı kabalık denilebilecek kadar kısa sayılır.

Eğer aynı kişi ile dansı sürdürecekseniz, parçalar arasında ara verildiğinde dans pisti üzerinde durup, eşinizle sohbete başlamalısınız. Yeni şarkı başlasa da, şarkının ilk kıtası boyunca çiftler acele etmeden sohbeti sürdürürler. Sonra neredeyse aynı anda her erkek eşine sarılarak onu sonraki dansa davet eder ve çiftler pistin her yerinde yeniden dans etmeye başlarlar. Bu an için tetikte bulunmanız ve herkesle birlikte dansa katılmanız gerekir. Herkes dansa başladığında, yerinizde durursanız, onların yolu üzerinde kalırsınız. Ancak herkes konuşurken dansa başlamak da herkesin yemeği konmadan, yemeye başlamak gibi bir kabalıktır. Bu geleneğin arkasındaki düşünce hem yabancı biri de olabilecek dans eşinizi tanıma şansı vermek hem de şarkıyı dinleyip ritmini duymanıza yardımcı olmaktır.

Genellikle dans edeken konuşmamalısınız ve her zaman şarkının son ya da sondan bir önceki notasında dansı bitirmelisiniz. Dans edenlerin birbirlerine teşekkür etmeleri birlikte bir dans daha etmeyi istemediklerini gösterir. Eğer aynı kişiyle dansı sürdürmek istiyorsanız, ilk teşekkür eden kişi olmayın. Eğer dans bitmişse erkeğin kadına masasına kadar eşlik etmesi adettendir.

Dans pistinde nasıl davranılır?

Dans pisti ne kadar kalabalık olursa olsun çiftler birbirlerine çarpmaz. Tangoyu ilerletmek demek, en azından bir adımın ortasında hem kendinizin hem de eşinizin yönünü yumuşak bir hareketle değiştirerek çarpışmayı önlemek demektir. Aynı zamanda hareketlerinizi de kısaltabilmelisiniz. Kalabalık bir dans pistinde, kalabalık sizin dansınız biçimlendirir. Yaratıcılığınızı kullanmalısınız.

Tango, milonga ve valste çiftler dans pistinde saat yönünün tersinde hareket ederler. Bazı klüplerde çiftlerin dans pistinin çevresinde dış bir halka daha oluşturarak dans ettiğini görebilirsiniz. Burası daha uzun bir çizgi üzerinde dans ettiğiniz ve yalnızca bir yönden size çarpabileceklere dikkat etmeniz gerektiği için daha çok tercih edilen bir yerdir. Eğer dış çemberde bir yer edinirseniz, onu kaybetmemek için ne çok hızlı ne de çok yavaş dans etmemeye özen göstermelisiniz.

Bütün tango adımları bir milongada yapılmaya elverişli değildir. Yaratıcılığınız kullanırken, diğer çiftleri rahatsız etmeyecek figürleri seçmelisiniz.

Dans edenleri izleyerek de bir çok şey öğrenebilirsiniz. Dans edenleri seyrederken, her çiftin müziği nasıl kendilerine göre yorumladığını görebilirsiniz.

Dansa davet

Kadınlar için de, erkekler için de, dansa davet etmenin eski moda yolu, salonun öbür ucunda da otursa, tanıdığınız biri ya da bir yabancı da olsa, bakışlarınızı dans etmek istediğiniz kişiye çevirmektir. Gözgöze geldiğiniz anda bu dansa davettir. Bir gülümseme ya da baş eğme ise daveti kabuldür. Erkek kalkıp kadının masasına doğru gider. Kadın onu pistin kenarında bekler. Bir an karşılıklı dururlar ve sarılarak dansa başlarlar.

Bu sayfa 3 Mart 1999 tarihinden beri kere ziyaret edilmiştir.

Grafikler için teşekkür ederim:

Pat's Web Graphics Alp Grafik Organizasyon

sayfa başı
ev yukarı önceki sonraki konuk defterine yaz konuk defterini oku e-mektup