MODERNIZMAS FOVIZMAS    

A. Matisas "Šokis"

A. Derenas "Londono tiltas"

M. Vlaminkas

"Chatou raudonas medis"

A. Marke "Onfleuras"

 

 

 

 

 

 

 

 

1905 m. Rudens salono parodoje buvo eksponuoti jaunų dailininkų Anri Matiso, Andrė Dereno, Moriso Vlaminko darbai. Nepaprastai spalvingus tapybos kūrinius meno kritikas l. Vokselis pakrikštijo „fovistiniais“ (pranc. – les fauves – laukiniai žvėrys). Šie kūriniai buvo savotiškas maištas prieš racionalų neoimpresionistų Ž. Sera ir P. Sunjako moksliškumą. Svarbiausia fovistų išraiškos priemonė tapo spalva. Impresionistai tapyboje spalvomis fiksavo gamtos reiškinius, o postimpresionistai jomis reiškė nuotaikas, jausmus, dvasinę žmogaus būseną. Fovistų tapyba – tai jau spalvų šventė, spalvingas dekoratyvumas ir puošnumas. Tačiau jie nepripažino meno betarpiškumo. Juos domino bendras gyvenimo, jo formų ir spalvų vaizdas. Fovistai teigė, kad meno kūrinys – tai ilgų apmastymų rezultatas, turintis nepakartojamą pobūdį ir turinį, privalantis išsiskirti giedrumu. Tik ilgu apmąstymo procesu galima pasiekti turinio ir išraiškos priemonių vienovę. Fovistai atsisakė linijinės ir erdvinės perspektyvos, jų paveikslai virto grynų spalvų dekoratyviu raštu. Jie demonstravo ne tik išorinį grožį, bet ir prasmingą kasdienybės poeziją, verčiančią susimastyti. Giedras, spalvingas fovistų dekoratyvumas turėjo įtakos monumentaliajai tapybai, taikomajai dailei, plakato menui. Nors fovistus jungė bendri stilistiniai bruožai, tačiau jie niekuomet nesudarė vienalytės grupės, - kiekvienas jų pasižymėjo originaliais, savitais ieškojimais.

Anri Matiso (Henri Matisse, 1869-1954) talentas reiškėsi įvairiuose srityse: tapyboje, skulptūroje, grafikoje, interjere, knygų iliustravime. Pirmuose tapybos darbuose Matisas naudojo įprastines spalvas. Tačiau vėliau, impresionistų ir postimpresionistų veikiama, jo tapyba nušvito įvairiomis grynomis spalvomis. Matisas siekė išraiškingumo. Gera paveikslo kompozicija – įvairių elementų dekoratyvus išdėstymas drobėje, - tai turinio ir jausmų išraiška. Matiso tikslas – ne tiksliai atspindėti tikrovę, bet “kūrybiškai ją pažadinti”. Iš pirmo žvilgsnio menininko darbai primena eskizus, atliktus ryškiomis, dekoratyviomis spalvų dėmėmis. Tačiau tai gerai apgalvotos kompozicijos padarinys. Savo kūriniuose jie siekė išraiškingumo, įvairius elementus pajungdamas griežtai tvarkai. Meno kūrinys – tai “mano mąstymo rezultatas”, o ne tiesioginis aplinkos atspindys, teigė dailininkas. Gerai apgalvojęs paveikslo kompoziciją, Matisas kas kartą iš naujo atrasdavo spalvas, perteikiančias tik tam paveikslui būdingą nuotaiką. Samprotaudamas apie meno paskirtį, jis rašė: “Aš svajoju apie pusiausvyrą, tyrumą ir giedrumą mene, kur nebūtų nerimo ir sumaišties, apie meną kiekvienam proto darbininkui – ar jis būtų biznierius, ar rašytojas, kaip sutaikančią jėgą, dvasinę paguodą, lyg patogų krėslą nuvargusiam pailsėti”. Dailininkas mėgo tapyti peizažus, interjerus su atvirais langais, pro kuriuos matyti gamtos fragmentai, kambarius su dekoratyviais kilimais ir senoviniais baldais, natiurmortus, šokančius žmones, aktus, - “Dailininko dirbtuvė”, “Raudos žuvelės”, “Šokis”. Matisas paliko nepaprastai gražių ir išraiškingų piešinių, pasižyminčių jautria plastiška linija.

Andrė Derenas (Andre Derain, 1880-1954) daugiausiai tapė natiurmortus ir peizažus. Jo natiurmortuose dominuoja tamsiai rausvi ir pilki tonai. Kūriniai statiški ir monumentalūs. Ryškių, sodrių spalvų Dereno peizažams būdinga horizontalių ir vertikalių spalvinių dėmių ritmika, - “Natiurmortas prieš langą”, “Londono tiltas”, “Spalvoti laivai”.

Moriso Vlaminko (Maurice de Vlaminck, 1876-1958) kūryba išgarsėjo ryškiais grynų spalvų deriniais. Ryškiai raudoni medžių kamienai, įvairiaspalviai namai ir laukai primena vitražus (“Senos krantai”, "Chatou raudonas medis").

Fovistų grupuotei priklausė Raulis Diufi (Raul Dufy, 1877-1953), Alberas Markė (Albert Marquet, 1875-1947), kurį laiką fovistų parodose dalyvavo Žoržas Ruo (Georges Rouault, 1871-1958), Žoržas Brakas (Georges Braque, 1882-1963), Pablas Pikasas (Pablo Picasso, 1881-1973).

 

A. Matisas

"Dailininko dirbtuvė"

A. Matisas

"Raudonos žuvelės"

A. Matisas

"Sapnas"

A. Derenas

"Spalvoti laivai"

A. Derenas

"Vingiuotas kelias"

A. Marke

"Fekamo paplūdimys"

 

                                 

                                 << MODERNIZMAS