ev yukarı önceki sonraki konuk defterine yaz konuk defterini oku e-mektup
Ev > Eşli Danslar > Tango > Tango üzerine
Son güncelleme: 23 Eylül 1999

Tango üzerine...


Tango üzerine

Arjantin dans salonlarında görgü kuralları

Tango sadece nostalji midir?

Herkes tango yapabilir

Tango 19. yüzyılın sonlarında Arjantin'de doğmuştur. 20. yüzyılın başında Avrupa'da balo salonlarında tango yapılmaya başlanmıştır. 1930'lardan 1950'lere kadar olan zaman tangonun altın çağıdır. 1950'lerden 1980'lere kadar süren Arjantin'deki dikta rejimi boyunca, insanların toplanmaları ve dans etmeleri hoş karşılanmamıştır. Arjantinliler dans etmeyi bırakmıştır. Bir çok iyi dansçı sürgüne gitmiştir ya da çalışmaktan vaz geçmiştir. Özgürleşmeyle birlikte tango yeniden doğmuştur. Bu yüzden de 40'lı yılların salon dansı biçimleri, bugün hala geçerlidir.

Nasıl tango öğrettiğini Arjantinli dansçı Daniel Trenner bir makalesinde şöyle anlatıyor:

"Buenos Aires dışında tango öğretirken, Arjantin'deki yolculuklarım sırasında derlediğim resimleri göstererek, öğrencilerime kültürel bir bakış açısı vermeye çalışırım. Aradaki farkı anlamaları için, salon ve fantazi danslarla ilgili video filmler gösteririm. Ders bayanların adımlarını yineleyerek başlar ve herkes bunu çalışır. Bayanların adımlarıyla da dans edebilen erkeklerin hoş ve nazik bir biçimde dansı yönetme şansları olur.

Herkes salonun etrafında temel adımlarla dans etmeyi öğrenir. Dansçılar rahatlıkla salon içinde gezebilecek duruma geldikleri zaman, aynı yeri paylaştıkları için birbirlerine karşı kaba olmadan, dönme figürlerini öğrenmeye başlayabilirler. Bu şekilde figürleri yapma ve güzelleştirme işi, pist üstünde hareket etmekte ustalaşmaktan ayrılmamış olur. Dans yerde düzgün bir yürüyüş şeklinde gelişir ve dansçıların müziği dinleme ve anlama olanakları olur.

Milonga ve valslerde dans etmeyi öğrenmek de gereklidir. Bu danslar ruhu hafifletirler ve gerçekten daha melankolik olan tangoyu tamamlarlar. Onlar olmadan tango dansı müziksel ve duygusal genişliğinden yoksun kalır."

Bu yazar Buenos Aires dışındaki tango dansçılarına da milongaların havasını yaşatmak için yapılan yıllık gezilere (Bridge to the Tango) öncülük etmektedir.

Bu sayfa 3 Mart 1999 tarihinden beri kere ziyaret edilmiştir.

Grafikler için teşekkür ederim:

Pat's Web Graphics Alp Grafik Organizasyon

sayfa başı
ev yukarı önceki sonraki konuk defterine yaz konuk defterini oku e-mektup